Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.12.2007, 20:58:33
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

am auzit la multe femei care merg la biserica chestia asta:daca ai ceva nedumeriri mergi in camera ta faci o rugaciune si apoi deschizi biblia.primul capitol de sus ,pe partea stanga cred si citesti si iti arata dumnezeu.dar ce citesti tu acolo interpretezi dupa cum iti vine tie.dupa problema ta.eu una am incercat dar nu am inteles nimic altceva decat ce scria in acel verset.nu ca va fi bine si nici rau.

eu intreb cum vi se pare aceasta practica?
parerea mea e ca e mult peste puterile nostre ^spirituale^.


doamne ajuta
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.12.2007, 22:13:42
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Vorbe in vant, dulcineea. Eu zic ca ar fi mai bine sa-ti deschizi inima si de aici iti va veni adevarata lamurire, nu dintr-o minte intinata si straina de Dumnezeu. Noi nu intelegem anumite lucruri nu pentru ca nu am fi capabili sa le primim, ci pentru ca nu suntem vrednici sa ne impartasim de ele. Asa ca e mai simplu, roaga-te, impartaseste-te, iubeste si inima se va deschide si asa vei petrece in lumina.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.12.2007, 22:19:33
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Sunt deacord cu raspunsul tau. Aceasta practica este straina de Duhul Biserici, ascunde o forma de predestinare sau destin, ca si in antichitate. Ai spus bine ca nu aceasta este manierea de a interpreta Sfanta Scriptura. Stim ca Sfanta Scriptura este interpretata de catre Biserica, pentru ca numai Biserica este "stalp si temelie a adevarului".
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.12.2007, 23:58:56
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

va multumesc!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.05.2008, 07:23:19
anablandiana anablandiana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Mesaje: 6
Implicit

Dupa parerea mea este buna. Se citeste din stinga si din dreapta si nu un verset ci titlurile dedeasupra cpitolelor,dupa titluri iti poti da seama de deschiderea care ai facut-o , ca-i buna sau rea.Apoi citesti citeva versete de unde ai indemnu.Exp: iau o hotarire s-o fac si nu stiu daca e buna sau rea. Atunci intii ma rog si-i spun lui Dumnezeu horarirea mea si deschid biblia,daca se deschide la IOAN de exp:la Prinderea lui Isus,Isus inaintea lui Pilat,Moartea lui Isus hotarirea mea e rea si no mai fac, pt ca acele titluri care exprima suferinta, durere,moarte, necaz nu sint bune ori unde s-ar deschide biblia
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.05.2008, 22:26:29
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Marii duhovnici nu sunt de acord cu deschiderea Bibliei, sau a Psaltirii. O consideră tot o formă de magie. Cuvântul lui Dumnezeu a fost scris cu un rost si nu cred ca e bine sa-i schimbam menirea. Putem deschide Biblia doar pentru a citi macar cate un capitol, nu si pentru a ghici.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.05.2008, 16:58:43
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

uneori ,cind o persoana re mari tulburari sufletesti si nu mai stie ce sa faca ,cum sa procedeze,de moment ,daca o face in disperare de cauza si fara a deveni o practica de obisnuinta Dumezei iti arata ce trebuie sa faci .Si mie mi s-a intimplat asa o sg data ,pe vremea comunistilor ,cind noi nu prea stiam ce e spovadania .Bibli s-a deschis undeva unde incepea cu:daca ma vei asculta...la V.T Deci mai tirziu mi-am amintit si am inteles ca asta insemna sa asculti NEAPARAT DE DUHOVNIC ,care eu nu-l aveam la acea data ,dar cind am aj la spovedanie mi-am amintit de ideile citite atunci cind am deschis BIBLIA.,cu ceva ani mai tirziu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.05.2008, 21:50:56
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In necazuri sa ne lasam in grija lui Dumnezeu. Sa ne rugam sa ne conduca pasii dupa voia Lui. Din orice carte sfanta, deci si din Biblie putem citi un capitol la intamplare PENTRU A NE INTARI DUHOVNICESTE. Mi s-a intamplat, fara sa-mi propun, sa aflu raspuns la o problema cu care ma confruntam dintr-o carte duhovniceasca pe care tocmai o citeam. Astfel, citind scrierile parintelui Paisie Aghioritul si ale parintelui Arsenie Boca etc., mi-am lamurit multe probleme. Asa mi-am dat seama ca Dumnezeu a vrut sa citesc cartea respectiva atunci. Daca ne rugam, Dumnezeu ne ajuta intr-un fel. In necazuri suntem incercati pe mai multe planuri.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.09.2008, 16:23:03
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

E o aberatie ,asa toti oamenii vor vedea sau vorbi cu Dumnezeu.Cu Dumnezeu nu vorbeste oricine si nu vorbeste mai nimeni direct.Doar prin rugaciune.Si numai omul special poate vedea pe Dumnezeu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.05.2011, 10:50:16
victortiti89 victortiti89 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2011
Mesaje: 57
Implicit

Tocmai a fost ieri la ,,Romania,te iubesc ” ceva despre exact asemenea practici.Erau preoti care s-au imbogatit de pe urma oamenilor care au venit la ei sa le ghiceasca in Biblie.Unul avea vila si Audi in curte!!Altul,cand s-a vazut filmat,a zis reporterei: ,, sa iti mearga bine! ” si aia,tremurand:,,parinte,nu ma blestema!!”.Dar in final,chestiunea a lamurit-o un reprezentant al Bisericii care a spus ceva de genul:,,oricine merge la preoti care deschid cartea sfanta,sa stie ca nu merg la un slujitor al lui Dumnezeu,ci la un rob al celui rau,la o inselatorie demonica”.Dar multi oameni sunt necajiti,au probleme si foarte multi am dori sa ne cunoastem viitorul,si sunt oameni care profita de asta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Deschiderea cartii Eliana Generalitati 6 08.10.2010 17:34:16
deschiderea cartii in biserica ingerul_pazitor Generalitati 9 07.08.2010 11:02:17
Studiul Bibliei patinina34 Despre Sfanta Scriptura 23 30.09.2009 13:18:47
Autenticitatea Bibliei Florin-Ionut Generalitati 17 16.08.2008 14:50:56
deschiderea cartii sfinte lory_rose Generalitati 12 15.05.2007 00:08:34