Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.08.2008, 17:18:37
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

[color=red]Și le-a spus o pildă: Vedeți smochinul și toți copacii: Când înfrunzesc aceștia, văzându-i, de la voi înșivă știți că vara este aproape. Așa și voi, când veți vedea făcându-se acestea, să știți că aproape este împărăția lui Dumnezeu. Adevărat grăiesc vouă că nu va trece neamul acesta până ce nu vor fi toate acestea. Cerul și pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.[/color]

Un predicator a vorbit vreo doua ore despre versetele de mai sus. Ideea de care s-a agatat este ca toate semnele sfarsitului se vor petrece in decursul unei singure generatii, dupa cum scrie mai sus. Deci, daca statul Israel s-a format in 1947, in aproximativ o suta de ani va veni si sfarsitul lumii. Adica mai e un pic...

Comentarii?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.08.2008, 17:29:41
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

nu cred ca are legatura cu statul Israel ci cu Israelul din poporul roaman... adica cu drept slavitorii, creshtinii ortodocshi ai lui Hristos de pretutindenea, statul lor are legatura mai degraba cu intronarea lui antihrist... nu cu sfarshitul care este prevazut de Apocalipsa...

nu ascultatzi predicatorii... "pashtetzi iarba pe care o cunoashtetzi" ne indeamna CLD

caci sfarshitul a inceput de ceva ani, iar noi suntem generatzia aia ce a prins inceputul sfarshitului... noi. vai de noi.

nu ashteptatzi domnule nici un sfarshit ca a inceput de ceva vreme sfarshitul... sau voi vretzi sa ashteptatzi pana o sa auzitzi din gura Domnului: "Sfarshitu-sa", asta ashteptatzi? poi atunci cand vetzi auzi asha nu mai e nimic de facut... atunci gata.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.09.2008, 12:34:19
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

vrei sa zici ca in 2047 va fi sfarsitul lumii? Foarte posibil dar se pare ca va veni mult mai aproape.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.09.2008, 15:30:15
Dacian Dacian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2008
Mesaje: 23
Implicit

Acum cateva luni am avut un vis mai aparte..

Se facea ca pluteam in cer/vazduh ca si cu trupul, si eram cu toate simturile mele, afective,de acum de parca era aevea. Si in fatza mea se pogorau venind de sus, spre pamant, multime mare de fiinte transparent-alabastrui. Toate la fel! O armata enorma, care imi inspira uimire dar si frica (insa nu spaima) pt maretia lor. Veneau spre pamant ca picaturile de ploaie, asa de multe erau... Si asta a fost tot
Eu cred ca erau sfinti/sau ingeri! Dar nu stiu daca urmeaza sa coboare, sau deja se afla printre noi... ca sa mai scape ce se mai poate scapa???....

Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.09.2008, 20:44:06
Timoteia Timoteia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2008
Mesaje: 16
Implicit

Nimeni nu stie nici ziua, nici ceasul Sfarsitului.

Sa ne rugam lui Dumnezeu sa ne ierte de greseli si nu ne va fi frica de nimic. Chiar daca lumea se indreapta spre prapastie, sa incercam sa fim NOi cei care mai tin candelele aprinse!

Mare este mila lui Dumnezeu. Cred ca daca va gasi macar 5 candele aprinse, ne va mai ingadui timp de pocainta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.09.2008, 21:09:59
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nici Noe n-a fost crezut...Si totusi corabia lui Noe, de care multi au ras, a prins atat de bine!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.01.2009, 18:08:46
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
[COLOR=red]Și le-a spus o pildă: Vedeți smochinul și toți copacii: Când înfrunzesc aceștia, văzându-i, de la voi înșivă știți că vara este aproape. Așa și voi, când veți vedea făcându-se acestea, să știți că aproape este împărăția lui Dumnezeu. Adevărat grăiesc vouă că nu va trece neamul acesta până ce nu vor fi toate acestea. Cerul și pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.[/COLOR]

Un predicator a vorbit vreo doua ore despre versetele de mai sus. Ideea de care s-a agatat este ca toate semnele sfarsitului se vor petrece in decursul unei singure generatii, dupa cum scrie mai sus. Deci, daca statul Israel s-a format in 1947, in aproximativ o suta de ani va veni si sfarsitul lumii. Adica mai e un pic...

Comentarii?
Am intalnit exact aceeasi idee si la un parinte ortodox (parca Paisie, dar care Paisie nu retin exact). Oricum, nu m-am mirat ca a spus exact ce sustinea si acel predicator.

Daca e sa facem un calcul elementar, tinand cont ca in medie "anii noștri s-au socotit ca panza unui paianjen; zilele anilor nostri sunt saptezeci de ani" (Psalmi 89,10) si adunand de la mijlocul veacului trecut, de cand ni s-a aratat primul si cel mai semnificativ semn (crearea statului Israel), rezulta ca in jur de ~ 2020 semnele sfarsitului se vor inteti, sa zic asa. Nu ramane decat sa urmarim stirile pe plan international si sa vedem ce se mai intampla...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.01.2009, 21:44:01
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit profetii si marturii crestinePt.vremea de acum-carte

aci in multe profetii se soune ca NU MAI E MULT.Asa ca sa ne intarim in credinta ,caci nu sint departe ci chiar la usa vremurile ce vor da noi mucenici.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.01.2009, 23:23:46
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate Florin-Ionut,

Te rog a nu te avanta in asemenea calcule, proprii protestantilor. Nu ai de unde sti cand anume se vor inteti semnele sfarsitului lumii, decat bazandu-te pe profetiile Sfintilor Parinti nu pe nu stiu ce predica a unui evanghelist protestant, imbracat la costum si cravata, nu in rasa preoteasca.

Daca imi dai voie, iti voi cita mai jos din profetiile Sfantului Ipolit , Papa al Romei si ale Sfintitului Mucenic Metodie al Patarelor, ca sa vezi ca pana la incoronarea preaspurcatului fiu de curva evreica din semintia lui Dan [e vorba de antihrist] ca imparat al Israelului si apoi si al lumii, trebuie ca Turcia sa dispara ca stat de pe harta lumii, moment in care se va restaura Imperiul Roman de Rasarit [Bizantin] cu capitala la Constantinopol [Istanbul-ul actual]. Abia dupa domnia a 10 imparati ai acestui Imperiu, dintre care ultimul se va numi chiar Constantin, al 11-lea, al acestui Imperiu si al lumii intregi va fi preaspurcatul:

Sfântul Ipolit, papa Romei, zice că:După ce vor trece zece împărați ai romanilor, adică după căderea turcilor, al unsprezecelea care va împărăți va fi antihrist. Iar Sfințitul Mucenic Metodie al Patarelor zice că în vremea aceea, când va cădea Turcia, va veni Filip al șaselea cu 18 limbi (națiuni) și va face război, cum n-a mai fost niciodată. Atunci vor pune îngerii împărat la Constantinopole, care va împărăți 32 de ani, iar acesta va goni pe turci. Și îi va împărți în trei părți: o parte o va boteza, a doua o va supune sub sabie și a treia o va goni cu mare mânie. Și, întorcându-se de la război, i se vor descoperi toate comorile cele ascunse în pământ și se vor da în mâna lui. Atunci se vor duce la dânsul toți, din toate părțile, și își vor cere părțile țărilor care au fost robite de alți împărați, și își vorlua locurile care le-au stăpânit alții cu nedreptate, după cum zice: Și se va întoarce fiecare la cuiburile pământești; că zice Sfântul Metodie: Și boul va rage adică țara noastră, care era de jaful tuturor. La fel vor face toate națiile și își vor lua părțile lor fiecare. Că împăratul acesta așa va fi de bun și de pașnic că va fi ca un tată al tuturor.
Zice Sfântul Andrei cel nebun pentru Hristos: Și va îmblânzi pe neamul cel plăvan, adică bălan (se vede că pe ruși). Tot acest Sfânt zice că: Atâta aur are să fie în Constantinopol încât cu lopata îl vor întoarce, și vor fi săracii ca și împărații de bogați.” Și iar zice proorocul: Și se va umple pământul lor de aur și de idoli (adică de patimi), și va stăpâni în vremea aceea mai mult curvia, că de la al doilea împărat va începe desfrânarea curviei.
Al doilea împărat care va urma după cel bun, va fi rău: acesta va pune legi și dogme ca să ia fiul pe mama lui de
muiere, și tatăl pe fiica sa, fratele pe soră, și vărul pe vara sa, că și el singur va avea pe mama lui și pe fiica lui de muiere; cei ce nu vor asculta de poruncile acestui împărat, cu amară moarte vor fi omorâți, iar aceia care vor răbda moartea, pentru ca să păzească poruncile lui Dumnezeu, vor fi la un loc cu Sfântul Ioan Botezătorul, întru împărăția lui Dumnezeu.
Al treilea împărat va înființa închinarea la idoli și câți se vor închina la idoli, în vremea acestui împărat, pământul lor se va umple de șerpi care vor mușca pe cei ce se vor închina idolilor și aceștia vor muri, precum jidovii care cârteau în pustie, erau mușcați de șerpi și mureau. În vremea aceea, multe semne cerești se vor arăta: trăsnete și fulgere, focuri se vor multele cutremure ce vor fi pe pământ spre arătarea mâniei lui Dumnezeu.
Al patrulea împărat va veni din Arabia; acesta va fi bun, va înălța bisericile cele stricate și va împărăți 12 ani.
Al 5-lea împărat va veni din Etiopia, și acesta va fi bun și va împărăți un an. În vremea acestui împărat va porunci Dumnezeu îngerilor Săi ca să adune părticelele cele risipite în toată lumea ale cinstitei și de viață făcătoarei Crucii Domnului, ca să o facă iarăși întreagă, precum a fost când S-a răstignit
Domnul pe Dânsa; și ea se va da în mâna împăratului acestuia, precum zice Sfântul Metodie al Patarelor. Acesta își va vedea moartea mai înainte, și va merge la Ierusalim ca să moară, pentru că acolo șade împărăția lui Dumnezeu. Și mergând la Golgota cu Sfântul Lemn, împreună cu îngerii și cu poporul, îl va pune în locul unde S-a răstignit Domnul, și va pune pe pământ coroana lui și se va ruga, zicând: Doamne, Doamne, de când s-a arătat cinstită Crucea Ta, lumea s-a luminat și puterea satanei s-a surpat, și cu Crucea Ta, adică cu patima Ta cea de bună voie, ai sfărâmat puterea iadului. Cu semnul Crucii Tale, Stăpâne, sfinții cu putere au lucrat, și pe idoli au sfărâmat și mucenici i-ai făcut. Crucea este slava Bisericii; Crucea este întărirea binecredincioșilor creștini. Crucea este biruința binecredincioșilor împărați. Doamne, de acum nu vor mai ficreștini mulți în lume, însă tot vor fi. Și mai multe decât acestea va zice. Apoi va zice: Acum slobozește pe robul Tău Stăpâne, după cuvântul Tău în pace, că văzură ochii mei mântuirea Ta, care ai gătit-o înaintea feții tuturor popoarelor, lumină spre descoperirea neamurilor și slava poporului Tău Israil. Și vor lua îngerii Cinstita Cruce și se vor sui cu ea la ceruri. Și vor lua îngerii și sufletul împăratului. Rugăciunea aceasta am căutat ca să o găsesc la greci prin multe cărți și nu am găsit-o nicăieri. Am adus de la peștera Sfântului Atanasie din Sfântul Munte Athos trei cărți vechi de format mare, scrise cu mâna, de vreo trei sute de ani, și nu am găsit-o în ele; așa văzând, am renunțat de a mai căuta. Șezând eu pe căpătâi, în sus, fiindcă eram bolnav de stomac de vreo șapte ani, văd un tânăr lângă mine îmbrăcat cu haine albe și cu brâu încins pe la mijloc, lat ca de un rup (un lat de mână), verde închis, plin fiind de cruci mici de aur. Și mi-a zis: Să știi că ceea ce cauți tu, ca să pui în cartea ta, este scris în cărțile Sfântului Ioan Gură de Aur. Și Sfântul Metodie al Patarelor, zice pentru acel împărat că va împărți împărăția la patru fii ai lui. Unul va împărăți în Roma veche, al doilea în Constantinopol, al treilea în Alexandria, al patrulea în Tesalonic. Se vede că pe cel mai mare îl va pune tatăl lui împărat în Roma, mai înainte de moartea sa. Sfântul Andrei zice numai de trei; și aceștia numai o sută cinci zeci de zile vor fi în pace, căci, din zavistia satanii, vor ridica între dânșii război; și vor lua pe preoți și pe monahi la oaste, încă și pe copiii cei de șapte ani, și atâta se vor bate la Tesalonic, încât se va stinge neamul bărbătesc. În vremea aceea vor tăbărî șapte femei pe un bărbat și nu-l vor găsi. Că Tesalonic se tâlcuiește: nebuna biruință.
Pentru al șaselea împărat, care va împărăți în Constantinopol împreună cu fiica sa, zice Sfântul Andrei așa:
Se va ridica un viteaz de la Marea Neagră și va împărăți în vremea celor patru frați și, după moartea lui, va împărăți fiica sa. Se vede că va răpi acesta împărăția de la cei patru frați, fiindcă ei se băteau la Roma și la Alexandria (Egipt). Și după dânsul va lăsa pe fiica lui, preaspurcată muiere, bici al diavolului, la împărăție. Că aceasta va spurca Sfintele Biserici și va pune să cânte cu chitări și cu muzică prin biserici; să cânte cântece spurcate și să joace, și Sfintele Mese să le răstoarne; și va aduna Sfintele Cărți din tot Constantinopolul și le va arde; va spurca mulțime de suflete și va strica mulțime de prunci. Căci în vremea ei va lipsi partea bărbătească pentru mulțimea războaielor ce vor fi. În vremea aceea, se vor ucide oamenii pe drumuri: va omorî fiul pe tatăl lui și tatăl va omorî pe fiul lui, și maicile pe fiicele lor, fiicele pe maicile lor, și frate pe frate, și surori pe surori, și vecin pe vecin se vor ucide și alte mii de răutăți se vor face și spurcăciuni nenumărate de către această prea spurcată împărăteasă; și cu Dumnezeu a se bate, va cugeta, și cerurile va voi a le sfărâma. Și se va pierde cufundându-se cu tot Constantinopolul. În vremea împărătesei acesteia se va împlini cuvântul din Apocalipsă:Că se va lua pacea de pe pământ și se vor omorî oamenii unii pe alții.
[continuare in urmatorul post]
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.01.2009, 23:24:27
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[continuare din postul precedent]
Și în anul când va fi bătaie la Tesalonic, vor veni din China șaptezeci și doi de împărați și vor strica îngrăditura care a făcut-o Alexandru Macedon. Când vor veni aceștia în pământul creștinilor vor face atâtea răutăți câte nu s-au făcut niciodată, după cum zice Proorocul Iezechiel: La sfârșitul veacului te voi ridica Eu, zice Adonai Domnul, pe tine Gog, și vei veni în pământul lui Israil (adică al creștinilor), ca negura care acoperă pământul: cu cai și călăreți și cu căruțe. Eu te voi pogorî în pământul lui Israil; și Eu voi pierde arcul tău din mâna ta cea dreaptă, și săgețile tale din mâna ta cea stângă, și te voi pierde desăvârșit. Și voi aduna fiarele pământului, și păsările cerului, și te vor mânca în pământul lui Israil(Iezechiel 38, 1-29; 39, 1-11). Care vor rămânea nemâncați de fiare și de păsările cerului, îi va pierde Domnul cu fulgere și cu trăsnete și cu piatră de grindină. Precum în vremea lui Isus al lui Navi pe vrăjmașii lui, pe care, neputând el să-i bată, i-a bătut Domnul cu piatră de i-a pierdut pe toți; așa și pe chinezi îi va pierde Domnul. Că atâtea răutăți vor face Bisericilor lui Dumnezeu, că le vor preface în grajduri de cai, și Vasele cele Sfinte le vor unge cu spurcăciuni și vor mânca pe oameni de vii și sângele lor îl vor bea. Și aceasta zice Proorocul Iezechiel:că vor aduna (creștinii) oasele cele rămase de la fiare și vor pune semn unde vor găsi vreun os de om, ca să le adune spre îngropare în cimitir; că și cetate vor face și se va numi cimitirul lui Gog.
Zice Proorocul: Și vor locui ostroavele în pace. Iar Domnul zice în Sfânta Evanghelie: Va fi în zilele acelea necaz cum n-a mai fost până acum de la începutul zidirii, pe care a zidit-o Dumnezeu, și nici nu va mai fi (Marcu 13, 5-19). Și atunci, îndată, se va ridica antihrist împărat și se va scula cu mare mânie asupra creștinilor. Atât de mari munci are să pună asupra creștinilor, încât și îngerii se vor înfricoșa, căci preaspurcatul și preablestematul nu va putea să sufere să audă numele lui Hristos.
Profetii Culese din Cartea Monahului ZOSIMA Pascal PRODROMITUL - "SFARSITUL OMULUI"
Cum caderea Turciei nu s-a implinit, iar dupa ea un imparat va domni 32 de ani la Constantinopol, altul 12 ani si altul un an, din cei 10 imparati proorociti pana la incoronarea preaspurcatului ca imparat al iudeilor, inca mai avem ceva timp pentru pocainta si mantuirea sufletelor, cel putin 45 de ani (32+12+1=45) + inca un numar de ani incepand din prezent pana cand Turcia va fi rasa de pe fata pamantului.

Sa dea Domnul sa nu ajungem sa traim ceasul si ziua incoronarii aceluia in Templul reconstruit din Ierusalim ca imparat al evreilor si mai apoi al intregii lumi!

Romeo
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Semnele mortii Ionut27 Generalitati 9 14.10.2013 19:34:53
Stiinta si razboiul sfarsitului lumii JustNicol Generalitati 3 29.07.2012 23:04:18
Semnele propovaduirii. ClaudiuT Din Noul Testament 3 09.09.2009 15:01:43
Apropierea sfarsitului ? Matei21 Generalitati 102 07.02.2008 14:27:59
SEMNELE TIMPULUI Laurentiu Generalitati 47 16.12.2006 22:20:15