Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.07.2009, 04:53:00
naephius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona31 Vezi mesajul
„II Samuel”(24:1) „Domnul S-a aprins de manie din nou
impotriva lui Israel; si a starnit pe David impotriva lor,
zicand: “Du-te si fa numaratoarea lui Israel si lui Iuda.”
„I Cronicele”(21:1) „Satana s-a sculat impotriva lui
Israel, si a atatat pe David sa faca numaratoarea lui Israel.”
Intrebare: Asadar Stapanul lui David este Satana?
Doamne fereste!
http://www.christian-thinktank.com/hcensus.html
Citat:
În prealabil postat de simona31 Vezi mesajul
prietene am ceva f f interesant pentru tine, si anume .....daca poti sa te uiti si tu un pic in biblie si sa imi dai si mie un raspuns la .......II Regi”(8:26) „Ahazia avea douazeci si doi de ani cand a ajuns imparat..” „II Cronici”(22:2)” Ahazia avea patruzeci si doi de ani cand a ajuns imparat....” Intrebare: Douazeci si doi sau patruzeci si doi?
http://www.tektonics.org/af/copyisterrors.html

Apropo, Coranul e o minciuna care vrea sa-L desfiinteze pe Hristos, Fiul lui Dumnezeu, singurul Nume de sub ceruri in care exista mantuire, viata vesnica.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.07.2009, 04:58:38
naephius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona31 Vezi mesajul
Daca va spun ca Biblia este plina de contraziceri si neadevaruri cred nu ma credeti.
E simplu sa faci o afirmatie asa de grava. Dovedeste-o !
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.09.2009, 12:43:09
Henric_al's Avatar
Henric_al Henric_al is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.09.2009
Mesaje: 24
Implicit

Depinde foarte mult metoda de abordare pe care o adopti in studiul Sfintei Scripturi. Daca aplicam spre exemplu metoda filologica, nu numai Scriptura s-ar contrazi ci 99% din cartile acestei lumi.
Ca sa gasim modul cum trebuie citita Biblia(deoarece Ea nu este un tratat de istorie) trebuie mult studiu si multa meditatie. Spre exemplu, sa luam ca adevarat modul in care Hristos se raporteaza la Legea Veche si modul cum interpreteaza pildele Sale. Insasi Apostolii ii spune "Talcuieste-ne noua pilda aceasta ... " . Apostolul Pavel de asemenea ne spune "Legea este duhovniceasca"
Atentie! Trebuie sa pastram Obiectivitatea in cadrul unei cercetari. Nu are rost sa ne amagim pe noi insine cu povesti dulci.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.09.2009, 13:18:47
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Facerea Cap 2
2. Și a sfârșit Dumnezeu în ziua a șasea lucrarea Sa, pe care a făcut-o; iar în ziua a șaptea S-a odihnit de toate lucrurile Sale, pe care le-a făcut.
3. Și a binecuvântat Dumnezeu ziua a șaptea și a sfințit-o, pentru că într-însa S-a odihnit de toate lucrurile Sale, pe care le-a făcut și le-a pus în rânduială.

mentionez ca acum am reinceput sa citesc Biblia Ortodoxa si am ajuns la cap 4 .
in ziua a 7 a D-zeu s-a odihnit ,da ? atunci de ce se incapatzneaza unii sa tina sambata zi de odihna ? normal e sa tii de sambata seara pana luni dimineata ,nu-i asa ? sau nu am inteles eu bine ?
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istoria Bibliei romanesti Alustor Intrebari utilizatori 3 09.10.2012 15:48:27
Crestinii , Scrierea Bibliei dobrin7m Istoria bisericii 10 02.03.2012 01:44:25
deschiderea bibliei dulcineea Din Noul Testament 39 17.05.2011 22:15:32
Autenticitatea Bibliei Florin-Ionut Generalitati 17 16.08.2008 14:50:56