Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.10.2009, 08:53:55
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cunosc cateva casatorii celebre si foarte reusite cu diferente mult mai mari de varsta. Voi stiti cel mai bine in ce masura va potriviti. Oare cate casatorii obisnuite pe lumea asta care sunt un calvar si merg extrem de prost? Atat timp cat "va simtiti" unul pe celalalt, atat timp cat sunteti de buna credinta fiecare dintre voi, dar mai ales ca Il marturisiti pe Dumnezeu, nu cred ca ar mai fi ceva de zis impotriva acestei legaturi. Doar un singur lucru - poate: daca ai copii din vechea casatorie si daca eventual pot aparea complicatii cu vreun drept la mostenire! In rest, Dummnezeu sa va binecuvinteze!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.10.2009, 10:39:46
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Pe vremuri o diferenta de 17 ani era ceva obisnuit. Nu mi se pare chiar asa de mare, mai ales ca nu este vorba de o fetiscana atrasa de o imagine paterna (cum ar fi intelept sa va puneti intrebarea si sa cercetati, daca ar avea 20).
Stiu si eu de upluri cu diferenta de varsta si mai mare, care au trait fericite. Imi vine in minte acum Dostojevski, care s-a casatorit (vaduv fiind) la 45 de ani cu o tanara de 20 (totusi 20!) care i-a fost inger pazitor pentru restul vietii - fiind mai echilibrata ca el, mai cu picioarele pe pamant, exact de ce avea nevoie firea lui de artist.
Doamne ajuta!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.10.2009, 10:41:09
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Daca intr-adevar va iubiti diferenta de varsta nu este o problema si asta pt. ca amandoi sunteti oameni MATURI, aveti o anume varsta. Se punea problema daca unul dintre voi nu era trecut de 20-25 de ani, atunci sigur dupa cativa ani se facea simtina diferenta, dar asa...Iubita dvs da dovada de o mare intelepciune deoarece nu se uita la faptul ca sunteti divortat, asta insemnand ca nu asculta gura lumii, din contra este bine ancorata in realitate, stie clar ce vrea de la viata si va iubeste. Totusi, s-ar putea sa apara mici probleme dupa casatorie -daca o faceti- numai daca o sa permiteti voi, ac. probleme fiind de la oamenii din jur care vor spune ca iauite si la astia..., pacat de ea fata tanara sa il ia pe asta, poate l-a luat pt. bani, etc. Dar daca nu dati importanta si va vedeti de FERICIREA voastra o sa fiti unul din multele cupluri care se iubesc, se respecta si raman impreuna pena la batranete, unul dintre multele cupluri care au avut curajul sa rupa ac. bariere impuse de societate.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.10.2009, 15:36:57
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Exista niste probleme...

...pe care trebuie sa vi le puneti, chiar daca va iubiti si mai ales daca va iubiti:
1. Ce va fi peste cativa ani, cand ea va fi in floare si va trebui sa se ocupe de o persoana varstnica si cu problematica respectiva (alt mod de viata, boala), iar mai apoi sa va piarda f.devreme.
2. Ea isi doreste copii? Cum s-ar rezolva aceasta problema? Este tocmai varsta maternitatii. Dumneavoastra aveti copii deja?

Am observat ca lumea trece in general repede peste problemele unei casnicii cu diferenta de varsta mare, dar stiu exemple de greutati care pot apare si cat sufera persoana mai tanara apoi. Este un sacrificiu de ani de zile.
Cand o persoana se afla la varsta frumoasa de maternitate, ascensiune in profesie, calatorii, viata sociala, distractie, cealalta persoana deja e la pensie, nu mai este mobila, vrea alt mod de viata, nu mai vrea copii (are poate deja si nepoti), este lovita de boala si incapacitate.
Eu una pot sa inteleg sentimentele f.bine, dar ma gandesc si la consecinte.
Stiu, exista persoane, mai ales barbati, care nu concep ca imbatranesc, ca pot apare probleme, care se cred vesnic tineri si frumosi. Unii chiar fac copii la varste inaintate, au ambitii mari.
Acum nu mai stiu care este in tara vitalitatea. Din cate am observat pe la 60-70 ani deja oamenii incep sa aibe probleme de sanatate si nu mai pot, din cauza uzurii si conditiilor de viata.
In alte tari or trai mai mult, chiar pana la 90-100 ani.
Ganditi-va bine.
Eu sunt pentru casatorii in cadrul generatiei (+/- 3, 4 ani max.), desi sunt pentru iubire la orice varsta.
Iubirea nu trebuie sa fie egoista.

Last edited by sophia; 08.10.2009 at 15:46:22.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.10.2009, 16:17:53
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Si totusi, eu cred ca aceasta diferenta de varsta conteaza, iar chestia ca varsta reprezinta doar o cifra este o pura resemnare, sau un pretext adus neconventionalului . Cunosc cateva cupluri cu astfel de diferente si constat in cadrul lor o evidenta neconcordanta in gandire, comportament si, chiar in aspectul emotional. Iar, din pacate, aceasta diferenta se apleaca mai degraba spre un aspect negativ si nu unul pozitiv, astfel oamenii incep prin a suferi...dupa ce pasiunea cea dintai se diminueaza.
Dar, aici poate fi vorba, mai degraba, de cuplurile de barbati in varsta alaturi de femei mult prea tinere si necoapte, in cazul de fata femeia fiind destul de matura, cred ca se poate vorbi de o relatie viabila, chiar daca diferenta este de 17 ani, varsta fiecaruia si experientele sunt ajunse la un nivel matur si astfel se poate ajunge la o relatie sanatoasa, dar mai ales fructuoasa, cu atat mai mult cu cat corectiile vietii si ale personalitatii s-au realizat din experientele precedente.
In mod normal, biserica admite diferenta maxima intr-un cuplu, de 8 ani, insa nu cred ca s-a tinut cont de aceasta vre-odata, gasind deseori acceptiunea spre cununarea cuplurilor cu diferente mari de varsta .
Oricum ar fi, detaliile conteaza la aceasta varsta, sau, pur si simplu te avanti pe premiza ca detaliile mai degraba impiedica fericirea si astfel iti asumi perspectivele .
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.10.2009, 21:38:26
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
...pe care trebuie sa vi le puneti, chiar daca va iubiti si mai ales daca va iubiti:
1. Ce va fi peste cativa ani, cand ea va fi in floare si va trebui sa se ocupe de o persoana varstnica si cu problematica respectiva (alt mod de viata, boala), iar mai apoi sa va piarda f.devreme.
2. Ea isi doreste copii? Cum s-ar rezolva aceasta problema? Este tocmai varsta maternitatii. Dumneavoastra aveti copii deja?

Am observat ca lumea trece in general repede peste problemele unei casnicii cu diferenta de varsta mare, dar stiu exemple de greutati care pot apare si cat sufera persoana mai tanara apoi. Este un sacrificiu de ani de zile.
Cand o persoana se afla la varsta frumoasa de maternitate, ascensiune in profesie, calatorii, viata sociala, distractie, cealalta persoana deja e la pensie, nu mai este mobila, vrea alt mod de viata, nu mai vrea copii (are poate deja si nepoti), este lovita de boala si incapacitate.
Eu una pot sa inteleg sentimentele f.bine, dar ma gandesc si la consecinte.
Stiu, exista persoane, mai ales barbati, care nu concep ca imbatranesc, ca pot apare probleme, care se cred vesnic tineri si frumosi. Unii chiar fac copii la varste inaintate, au ambitii mari.
Acum nu mai stiu care este in tara vitalitatea. Din cate am observat pe la 60-70 ani deja oamenii incep sa aibe probleme de sanatate si nu mai pot, din cauza uzurii si conditiilor de viata.
In alte tari or trai mai mult, chiar pana la 90-100 ani.
Ganditi-va bine.
Eu sunt pentru casatorii in cadrul generatiei (+/- 3, 4 ani max.), desi sunt pentru iubire la orice varsta.
Iubirea nu trebuie sa fie egoista.
Bine ati revenit pe forum, doamna Sophia! :)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.10.2009, 02:02:00
nelupop23 nelupop23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2009
Locație: Bucuresti si Luxembourg
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru nelupop23
Implicit Ganditi-va bine

Ganditi-va bine! Dincolo de o diferenta de ani legatura poate parea oarecum incestuasa.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.10.2009, 05:45:07
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nelupop23 Vezi mesajul
Ganditi-va bine! Dincolo de o diferenta de ani legatura poate parea oarecum incestuoasa.
Cred ca noi ar trebui sa ne gandim de doua ori sa scriem,mai ales cand ne insusim termeni a carei definitie nu o cunoastem.
INCÉST, incesturi, s.n. Legătură sexuală, oprită de legile juridice și morale, între părinți și copii sau între frați și surori

Chiar daca intre cei doi exista diferenta de varsta de 17 ani, atata timp cat nu sunt rude nu se poate vorbi de "relatie incestuoasa"

Last edited by MarinaAlca; 09.10.2009 at 05:48:35.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.10.2009, 09:46:28
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Toate aspectele sunt importante, varsta, starea sociala, copiii, etc., toate sunt de luat in seama, de reflectat, de gandit...mai ales nu numai cum se vor simti cei doi - peste 10 ani sa zicem, mai ales el fiind mai in varsta...poate va fi bolnav, poate nu, poate va avea nepoti sau nu, poate va avea altfel de neputinte, poate se va simti frustrat datorita faptului ca a inceput sa se simtea batran si va deveni gelos, sau poate nu....greu va fi si pt. el daca se va si simti asa...greu va fi si pentru ea sa "beneficieze" mai ales de asemenea neincredere, poate...
Daca toate aspectele sunt luate in seama, si inteleg ca cei doi s-au gandit destul de mult, ei singuri cunosc dimensiunea acestui sentiment de iubire care ii leaga, ei singuri stiu daca cred in acest moment ca se vor iubi la fel si peste 10, 20 sau mai multi ani...daca pot trai in continuare unul fara celalalt...poate se iubesc atat de mult incat simt ca nu ar putea merge mai departe fara celalalt! Atunci toate celalate lucruri conteaza mai putin sau deloc, in sensul ca ar accepta din dragoste "orice" de la partener!
Important este in momentul in care vor face acest pas, cand se vor hotari ca este momentul sa se casatoreasca, sa nu mai existe nici o indoiala, nici un dubiu...doar sentimentul ca altfel nu se poate.
D-zeu sa va lumineze, sa va indrume sa luati cea mai buna hotarare pentru amandoi, si sa va binecuvinteze!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.10.2009, 09:51:18
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Pana la urma, si atunci cand nu exista diferenta de varsta si te casatoresti singr nu stii ce te asteapta. Si atunci, unul din cei di poate fi atins de o boala grava, handicapanta sau mortala. Intrebarea se pune: este dragostea noastra atat de mare ca sa treaca peste toate aceste greutati?
Citeam de curand ca tinerii ar trebui sa isi puna intrebarea cand vor sa se casatoreasca: as putea infrunta alaturi de el sau ea: sterilitatea, boala, saracia, etc?
Sau ce ati spune unor oameni tineri care sunt pe cale sa se casatoreasca si i se descopera unuia din ei o boala mortala (in fine, dupa cat stie medicina)? L-ati sfatui pe celalalt sa nu se mai casatoreasca?
Casatoria este un risc, un pariu in orice conditii.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
care-i diferenta? victortiti89 Iudaismul 2 20.05.2011 11:33:54
Diferenta dintre VT si NT Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 5 25.11.2010 19:37:49
Diferenta de varsta Anisia Nunta 18 31.05.2010 16:55:30
Diferenta? popmihai1984 Generalitati 8 11.04.2010 23:42:35
Care Este Diferenta? calator Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 5 10.05.2007 00:56:03