Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 16.10.2009, 23:02:31
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Spuneti ca n-am dreptate
Reply With Quote
  #102  
Vechi 16.10.2009, 23:32:26
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Spuneti ca n-am dreptate
Cu ce anume? :) Dreptatea nu e a noastra, e a lui Dumnezeu...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 17.10.2009, 03:06:47
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Spuneti ca n-am dreptate
N-ai dreptate.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 17.10.2009, 10:05:34
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

N-ai dreptate.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
  #105  
Vechi 20.10.2009, 16:11:52
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit Rugaciunea copilului nenascut

Rugaciunea copilului nenascut

"Sarut mana, mamicuta mea,
Sunt eu, cel din pantecele tau care-ti soptesc la ureche cat sunt de speriat, de trist si de indurerat pentru ca vrei sa ma omori, crezand ca-ti sunt o grea povara...

Tu nici nu stii cat e de greu sa nu-ti aud cantecul de leagan, sa nu ma bucur de mangaierile tale, sa nu iti vad chipul, maicuta draga! Cat as vrea sa ma cuibaresc la pieptul tau izvorator de tihna, liniste si dragoste! Ce puternici am putea fi impreuna, cum am invinge toate necazurile si, mai ales, ce frumoasa ar fi viata alaturi de tine! Dar tu vrei sa ma ucizi...

As vrea si eu sa ma pot bucura de frumusetea cerului senin, sa alerg pe campul inflorit si sa-ti impletesc mandra cununita. Nu te gandi ca sunt mic si neputincios pentru ca, primindu-ma pe mine in viata ta, mamico, pe Pruncul Hristos il primesti.

Mamico, trebuie sa-ti marturisesc ce frica-mi este de lama taioasa a chiuretei care ma va sfasia curand si ma va transforma in bucatele fara viata care vor ajunge la gunoi...!

Oare tu nu auzi cum imi bate inimioara si cum tremur de frica? Eu iti aud foarte bine inima de aici, din burtica ta.

Mama, as vrea sa ma pot uita in ochii tai si sa te rog sa ai mila de mine, sa-ti zambesc dragalas - cum numai eu stiu - si sa te strang in brate cu manutele mele grasune. Vreau sa-ti dau forta si curaj, incredere si convingerea ca NU omorandu-ma pe mine vei scapa de necazuri, ci abia atunci vei da de greutati, pentru ca-l vei mania pe Bunul Dumnezeu.
Imagineaza-ti ce inseamna pentru mine sa port povara nedreptatii tale, cand ma dai nu numai mortii pamantesti, care e atat de grea si de dureroasa, dar ma lipsesti si de lumina lui Hristos.

Acum, in ultimul ceas, ma rog Maicii Domnului sa te lumineze si sa-ti dea putere, intelepciune si un pic de dragoste si mila pentru mine, cel ce sunt trup din trupul tau, suflet din sufletul tau, copilul tau nevinovat si nenascut. Amin!"
Reply With Quote
  #106  
Vechi 20.10.2009, 17:39:20
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

mi-au dat lacrimile ......
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #107  
Vechi 20.10.2009, 22:48:44
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Imagineaza-ti ce inseamna pentru mine sa port povara nedreptatii tale, cand ma dai nu numai mortii pamantesti, care e atat de grea si de dureroasa, dar ma lipsesti si de lumina lui Hristos.
Eu tot nu inteleg: copilul avortat nu ajunge direct in rai?
Reply With Quote
  #108  
Vechi 21.10.2009, 05:16:13
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Eu tot nu inteleg: copilul avortat nu ajunge direct in rai?
Eu sunt sigura ca ajunge.Cred ca cel care a scris aceasta rugaciune cam exagereaza la acest aspect imprimandu-si,probabil,propriul punct de vedere.
Altfel,insa,este destul de miscator textul si poate da de gandit celor ce sunt atat de inconstienti si ajung sa recurga la astfel de metode.
Stiu ca pe acest forum sunt destui cei care sunt contra mijloacelor de contraceptie,insa,avand in vedere ca traim in societatea de acum,sunt mai mult decat indicate.
Nu poti impune nimanui sa traiasca intr-un anumit fel daca el nu simte,de aceea macar lasa-l sa se foloseasca de mijloacele necesare pentru a preveni aceasta crima care este avortul.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 21.10.2009, 08:32:18
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Un link foarte folositor

http://video.google.com/videoplay?do...49401540399182
Postez acest link si aici pentru cei care au copii adolescenti.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
  #110  
Vechi 21.10.2009, 11:40:09
MadalinaM MadalinaM is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Eu tot nu inteleg: copilul avortat nu ajunge direct in rai?
Parintii bisericii zic ca nu, pentru ca nu sunt botezati, nu li s-a sters pacatul stramosesc, nu si-au dus crucea in lumea aceasta, oricat ar fi fost ea de grea/usoara etc.
Apoi, mai e un aspect, daca s-ar fi ajuns asa de usor in Rai, toate mamele ar fi avortat ca sa le ajunga copiii in Rai, probabil ar fi disparut si omenirea si am fi toti in Rai, fara sa meritam neaparat sau fara sa fi castigat prin luptele cu noi si pacatul acest loc.

Referitor la contraceptie, zic pentru ultima oara: s-a demonstrat stiintific ca fecundarea se produce dar ca omul astfel format este eliminat la prima menstruatie! Cred ca stim cu totii cum se cheama asta...n-are rost sa mai insist. Nu e vb de a impune cuiva ceva, nici Dumnezeu nu ne forteaza cu nimic si nici noi n-avem dreptul acesta, dar uneori mi se pare ca oamenii aleg calea cea mai usoara si se fac ca nu vad, insa constiinta are un mare cuvant de spus si poate fiecare din noi ar trebui sa ne oprim din cand in cand si s-o ascultam.
- Revin si spun ce a zis Mantuitorul: Lasati copiii sa vina la Mine si nu-i opriti! Cum au talcuit parintii acest verset? Dumnezeu are un plan cu fiecare fiinta pe care o creaza! Iar prin avort acest plan nu se mai aplica, deci voia Domnului nu e implinita si multi dintre noi stim ca voia Lui e cea mai potrivita pentru noi!
- Apoi, de ce l-a pedepsit Dumnezeu pe Onan? Ce facea el? Isi ferea sotia sa nu aiba copii si Dumnezeu n-a suportat acest lucru
- Tot El a zis primilor oameni: Cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul! N-a zis cresteti, avortati, folositi contraceptive/prezervative si va distrati ca moartea e departe si voi nu o apucati!
- Aud deseori refrenul: " Mai bine te feresti decat sa faci 20 de copii si sa n-ai ce sa le dai sa manance" sau " Decat sa-l nasti bolnav si sa se chinuie si el si tu, mai bine nu."
Am doua raspunsuri pentru asta: 1. Dumnezeu nu ne lasa sa murim de foame ( vezi Predica de pe munte). Si daca tu ceri cu insistenta copii, logic ca ii si primesti, de aia Biserica a pus si perioade de infranare, de altfel si animalele au anumite perioade de inmultire...Plus ca Dumnezeu nu va da nimanui mai mult decat poate duce!!!( Vezi Iov) Daca am retine si am CREDE asta...ar fi excelent!
2. Daca Dumnezeu trimite un copil bolnav, are El o RATIUNE, poate insasi cresterea acelui copil este crucea parintilor si se mantuiesc. Si se mantuieste si copilul.

Pana la urma alegerea este a fiecaruia, dar haideti sa nu ne facem ca nu vedem sau ca nu stim una, alta! Nu mintim pe nimeni decat pe NOI INSINE! Ati vazut ce ne suparam cand ne mint altii...dar cum e sa ne mintim pe noi insine??? La Judecata n-o sa putem zice: N-am stiut Doamne! Ca o sa strige constiinta tare de va afla tot pamantul si daca azi ne rusinam cand afla cativa cunoscuti ca am mintit, cum o sa ne rusinam atunci cand vor afla miliarde de oameni ca am mintit...
Noi oamenii complicam atat de tare lucrurile...la Dumnezeu toate sunt simple, grozav de simple si de frumoase...:)

Last edited by MadalinaM; 21.10.2009 at 11:42:16.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cele mai sarace tari din Europa sunt cele crestine(ortodoxe) cocacoc Generalitati 70 15.10.2010 12:10:26
Ce sunt cele 7 plansuri roman2010 Generalitati 3 13.07.2010 18:53:35
Pentru cei sau cele care poate sunt pe aici si vor alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 2 09.04.2009 10:36:14
(Cum) sunt informate femeile inainte de avort? andreicosmovici Generalitati 10 11.08.2008 08:29:04