Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.08.2006, 14:06:40
Dj_ICU Dj_ICU is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2006
Mesaje: 1
Implicit

Facem o discutie sanatoasa si in acelas timp educationala pe baza asta?Sau va este frica ca religia voastra e cladite pe cateva betisoare care la primul vant mai puternic se va darma?
Interzisa blasfemia bun atunci da-mi ban si arata-mi ca sunt superior tie prin a avea curajul de a infrunta persoanele care ma interzic.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.08.2006, 21:27:27
Iustin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cum adica "Exista BO?" Ce insinuezi? Normal ca religia noastra stramoseasca nu "e cladite pe cateva betisoare care la primul vant mai puternic se va darma". De unde-ti vin ganduri din acestea? De la necuratul, clar. Pocaieste-te copile! Cauta-ti un duhovnic bun si nu mai bantui forumuri sfinte! Ai inteles? Auzi la el, ca este superior. Nu vezi ca nici nu stii sa scrii?
Tine minte: "Credinta ortodoxa este singura credinta adevarata, adica mantuitoare!" Ai inteles? N-ai cum sa demonstrezi ca nu e asa, asa ca n-avem ce discuta. Ar trebui sa-i interzica pe astia ca tine.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.08.2006, 23:15:03
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Omul meu iti zic de pe acum ca ce incerci tu e inutil. Aceste posturi vor disparea, dar pana ajunge adminul la tine vei auzi probabil aceleasi abureli cu nici un fapt concret sau argument ca si in postul lui Iustin. Si ca veni vorba Iustin. Tu tot spui ca ceilalti nu au argumente si ca ortodoxia este calea cea dreapta si religia infailibila. Pot sa iti cer sa o demonstrezi. ICU sper sa functioneze strategia ta "Infrunta o opinie diferita si nu da inapoi din lipsa de argumente". Personal as fi foarte bucuros sa vad o discutie care sa aiba chiar 2 tabere, desi sunt sceptic. Fanaticii intotdeauna lupta ratiunea cu stergerea posturilor si ban.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.08.2006, 23:44:11
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Si acum Iustin o intrebare mai serioasa: interpretezi un popa sau ortodoxul agresiv? :)Prea multe femei, tigari si Petre Tutea dauneaza :p
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.08.2006, 23:51:50
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Pentru ca nu exista edit la posturi te voi ruga Iustin sa ignori prima replica si sa postezi mai des, pt ca am gasit ceva ce face formul acesta in sfarsit interesant. Dj_ICU desi e greu de crezut ceilalti chiar iti vor spune cam ce zicea Iustin, desi in termeni mai blanzi, si eventual vor trimite o scrisoare Patriarhului sa excomunice tot ce intr-o forma sau alta inca e aparent ortodox dar nu e de acord cu ortodoxia. Vb aia "Toti ce nu sunt de acord cu mine, sunt bolnavi mintal si ar trebui impuscati"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.08.2006, 11:22:03
Iustin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alexandr, spune sincer, esti botezat ortodox? Sper sa nu fii dintr-o secta sau ceva de genul asta. Ca asa, n-avem ce discuta. Nu-mi place ca pui la indoiala Cuvantul Domnului. Credinta ortodoxa e singura adevarata. Restul sunt rataciri de la aceasta. Au demonstrat-o multi inaintea mea, oameni sfinti si cu mai multa minte. Vei vedea ca si ceilalti vor spune acelasi lucru. Da, cu cuvinte mai blande. Mie-mi place totusi sa scriu ce simt cu adevarat, nu sa ma ascund dupa eufemisme. Trebuie sa scrie ce credem cu adevarat, asta e parerea mea. Vad ca restul colegilor mei forumisti sunt inca de alta parere. De fapt, se pare ca nici n-au de gand sa se implice intr-o astfel de discutie simplista. Poate le e greu sa se dezlipeasca de la subiectele: Homosexualitate, Vrajitorie, et cetera. Sigur ca ei au dreptate si ar trebui sa facem si noi acelasi lucru.

Nu inteleg ce vrei sa spui cu interpretatul, preot nu sunt, si nici agresiv. Scriu exact cum ar trebui sa scrie orice crestin sincer. Nu inteleg. Si crede-ma, daca as interpreta ceva, nu m-as opri doar la doua personaje.

Petre Tutea nu dauneaza niciodata! Doar cei ce nu-l inteleg, probabil dihori atei, spun astfel de lucruri. Dumnezeu sa te ierte!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.08.2006, 13:41:48
tsm80 tsm80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2006
Mesaje: 5
Implicit

Dj_ICU si Alexandr_Bazil pana la urma ce vreti sa dovediti? Spuneti ceva concret, nu idei asa, generale...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.08.2006, 16:29:15
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

" Sa tineti credinta pe care ati supt-o de la piepturile maicilor voastre! Sa tineti credinta pe care o avem de doua mii de ani! Nu va luati dupa slugile satanei, care vin din Apus cu milioane de dolari. Ei cumpara pe cei prosti si nelamuriti in credinta, sa rupa unitatea si sufletul poporului roman si vor sa faca cele mai mari erezii si nebunii in tara asta. Paziti-va de nebunii acestia! Au case de rugaciuni, dar acolo-i casa satanei. Unde nu sunt preoti si arhierei, nu este Hristos. Ca Mantuitorul a spus asa la Apostoli : Luati Duh Sfant ! Carora le veti ierta pacatele, iertate vor fi. Iar carora le veti tine, tinute vor fi.Nu la sectari le-a spus acestea, ci la Apostoli, la episcopi si la preoti. Caci Apostolii, prin punerea mainilor si prin succesiunea apostolica, au dat darul Duhului Sfant la toti preotii din lume, prin hirotonii. Deci bagati de seama, ca sectarii nu au ierarhie canonica; n-au pe Duhul Sfant in ei; n-au cele sapte Sfinte Taine; nu cinstesc pe Maica Domnului si Sfanta Cruce si nu au mantuire. De aceea feriti-va de sectari." Dreptmaritori crestini, luati aminte la cuvintele parintelui de la Sihastria, prin gura caruia a grait Duhul Sfant. Cui veti da oare crezare, nebunilor de sectanti sau sfintilor nostri parinti?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.08.2006, 18:30:03
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dj_ICU
Facem o discutie sanatoasa si in acelas timp educationala pe baza asta?Sau va este frica ca religia voastra e cladite pe cateva betisoare care la primul vant mai puternic se va darma?
Interzisa blasfemia bun atunci da-mi ban si arata-mi ca sunt superior tie prin a avea curajul de a infrunta persoanele care ma interzic.
Daca religia noastra e cladita pe betisoare care la primul vant mai puternic se va darma a ta pe ce este cladita?
Afla fratioare ca religia ortodoxa este singura adevarata drept maritoare
Tu ai fost vreodata la Ierusalem sa vezi minunea mondiala
Apoi unde se mai coboara Lumina din cer ca la ortodocsi De Inviere La mormantul Lui
Iisus Hristos apoi afla frate ca lumina pentru catva timp nu te arde pe fata daca itzi dai cu ea shi asta nu mai daca esti ortodox ca sa ti se aprinda lumanare ca altfel nu se aprinde cat ai meshteshugiu tu
Si pot sluji preotzi de orice religie shi de orice credintza daca preotzii nu sunt ortodocsi Lumina nu se va cobora nici in vecii veciilor ma-ntzlegi
Treaba e verificata de altzi care i-au dat pe ortodocsi afara sa slujeasca ei shi tot na venit nici o Lumina dar ce lumina?...
SF LUMINA
Asta este doar unul din argumente?
Sa Te Ajute Preasfantul Dumnezeu sa te intorci la adevarata credinta
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.08.2006, 19:22:54
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Acelasi efect il au si lumanarile imbibate intr-o solutie speciala de fosfor daca nu ma insel(nu mai stiu exact denumirea substantei, desi voi cauta). Dureaza undeva la 10 minute pana la combustie, desi in combinatie cu alte substante, poate dura chiar si 30 de minute-1 ora pana la aprinderea spontana a acestora. Substanta respectiva este cunoscuta cu cateva secole inainte de primele aparitii ale miracolului. Aceasta este o explicatie ce nu implica supranaturalul, DESI nu pot spune ca nu e un miracol, fiind posibil ca acele intamplari sa fie de factura divina. Insa cu monopolul ortodoxiei asupra miracolului nu pot fi de acord, din moment ce majoritatea pelerinilor sunt ortodocsi, si putinii pelerini neortodocsi care au fost acolo, nu au fost "discriminati" de lumina sfanta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
exista vreun sfant in Biserica noastra Annamarria Mari Duhovnici si predicile lor 28 21.01.2012 18:07:32
De ce nu exista excomunicari din Sfanta Biserica ?!? doctor_faustus Biserica Ortodoxa Romana 38 29.12.2010 10:53:21
exista Biserica Ortodoxa autonoma? paraschiva Generalitati 6 18.04.2008 07:56:16