Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #541  
Vechi 23.04.2010, 12:23:13
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai circul cu vorbirea in limbi cum de se practica dar smecheria cu serpii doar la carismatici?
Aici esti nepoliticos, dar te las sa te distrezi.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai cum fals. Va contraziceti singuri.
Chestia cu serpii nu o treceti cu vederea?
Daca ar fi si aia, ne-am lega si de aia
Nu prea mai sunt serpi azi sa ne atace, dar sigur vei vedea si alte daruri daca ai bunavointa sa le vezi.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #542  
Vechi 23.04.2010, 12:53:49
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ma referam in limbile alea neinteligibile.
Sa inteleg ca in 20% din cazuri de vorbire in limbi, sunt limbi reale?
Nu există limbi neinteligibile decât la copiii sau la adulții care se joacă încercând să pronunțe cuvinte aiurea.

Vorbirea în limbi este inteligibilă. Și cea care este de la Dumnezeu și cea de la satan.

Depinde ce se întâmplă atunci când se vorbește în limbi.

Dacă cel care vorbește nu este creștin, eu cred că vorbirea lui în limbi este înțeleasă de satan. (nu știu sigur, nu l-am întrebat)

Dacă este creștin și, în rugăciune, adresează laude lui Dumnezeu vorbirea lui este inteligibilă. Dumnezeu o înțelege.

Dacă cel care vorbește în limbi este creștin și se adresează oamenilor atunci oamenii îl înțeleg.
Dacă nu îl înțeleg, înseamnă că darul este folosit în dezordine și trebuie reglementat conform 1 Corinteni 14.
Așa cred eu că a rânduit și lucrează Duhul Sfânt.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si poti confirma ca respectivul vorbeste ireprosabil in limba respectiva, chit ca n-a mai vorbit-o niciodata inainte?
Da, eu așa cred. Dacă e prin Duhul Sfânt limba este vorbită ireproșabil fără să o fi cunoscut mai înainte, ca la Rusalii.
Problema e că tu nu crezi că e de la Duhul Sfânt. Dar asta eu nu te pot convinge. Doar Dumnezeu poate.
  #543  
Vechi 23.04.2010, 13:03:21
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
Nu există limbi neinteligibile decât la copiii sau la adulții care se joacă încercând să pronunțe cuvinte aiurea.

Vorbirea în limbi este inteligibilă. Și cea care este de la Dumnezeu și cea de la satan.

Depinde ce se întâmplă atunci când se vorbește în limbi.

Dacă cel care vorbește nu este creștin, eu cred că vorbirea lui în limbi este înțeleasă de satan. (nu știu sigur, nu l-am întrebat)

Dacă este creștin și, în rugăciune, adresează laude lui Dumnezeu vorbirea lui este inteligibilă. Dumnezeu o înțelege.

Dacă cel care vorbește în limbi este creștin și se adresează oamenilor atunci oamenii îl înțeleg.
Dacă nu îl înțeleg, înseamnă că darul este folosit în dezordine și trebuie reglementat conform 1 Corinteni 14.
Așa cred eu că a rânduit și lucrează Duhul Sfânt.
Si de ce nu ar putea sa se roage in limba lui? de ce ii trebuie o limba speciala sa vorbeasca cu Dumnezeu? Sunt multi oameni care vorbesc aceeasi limba dar se roaga atat de diferit incat poti spune ca cei doi vorbesc fiecare limba lui atunci cand vorbesc cu Dumnezeu? De ce le trebuie limbi inventate care nu exista nicaieri pe fata pamantului?
  #544  
Vechi 23.04.2010, 13:11:09
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
1. Aha, zi-mi si mie explicatia conform caruia, dupa tine, doar la penticostali se manifesta povestea cu limbile.
În povestea cu limbile doar 20% din vorbitori sunt de confesiune penticostală.
Catolicii i-au depășit de mult ca și număr de vorbitori în limbi. În celelalte confesiuni: baptistă, luterană, ortodoxă, etc. sunt mult mai mulți vorbitori în limbi decât la penticostali.

Vorbirea în limbi a început la penticostali și e ca o etichetă lipită de ei, dar de fapt este un bun care astăzi aparține creștinismului nu penticostalilor.

Unul din patru creștini vorbește în alte limbi.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
2. Spune-mi cum ai putea sa-ti dai seama, daca ai vedea la alta confesiune povestea cu limbile, daca e o vorbire in limbi autentica sau o mica sceneta regizata, caz de posedare, etc.
La fel ca în cazul oricărui alt dar, predicarea bunăoară, a face clar diferențierile nu e întotdeauna ușor. Unul pare a predica cu har dar nu poți fi chiar sigur că e de la Dumnezeu

Dacă omul este cunoscut ca având o viață curată și vorbirea lui zidește biserica putem considera, până la proba contrară, că e de la Dumnezeu.
  #545  
Vechi 23.04.2010, 13:36:25
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
De ce le trebuie limbi inventate care nu exista nicaieri pe fata pamantului?
Pe pamant sunt vorbite cca 6500 de limbi. Cate din ele cunosti tu ca sa spui ca sunt limbi inexistente pe fata pamantului?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #546  
Vechi 23.04.2010, 13:41:48
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Pe pamant sunt vorbite cca 6500 de limbi. Cate din ele cunosti tu ca sa spui ca sunt limbi inexistente pe fata pamantului?
Corect ai punctat! Acelasi lucru as putea sa intreb si eu: Cate dintre vorbele spuse de acei oameni au fost analizate si gasite in alte limbi existente? Iar daca aceasta s-a intamplat totusi, si s-a dovedit ca omul vorbeste intr-o limba anume ar fi indicat ca toate cuvintele acelei rugaciuni sa fie din aceasta limba.
  #547  
Vechi 23.04.2010, 13:53:39
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Cate dintre vorbele spuse de acei oameni au fost analizate si gasite in alte limbi existente? Iar daca aceasta s-a intamplat totusi, si s-a dovedit ca omul vorbeste intr-o limba anume ar fi indicat ca toate cuvintele acelei rugaciuni sa fie din aceasta limba.
De ce ar fi analizate si cui ar trebui sa-i demonstram ceva? Si pentru ce punem astfel de reguli?

[unele au fost traduse de straini aflati la acel moment in biserica ]
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #548  
Vechi 23.04.2010, 14:02:29
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
De ce ar fi analizate si cui ar trebui sa-i demonstram ceva? Si pentru ce punem astfel de reguli?

[unele au fost traduse de straini aflati la acel moment in biserica ]
Biserica sfatuieste sa analizam orice chestie cu caracter de minune, avand in fata nu numai exemplele Sfintilor Parinti ci mai ales invatatura lasata de Iisus Hristos si Apostoli, ca sa nu fim inselata. Cu totii stim ca si diavolul face minuni. Unele din criteriile de comparatie (printre multe altele) sunt: scopul si daca isi au rostul acele minuni.
Ori daca omul ala prin vorbirea lui nu spune nimic inteligibil, si nici folositor, iar fenomenul este doar pentru mandria prorpie (sa fim seriosi, cati dintre oamenii de azi se pot compara cu apostolii sau cu crestinii primelor veacuri?) atunci nu este o minune de la Dumnezeu.
  #549  
Vechi 23.04.2010, 14:07:08
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Biserica sfatuieste sa analizam orice chestie cu caracter de minune, avand in fata nu numai exemplele Sfintilor Parinti ci mai ales invatatura lasata de Iisus Hristos si Apostoli, ca sa nu fim inselata. Cu totii stim ca si diavolul face minuni. Unele din criteriile de comparatie (printre multe altele) sunt: scopul si daca isi au rostul acele minuni.
Sf Ap Pavel sfatuieste sa analizam orice lucrare dar nu prin lingvisti ci prin darul deosebirii duhurilor sau dupa roade.

Vorbirea in limbi nu e o minune, ci un dar foarte obisnuit si des intalnit in biserica primara. Era atat de intalnit incat Sf Ap Pavel a trebuit sa intervina intre ei spunandu-le sa vorbeasca pe rand, nu toti odata.

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Ori daca omul ala prin vorbirea lui nu spune nimic inteligibil, si nici folositor, iar fenomenul este doar pentru mandria prorpie (sa fim seriosi, cati dintre oamenii de azi se pot compara cu apostolii sau cu crestinii primelor veacuri?) atunci nu este o minune de la Dumnezeu.
Rugaciunea e intotdeauna folositoare.[in limba materna sau in alte limbi] Iar mandria nu e compatibila cu un crestin serios.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #550  
Vechi 23.04.2010, 14:15:00
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Sf Ap Pavel sfatuieste sa analizam orice lucrare dar nu prin lingvisti ci prin darul deosebirii duhurilor sau dupa roade.
Asa cum spuenam si mai devreme cati dintre noi pot spune cu certitudine ca avem darul deosebirii duhurilor? Nici un sfant nu a spus (si nu ar spune) asa ceva! Sunt sigur ca ati auzit de smerenie, si din smerenie, de frica sa nu cada in mandrie, nu ar sustine asa ceva. Asta lipseste acelor oameni! Deci mai bine ne ferim de manifestari ciudate....

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Rugaciunea e intotdeauna folositoare.[in limba materna sau in alte limbi] Iar mandria nu e compatibila cu un crestin serios.
Rugaciunea este folositoare in orice limba. Eu sunt roman si traiesc in germania, iar la biserica pentru ca sunt si nemti care vin la biserica ortodoxa romana, preotul face anumite rugaciuni si in limba germana. Dar vezi tu, aici isi are rostul alta limba, pe cand in acel caz nu isi are nici un rost.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10