Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.01.2010, 21:37:29
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit o chestiune "de suprafata"

Cu tot riscul de a cadea in derizoriu sau de a fi ignorat acest subiect....am o problema pe care mi-as dori sa o rezolv. Ma gandem sa o postez la topicul necazuri, dar m-am gandit ca mi-as bate joc de cei care chiar au necazuri...insa pentru mine chiar e o chestiune care imi ocupa multe ganduri.
Eu sunt grasa si nu imi place deloc felul in care arat. Nu suport sa ma uit in oglinda, sa cumpar sau mai degraba sa probez haine...Cand ma aflu intr-o multime, traiesc cu sentimentul ca toata lumea ma arata cu degetul si spune "uite ce grasa si urata e si asta!"...nu reusesc sa ma concentrez asupra unor lucruri/activitati pe care le am de indeplinit, cat asupra impresiei pe care as face-o eu celor din jur. Ma gandesc ca felul in care arat se datoreaza felului meu de a fi...sunt grasa pentru ca sunt lenesa si delasatoare..;sunt urata pentru ca am ganduri urate si totul da pe dinafara. mai rau, poate, e ca ii judec si pe cei din jur cam dupa aceleasi standarde...
incerc de una singura tot felul de cure de slabire, insa apoi o dau pe "mecanisme recompensatorii". De multe ori confund si postul cu o dieta...bani de sala nu am. sunt student. si niciun un program fix nu pot avea din cauza altor activitati pe care le am in agenda...
pana acum, mi s-a sugerat sa fac mai multe metanii...altceva, ce ma sfatuiti? mai este cineva care gandeste asa ca mine? am dreptate in vreun fel? este aspectul exterior relevant pentru interior? ce sa fac ca sa trec de frustrarea aceasta?
__________________
"În inima ce și a pierdut vechile certitudini, cântarea lumii pătrunde mai ușor."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.01.2010, 21:53:31
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Orice sfat ti s-ar da,cineva care nu trece prin ce treci tu,nu intelege.
Cred ca un sfat util e sa tii posturile,te ajuta sa iti dezvolti infranarea,si ca virtute
Dar cel mai util este intradevar sa nu fii complexata de aspectul fizic,ci sa izvorasti o puternica lumina interioara.Astfel ii vei complexa pe toti rauvoitorii.Cei grasi se simt cumva pierduti,inutili si singuri,asa ca cel mai folositor e sa cauti sprijinul Mantuitorului,al Bisericii.Nu vei mai fi singura in lupta cu rauvoitorii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.01.2010, 21:59:28
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Cred ca parerea ca esti urâta e doar o impresie a ta, ceilalti te percep altfel.

Cu slabirea, sfatul meu e sa renunti complet la alimentele care contin grasimi, adica la cele animale, inclusiv lactate si la untdelemn. Daca vei consuma doar produse vegetale, poti mânca si cantitati mai mari ca nu se depune. Educa-ti vointa, nu te lasa condusa de impulsuri irationale.



Si fa miscare. Du-te la facultate pe jos, nu poti locui la distanta mai mare de câtiva km de facultate iar drumul nu-ti poate lua mai mult de o ora. Fa asta la dus sau la întors sau chiar la amândoua. E o forma de miscare care nu necesita efort si devine chiar o placere.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 16.01.2010 at 22:01:50.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.01.2010, 22:09:57
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Multumesc de sfaturi...insa fara sa fiu orgolioasa, cam stiu ce ar fi de facut ca sa slabesc...si am si scuzele pentru fiecare...si sunt perioade lungi in care mananc doar alimente vegetale fara sa fie post...insa nu se permanentizeaza...e ceva ce tine de psihicul meu. Cu mersul pe jos e cam greu....daca faca 25 de minute pana la facultate cu metroul, mers pe jos aceeasi distanta nu o parcurg intr-o ora...stau departe de facultate.
As vrea sa am ceva care sa ma mobilizeze pe termen lung, sa imi schimb stilul de viata si sa nu fie doar o "dieta"..imi trebuie un motiv bun, pe care stiu ca doar eu il pot crea sau gasi...caci daca e din exterior, e de "suprafata"... Aici am nevoie de ajutor.
__________________
"În inima ce și a pierdut vechile certitudini, cântarea lumii pătrunde mai ușor."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.01.2010, 22:12:35
SebastianD's Avatar
SebastianD SebastianD is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Nu trebuie sa te faci placuta lumii , trebuie sa te faci placuta lui Dumnezeu .

Dar totodata trebuie sa te gandesti si la sanatatea corpului tau . Fa sport, du-te la gym , si tine o cura de slabire , daca nu ai vointa nu faci nimic . Spor la treaba !
__________________
Dumnezeule, sa nu ma parasesti, nimic nu am facut in fata Ta bun; dar ;da-mi dupa mila Ta sa pun inceput .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.01.2010, 22:13:49
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune Vezi mesajul
Cu mersul pe jos e cam greu....daca faca 25 de minute pana la facultate cu metroul, mers pe jos aceeasi distanta nu o parcurg intr-o ora...stau departe de facultate.
poti cobori cu o statie mai devreme
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.01.2010, 22:16:20
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit

un filmulet care sa te inspire
http://www.youtube.com/watch?v=v4uG2kSdd-4
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.01.2010, 22:21:20
antiqu's Avatar
antiqu antiqu is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

AM citit cu atentie ce ai scris. In situatia ta, eu as proceda in felul urmator: as incerca sa fac o activitate fizica modesta dar zilnica si mereu aceeasi: alergat, urcat scarile pana la etaj 10 de vreo 2-3 ori si as mai pune un calendar pe perete in care as taia fiecare zi in care am urmat programul sportiv. La inceput va fi una, apoi 2 dupa aceea 10, 50 si tot asa.
Si nu m-as urca deloc pe cantar. Nu te intereseaza cantaritul asta e deprimant. Fa-ti exercitiile zilnice si o sa vezi ca te simti mai bine pe zi ce trece.
Nota bene: la sala une mreg eu e un tip care la inceput era foarte gras si alerga pe banda. Dupa maxim 1km era lesinat. Ieri a alergat 7 km (eu n-as putea) si arata mult mai bine si mai increzator in fortele lui de a se schimba.
__________________
Unde doi sau mai multi se aduna in numele Meu, acolo sunt si Eu...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.01.2010, 22:24:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Exista o obezitatea biologica pe fond hormonal de care este f. greu daca nu imposibil sa scapi (nu sunt medic si depinde de la caz la caz).

Si este un alt soi de obezitate care se datoreaza regimului de viata (stres, mancare dezordonata, de proasta calitate, la ore nepotrivite, abuz alimentar, lipsa de miscare).

Aici exista mai multe sperante si solutii, dar nu atat de usor de pus in practica.

Cat ai BMI?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.01.2010, 22:26:34
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune Vezi mesajul
Multumesc de sfaturi...insa fara sa fiu orgolioasa, cam stiu ce ar fi de facut ca sa slabesc...si am si scuzele pentru fiecare...si sunt perioade lungi in care mananc doar alimente vegetale fara sa fie post...insa nu se permanentizeaza...e ceva ce tine de psihicul meu. Cu mersul pe jos e cam greu....daca faca 25 de minute pana la facultate cu metroul, mers pe jos aceeasi distanta nu o parcurg intr-o ora...stau departe de facultate.
As vrea sa am ceva care sa ma mobilizeze pe termen lung, sa imi schimb stilul de viata si sa nu fie doar o "dieta"..imi trebuie un motiv bun, pe care stiu ca doar eu il pot crea sau gasi...caci daca e din exterior, e de "suprafata"... Aici am nevoie de ajutor.
Sfatul meu este sa te accepti asa cum esti si sa-i accepti si pe ceilalti asa cum sunt. Apoi, cred ca-ti va fi mult mai usor sa faci orice schimbari vrei tu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 07:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42