Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.07.2011, 20:17:58
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Scuze ca am uitat sa iti raspund acestei remarci. Poate nu sunt in masrura sa iti dau acest rapuns, dar ma straduiesc dupa puterile mele sa-ti raspund. Precizez ca rapsunsul e o parere strict personala.
Atat cat ma duce pe mine capul calugarii sunt preocupati de probleme mult mai presus decat acestea (sanantatea). Dar sa stii ca sunt multi calugari si preoti care merg la naturisti. Calugarii sunt si ei pana la urma totusi oameni. Acum iti pot raspunde si cu un exemplu din viata marilor parinti: unii au ajuns sa manance numai apa si paine (fiecare s-a trudit cat a putut si cat i-a fost dat). Ei poate ar putea probabil sa iti dea un rapuns mai clar si mai concret. Oricum te rog sa rumegi invatatura aceasta pe care am mai tot repetat-o dar imi place tare mult: "Dând voință iei putere. Renunțând, dobândești."
Habar nu am avut ca exista ,,multi calugari si preoti care merg la naturisti.".Invatatura este interesanta,am auzit ceva asemanator intr-o alta zicala de undeva de prin Tibet.O sa duc si eu precizarile si programul tau la nutritionistul meu sa vad ce zice,o parere autorizata nu are cum sa dauneze.O sa ma gandesc si eu.PS:daca vrei sa ,,rumeg"ceva iti sugerez sa-mi recomanzi o pajiste undeva la munte :)

Multumiri pentru amabilitate

Last edited by Scotland The Brave; 25.07.2011 at 20:20:15.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.07.2011, 20:20:27
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

[quote=ovidiu b.;381290]Costisitor nu este deloc, crede-ma (carnea, branza si ouale sunt mult mai scumpe). Acum deviem putin de la sbiect dar ma simt dator sa iti raspund referitor la copil. Faptul ca este pofticios nu este bine (e un "dar" primit de la voi - parintii lui). Te sfatuiesc in al ajuta sa renunte incet la la pofte. Pofta stomacului il va duce la alte pofte (• Din lăcomia stomacului se naște și curvia. (Parintele Arsenie Boca). Asta nu inseamna sa il tii flamand (Doamne fereste!)...dar sa incercerci sa-l faci sa devina un om mai cumpatat din toate privintele, nu numai cu mancarea.

Nu e pofticios nici vorba, dar, este in plina dezvoltare e in perioada de trecere de la baiat la barbat si mananca ceva mai mult. Noi nu suntem nici unul obezi in familie nu mancam pana nu mai stim de noi, dar, asa mi-am obisnuit familia mai bine putin si bun decat mult si prost. Asftel ca , recunosc, imi place sa gatesc si fac in asa fel incat mancarea sa fie gustoasa si sa aiba si aspect.

Daca nu te poti tine nu e problema, dar disociza-le asa cum am precizat in Ritmurile Calendarului Ortodox (aici ai carne, branza, oua) dar sa in vedere Lista Interziselor .
Acum referitor la varza - atentie am precizat doar varza gatita este interzisa - dar varza cruda este medicament pentu noi. Noi trebuie sa transformam mancarea in medicament pentru om si nu in otrava. Acum ca si legume si cereale sunt nenumarate ...uite iti insir cateva: cartofi (copti de preferat), brocoli, conopida, gulie, vaza, ridichi, dovlecel .... fasole pastai, bob, soia, linte, naut... De exemplu poti gati cu o maioneza sanatoasa folosind Digesta (faina vegetala din porumb) combinata cu apa si putin ulei.

Toaste astea pe care mi le insiri fac parte din aceeasi grupa de legume. Eu spun ca ai nevoie si de altele pe care tu le-ai insirat la "interzise".
Parerea mea este ca e bine sa mananci din toate dar cu masura. In momentul in care iti privezi organismul de un anumit aliment mult timp in momentul in care vei incepe din nou sa mananci din acel aliment il vei asimila dublu. Este efectul yo-yo!! Kilogramele date jos se vor pune inapoi dublate.
E bine sa facem totul cu masura inclusiv in privinta mancarii.
Eu dupa ce am trecut de 35 de ani am inceput sa mananc aceleasi alimente dar mai putin ca sa nu ma ingras. Acum la 41 de ani si la 167 cm am 53 kg cu 3 kg mai mult decat aveam in urma cu 20 de ani.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.07.2011, 20:42:28
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit ce povesti !

ce povesti de adormit copii !
poti manca orice, si oricat, singura conditie obligatorie e sa faci efort fizic din greu,eventual toata ziua munca fizica grea !

execptie de la ce am zis mai sus, desigur, oamenii bolnavi, si cei care tin post !
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.07.2011, 20:44:54
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Da, acum am priceput.:-)
Pentru ca ai spus " 1/7 - presupune 1 zi dintr-o saptamana. Celelalte 3 zile sa fie zilele de post adica ",intelesesem gresit.:-) Corect era sa spui 1/4, facand referire la 1 zi din cele 4 in care se mananca disociat.:-) Scriind 1/7, am crezut ca doar 1 zi din saptamana, se mananca la alegere sau alternativ, una din cele 4 optiuni.
In program scrie cat se poate de clar: ai de patru ori 1/7 adica 4x1/7 = 4 zile, iar 3 zile sunt post. Acum facem o simpla adunare 4+3=7. Din cele 7 zile ai cate o zi de alimentatie disociata, deci corect este 1/7.
Programul face clar referire la o saptamana si citez din program "1/7 - presupune 1 zi dintr-o saptamana".

Last edited by ovidiu b.; 08.02.2012 at 09:34:00.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.07.2011, 20:47:23
highmage highmage is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

"Nu ceea ce intră în gură spurcă pe om, ci ceea ce iese din gură, aceea spurcă pe om."
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.07.2011, 20:52:22
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
ce povesti de adormit copii !
poti manca orice, si oricat, singura conditie obligatorie e sa faci efort fizic din greu,eventual toata ziua munca fizica grea !

execptie de la ce am zis mai sus, desigur, oamenii bolnavi, si cei care tin post !
Nimeni nu este impotriva miscarii. Miscarea este recomndata pentru a avea o viata sanatoasa. Acum ca sunt "povesti de adormit copii" si ca "poti manca orice si oricat"...se pare ca tuu stii mai bine. Dar nu uita: "Lumea este pomul cunoștinței binelui și răului – pomul de încercare a omului".
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.07.2011, 20:53:23
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de B0gdana Vezi mesajul
Si care-i scopu' ?
Fii mai explicita ...la ce se refera intrebarea?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.07.2011, 21:00:58
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Melissa draga nu vreau sa fiu rau: dar in program scrie cat se poate de clar: ai de patru ori 1/7 adica 4x1/7 = 4 zile, iar 3 zile sunt post. Acum facem o simpla adunare 4+3=7. Din cele 7 zile ai cate o zi de alimentatie disociata, deci corect este 1/7.
Programul face clar referire la o saptamana si citez din program "1/7 - presupune 1 zi dintr-o saptamana".
Si 1/4 presupune 1 zi din cele 4 in care se aplica regimul disociat.:-)

Daca vorbesti despre 1/7, atunci trebuie sa enumeri 7 pozitii. Nu 4.

In fine, am inteles ideea ta..:-)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.07.2011, 21:05:39
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Toaste astea pe care mi le insiri fac parte din aceeasi grupa de legume. Eu spun ca ai nevoie si de altele pe care tu le-ai insirat la "interzise".
Parerea mea este ca e bine sa mananci din toate dar cu masura. In momentul in care iti privezi organismul de un anumit aliment mult timp in momentul in care vei incepe din nou sa mananci din acel aliment il vei asimila dublu. Este efectul yo-yo!! Kilogramele date jos se vor pune inapoi dublate.
E bine sa facem totul cu masura inclusiv in privinta mancarii.
Eu dupa ce am trecut de 35 de ani am inceput sa mananc aceleasi alimente dar mai putin ca sa nu ma ingras. Acum la 41 de ani si la 167 cm am 53 kg cu 3 kg mai mult decat aveam in urma cu 20 de ani.
Aici nu este nicidecum vorba de diete de slabit desi, daca ai tine un asemenea program cu siguranta ai slabi (daca ai manca cu masura si ai face un pic de miscare).

Last edited by ovidiu b.; 25.07.2011 at 21:09:01.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.07.2011, 21:22:09
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Si 1/4 presupune 1 zi din cele 4 in care se aplica regimul disociat.:-)

Daca vorbesti despre 1/7, atunci trebuie sa enumeri 7 pozitii. Nu 4.

In fine, am inteles ideea ta..:-)
Ne impiedicam de detalii, iar subiectul topicului se pierde. Raman la ideea de 1/7 - O ZI DINTR-O SAPTAMANA. O saptamana presupune 3 zile zile de post + 4 zile prezentate in program, iar acea zi 1/7 face parte dintr-un ciclu coplet de o saptamana. Programul se raporteaza la o saptamana si nu la 4 zile.
Uite ca tie sa iti fie mai clar trec asa la celelalte 3 zile : 1/7 - post, 1/7 - post, 1/7 - post + 4x1/7 deja prezentate.
Sper acum sa fie clar.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
alimentatie bio myself00 Generalitati 20 01.10.2012 09:24:46
care varianta e corecta? victortiti89 Generalitati 76 16.06.2011 17:14:43
Septuaginta este cea corecta Ioana-Andreea Secte si culte 14 18.02.2011 03:45:08
Cu ce criterii se determina care este credinta corecta si ceea falsa? Bast-et Generalitati 14 30.09.2010 16:26:07
Pentru o intelegere corecta a ortodoxiei bogdan268 Despre Biserica Ortodoxa in general 133 30.06.2009 02:40:42