Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.06.2013, 08:29:06
Mihail-Iulian Plesa Mihail-Iulian Plesa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2013
Mesaje: 3
Implicit Intrebare despre Creatie

Buna ziua!
Conform Bibliei, Dumnezeu dupa ce a creat omul S-a oprit din Creatie? Sau NU se specifica nicaieri in Biblie ceva legat de acest aspect?

Ceea ce vreau sa aflu este daca exista viata (ca cea dupa Pamant) in afara Pamantului? Cred ca raspunsul la aceasta intrebare se afla in raspunsurile intrebarilor de mai sus :)

Multumesc! :)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.06.2013, 16:39:50
editheraven's Avatar
editheraven editheraven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 111
Implicit

x x

Last edited by editheraven; 03.03.2022 at 22:24:43.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.06.2013, 19:11:12
Mihail-Iulian Plesa Mihail-Iulian Plesa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2013
Mesaje: 3
Smile

Dar conform interpretarii Bibliei de care Sfintii Parinti Dumnezeu a mai creat viata in alt loc decat Pamantul?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.06.2013, 19:13:29
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihail-Iulian Plesa Vezi mesajul
Buna ziua!
Ceea ce vreau sa aflu este daca exista viata (ca cea dupa Pamant) in afara Pamantului? Cred ca raspunsul la aceasta intrebare se afla in raspunsurile intrebarilor de mai sus :)
Creatia lumii, a universului, este o taina, deci n-ai cum sa o intelegi pe deplin. Ceea ce iti este de folos ti-a fost insa revelat.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.06.2013, 19:15:58
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Creatia lumii, a universului, este o taina, deci n-ai cum sa o intelegi pe deplin. Ceea ce iti este de folos ti-a fost insa revelat.
adică, "Mihai este așa cum spunem noi. comentezi".
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.06.2013, 19:16:56
Mihail-Iulian Plesa Mihail-Iulian Plesa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2013
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Creatia lumii, a universului, este o taina, deci n-ai cum sa o intelegi pe deplin. Ceea ce iti este de folos ti-a fost insa revelat.
Dar interpretarea Sfintilor Parinti care este? Stiu ca exista una dar nu stiu care...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.06.2013, 19:32:53
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihail-Iulian Plesa Vezi mesajul
Dar interpretarea Sfintilor Parinti care este? Stiu ca exista una dar nu stiu care...
Il las pe Dumitru73 sa-ti raspunda.
Decat sa ia la misto ce scriu eu, mai bine iti elucideaza el dilemele.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.06.2013, 20:11:00
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Il las pe Dumitru73 sa-ti raspunda.
Decat sa ia la misto ce scriu eu, mai bine iti elucideaza el dilemele.
toată viață mea e un mișto. așa că ...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.06.2013, 20:35:12
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihail-Iulian Plesa Vezi mesajul
Buna ziua!
Conform Bibliei, Dumnezeu dupa ce a creat omul S-a oprit din Creatie? Sau NU se specifica nicaieri in Biblie ceva legat de acest aspect?
Ceea ce vreau sa aflu este daca exista viata (ca cea dupa Pamant) in afara Pamantului? Cred ca raspunsul la aceasta intrebare se afla in raspunsurile intrebarilor de mai sus :) Multumesc! :)
Creatia s-a incheiat in ziua a sasea, dupa aceea probabil Domnul mai creaza suflete. In alta parte nu mai exista viata, nu era nevoie de mii de planete locuite, si asa primii doi oameni, Adam si Eva, au cazut imediat.
Creatia dupa zilele creatiei nu avea rost, pentru ca Domnul le-a facut pe toate de la inceput perfecte si fara nevoie de retusuri. Doar omul, avand constiinta si libertate de cadere sau inaltare, a ales sa nu mai fie perfect.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.06.2013, 08:27:55
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihail-Iulian Plesa Vezi mesajul
Buna ziua!
Conform Bibliei, Dumnezeu dupa ce a creat omul S-a oprit din Creatie? Sau NU se specifica nicaieri in Biblie ceva legat de acest aspect?

Ceea ce vreau sa aflu este daca exista viata (ca cea dupa Pamant) in afara Pamantului? Cred ca raspunsul la aceasta intrebare se afla in raspunsurile intrebarilor de mai sus :)

Multumesc! :)
12. Încă multe am a vă spune, dar acum nu puteți să le purtați.
13. Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul; căci nu va vorbi de la Sine, ci toate câte va auzi va vorbi și cele viitoare vă va vesti.(In16,12-13)


Iisus a avut multe de spus, dar omul nu este capabil să-L înțeleagă pe Dumnezeu(și toată creația Lui) fără ajutorul Duhului Sfânt; de aceea a și fost răstignit și tot de aceea Iisus Și-a ales 12 sfinți Apostoli, care și ei s-au ascuns până la Rusalii când au primit putere de la Duhul Sfânt.

Așadar se înțelege că omului i-a fost transmis doar ceea ce îi este necesar și suficient pentru a se mântui ”el și casa lui”(familia lui).
Omul este prea plin se sine și de aceea se consideră culme a creației lui Dumnezeu, aspect care însă îl decade până la asemănarea cu lucifer, nu cu Dumnezeu cum de fapt îi este scris și dovedit de Isus Hristos.

Dacă vei căuta în Biblie propoziții care să specifice viața pe alte planete, nu vei găsi, dar dacă vei citi Biblia cu Duh Sfânt în inimă, vei înțelege cât de mare, bogată și minunată e Împărăția lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare