Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.12.2022, 15:10:46
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit A doua venire ortodoxă.

Vreun să pun aceasta întrebare pentru a face o diferență între spiritualitate și ideea de putere absolută a divinității. Este o întrebare ce îmi sta de mult pe vârful limbii din momentul în care am citit răzleț, recunosc din maculatura ortodoxă cât și opinii ortodoxe pe acest site. Și acum evident urmează întrebarea:)

Ce aspecte de ordin supranatural trebuie să îndeplinească Hristos omul la a doua sa venire pentru ca biserica ortodoxă sa-L recunoască ca fiind cu adevărat Dumnezeu și în principiu adevăratul Hristos?

Din ce am lecturat eu din câteva cărți ortodoxe, pot formula cel puțin trei cerințe pe care ortodoxia le caută atunci când un om se autoproclama Hristos pentru a fi acceptat ca Dumnezeu și Om adevărat.

Prima ar fi puterea de a zbura, sau cel puțin a levita pe principiul asa cum s-a ridicat la cer asa trebuie sa și vină.

A doua ar fi abilitatea de a controla vremea, fiind așteptat de către adunarea credincioșilor ortodocși ca în jurul sau să fie tunete și fulgere.

A treia fiind respiratie otrăvitoare sau distrugătoare, conform apocalipsei Hristos îl nimicește pe antihrist prin suflarea gurii sale.

As mai adăuga eu o a patra cerință care cred eu ca ar fi mai mult decât pe placul bisericii ortodoxe, atotputernicia, adică toate legile fizicii să i se supună, cu alte cuvinte să poată sa facă orice dorește mușchiul Său dumnezeiesc.

Așteptat răspunsurile dvs, în special dacă mai este ceva de completat sau chiar eronat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.12.2022, 15:33:18
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.273
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Vreun să pun aceasta întrebare pentru a face o diferență între spiritualitate și ideea de putere absolută a divinității. Este o întrebare ce îmi sta de mult pe vârful limbii din momentul în care am citit răzleț, recunosc din maculatura ortodoxă cât și opinii ortodoxe pe acest site. Și acum evident urmează întrebarea:)

Ce aspecte de ordin supranatural trebuie să îndeplinească Hristos omul la a doua sa venire pentru ca biserica ortodoxă sa-L recunoască ca fiind cu adevărat Dumnezeu și în principiu adevăratul Hristos?

Din ce am lecturat eu din câteva cărți ortodoxe, pot formula cel puțin trei cerințe pe care ortodoxia le caută atunci când un om se autoproclama Hristos pentru a fi acceptat ca Dumnezeu și Om adevărat.

Prima ar fi puterea de a zbura, sau cel puțin a levita pe principiul asa cum s-a ridicat la cer asa trebuie sa și vină.

A doua ar fi abilitatea de a controla vremea, fiind așteptat de către adunarea credincioșilor ortodocși ca în jurul sau să fie tunete și fulgere.

A treia fiind respiratie otrăvitoare sau distrugătoare, conform apocalipsei Hristos îl nimicește pe antihrist prin suflarea gurii sale.

As mai adăuga eu o a patra cerință care cred eu ca ar fi mai mult decât pe placul bisericii ortodoxe, atotputernicia, adică toate legile fizicii să i se supună, cu alte cuvinte să poată sa facă orice dorește mușchiul Său dumnezeiesc.

Așteptat răspunsurile dvs, în special dacă mai este ceva de completat sau chiar eronat.
Si mai mult decat toate, se cauta daca inca mai asculta de Tatal facand voia Sa cu inima blanda si smerita si daca isi pleaca urechea sa faca mila Mamei Sale si daca lucreaza Pocainta, Pregatirea, Mantuirea, Cuvantul si Judecata impreuna cu Duhul Sfant, cu sfintii, cu dreptii si cu poporul sau mititel si putin.

Dar celor care se indoiesc si cer semne si minuni ca sa creada nu li se va da alt semn decat semnul lui Iona proorocul, asa ca vor ispiti si vor cere degeaba alte semne si minuni si tot felul de dovezi.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 15.12.2022 at 15:35:21.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.12.2022, 22:29:35
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

..............

Last edited by Nietzsche; 18.12.2022 at 22:33:10.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.12.2022, 22:32:32
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Când e vorba de discuții practice ce țin de pregătire, renaștere a ideologiei credinței și chiar privirea realității, nu sunteți în stare să oferiți un răspuns corect. Dar când se poate ocoli realitatea și se vorbește despre orice nu se poate argumenta în plan fizic existential, atunci imediat aveți opinii, sunteți mari experți, mari teologi precum argumentati dacă Isus avea trup "mai înainte de vreme", peeshiaamash(e o expresie în araba) pe toată rațiunea voastră, pt ca doar asta îmi vine în simțăminte. Scuze! Da Lorest, către tine ma uit, ipocrita farisesta a buulimii preoțești, și spre restul care nu au tupeu sa-și exprime un pdvd, să o luați asa cum face Mia Khalifa în fiecare zi ( scuze, tot nume arabesc).

P.S. Din cauza campionatului mondial din Qat-ar
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.12.2022, 22:46:08
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Wink

Undeva prin anii `70 a fost scrisa o carte SF care conținea următoarea poveste. O civilizație ultra avansata a construit un super PC (numit Gândire Profunda) care avea un singur scop, de a răspunde la o întrebare care suna cam asa "Care este răspunsul final la ce este Viata, Universul, Totul?" PC a răspuns ca ii trebuie 7,5 mil de ani pt a afla răspunsul. Civilizația a zis ok, revenim atunci.

In ziua fixata s-au strâns toți, cu mic cu mare, pregătiți pt a afla răspunsul final la întrebarea cea mai importanta din istoria Universului. PC i-a avertizat ca nu le va plăcea răspunsul dar ca a verificat de nenumărate ori și nu sunt șanse sa fie greșit. Toți din aceea civilizație au spus ca nu ii interesează, vor sa știe răspunsul cu orice preț. PC a spus asa :" Răspunsul la întrebarea voastră este următorul : 42"

Toti au luat-o razna și au început sa urle de furie, neînțelegând răspunsul. S-au repezit sa distrugă PC pe când acesta le spunea: Problema voastră nu este ca nu înțelegeți răspunsul ci ca nu știți sa puneți întrebarea finala, care sa surprindă esență, pt a afla răspunsul, revelația dorita. Pana o veți afla veți primi exact ce intrebati"
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.12.2022, 22:51:15
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Dar nu am pus o întrebare atât de existențială, doar una de bun simț. " Ce trebuie sa îndeplinească acel Om ca biserica ortodoxă să-"(l/L) accepte ca Hristos. NIMIC MAI MULT! Să aberam e ușor, să răspundem concret e pielea "credinței"...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.12.2022, 12:16:30
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.273
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Dar nu am pus o întrebare atât de existențială, doar una de bun simț. " Ce trebuie sa îndeplinească acel Om ca biserica ortodoxă să-"(l/L) accepte ca Hristos. NIMIC MAI MULT! Să aberam e ușor, să răspundem concret e pielea "credinței"...
Dragul meu, cand va veni Hristos-Cuvantul, va veni intru slava lui Dumnezeu cu chip de Copil (Tatal), de Miel (Fiul) si de Porumbel (Duhul) lucrand toate impreuna cu Întelepciunea (Fecioara) iar atunci nu biserica va putea sau nu va putea sa-l accepte ci Domnul Hristos-Cuvantul va accepta sau va alunga pe cei din biserica Lui... cred ca stii descrierea:

Unii boagti imbracati in vison, purpura si stacojiu-ventij vor raspunde : ”Cand Doamne nu te-am cunoscut si nu ti le-am facut toate la toti pentru tine?” Iar unii saraci vor zice: ”Cand Doamne te-am cunoscut sau am facut cuiva, ceva pentru tine?”

Vezi e chstie de memorie si laudarosenie, dar spre deosebire de oameni Domnul tine minte tot ce ai facut Lui, stie ca i-ai dat de mancare sau de baut cand era flamand sau insetat, ca L-ai imbracat cand era gol, ca ai mers la El in puscarie sa-L vizitezi sau in spital sa-L cercetezi sau acolo unde era singur sa-i dai speranta, ca L-ai primit cand era strain, prigonit, refugiat, L-ai mangaiat cand era chinuit, L-ai incurajat si L-ai eliberat cand era speriat, captiv si deznadajduit, deci isi aminteste chiar daca oile cele binecuvantate uita si uita si nu-si aminteste chiar daca fiii lumii-faradelegii imbracati in pastori de oi si in berbeci de cinste tin minte toate poruncile cate au facut cu banii, cu timpul lor si cu celelalte pentru DomnulumEA.

Pe care deci crezi tu ca i-a chemat sa mosteneasca Imparatia pregatita lor si pe care i-a alungat de la Fata Sa? Pe cei ce-L cunostea si-si amintea tot ceea ce au ascultat si au facut pentru EL si l-au primit luandu-L de Hristos cunoscandu-L prea bine sau pe ceilalti saraci care iata L-au primit fara sa-l cunoasca si fara sa stie cine este?

Asa se va intampla in ziua judecatii si multi dintre cei dantai vor fi de pe urma si multi dintre cei de pe urma vor fi cei dintai pentru ca multa nemultumire si cartire va fi atunci de la plata si rasplata deoarece cei dintai vor vrea plata si rasplata mai multa si mai mare socotind ca au muncit mai mult atunci cand vor vedea ca Domnul ii rasplateste si pe cei din urma tot asa cum se invoise cu cei mai dintai.

Raspunsul prieteni e vanare de vant, raspunsu-i vanare de vant, deci exista un raspuns simplu la intrebarea ta: cand vezi un semen cameleonic si ipocrit de al tau sau o creatura ispititoare si innebunitoare care te tareste in capcana, o faptura in suferinta, in singuratate sa nu te indoiesti, sa nu tradezi ci sa crezi ca e Iisus care cere si asteapta sa-I faci mila, mila nepacatoasa si cinstita daca se poate... din iubire de Dumnezeu.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 19.12.2022 at 19:18:45.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.12.2022, 08:17:33
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Vreun să pun aceasta întrebare pentru a face o diferență între spiritualitate și ideea de putere absolută a divinității.

Este o întrebare ce îmi sta de mult pe vârful limbii din momentul în care am citit răzleț, recunosc din maculatura ortodoxă cât și opinii ortodoxe pe acest site. Și acum evident urmează întrebarea:)

Ce aspecte de ordin supranatural trebuie să îndeplinească Hristos omul la a doua sa venire pentru ca biserica ortodoxă sa-L recunoască ca fiind cu adevărat Dumnezeu și în principiu adevăratul Hristos?
Puterea absoluta a divinitatii si in acelasi timp supranaturala este Iubirea, pentru ca in mod natural nimeni si nimic din intregul univers (material) nu face "absolut nimic" pentru altul.

Intrebarea ta e cam neatent pusa deoarece pui accent pe Hristos omul care sa fie recunoscut ca fiind cu adevarat Dumnezeu, dar nu-i niciun bai, la fel de neatenti sunt si Ierarhii bisericii, sub "supravegherea" carora se nasc atatea "anomalii oficiale" de credinta curata.

De pilda, Adam si Eva au fost "creati" in Rai, unde nu exista deosebiri de barbat si femeie si pentru ca "nu au ascultat" acolo, au fost "cazuti"pe Pamant; sau "fantezia" ca Iisus a fost nascut de Fecioara Maria fara ca ea sa-si vatame "cheile" fecioriei, adica "fecioria si nasterea in chipminunat le-a unit"(!!!), sau "intru amandoua fara de prihana te-ai pastrat", ca si cum Fecioara Maria ar fi un "portal" inter-dimensional.
Iisus a fost 9 luni in stadiu intrauterin si S-a nascut ca orice om,cu sangerare, cu tipete de nou-nascut, cu cordon omilical taiat si legat, samd.
Oare Iisus cu corp fizic S-a nascut virtual?

Sfanta Maria este totusi Pururea Fecioara (cu toate ca L-a nascut pe Iisus pe cale vaginala) pentru ca niciodata nu a cautat si cunoscut niciun barbat, asa ca ea are inima si trupul curate.

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Din ce am lecturat eu din câteva cărți ortodoxe, pot formula cel puțin trei cerințe pe care ortodoxia le caută atunci când un om se autoproclama Hristos pentru a fi acceptat ca Dumnezeu și Om adevărat.
N-ai inteles ce-ai citit, mai citeste o data (Lc17,20-37), insa fii atent la ce inveti tu de la Hristos, nu cauta dupa ce minuni fizice face el, caci astfel tu creezi conditiile subiective sa fi inselat de diferiti ”hristosi mincinosi”.

20. Și fiind întrebat de farisei când va veni împărăția lui Dumnezeu, le-a răspuns și a zis: Împărăția lui Dumnezeu nu va veni în chip văzut.
30. La fel va fi în ziua în care se va arăta Fiul Omului.(Lc17,20.30)



Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Prima ar fi puterea de a zbura, sau cel puțin a levita pe principiul asa cum s-a ridicat la cer asa trebuie sa și vină.

A doua ar fi abilitatea de a controla vremea, fiind așteptat de către adunarea credincioșilor ortodocși ca în jurul sau să fie tunete și fulgere.

A treia fiind respiratie otrăvitoare sau distrugătoare, conform apocalipsei Hristos îl nimicește pe antihrist prin suflarea gurii sale.

As mai adăuga eu o a patra cerință care cred eu ca ar fi mai mult decât pe placul bisericii ortodoxe, atotputernicia, adică toate legile fizicii să i se supună, cu alte cuvinte să poată sa facă orice dorește mușchiul Său dumnezeiesc.

Așteptat răspunsurile dvs, în special dacă mai este ceva de completat sau chiar eronat.
Nu prea-mi vine a crede ca va veni precum ni s-ar parea noua ca a plecat; pai cum sa vina El asa cum ne-ar fi dat de inteles ca vin mincinosii?

Mersul pe mare nu a fost (dpmdv) ca un mers pe apa, ci a fost o invatatura pe care le-a spus-o ca sa-i invete sa se delimiteze de toate legaturile lumesti care-i inlantuiesc si-i domina si care nu-i lasa sa se dedice transcendentei, care este supranaturala.

Controlatul vremii, tunetele si fulgerele sunt false minuni (dpmdv); ce folos ar avea sa manevreze tunete si fulgere? Ca sa ce? Omul a ajuns deja sa le controleze, asa ca este deja la indemana omului sa faca o mega prezentare celesta foarte convingtoare ca sa insele (daca se poate) si pe cei alesi. Cel care se lasa convins de fulgere nu e ortodox.

Respiratia lui Iisus nu ucide, dar pentru duhurile(spiritele) inferioare este intr-adevar otravitoare si distrugatoare datorita diferentei mari de frecventa. Pe de alta parte, respiratia lui Iisus poate fi si cuvantul arzator pe care Iisus il rosteste deoarece Cuvantul Lui este plin de Duh Sfant si are putere sa miste inimi.

A patra aventuala minune nu poate intra in discutie daca scopul utilizarii atotputerniciei nu este divin, adica iubitor, iar daca scopul este intr-adevar iubitor si caritabil, atunci manevrarea fenomenelor fizice va fi observata doar de cei ff credinciosi. Insusi Ioan Botezatorul, proorocul, Inaintemergatorul lui Hristos, nici el nu stia(desi I-a vazut Slava) si a trimis la Iisus ucenici de-ai lui ca sa-L intrebe:
3. Tu ești Cel ce vine, sau să așteptăm pe altul?(Mt11,3)
Iar Iisus nu i-a "vrajit" cu fulgere si tunete,
22. Și răspunzând, le-a zis: Mergeți și spuneți lui Ioan cele ce ați văzut și cele ce ați auzit: Orbii văd, șchiopii umblă, leproșii se curățesc, surzii aud, morții înviază și săracilor li se binevestește.(Lc7,22)

Daca te preocupi sa vezi minuni, vei cauta sa observi ca minune ceea ce nu este minune, dar pe care o vei categorisi ca minune pentru ca asta vrei sa vezi.

6. Iar Domnul a zis: De ați avea credință cât un grăunte de muștar, ați zice acestui sicomor: Dezrădăcinează-te și te sădește în mare, și vă va asculta.(Lc17,6)

Asta a spus-o ucenicilor, dar ca sa-i convinga n-a facut-o in fata lor, El, Care are credinta mai multa decat toti la un loc. De ce? Pentru ca nu are valabilitate ce le spune El daca ei nu cred, iar daca vad, atunci nu cred, ci stiu ca El are credinta, iar ei nu.
E important pentru tine ce crezi tu, iar pentru mine ce cred eu, dar, mai ales, la ce ne foloseste.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 20.12.2022 at 08:29:19.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.12.2022, 14:50:29
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.273
Implicit Niste chestiuni elementare ale dreptei-credinte.

Iesirea din mormantul pecetluit, apoi din casa apostolilor Luca si Cleopa din Emaus respectiv intrarea cel putin de doua ori la ucenici si apostoli prin usile incuiate, ne certifica faptul ca Iisus s-a zamislit fara pacat, fara dureri in urma rugaciunilor preasfintei Maria si in urma dialogului cu sf. inger Trimis si dupa 9 luni si 15 zile s-a nascut Domnul Iisus din Fecioara preacurata Maria tot fara pacat, fara dureri, fara varsari de sange si fara sa strice fecioria sau orice altceva, deci minunea nasterii fara dureri si stricaciuni nu e o poveste sau o nastere virtuala ci o dreapta credinta crestin-ortodoxa, iar Psf. Maria a fost si a ramas preacurata in intregime!

Cand au fost facuti Adam si Eva aveau deosebirile date de partea barbateasca si partea femeiasca. La inceput Adam era barbat avand partea femeiasca in el insusi, care in timpul unui somn profund, a fost luata din el, din coasta sa, si asa a fost facuta femeia si adusa in fata sa de s-a bucurat Adam ca nu mai este singur si are pe cineva pe potriva lui cu asemanare de om, fiind femeia facuta si daruita de Dumnezeu ca sa-l ajute pe Adam sa creada si sa asculte, sa lucreze, sa pazeasca Raiul si sa se inmulteasca.

Chiar daca Imparatia Cerurilor nu vine in chip vazut, dupa lucrarea Domnului impreuna cu credinciosii va capata si chip vazut caci spre a fi vazute sunt toate facute si asa se vor face si cele noi, spre a fi vazute candva pentru ca tot ce este ascuns va iesi la lumina, cele bune spre fericire iar cele rele si pacatoase spre chin, spre durere, spre foc si distrugere.

Domnul este atotputernic si toate i se supun Cuvantului Sau... dar nu este nici baba omida sa dea raspunsuri vrajitoresti ghiceli ale viitorului si nici nu face semne si minuni pentru a se dovedi de Dumnezeu celor care cer semne si minuni ca sa creada, nefiind scamator, iluzionist, vrajitor stiintific experimentalist deoarece Dumnezeu nu silniceste si nu vicleneste pe nimeni etc.

Respiratia Domnului este rugaciunea si duhul sfant datator de viata care invie pe om si orice faptura dandu-le Cale si Credinta si nicidecum nu este otravitoare sau ucigase nici macar pentru duhul satana-lumea-laudarosenia-baalaurul sau ingerul cazut-omul-antihrist-pacatul-trufia-demonul, respectiv proorocul mincions-marioneta-papusica trasa pe sfori-uneltica rautatii-dreemerul profiterol visator de viitor, de uniri de mai ”bine” tzepuit-tzepar mare bereroU. Uciderea este defapt uciderea neascultarii si necredintei lor dar fara sa-i silniceasca! Ei vin sa desfraneze si sa vicleneasca, sa fure, sa dezbine, sa piarda, sa distruga, sa pacatuiasca, sa insele, sa ispiteasca la neascultare si adunari-invartite pe credinciosi, la plecaciuni si slugarnicii smintite pe drepti, la necredinta si invartosarea inimii pe toti si sunt invinsi si omorati mereu de Duhul si Cuvantul lui Dumnezeu care cheama pe om la iubire si adevarata fericire.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 22.12.2022 at 13:45:41.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.12.2022, 23:49:39
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Iesirea din mormantul pecetluit...
Nu-i adevarat.
1. Iar în prima zi după sâmbătă, foarte de dimineață, au venit ele la mormânt, aducând miresmele pe care le pregătiseră.
2. Și au găsit piatra răsturnată de pe mormânt.(Lc24,13)



Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
, apoi din casa apostolilor Luca si Cleopa din Emaus respectiv intrarea cel putin de doua ori la ucenici si apostoli prin usile incuiate, ne certifica faptul ca Iisus s-a zamislit fara pacat,
Iar "vorbesti fara tine".
El S-a nascut ca orice om, dar abia dupa inviere trupul I S-a glorificat si putea trece prin usi, pereti..., dar nu cat avea trup de om obisnuit.


Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
fara dureri in urma rugaciunilor preasfintei Maria si in urma dialogului cu sf. inger Trimis si dupa 9 luni si 15 zile s-a nascut Domnul Iisus din Fecioara preacurata Maria tot fara pacat, fara dureri, fara varsari de sange si fara sa strice fecioria sau orice altceva, deci minunea nasterii fara dureri si stricaciuni nu e o poveste sau o nastere virtuala ci o dreapta credinta crestin-ortodoxa, iar Psf. Maria a fost si a ramas preacurata in intregime!
E o "pseudo-dreapta" credinta sa spui ca Iisus S-a nascut "hokus-pokus", desi a stat FIX 9 luni in pantecele Fecioarei; nasterea naturala are un protocol ce nu poate fi ocolit sau evitat nici de Iisus, deoarece ar insemna ca Insusi Dumnezeu Fiul sa nu se supuna creatiei Tatalui, dar totusi sa ceara Omului (creaturii) sa-L urmeze pe Fiul, desi Acesta nu-l respecta pe omul de rand dacaFiul nu Se naste la fel ca un om de rand.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Cand au fost facuti Adam si Eva aveau deosebirile date de partea barbateasca si partea femeiasca. La inceput Adam era barbat avand partea femeiasca in el insusi, care in timpul unui somn profund, a fost luata din el, din coasta sa, si asa a fost facuta femeia si adusa in fata sa de s-a bucurat Adam ca nu mai este singur si are pe cineva pe potriva lui cu asemanare de om, fiind femeia facuta si daruita de Dumnezeu ca sa-l ajute pe Adam sa creada si sa asculte, sa lucreze, sa pazeasca Raiul si sa se inmulteasca.
Oare ai acceptat sa participi la "raspandirea" schimbarii/egalitatii de gen ca Adam si Eva zilelor noastre sa fie ce vor fiecare dintre ei?
E logic,(nu?) ca daca Eva a fost luata din Adam, inseamna ca Eva era a lui Adam, fara sa stie niciunul dintre ei, dar astazi, poate ca fiecare vrea sa fie ca celalalt si sa-si schimbe genul inapoi.
Asta "trambitzezi"?

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Chiar daca Imparatia Cerurilor nu vine in chip vazut, dupa lucrarea Domnului impreuna cu credinciosii va capata si chip vazut caci spre a fi vazute sunt toate facute si asa se vor face si cele noi, spre a fi vazute candva pentru ca tot ce este ascuns va iesi la lumina, cele bune spre fericire iar cele rele si pacatoase spre chin, spre durere, spre foc si distrugere.
Domnul este atotputernic si toate i se supun Cuvantului Sau... dar nu este nici baba omida sa dea raspunsuri vrajitoresti ghiceli ale viitorului si nici nu face semne si minuni pentru a se dovedi de Dumnezeu celor care cer semne si minuni ca sa creada, nefiind scamator, iluzionist, vrajitor stiintific experimentalist deoarece Dumnezeu nu silniceste si nu vicleneste pe nimeni etc.
Spune-i asta lui Luca, sau, daca tu crezi cat un graunte de mustar si nu te indoi(esti), roaga-te cu putere, si, mai mult ca sigur, va mai aparea o prelungire/alipire de veset la (Lc17,20), adica in plus decât numai la NIP. Ia vezi cum va arata!
Aproximativ, nu va veni in chip vazut, decat numai la NIP.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Respiratia Domnului este rugaciunea si duhul sfant datator de viata care invie pe om si orice faptura dandu-le Cale si Credinta si nicidecum nu este otravitoare sau ucigase nici macar pentru duhul satana-lumea-laudarosenia sau ingerul-omul-antihrist-pacatul, respectiv proorocul mincions-marioneta-papusica trasa pe sfori-uneltica rautatii-dreemerul profiterol visator de viitor, de uniri de mai ”bine” tzepuit-tzepar mare bereroU. Uciderea este defapt uciderea neascultarii si necredintei lor dar fara sa-i silniceasca! Ei vin sa desfraneze si sa vicleneasca, sa fure, sa dezbine, sa piarda, sa distruga, sa pacatuiasca, sa insele, sa ispiteasca la neascultare pe credinciosi, la plecaciuni si slugarnicii smintite pe drepti, la necredinta si invartosare pe toti si sunt invinsi si omorati mereu de Duhul si Cuvantul lui Dumnezeu care cheama pe om la iubire si adevarata fericire.
Am boldat exact cat recomand sa fie scos/sters/ignorat ca sa vezi cum te contrazici tu singur.
Adica eu am spus ceva pe care tu l-ai postat la coada(dupa bold) dupa ce la inceput(inainte de bold) ai contrazis cu alte cuvinte.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare