Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.04.2009, 01:03:48
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Exclamation Ce îi determină pe unii ortodocși să treacă la culte neoprotestante?

Ce îi determină pe unii ortodocși să treacă la culte neoprotestante? Nu cred că toți care fac asta sunt alcoolici sau persoane cu moravuri ușoare.
Sper că ăsta va fi un topic în care se va răspunde la obiect, nu unul în care să se ajungă la ceartă din nou.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.04.2009, 01:27:16
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
Ce îi determină pe unii ortodocși să treacă la culte neoprotestante? Nu cred că toți care fac asta sunt alcoolici sau persoane cu moravuri ușoare.
Sper că ăsta va fi un topic în care se va răspunde la obiect, nu unul în care să se ajungă la ceartă din nou.
Salut, iti raspund pentru ca aml vazut pe alt thread cum au sarit unii pe un adventist si l-au insultat in toate felurile. Asta, precum si alte atitudini ale unor crestini ortodocsi fata de cei de alte confesiuni, de care am dat nu numai aici.
Cateva idei care-mi vin:

- De multe ori, atitudinea si trairea ortodocsilor care nu este ceea ce ar trebui sa fie. Daca vezi ortodocsi triumfalisti, ritualisti, iubitori de bani, increzuti, care se dau cu puterea ca sa le mearga bine, poti sa te smintesti si sa zici ca se cunoaste pomul dupa roade.
Atentie, nu zic ca toti sunt asa, sau ca majoritatea. Dar ei exista si pot sminti.

- Pentru ca prezinta lucrurile mult mai simplu. La noi la ortodocsi pe langa complicatia inerenta subiectului (si buna) mai exista si ingreunari inutile. Tot felul de reguli de tinut, traditii care se amesteca cu Traditia..

- Pentru ca neoprotestanti au adesea calitati umane, se roaga mult si la obiect, in general sunt convertiti si ei si atunci sunt mai zelosi decat cei nascuti in religia respectiva, mai inflacarati, si asta impresioneaza (eu cunosc multi ortodocsi convertiti de la alte confsiuni si imi plac foarte mult)

- Or mai fi si cei care trec din comoditate, ca li se pare mai usor, din naivitate dar nu cred ca ar fi multi daca noi ortodocsii am fi altfel

Eu cred ca daca vrem sa ramana ortodocsi oamenii, trebuie sa ne traim NOI ortodoxia asa cum trebuie, nu sa acuzam cultele respective si pe oamenii care au trecut la ele. Cu alte cuvinte, scoate parul din ochiul tau..

Va rog, va rog si eu: hai sa discutam omeneste si nu cu cearta. E o intrebare grava!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.04.2009, 02:05:21
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Mândria............
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.04.2009, 12:47:28
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru ca nu cauta cu sufletul
Pentru ca au nevoie de un grup in care sa socializeze
Pentru ca li se pare prea greu si invechit sa fie ortodocsi
Pentru ca e mai usor si comod sa tina legi mai usoare
Pentru ca unii sunt usor influentabili in momente de criza

E ca si cum fotbalul este viata ta, dar preferi sa joci toata viata la amatori, de frica sa nu intalnesti esecuri.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.04.2009, 16:15:17
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Pentru ca nu cauta cu sufletul
Pentru ca au nevoie de un grup in care sa socializeze
Da, si asta pentru ca in Biserica Ortodoxa de cele mai multe ori spiritul de comuniune, constiinta ca apartineml trupului lui Hristos nu este prea prezent. De multe ori vedem Biserica individualist - ne ducem la biserica numai ca sa ne rugam NOI, ne impartasim numai ca sa ne sfintim NOI. Suntem individualisti, in practica. La unii protestanti spiritul de comunitate este mai dezvolat, chiar daca (as zice eu) poate este mai superficial, fara credinta in Trupul lui Hristos (sa ma ierte protestantii care discuta aici daca ma insel).

Ar trebui sa incercam noi sa revenim la acest spirit, nu sa-i hulim pe cei care il cauta, chiar daca credem ca o fac intr-un mod gresit.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.04.2009, 16:20:47
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Un blog cel puțin interesant care abordează problema (dacă s-a mai pus undeva acest link îmi cer scuze):

http://ortodoxiapentrupenticostali.blogspot.com/
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.04.2009, 13:14:07
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Mândria.
Asta era si gandul meu. Lipsa smereniei ii face pe oameni sa nu se plece in fata preotilor, care sunt indrumatori cu binecuvantarea Bisericii. Vrand sa faca de capul lor acolo pana si in Biserica, oamenii se simt lezati si "neintelesi" atunci cand preotul ii mustra sau le spune ca nu este bine sa faca una sau alta. Astfel, ei ajung sa se uite in ograda vecinului (secte) si sa admire faptul ca "preotii sunt vazuti drept rai si uratori de oameni", "credinta este in inima" si alte asemenea inselari. Este trist.

Vedem cum in comunitatile de oameni foarte ravnitori (gen Oastea Domnului, care nu este rea in sine, ci in riscurile pe care le ridica) o parte dintre ei se ridica pana si deasupra preotului in cuvant si in facerea voii. Acest duh este foarte asemanator cu cel intalnit la secte. O ravna care calca peste dragoste si peste smerenie ("Sunt vrednic de iad, sunt un gunoi ce caut iertare." Iar daca ii spui tu asta in fata, cu greu mai scapi cu viata.) Cunosc exemple.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.06.2009, 16:17:42
icjulian icjulian is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.03.2009
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Asta era si gandul meu. Lipsa smereniei ii face pe oameni sa nu se plece in fata preotilor, care sunt indrumatori cu binecuvantarea Bisericii. Vrand sa faca de capul lor acolo pana si in Biserica, oamenii se simt lezati si "neintelesi" atunci cand preotul ii mustra sau le spune ca nu este bine sa faca una sau alta. Astfel, ei ajung sa se uite in ograda vecinului (secte) si sa admire faptul ca "preotii sunt vazuti drept rai si uratori de oameni", "credinta este in inima" si alte asemenea inselari. Este trist.

Vedem cum in comunitatile de oameni foarte ravnitori (gen Oastea Domnului, care nu este rea in sine, ci in riscurile pe care le ridica) o parte dintre ei se ridica pana si deasupra preotului in cuvant si in facerea voii. Acest duh este foarte asemanator cu cel intalnit la secte. O ravna care calca peste dragoste si peste smerenie ("Sunt vrednic de iad, sunt un gunoi ce caut iertare." Iar daca ii spui tu asta in fata, cu greu mai scapi cu viata.) Cunosc exemple.
Pai poti fi sigur ca credinta este in inima ! Cand sfintii se refera la Maica Domnului se refera la credinta inimii ei . Este adevarat insa , daca nu se manifesta credinta , ea este moarta . Probabil ca la asta te-ai referit tu de fapt .
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.06.2009, 11:32:36
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Cei care se convertesc la alta religie decat cea in care au fost nascuti o fac,gandesc eu ,pt ca nu incredere in ei ! eu am fost la o adunare de adventisti(nu imi place sa la spun pocaitii,cum fac toti,pt ca "a te pocai " ,insemana ca poti fi pocait si in religia ortodoxa,catloica etc ) si nu o sa ma convertesc ! Nu simt serviciul lor divin,nu imi da liniste in suflet,nu ma bucura ! dar nici nu ii desconsider ca oameni ,fiecare e liber sa simta si sa traiasca cum vrea !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.05.2009, 00:27:23
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Mândria............

Cred ca o sa deranjeze ce scriu aici, dar cred ca aceasta problema este tratata f superficial.
Despre a cui mandrie e vorba?

Bunicii mei au fost ortodocsi practicanti o viata si ei m-au invatat sa ma ros si sa merg la biserica.
La batranete abia puteau sa mearga (nu exagerez, bunica avea 2 carje). Biserica era sus pe deal.
Ce s-a intamplat? Tineri baptisti veneau dupa slujba si le citeau din Biblie (bunica abia vedea). Iar vecini baptisti isi trimiteau copiii sa-i ajute sa care apa de la fantana etc..
Ortodocsii (inclusiv preotul) stiau situatia, dar nu a venit nimeni sa stea de vorba cu ei!!!
La batranete au trecut amandoi la baptism! Sa stiti ca pana la moarte au avut sprijinul moral al comunitatii baptiste, au fost in permanenta vizitati, incurajati... Eu am fost impresionata de acei tineri care mergeau duminica sa vorbeasca cu bunicii mei in loc sa petreaca timpul in mod egoist!!

Este ff usor sa spui ca da.. ei sunt slabi la minte, mandri sau mai stiu eu cum! Dar adevarul este undeva pe la jumatate! Forta exemplului este f importanta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor (2) - culte heterodoxe ioanna Arta bisericeasca in general 2 20.03.2014 18:05:04
Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie? faniela Secte si culte 439 20.01.2012 14:35:47
Cultele protestante si neoprotestante il iubesc pe Hristos fara Cruce. georgeval Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 102 20.01.2011 14:59:30
Cu ce criterii se determina care este credinta corecta si ceea falsa? Bast-et Generalitati 14 30.09.2010 17:26:07