Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #901  
Vechi 18.03.2011, 00:09:41
michela michela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Iar care studiaza Biblia, se rataceste si fac secte cu duiumu....
buna seara!sunt noua pe forum si as avea nevoie de cateva sfaturi in ceea ce priveste un prieten care s-a dat la penticostali...prietenul meu are 43 de ani si pana acum un an a fost ortodox,canta mereu in strana si era bun prieten cu preotul din satul lui acum nu stiu cum de au reusit oamenii aia sa-i spele creierul si sa-l faca sa treaca in religia lor.nu mai face cruce ,nu mai crede in Maica Domnului ,zice ca e pacat sa ne inchinam la icoane si cel mai grav e ca incepe sa ne streseze si pe noi cu predici din alea invatate de la ei.eu l-am avertizat ca daca mai continua mult cu dintr-astea o sa ne suparam si o sa rupem orice legatura insa sincera sa fiu as vrea mai mult sa-l fac sa se intoarca.daca stiti cum as putea face va rog sa ma indrumati...in seara aceasta am imprumutat o Biblie si sunt hotarata sa o citesc toata ca sa il pot ajuta.vreau sa ii pot da si eu replica.o seara buna!
  #902  
Vechi 18.03.2011, 00:23:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu mă bag la așa brainstorming. Dacă nici marele apostol Pavel nu știe să explice cum a fost, ce să explic eu? Dar desigur dvs. știți mai multe ca el...
Dar nu despre rezolvarea dilemei era vorba, ci de faptul ca Sfantul Pavel nu stia daca era in trup, deci ce putea sa-i plece din trup? O mana?
Gasitti aici un articol despre martori, care au preluat de la advenstisti: http://www.moldovacrestina.info/2009...a-n-au-suflet/

Matei 10,28 „Nu vă temeți de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeți-vă mai curând de acela care poate și sufletul și trupul să-l piardă în gheena”.

II Corinteni 5,6-8 „Îndrăznind deci totdeauna și știind că, petrecând în trup, suntem departe de Domnul, căci umblăm prin credință, nu prin vedere, avem încredere și voim mai bine să plecăm din trup și să petrecem la Domnul”.
  #903  
Vechi 18.03.2011, 09:32:08
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de michela Vezi mesajul
in seara aceasta am imprumutat o Biblie si sunt hotarata sa o citesc toata ca sa il pot ajuta.vreau sa ii pot da si eu replica.
Ați făcut cea mai mare greșeală a vieții dumneavoastră de credință! Aveți acum toate șansele să deveniți o "spălată pe creier", știind faptul că Biblia e o carte foarte periculoasă pentru ortodocși...

Acum lăsând gluma laoparte, vă felicit că ați luat această hotărâre! Cereți-I lui Dumnezeu să vă lumineze în timp ce studiați Scriptura și cu sinceritate puneți în aplicare toate sfaturile și poruncile pe care le veți găsi în ea. Doamne ajută!
  #904  
Vechi 18.03.2011, 09:37:01
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dar nu despre rezolvarea dilemei era vorba, ci de faptul ca Sfantul Pavel nu stia daca era in trup
Și aceasta nu era o dilemă? Faptul că nu știa dacă a fost în/cu trup sau fără trup. Dumneavoastră vă fondați dogma pe dileme? Șubredă trebuie să mai fie!

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
deci ce putea sa-i plece din trup? O mana?
Dar cine spune că el a "plecat"? Chiar în versetul anterior (2 Cor.12,1) el spune că a fost vorba despre o vedenie, o descoperire, nu despre o călătorie propriu-zisă.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Gasitti aici un articol despre martori, care au preluat de la advenstisti:
Nnu mmă ininteresează articolele despre mamartori și ce au preluat ei de la advenștiști! Bâlbâielile acestea pseudoteologice au darul de-ai încurca pe oamenii sinceri în studiul Scripturii.
  #905  
Vechi 18.03.2011, 10:03:29
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Ați făcut cea mai mare greșeală a vieții dumneavoastră de credință! Aveți acum toate șansele să deveniți o "spălată pe creier", știind faptul că Biblia e o carte foarte periculoasă pentru ortodocși...
Deveniti absolut vulgar...
  #906  
Vechi 18.03.2011, 10:51:23
michela michela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

chiar voiam un sfat de la voi...o sa caut in alta parte.am vazut ca mai sunt si alte postari despre penticostali
  #907  
Vechi 18.03.2011, 13:21:59
ludovic ludovic is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de michela Vezi mesajul
chiar voiam un sfat de la voi...o sa caut in alta parte.am vazut ca mai sunt si alte postari despre penticostali
sfatul care ti l-as da este sa nu il ataci, asa nu vei face decat rau. incearca sa discuti cu el ca sa ii afli motivatiile pentru ceea ce a facut. Poate acuzele tale la adresa lui sunt nefondate.
Faptul ca are alte opinii diferite de ale tale nu inseamna ca e spalat pe creier.
  #908  
Vechi 18.03.2011, 14:01:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Și aceasta nu era o dilemă? Faptul că nu știa dacă a fost în/cu trup sau fără trup. Dumneavoastră vă fondați dogma pe dileme? Șubredă trebuie să mai fie!
Cat ne mai invartim in jurul cozii? Nu e vorba de intrebare, e vorba de "in afara de trup". Nu inteleg de ce va axati pe intrebare, cand e clar despre ce vorbim.
Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Dar cine spune că el a "plecat"? Chiar în versetul anterior (2 Cor.12,1) el spune că a fost vorba despre o vedenie, o descoperire, nu despre o călătorie propriu-zisă.
Si atunci de ce zice "in trup"? Ar fi fost clar ca era in trup in ambele situatii. Nu se potriveste deloc. :)
Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nnu mmă ininteresează articolele despre mamartori și ce au preluat ei de la advenștiști! Bâlbâielile acestea pseudoteologice au darul de-ai încurca pe oamenii sinceri în studiul Scripturii
Balbaielile sunt doar ale adventistilor si martorilor, care incearca sa pacaleasca lumea.
Sper ca va dati seama ca argumentatiile acelea adventiste puerile de la parabola bogatului si "azi vei fi cu mine in Rai" nu pot induiosa decat tot pe adventisti sau pe cineva care acum afla despre religie.
  #909  
Vechi 18.03.2011, 14:27:14
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

[quote=tricesimusquintus;348663]Ați făcut cea mai mare greșeală a vieții dumneavoastră de credință! Aveți acum toate șansele să deveniți o "spălată pe creier", știind faptul că Biblia e o carte foarte periculoasă pentru ortodocși...

Cine a zis ca Biblia e o carte foarte periculoasa pt ortodocsi?!?
Domnule, nu vorbi fara sa stii
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
  #910  
Vechi 18.03.2011, 20:54:18
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si atunci de ce zice "in trup"?
Zice că nu știe (și o repetă de două ori în vers. 2 și 3), și această incertitudine dumneata mi-o prezinți sub formă de dogmă. Hai să fim serioiși! Eu am cerut versete certe și care să se refere la "nemurirea sufletului" și la "despărțirea sufletului de trup" Versetele de mai sus nu se referă nici la una, nici la alta.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ar fi fost clar ca era in trup in ambele situatii. Nu se potriveste deloc. :)
Păi tocmai aici e problema, că nu e clar. Din ce declară apostolul (vers.1), se pare că a fost o viziune. Dumneata când vizionezi la TV nenorocirile din Japonia, te deplasezi "în trup" acolo? Ori se deplasează "sufletul" (în accepțiune ortodoxă) dumitale până acolo?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Balbaielile sunt doar ale adventistilor si martorilor, care incearca sa pacaleasca lumea.
În privința subiectului nostru, nu mi se pare deloc... Se bâlbâie cei care confundă duhul cu sufletul (conferindu-le amândurora rațiune, simțire și viață proprie) și care văd sufletul despărțindu-se de trup ba la moarte, ba în timpul vieții (cazul relatat mai sus).
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 19:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 23:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 10:23:38