Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.03.2011, 00:59:26
Sobolanul Sobolanul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.11.2010
Mesaje: 1
Implicit

Nu doresc sa ma bag prea mult in discutia asta insa vad cum unii indivizi care se declara crestini reproseaza ortodocsilor ca nu studiaza Biblia.

Eu fac pariu pe un milion de dolari ca nici unul din sectarii care ii ataca pe ortodocsi si pe catolici si pe oameni in general nu a citit Biblia de la inceput pana la sfarsit.

Nu stiu ce mare adventist (sau ce o fi el) a spus ca Moise si Ilie "nu aveau trupuri, erau spirite".

Totusi, in Evanghelie aflam ca Moise avea trup;

9. Dar Mihail Arhanghelul, când se împotrivea diavolului, certându-se cu el pentru trupul lui Moise, n-a îndrăznit să aducă judecată de hulă, ci a zis: "Să te certe pe tine Domnul!"

Duhul unui credincios se duce in Rai, dupa cum aflam din Evanghelie;

59. Și îl băteau cu pietre pe Ștefan, care se ruga și zicea: Doamne, Iisuse, primește duhul meu!

Este complet nebiblic sa sustii ca sufletul raposat este "revitalizat" numai dupa Inviere, sufletul continua sa traiasca. Cititi parabola bogatului nemilostiv, ce mai vreti? Nu e suficient? Faptul ca bogatul isi amintea de viata si de faptele sale nu e suficient sa te faca macar sa admiti ca exista posibilitatea ca sufletul sa continue sa traiasca si dupa moartea trupeasca?

Dragii mei, discutiile astea nu isi au rostul.

Hristos a spus ca exista o Biserica, si una care nu va fi niciodata biruita de erezii.

18. Și Eu îți zic ție, că tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui.

Biserica lui Hristos nu a disparut niciodata asa cum sustin sectarii. Biserica Lui a existat mereu.

Asa ca vreti nu vreti, trebuie sa urmati Biserica aia veche care uneori vi se pare inapoiata. Si Hristos S-a supus arhiereilor evrei si nu i-a hulit. Asa si voi, trebuie sa va asemanati lui Hristos si sa va supuneti preotilor si oamenilor in general pe care ii injurati atata si despre care spuneti atatea si atatea chestii. Nu exista alta cale de a fi ca Hristos; trebuie sa te supui celor care (dupa mintea ta) gresesc, ca revoltandu-te nu ai sa-i faci sa-si schimbe opinia.

Unde sunt sectarii in istorie? Sa-mi dea cineva numele unui sectar din secolul 5 sau 6. Pot sa faca asta? Nu, nu pot pentru ca ei au aparut tarziu, mult prea tarziu, si tot ce se vede la ei e ura, injurii la adresa altor confesiuni, ipocrizie--multi clerici de-ai lor au fost prinsi inseland oamenii, si incultura.

Biblia de care ei fac atata caz de unde o au? Nu de la ortodocsi si de la catolici si de la alte culte mai vechi? Cine a pastrat Biblia ca ei sa o aiba acum? Nu bisericile pe care ei le ataca?

Eu pot foarte bine sa spun ca Biblia nu e de la Dumnezeu si ca e o minciuna a Bisericii Ortodoxe.

Pot sectarii sa imi demonstreze ca Biblia e de la Dumnezeu? De unde stiu ei ca nu e doar o inventie omeneasca, asa cum e de exemplu Koranul sau Mahabarata?

Deja m-am plictisit de sectarii astia care-ti promit marea cu sarea si care fac atata taraboi ca ei detin adevarul cand in realitate ii doare in fund de oameni. Oamenii sufera si ei se agita sa le schimbe religia, de parca de asta are nevoie lumea.

V-as ruga si pe voi sa nu mai deschideti topicuri din astea si sa nu le mai dati ocazia sectarilor sa se manifeste pe aici.

Nu e nevoie sa ataci alta religie ca sa fii mai ortodox.

Terminati odata cu toate certurile astea sterile ca m-am saturat de ele. Asta e primul si ultimul meu mesaj. De certuri si de mahalagisme nu am nevoie.
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38