Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 25.02.2013, 20:03:39
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul
Domnule Illuminat, nu vă mai chinuiți degeaba! Nu eu/noi condiționăm botezul, ci Scriptura.
Voi opriti harul botezului pruncilor, lasati pruncii fara acest har al botezului. Asta e pacatul vostru, si, crede-ma, e unul mare de tot! E pacat fariseic!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #122  
Vechi 25.02.2013, 20:30:53
patrunjeluldigital patrunjeluldigital is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Ce lege a tarii? Aberezi!
Era vorba de o porunca Dumnezeiasca!
Țara era condusă de Dumnezeu, era teocrație; de ce te enervezi?

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Pricepusi ce vreau sa spun?
Am priceput, dar nu are nicio relevanță în discuția despre botez.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Dar nu mi-ai raspuns la intrebare: daca tu te razgandesti si iti alegi alta secta, "baita" ta dintai se anuleaza sau pseudo-harul ei se cumuleaza la "baita" a 2-a, respectiv a n-a?
Ți-am răspuns. Recitește postarea.
Dacă întrebarea ai reformulat-o acum să sune mai personal, îți răspund aici:
Eu n-am făcut o "băiță" ci un legământ cu Domnul Iisus Hristos prin botez.
Eu n-am intrat într-o "sectă", ci în Biserică
Botezul nu mi-a dat sau cumulat niciun har, harul vine de la Domnul Hristos, nu de la apă.
Eu nu intenționez să părăsesc Biserica pentru o sectă.
Mulțumit acum?
Reply With Quote
  #123  
Vechi 25.02.2013, 20:32:04
patrunjeluldigital patrunjeluldigital is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Voi opriti harul botezului pruncilor, lasati pruncii fara acest har al botezului. Asta e pacatul vostru, si, crede-ma, e unul mare de tot! E pacat fariseic!
Unde anume scrie de "harul botezului pruncilor" ca să știu și eu de ce ne facem vinovați?
Reply With Quote
  #124  
Vechi 25.02.2013, 21:56:32
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul
Unde anume scrie de "harul botezului pruncilor" ca să știu și eu de ce ne facem vinovați?
"26.Fiindcă toți sunteți fii ai lui Dumnezeu prin credința în Hristos Iisus.
27.Căci câți în Hristos v'ați botezat, în Hristos v'ați îmbrăcat." Galateni 3.

Ce inseamna pentru Dvoastra."a fi imbracat in Hristos"?
A fi imbracat in Hristos implica prezenta Harului lui Hristos?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #125  
Vechi 25.02.2013, 22:07:22
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul
Am priceput, dar nu are nicio relevanță în discuția despre botez.
Ba da, are o relevanta prin faptul ca e considerat un precedent si o cerinta expresa a lui Dumnezeu in relatia cu oamenii.
Acest precedent, aceasta cerinta pe care Dumnezeu Cel Neschimbabil a adresat-o poporului Israel ma face sa concluzionez ca pruncul nu apartine de facto lui Dumnezeu si nu in ultimul rand Dumnezeu LE ADRESEAZA PRUNCILOR CHEMAREA IN BISERICA, DUMNEZEU II DORESTE PE PRUNCI IN BISERICA SA.

Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul
Ți-am răspuns. Recitește postarea.
Dacă întrebarea ai reformulat-o acum să sune mai personal, îți răspund aici:
Eu n-am făcut o "băiță" ci un legământ cu Domnul Iisus Hristos prin botez.
Eu n-am intrat într-o "sectă", ci în Biserică
Botezul nu mi-a dat sau cumulat niciun har, harul vine de la Domnul Hristos, nu de la apă.
Eu nu intenționez să părăsesc Biserica pentru o sectă.
Mulțumit acum?
Termenul "baita" l-am preluat de la tine si tinand seama de importanta botezului suna destul de neserios. Dar l-am preluat de la tine,asa ca nu am nicio vina!

Pai tocmai intrebarea mea suna indirect: in care Biserica ai intrat?
"4.Un singur Trup și un singur Duh, așa cum ați și fost chemați la o singură Nădejde a chemării voastre;
5.un singur Domn, o singură Credință, un singur Botez," Efeseni 4.

Daca un alt neopreotestant doreste sa se "boteze" la tine in cult, voi il "rebotezati"?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #126  
Vechi 26.02.2013, 10:14:55
patrunjeluldigital patrunjeluldigital is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
"26.Fiindcă toți sunteți fii ai lui Dumnezeu prin credința în Hristos Iisus.
27.Căci câți în Hristos v'ați botezat, în Hristos v'ați îmbrăcat." Galateni 3.
Înainte de toate: aici nu apare nici termenul [χάρις] și nici expresia "botezul pruncilor". Deci nu mi-ați răspuns la întrebare.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Ce inseamna pentru Dvoastra."a fi imbracat in Hristos"?
A fi imbracat in Hristos implica prezenta Harului lui Hristos?
„A se îmbrăca” în Hristos însemnează a adopta principiile Lui, a imita exemplul Lui, a accepta călăuzirea Lui, a deveni ca El (2 Cor 5,17). A te „îmbrăca cu Hristos,” înseamnă a te dezbrăca de sine și de firea ta veche și a primi haina specială a îndreptățirii Fiului de Împărat fără de care nu poți fi primit la nunta Lui (Mat. 22,1-13).

P.S. Observați și aici elementul esențial cu prilejul botezului: credința. Bebelușul de câteva zile nu manifestă acest element.
Și încă un element total absent la botezul pruncilor: ce haină veche a caracterului leapădă pruncușorul, când el nici nu are încă o "vechime" a acelui caracter. E doar "nou-născut"! Dacă Nicodim se mira cum un om bătrân se naște din nou, cu atât mai mult ne minunăm noi de un nou născut să se nască din nou. Încă o filă la dosarul încâlcelilor dogmatice...
Reply With Quote
  #127  
Vechi 26.02.2013, 10:19:55
patrunjeluldigital patrunjeluldigital is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Ba da, are o relevanta prin faptul ca e considerat un precedent si o cerinta expresa a lui Dumnezeu in relatia cu oamenii.
Dacă vreți să vorbim cu adevărat de relevanță și de precedent, atunci trebuie să luăm în discuție botezul pocăinței lui Ioan. Dar nu o să facem decât să îngroșăm dosarul încâlcelilor dogmatice etichetat "Botezul pruncilor"...

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Acest precedent, aceasta cerinta pe care Dumnezeu Cel Neschimbabil a adresat-o poporului Israel ma face sa concluzionez ca pruncul nu apartine de facto lui Dumnezeu si nu in ultimul rand Dumnezeu LE ADRESEAZA PRUNCILOR CHEMAREA IN BISERICA, DUMNEZEU II DORESTE PE PRUNCI IN BISERICA SA.
Da, chemarea rămâne aceeași: "Lăsați copiii să vină la Mine și-i voi binecuvânta!"

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Pai tocmai intrebarea mea suna indirect: in care Biserica ai intrat?
"4.Un singur Trup și un singur Duh, așa cum ați și fost chemați la o singură Nădejde a chemării voastre;
5.un singur Domn, o singură Credință, un singur Botez," Efeseni 4.
În Biserica Creștină, acea Biserică înființată de Hristos, cu un singur Domn (Iisus Hristos), o singură Credință (cea dată sfinților odată pentru totdeauna) și cu un singur Botez (cel biblic despre care discutăm acum).

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Daca un alt neopreotestant doreste sa se "boteze" la tine in cult, voi il "rebotezati"?
Dacă solicită el, da. Altfel, primirea în Biserică se face prin vot. Oricum ea se face prin votul întregii comunități.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 26.02.2013, 11:05:17
Mani Mani is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locație: Elvetia, Zürich
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul
Dacă solicită el, da. Altfel, primirea în Biserică se face prin vot. Oricum ea se face prin votul întregii comunități.
In ce cult esti membru, de spui ca un NP (neo-protestant) poate face un al doilea, daca nu cumva un al treilea botez?
Dar daca un ortodox botezat adult ar vrea sa vina in adunarea voastra, il rebotezati?
Intrebarea mea bate in doua directii: care e doctrina cultului tau si care e practica in adunarea ta.( Ar mai fi inca o "directie", parerea ta proprie.)
Reply With Quote
  #129  
Vechi 26.02.2013, 11:25:14
Mani Mani is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locație: Elvetia, Zürich
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul
„A se îmbrăca” în Hristos însemnează a adopta principiile Lui, a imita exemplul Lui, a accepta călăuzirea Lui, a deveni ca El (2 Cor 5,17). A te „îmbrăca cu Hristos,” înseamnă a te dezbrăca de sine și de firea ta veche și a primi haina specială a îndreptățirii Fiului de Împărat fără de care nu poți fi primit la nunta Lui (Mat. 22,1-13).
Din definitia de mai sus rezulta ca "imbracarea cu Hristos" este actiunea mintala a celui botezat. Adica el sa adopte, sa accepte, sa faca si sa dreaga. El, omul.
Aici se deosebeste intelegerea NP de a BO. In BO botezul este o Taina, adica lucrarea Duhului Sfant, care transforma omul in sensul cel mai real, nu doar simbolic, asa cum considera toate marturisirile de credinta NP.
O persoana cu down-sindrom poate fi botezata, conform explicatiilor tale, avand in vedere ca nu-l duce mintea prea mult?
Reply With Quote
  #130  
Vechi 26.02.2013, 11:41:22
patrunjeluldigital patrunjeluldigital is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mani Vezi mesajul
In ce cult esti membru, de spui ca un NP (neo-protestant) poate face un al doilea, daca nu cumva un al treilea botez?
Dar daca un ortodox botezat adult ar vrea sa vina in adunarea voastra, il rebotezati?
Intrebarea mea bate in doua directii: care e doctrina cultului tau si care e practica in adunarea ta.( Ar mai fi inca o "directie", parerea ta proprie.)
Sunt adventist de ziua a șaptea și practica cultului și a comunității locale e aceeași. Dacă un ortodox botezat ca adult trece la adventiști (și în general la orice alt cult neoprotestant) se va boteza, deoarece doctrina e diferită, nu doar în privința botezului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
penticostalii sunt sectari? ingerul_pazitor Generalitati 51 16.05.2018 17:43:56
penticostalii redandrei90 Intrebari utilizatori 162 08.01.2013 12:08:26
Cum sa vorbim cu penticostalii ? IonutS Secte si culte 282 28.03.2012 20:48:00
Botezul in BOR orthodoxia.i.thanatos Botezul 594 26.01.2010 01:33:12