Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 12.02.2013, 19:47:35
gheorghe mm gheorghe mm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.01.2013
Mesaje: 1
Implicit

spui tu ca interpreteaza textul din biblie literar, dar as vrea sa citesti rugaciunea tatal nostru, citez....si ne iarta noua gresalile noastre, precum si noi iertam gresitilor nostrii, si nu ne duce pe noi in ispita. Acuma interpreteaza "nu ne duce pe noi in ispita" litarar si explicam si simbolic cum s_ar interpreta. Oare cine ne duce pe noi in ispita?. Dumneze? Eu cred ca nu pentru ca Dumnezeu este bun si nu ne duce in ispita.
Eu zic ca e foarte importanta aceasta rugaciune pe care o zic toti oameni si un singur cuvant schimba intreaga rugaciune si acel cuvant "duce" a fost inainte "lasa in ispita"
Reply With Quote
  #142  
Vechi 12.02.2013, 22:49:39
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
daca ai accepta carti sau reviste, sigur ti-ar pomeni de donatii.
asa sunt instruiti, sa nu le dea gratis decat acele fluturase.
am acasa o intreaga colectie compusa din carti si reviste primite de la ei. Repet: NICIODATA nu au pomenit de donatii.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 12.02.2013, 22:50:38
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gheorghe mm Vezi mesajul
spui tu ca interpreteaza textul din biblie literar, dar as vrea sa citesti rugaciunea tatal nostru, citez....si ne iarta noua gresalile noastre, precum si noi iertam gresitilor nostrii, si nu ne duce pe noi in ispita. Acuma interpreteaza "nu ne duce pe noi in ispita" litarar si explicam si simbolic cum s_ar interpreta. Oare cine ne duce pe noi in ispita?. Dumneze? Eu cred ca nu pentru ca Dumnezeu este bun si nu ne duce in ispita.
Eu zic ca e foarte importanta aceasta rugaciune pe care o zic toti oameni si un singur cuvant schimba intreaga rugaciune si acel cuvant "duce" a fost inainte "lasa in ispita"
asa si? Care e problema?
Reply With Quote
  #144  
Vechi 14.02.2013, 21:15:55
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

..."si nu ne lasa pe noi sa cadem in ispita" am auzit eu ca ar fi fost forma initiala. Acum sigur nu stiu.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 02.03.2013, 17:47:42
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gheorghe mm Vezi mesajul
Acuma interpreteaza "nu ne duce pe noi in ispita" litarar si explicam si simbolic cum s_ar interpreta. Oare cine ne duce pe noi in ispita?. Dumneze? Eu cred ca nu pentru ca Dumnezeu este bun si nu ne duce in ispita.
Dar chiar crezi ca cineva intelege asta cand se roaga, ca Dumnezeu il duce in ispita ? Dumnezeu te poate incerca, dar nu arunca in rau, deci prin "nu ne duce in ispita" intelegem nu le lasa sa cadem, nu ne lasa sa intram in ispita, fa sa nu intram in ispita.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 03.03.2013, 10:34:07
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
am acasa o intreaga colectie compusa din carti si reviste primite de la ei. Repet: NICIODATA nu au pomenit de donatii.
asta pentru ca le-ai dat tu, de buna voie!

in realitate, nu mai scapi de ei, vin dupa tine pe strada, sa-ti ceara bani, nerusinatii...
Reply With Quote
  #147  
Vechi 03.03.2013, 11:15:59
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
asta pentru ca le-ai dat tu, de buna voie!

in realitate, nu mai scapi de ei, vin dupa tine pe strada, sa-ti ceara bani, nerusinatii...
ce anume le-am dat eu de buna voie?
Reply With Quote
  #148  
Vechi 03.03.2013, 12:17:14
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ce anume le-am dat eu de buna voie?
ceva bani pentru acele reviste.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 28.05.2013, 09:31:42
claudiu 75 claudiu 75 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2013
Mesaje: 1
Implicit iubiti-va

nu cred ca trebuie criticat atit de dur ,eu am stat de vorba cu ei ,cunoaste foarte bine biblia dar ca toate religile din lume si acestia respecta doctrina dupa bunul plac al conducatrilor au modificat biblia spre interesul lor dar cel putin sint cuminti,decenti in viata ,curati nu creaza probleme pe cind in religia ortodoxa sint 99% oameni rai (betivi .curvari,hotii,profitori,pupatori de oase si lemne)si ma intreb cum au curajul sa se numeasca crestini
Reply With Quote
  #150  
Vechi 28.05.2013, 09:45:49
Mani Mani is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locație: Elvetia, Zürich
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu 75 Vezi mesajul
nu cred ca trebuie criticat atit de dur ,eu am stat de vorba cu ei ,cunoaste foarte bine biblia dar ca toate religile din lume si acestia respecta doctrina dupa bunul plac al conducatrilor au modificat biblia spre interesul lor dar cel putin sint cuminti,decenti in viata ,curati nu creaza probleme pe cind in religia ortodoxa sint 99% oameni rai (betivi .curvari,hotii,profitori,pupatori de oase si lemne)si ma intreb cum au curajul sa se numeasca crestini
Acei 1% dintre ortodocsii care mai raman, dupa socoteala ta, sa fie ok, sunt mai multi decat toti Martorii. Si la ce folos decenta, daca sunt eretici? De betie se mai lasa omul, dar de erezie, ba.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DE CE martorii lui Iehova nu sarbatoresc invierea LUI HRISTOS? gavriil Alte Religii 20 05.03.2013 22:18:55
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 21:09:21
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 15:27:53
Ce parere aveti despre OZN-uri? alexdu Generalitati 52 04.02.2010 18:46:56