Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.05.2015, 19:27:40
mr nobody mr  nobody is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2015
Mesaje: 7
Implicit Sfanta impartasanie ; intrebare

am o intrebare am observat tot mai des in ultima vreme ca sunt oameni ce postesc doar 2 saptamani din postul mare s-au din oricare post apoi merg si iau sfanta impartasanie chiar daca in timpul postului au fumat,baut si alte lucruri necuviincioase au facut, oare nu ar trebui ca sfanta impartasanie sa o iei intr-u curatie atat sufleteasca cat si trupeasca ? mie duhovnicul mi-a explicat ca postul e ca o scara spre rai si ca nu poti sari de la primele 2 trepte pana la ulimele ci trebuie sa le parcurgi pe toate asa cum si postul trebuie parcurs in intregime deci eu in cazul in care nu postesc nu primesc sfanta impartasanie si chiar daca postesc dar am facut pacate mai grele aghizama mare primesc pe cand in vecinatate aud de la prieteni ca au postit ba 2 sapatamani ba una la sfarsit si una la inceput si tot primesc sfanta impartasanie.. deci astept si de la voi o parere un punct de vedere...( NU STIU DACA AM ASEZAT CUM TREBUIE INTREBAREA E PRIMA DATA CAND SCRIU AICI SCUZELE MELE )
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.05.2015, 21:03:58
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Curăția aceea trupească și sufletească despre care îți vorbea duhovnicul include, printre altele, să nu te apuci să judeci sau să te smintești de aproapele tău.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.05.2015, 00:03:34
mr nobody mr  nobody is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2015
Mesaje: 7
Implicit

nu am vrut sa fac sminteala si nici sa judec pe nimeni sa i-mi fie cu iertare am pus o intrebare la care am dat exemple... am avut si am dubii pentru ca eu intrebandui pe acei oameni , de ce asa ? iei mi-au spus ca Sfanta impartasanie se ia pentru curatarea pacatelor indiferent ca ai postit doar 2 saptamani si ai facut si altele pe cand eu stiu ca sfanta impartasanie se ia ca un dar pentru ca ai fost mai bun ai facut pacate mai putine si apostit cum se cuvine deci ma aflu intr-o nelamurire nu vreau sa se inteleaga altceva
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.05.2015, 00:41:17
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Păi dacă nu dorești să judeci de ce te preocupă ce face vecinul?
Dacă tot ai duhovnic, de ce nu discuți frământarea care te încearcă cu duhovnicul tău?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.05.2015, 01:09:51
mr nobody mr  nobody is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2015
Mesaje: 7
Implicit

am vrut o parere de la oameni ce poate la randul lor si-au pus aceiasi intrebare si au gasit raspunsuri poate diferite de al meu , nu e nevoie de alte comentarii rautacioase nu cred ca e ceva rau sa intrebi mai multe persoane despre lucruri pe care poate nu le intelegi prea bine. si e o diferenta intre a discuta amical cu prietenii despre aceste lucruri si a carcoti pe la spate deci eu nu consider ca am privit in curtea nimanui.eu l-am intrebat el si.a spus punctul de vedere iar eu am facut o comparatie pe care orice persoana ar fi facuto, multumesc de raspunsuri
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.05.2015, 02:01:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mr nobody Vezi mesajul
iei mi-au spus ca Sfanta impartasanie se ia pentru curatarea pacatelor indiferent ca ai postit doar 2 saptamani si ai facut si altele pe cand eu stiu ca sfanta impartasanie se ia ca un dar
Ambele sunt adevarate si nu se exclud.

Propriu-zis, curatarea pacatelor, in cazul celor cu pacate grave (=morti spiritual) se face prin Sacramentele pentru Morti: acestea sunt urmatoarele doua: Botezul si Spovada.
Insa si Sf Impartasanie are un rol in iertarea pacatelor intr-un mod inca mai perfect, daca se poate spune asa. In liturghia apuseana tridentina, preotul, oferind Sf Impartasanie, spune: "Trupul lui Cristos, spre iertarea pacatelor si viata de veci". Deci, Sf Impartasanie, facandu-ne purtatori ai Celui care spala pacatele lumii, are un rol indiscutabil in iertarea pacatelor.

Preasfantul Sacrament este si un dar. Aceasta nu trebuie inteles ca recompensa, ci ca jertfa a lui Cristos care se daruieste pe El insusi ca sa ne indumnezeiasca. Din punct de vedere teologic, asta face Sf Impartasanie: din creaturi curatate de pacat si aflate in prietenia lui Dumnezeu, asa cum eram dupa Sf Spovada, ne preface in fiinte indumnezeite. Sf Impartasanie este indumnezeirea omului.

Desigur, pentru ca sa primim efectele Sfintei Impartasanii, trebuie sa indeplinim o conditie spirituala si una materiala, fiindca o Taina are o parte spirituala si una materiala. Conditia spirituala este sa nu avem pacate grele, adica sa nu fim morti sufleteste. Conditia materiala este sa nu fi mancat un timp potrivit cu prescriptiile Bisericii. Fara acestea doua, impartasania este valida (adica exista acolo cu adevarat Trupul si Sangele Domnului), dar e lipsita de efecte salutare, adica nu avem beneficiu.

Deci, presupunand ca cineva nu posteste nu doua saptamani, ci nu posteste de loc, daca se spovedeste cu buna spovada si obtine iertarea lui Dumnezeu se poate impartasi imediat.

Sa ne inchipuim ca cineva e pe patul de moarte. Nu a postit, fiindca a auzit ca medicii recomanda zeama de bivol ca sa se refaca sangele. Acuma, simtind ca ceasul i se apropie, ii pare rau. Daca ar fi sa o ia de la capat, daca ar putea, ar posti. Ar duce o altfel de viata, parandu-i rau din toata inima ca nu a postit si nu a facut alte lucruri bune. Sunteti, sper, de acord ca preotul il poate absolvi si il poate impartasi in starea aceasta.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.05.2015, 03:35:16
mr nobody mr  nobody is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2015
Mesaje: 7
Thumbs up

da perfect de acord multumesc pentru lamurire
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare