Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.10.2016, 02:31:25
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Saptamana atacata

Dintre toate intervalele de timp cu care opereaza calendarul, singurul care are o baza exclusiv religioasa este...saptamana. Anul corespunde unei realitati astronomice legata de miscarea de revolutie, ziua corespunde unei alte realitati astronomice legate, de asta data, de miscarea de rotatie. Pana si anotipul corespunde unei realitati geografice, unui ciclu al vremii. Doar saptamana "nu exista" pentru cei pentru care credinta nu exista. Pesemne acesta e motivul pentru care, prin variate cai, mai pe fata sau mai pe ocolitelea, se incearca demantelarea saptamanii ca interval de timp, demantelarea oricarui ciclu hebdomadar. Si, cum saptamanile sunt ritmate de Ziua Domnului, cu deosebire Duminica face tinta unei adevrate campanii care nu-si spune numele, dar care imi este tot mai vizibila. Pana mai ieri, repausul Duminical era sacro-sanct. Nimeni, in afara de cei de la "foc continuu", nu lucra. Supermarketurile erau inchise, buticurile erau inchise, liber-profesionistii nu lucrau. Iar cei care erau nevoiti sa lucreze, prin natura muncii lor, primeau niste sume in plus pentru asta, de regula dublul compensatiei pentru o zi obisnuita.

Astazi, tot mai multi ataca repausul Duminical, shabat-ul Noului Testament. Nu degeaba Dumnezeu a formulat Porunca a Treia intr-un fel unic, ci din pricina omniscientei Sale, a capacitatii de a cunoaste viitorul ca si trecutul. "Adu-ti aminte" spune Dumnezeu in preambulul Poruncii a Treia. Adu-ti aminte de Ziua Domnului. Este singura porunca in care Dumnezeu, prestiind ca omul o va uita, ne spune sa ne amintim de ea. Ei bine, astazi, sindicatele, structuri sociale care se presupune ca apara exact interesele muncitorilor, cer desfiintarea particularitatii duminicale. Angajatii sa aiba liber, dar nu neaparat Duminica, ci unii lunea, altii martea, etc. Cei care lauda asemenea intitiative (asinus asinum fricat...) gasesc nenumarate avantaje sociale ori economice daca asemenea noua blasfemie ar fi pusa in practica.

Dar, cine crede ca Biserica are dusmani numai in afara ei, se inseala. Cel mai trist lucru, fiindca arata gradul de dezorientare diabolica la care s-a ajuns, e ca asemenea demantelari ale Duminicii se intampla sa vina chiar de la oamenii Bisericii. Prima data cand am auzit, de la un preot, ca noi, care traim in vremea Noului Testament, prin "repaus duminical" trebuie sa intelegem sa venim la slujba, mi-am spus ca o fi confundat, saracul, Porunca a Treia a lui Dumnezeu cu Porunca Intai a Bisericii Catolice, care prevede, intr-adevar, acest lucru. Cand, mai apoi, la o spovada, alt preot mi-a spus ca smotruiala facuta Duminica nu e pacat, am ciulit urechile si am devenit mult mai atent la acest aspect al derutei vremii. Cand am aflat ca sindicatele cer desfiintarea repausului duminical, mi-am spus "interesanta potriveala".

Desigur, tot o intamplare, fara legatura cu toate cele de mai sus, e aceea ca, pentru prima data in Franta, vacanta de Ziua Tuturor Sfintilor nu mai incepe lunea, ci incepe de...joi, provocand parintilor mari complicatii. Curios lucru, bancii mele nu mai pot sa ii cer, mai nou, varsamant automat in contul de economii o data pe saptamana, ci numai o data pe luna sau pe trimestru. Iarasi, nicio legatura. Stiu, stiu, sunt conspirationist, iar conspiratii, toata lumea stie, nu au existat niciodata.

Pentru cei siliti sa lucreze Duminica, adica pentru cei robiti, Domnului sa ne rugam! Sa nu fie ca acestia sa fie tot mai numerosi!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 03.10.2016 at 02:35:34.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.10.2016, 14:54:32
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

5. Să laude numele Domnului, că El a zis și s-au făcut, El a poruncit și s-au zidit.
6. Pusu-le-ai pe ele în veac și în veacul veacului; lege le-a pus și nu o vor trece.
Ps. 148

"Smotruiala" din biserica in zi de sarbatoare, poate fi asemanata usor cu... cele de demult: iata, ucenicii Tai nu-si spala mainile! Iata, culeg spice in zi de sabat! Cel care-L are pe Dumnezeu in inima, va sti mereu ce-i pacat si ce nu-i, ce-i ingaduit si ce nu-i. Pentru ca nimic nu-i mai presus de constiinta de sine in iubirea de Dumnezeu. Nu ne pune nimeni de buna credinta sa facem lucruri care supara pe Dumnezeu. Dar daca dupa slujba de Inviere, este important sa ramana cativa credinciosi sa rearanjeze covoarele si sa pregateasca biserica pentru Invierea a doua, nu inseamna ca incalca vreo porunca, ci ca se ingrijesc pentru ca cele bune si de folos sa poata ajunge la sufletul fiecarui credincios.
Cat despre celelalte, chiar daca acum pare sa aiba o mai mare amploare, ele au existat dintotdeuna, avand in vedere invitatia la "cina" si scuzele celor 3 (simturi)... mi-am luat boi, mi-am luat nevasta, mi-am luat pamant. Cel cercetat, va vedea amenintarea nuielusii, iar daca se face ca nu intelege, o va simti pe propria piele... Iar daca in ratacirea si mandria lui, mai rau isi va impietri inima, sters va fi din Cartea Vietii. Pentru ca omul, oricata putere i s-ar da pe pamant, tot nu va putea sa inlocuiasca "Legea lui Dumnezeu", pentru care a facut fagaduiala ca nimeni n-o va trece!!!

4. Dar vă spun vouă, prietenii Mei: Nu vă temeți de cei care ucid trupul și după aceasta n-au ce să mai facă.
5. Vă voi arăta însă de cine să vă temeți: Temeți-vă de acela care, după ce a ucis, are putere să arunce în gheena; da, vă zic vouă, de acela să vă temeți.
6. Nu se vând oare cinci vrăbii cu doi bani? Și nici una dintre ele nu este uitată înaintea lui Dumnezeu.
7. Ci și perii capului vostru, toți sunt numărați. Nu vă temeți; voi sunteți mai de preț decât multe vrăbii.
(...)
32. Nu te teme, turmă mică, pentru că Tatăl vostru a binevoit să vă dea vouă împărăția.
Ev. dupa Luca. Cap. 12
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare