Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 22.07.2010, 16:15:25
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis Vezi mesajul
Unii oameni pun niste bani langa scaunul preotului dupa spovedanie. Nu e obligatoriu.
Cat despre impartasirea fara spovedanie, nu stiu. Parintele care a scris articolul ala pare sa aiba ceva dreptate, dar eu nu am intalnit inca nici un preot care sa spuna ca e ok sa te impartasesti fara sa te spovedesti.
Iata ca la afirmatia ta, ti-a raspuns cineva:
Citat:
În prealabil postat de aurel1211 Vezi mesajul
Sa il invatam pe preot cu bani si dupa aia sa ajungi intr-o zi ca nu o sa vrea sa te spovedeasca doar daca nu cotizezi .
Banii pe care vrei sa ii dai totusi la preot ii poti pune pe un pomelnic si tot la el ajung banii si asa ti-ai castigat si tie un real folos .
Reply With Quote
  #62  
Vechi 04.08.2010, 17:56:29
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Chestia asta cu impartasirea cu sangele Domnului suna a vampirism.Obiceiul vine din Cabala evreiasca,pare ceva pagan..chiar daca o sa aveti pareri contrarii.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 04.08.2010, 18:05:03
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Chestia asta cu impartasirea cu sangele Domnului suna a vampirism.Obiceiul vine din Cabala evreiasca,pare ceva pagan..chiar daca o sa aveti pareri contrarii.
Nu-i ceva nou. Paganii ii acuzau in primele secole pe crestini de antropofagie. Chestia cu vampirismul este deja tarzie... din Evul Mediu.

Si intr-un caz si in celalalt sunt acuzatii nefondate.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 04.08.2010, 18:08:56
constantaoana constantaoana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2010
Mesaje: 2
Implicit Da ,sunt reguli stricte!

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel Vezi mesajul
Am inteles ca se impartasesc doar credinciosii spovediti in acea saptamana (in afara de cazul ca au oprire de la impartasanie, bineinteles). Deci trebuie sa te impartasesti la aceeasi biserica la care te-ai spovedit?
Exista cumva vreo regula in privinta bisericii in care te spovedesti/impartasesti? Trebuie sa te duci la preotul tau paroh, sau poti sa te duci oriunde vrei?
Cum se procedeaza? Exista obiceiul sa dai ceva parintelui?
Cum faci, te programezi inainte, sau pur si simplu te duci in programul de spovedanie (unde este afisat, ca am fost si in biserici in care nu am gasit asa ceva).
Din nou trebuie sa constat cu regret lipsa aproape totala de informatii concrete cu privire la cult, la ce trebuie sa faci - ca si cum cu totii am fi crescuti in familii dreptcredincioase si practicante - asta intr-o tara in care ateismul a fost politica de stat pana acum 18 ani.
Ar fi fost de dorit ,sa mergeti la Biserica Duminica,la Sf.Liturghie ,si sigur ati fi aflat si programul saptamanii urmatoare si zilele programate ptr.spovedanie.Cat priveste ,impartasirea fara spovedanie ,asa ceva nu exista!Spovedindu-te,te eliberezi de pacate,iar daca preotul iti da dezlegare ,sigur te poti impartasi cu Sf.Taine.,altfel ,nu.
Asa spun sf.parinti,asa spun canoanele.
Cititi-l pe parintele Cleopa ,sau Paisie de la Sihla si veti avea invataturi de folos.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 15.12.2013, 20:52:51
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Mă gândesc că ar fi folositor să scoatem de la naftalină acest topic.
Astăzi părintele a atras atenția asupra unui aspect mai "tehnic" al împărtășaniei: mulți preferă să se împărtășească dimineață, înainte de momentul rânduit în care se împărtășește, unii preferă să o facă în zilele fără Liturghie, mai ales acum, la sfârșitul postului, când sunt cozi interminabile. Așa se face că aceștia sunt împărtășiți din împărtășania aceea specială care se pregătește în Joia Mare și în Marțea luminată, care e, de fapt, destinată copiilor și bolnavilor care nu se pot deplasa până la biserică.

Împărtășania este foarte indicat să fie luată la momentul potrivit, adică în timpul Sfintei Liturghii, după prefacerea Sfintelor Daruri și după rugăciuni, atunci când iese preotul cu potirul, și nu dimineața, la utrenie, în zile când nu se face liturghie sau după ureche. Și nu trebuie uitat în prealabil de rugăciunile care se fac înainte de împărtășanie. E și asta un mod de a se raporta corect la Sfânta Împărtășanie.

Sper să îi folosească cuiva acest mesaj. Și eu în copilărie mergeam dimineața să mă împărtășesc și apoi plecam acasă, fără să stau la restul slujbei, până mi-a zis un părinte că nu e bine ce fac și că trebuie să mă împărtășesc la momentul potrivit, după ce am participat în prealabil la slujbă. Legat de împărtășania săptămânală, nici eu nu eram de acord, dar în Postul Pastilor din anul in care a murit bunica am ajuns să mă împărtășesc în fiecare săptămână, așa mi-a zis părintele, și acest lucru m-a tinut pe picioare, pentru că a fost o perioadă foarte dificilă. Însă țineam tot postul și mă și spovedeam săptămânal.

Post cu folos cat mai este!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 15.12.2013, 21:06:41
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Mă gândesc că ar fi folositor să scoatem de la naftalină acest topic.
Astăzi părintele a atras atenția asupra unui aspect mai "tehnic" al împărtășaniei: mulți preferă să se împărtășească dimineață, înainte de momentul rânduit în care se împărtășește, unii preferă să o facă în zilele fără Liturghie, mai ales acum, la sfârșitul postului, când sunt cozi interminabile. Așa se face că aceștia sunt împărtășiți din împărtășania aceea specială care se pregătește în Joia Mare și în Marțea luminată, care e, de fapt, destinată copiilor și bolnavilor care nu se pot deplasa până la biserică.

Împărtășania este foarte indicat să fie luată la momentul potrivit, adică în timpul Sfintei Liturghii, după prefacerea Sfintelor Daruri și după rugăciuni, atunci când iese preotul cu potirul, și nu dimineața, la utrenie, în zile când nu se face liturghie sau după ureche. Și nu trebuie uitat în prealabil de rugăciunile care se fac înainte de împărtășanie. E și asta un mod de a se raporta corect la Sfânta Împărtășanie.

Sper să îi folosească cuiva acest mesaj. Și eu în copilărie mergeam dimineața să mă împărtășesc și apoi plecam acasă, fără să stau la restul slujbei, până mi-a zis un părinte că nu e bine ce fac și că trebuie să mă împărtășesc la momentul potrivit, după ce am participat în prealabil la slujbă. Legat de împărtășania săptămânală, nici eu nu eram de acord, dar în Postul Pastilor din anul in care a murit bunica am ajuns să mă împărtășesc în fiecare săptămână, așa mi-a zis părintele, și acest lucru m-a tinut pe picioare, pentru că a fost o perioadă foarte dificilă. Însă țineam tot postul și mă și spovedeam săptămânal.

Post cu folos cat mai este!
La noi sunt alte probleme. Eu raman la slujba, ma spovedesc in duminica dinainte si ma impartasesc la slujba de Craciun.
Dar este greu, pentru ca la slujba se canta si colinde si se ajunge sa primim tarziu Sf. Impartasanie. Eu abia mai rezist...de rau.
Dar Dumnezeu este mereu cu mine si reusesc pana la urma. Si mai trebuie sa iau si medicamente...
Si copiii si toata lumea raman intotdeauna si se impartasesc la slujba, tarziu, cand vine randul. Rare sunt cazurile cand se duc inainte de slujba.
Parca imi vine sa ma duc si eu de dimineata inaintea slujbei...

Dar imi este jena.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #67  
Vechi 03.10.2016, 00:23:53
sunshineboy92002 sunshineboy92002 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.04.2016
Mesaje: 4
Implicit mai bine

draga, mai bine ai zbura la Doamne Doamne si te lamureste el cu siguranta. Scapi de tot inclusiv de confuzia care te macina.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 24.10.2016, 12:03:51
Jennyy
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Parca imi vine sa ma duc si eu de dimineata inaintea slujbei...

Dar imi este jena.
Sophia, discuta acestea deschis cu parintele tau duhovnic. Nadajduiesc ca vei gasi o modalitate sa traiesti bucuria unirii cu Hristos, fara atatea ganduri..
Sa nu te superi ca iti spun dar, nu vei gasi nicio rezolvare la problema aceasta daca scrii aici si atat.. NIMENI nu te poate ajuta/slobozi de aceste ganduri/nemultumiri. Ba mai rau, vom ajunge sa "discutam" despre Euharistie..ori..nu se cade sa facem acestea.
Sa nu te superi, bine? Sper ca am reusit sa iti transmit dincolo de cuvinte, dragostea..
(abia dupa ce am scris m-am uitat la data..nadajduiesc ca nu mai exista aceste ganduri)
Bucurie!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Drept la impartasanie! Lucian_craciunescu Impartasania (Taina Euharistiei) 10 11.05.2010 12:10:18
Sfanta Impartasanie iloveyoupuiu Intrebari utilizatori 2 08.03.2010 18:34:37
Impartasanie EDI Impartasania (Taina Euharistiei) 25 02.12.2008 00:38:11
Despre impartasanie EDI Impartasania (Taina Euharistiei) 3 01.12.2008 16:34:48
Impartasanie Timoteia Impartasania (Taina Euharistiei) 5 01.04.2008 20:24:57