Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 20.07.2017, 15:41:55
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Mi-am intrebat duhovnicul si el spune ca pana la 7 ani cand incep sa se si spovedeasca copiii nu trebuie obligati sa nu manance sau sa bea inainte de impartasanie. Insa preotul de la biserica de langa casa unde mergem cu copilul in fiecare duminica intreaba daca a mancat sau a baut si spune ca nu-l intereseaza ce a spus duhovnicul.
Intrebarea mea insa ramane, cred ca preotii au citit si ei undeva aceasta regula nu? As vrea sa o citesc si eu sa vad exact cum e formulata. Ma ajuta cineva cu acest raspuns?
La noi e oarecum invers. Duhovnicul nu mai împărtășește copiii peste 2 ani dacă au mâncat -cel puțin așa zic enoriașii eu nu am.auzit ăsta chiar din gura lui, ar trebui cu prima ocazie sa pun problema când/daca ne mai vedem - pecand la parohie unde ne-am mutat părintele de aici împărtășește copiii și dacă au mâncat pana se fac suficient de mari sa înțeleagă. ....

Așadar la noi problema s-ar rezolva destul de simplu- venim și ne împărtășim aici și nu mai mergem acolo ( fii-mea ar fi tare dezamăgită sa mergem acolo și sa nu o impartaseasca), deși, cel puțin în plan teoretic, eu ar trebui sa fac Cum spune duhovnicul meu...

Voi pe de alta parte ați fi mai împăcați ca ați fi în ascultare dar ăsta ar presupune sa mergeți sa împărtășiți copilul doar la duhovnicul vostru ceea ce nu e tocmai la îndemână ( chiar dacă nu e tocmai la Agapia -gen) cel.puțin nu în fiecare duminica știu și eu ce înseamnă mai ales pe vreme rea prea frig prea cald fără mașină etc..

Cat despre flexibilitatea sau inflexibilitatea unor astfel de reguli -aceste aspecte ne lovesc atât în privinta vietii spirituale cât și a celei "materiale": tocmai m-a apostrofat o mama de pe un grup ca "e inadmisibil sa dai unui copil sa guste dintr-o banana înainte sa împlinească 6 luni!!!"
Reply With Quote
  #82  
Vechi 20.07.2017, 16:06:05
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Addy11 Vezi mesajul
Eu sunt convins ca sunt sanse mari te imbolnavesti daca lingi lingurita dupa unul bolnav.
Tu cu siguranta te-ai imbolnavi de multe boli daca lingi lingurita. Tu nu ai aceleasi drepturi si puteri pe care le are un credincios care se apropie cu vrednicie de Sf. Impartasanie pentru ca acela se impartaseste real cu Dumnezeu pe cand tu te-ai impartasi real cu microbi. Acela crede in puterea lui Dumnezeu ,pe cand crezi in puterea microbilor. Fiecare are parte de ce crede.
Sf. Impartasanie e cel mai mare si mai pretios lucru care exista in acest univers vazut si ce este in lingurita valoreaza mai mult decat tot universul asta. Dumnezeu a facut universul ,inclusiv microbii la care te inchini tu...Tu de fapt nu esti ateu ,esti microfob pentru ca crezi in atotputernicia microbilor.Acum mergi si le ridica un altar si te inchina lor...Problema e ca Dumnezeu ti-a creat sistemul imunitar ...daca m-a'ntelegi. Asa ca cumpara un bax de spirt medicinal si dezinfecteaza toate clantele din orasul tau.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #83  
Vechi 20.07.2017, 22:55:45
Addy11 Addy11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2017
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Tu cu siguranta te-ai imbolnavi de multe boli daca lingi lingurita. Tu nu ai aceleasi drepturi si puteri pe care le are un credincios care se apropie cu vrednicie de Sf. Impartasanie pentru ca acela se impartaseste real cu Dumnezeu pe cand tu te-ai impartasi real cu microbi. Acela crede in puterea lui Dumnezeu ,pe cand crezi in puterea microbilor. Fiecare are parte de ce crede.
Sf. Impartasanie e cel mai mare si mai pretios lucru care exista in acest univers vazut si ce este in lingurita valoreaza mai mult decat tot universul asta. Dumnezeu a facut universul ,inclusiv microbii la care te inchini tu...Tu de fapt nu esti ateu ,esti microfob pentru ca crezi in atotputernicia microbilor.Acum mergi si le ridica un altar si te inchina lor...Problema e ca Dumnezeu ti-a creat sistemul imunitar ...daca m-a'ntelegi. Asa ca cumpara un bax de spirt medicinal si dezinfecteaza toate clantele din orasul tau.
OK. Exista reguli generale de igiena, pe care copiii le invata (sau ar trebui, anyway) cam de cand incep sa umble.

Daca vii si spui ca regulile de igiena, recunoscute mai de toata lumea, nu se aplica in biserica, faci o afirmatie iesita din comun, bazata pe o exceptie. Mai mult decat atat, o exceptie bazata strict pe credinta.

Am vazut parinti care nu isi lasa copiii sa bea apa din aceeasi sticla ca fratii lui, dar nu au o problema sa ii duca la pupat icoane dupa babele care nu s-au mai spalat pe dinti de cand erau fecioare. Iti trebuie vreo inteligenta iesita din comun sa iti dai seama ca nu e igienic?

E grav grav ca in 2017 sunt inca oameni care cred ca in biserica nu sunt germeni si nu se iau boli. Te rog sa imi mentionezi studiul stiintific care dovedeste faptul ca in biserica transmiterea bolilor e o imposibilitate.

E ciudat cum oameni ca tine se incred in ce zice stiinta in viata de zi cu zi, si cand e vorba de religie apasati butonul si deveniti irationali, dispusi sa credeti orice va zice un tip cu sutana, care nu are alta pregatire decat teologia. Daca o are si pe aia...

Microfob? Pe bune? Fobia de microbi se numeste Mysofobie. Dar, na’ ce sa-i faci...

Probabil ca de „microfobie” sufera toti medici care se dezinfecteaza 15 min inainte de orice interventie chirurgicala, toti stomatologii care te ating,... si toti politistii care iti dau un mustiuc sigilat cand te pun sa suflii in etilotest in fata bisericii. Ce-i drept esti in fata, nu inauntru :)
Reply With Quote
  #84  
Vechi 21.07.2017, 16:34:19
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Addy11 Vezi mesajul
Realizezi ca daca intr-adevar nu ar exista germeni in biserica, s-ar buluci chirurgii sa faca operatii acolo, nu s-ar mai chinui sa creeze medii aseptice in camerele de operatii. De ce oare nu se bulucesc? Te las pe tine sa te prinzi.
Aha și există chiar chirurgi și dentiști care practică împărtășania continuă(săptămânală), pentru ei nu e atât de insalubru potirul.

Realizezi că dentiștii și chirurgii lucrează cu plăgi deschise de multe ori, pe când în ortodoxie există canon care interzice omului care sângerează (chiar și preotului) să se apropie de potir, singura jertfă care se aduce în altar este Sfântul Trup și Sânge al Mântuitorului.

Citat:
În prealabil postat de Addy11 Vezi mesajul
Am vazut parinti care nu isi lasa copiii sa bea apa din aceeasi sticla ca fratii lui, dar nu au o problema sa ii duca la pupat icoane dupa babele care nu s-au mai spalat pe dinti de cand erau fecioare. Iti trebuie vreo inteligenta iesita din comun sa iti dai seama ca nu e igienic?
Icoanele se mai și șterg, cu soluție de curățat de către femeia de la pangar sau ori de câte ori vrea cineva le poate șterge.

S-ar putea ca babele alea să fie mai sănătoase decât niște oameni în floarea vârstei, nu desfrânează, postesc, au o viață austeră în general și își umplu timpul cu cercetarea învățăturilor sfinte.

Citat:
În prealabil postat de Addy11 Vezi mesajul
Desi ma indoiesc ca nu le cunosteti, acest obicei este o sursa sigura de raspandire a virusilor, bacteriilor si streptococilor, sursa de transmitere a infectiilor respiratorii sau a altor boli contagioase (pneumonie sau TBC, Hepatita A, gripa cu toate formele sale, o seama de viroze respiratorii diverse, tuberculoza, oreion, scarlatina si alte boli ale copilariei). Si sa nu uitam de toate formele de Herpes.
Să fim serioși, un om care are afecțiuni grave de tip TBC ar anunța duhovnicul și poate fi împărtășit pe patul de spital cu părticelele păstrate la fiecare Liturghie pt muribunzi și situații urgente, iar totul s-ar dezinfecta.
În general oamenii bolnavi îi protejează pe ceilalți, se abțin și de la potirul comun în cazuri de boli grave, eventual sunt împărtășiți la spital, penitenciar, pe patul de moarte, oarecum separat de restul.

Oamenii răciți nu se împărtășesc pentru a nu scuipa, după logica ta ar trebui să fac viroză pentru că mă împărtășesc iarna după copiii care poartă tot felul de germeni, până acum n-am făcut niciodată viroză la o lună de la împărtășanie.

Oamenii cu diferite desfrâuri și perversiuni la activ, adică cei mai vulnerabili la afecțiuni transmisibile sunt oricum opriți de la împărtășanie pentru mulți ani.

S-a indus o manie cu îmbolnăvirea de la potir, pentru a se demoraliza omul să se mai apropie de Împărtășanie, când de fapt chiar și cei bolnavi îi protejează pe restul .
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 21.07.2017, 23:56:04
Addy11 Addy11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2017
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Aha și există chiar chirurgi și dentiști care practică împărtășania continuă(săptămânală), pentru ei nu e atât de insalubru potirul.

S-a indus o manie cu îmbolnăvirea de la potir, pentru a se demoraliza omul să se mai apropie de Împărtășanie, când de fapt chiar și cei bolnavi îi protejează pe restul .
@Iorest
Nu am spus ca nu exista chirurgi, profesori, politisti si alte categorii de oameni pregatiti profesional care nu se impartasesc... fiecare face ce vrea in timpul liber si este la fel de liber sa creada in ce doreste. Unii merg la biserica,... altii merg la bordel,... altii la carciuma si altii la biblioteca. Fiecare urmeaza ritualurile locului in care se duce.

INSA,
- chirurgul la servici nu are ce cauta fara manusi. Si le poarta nu doar ca sa nu se imbolnaveasca el de la pacient, ci ca sa nu se imbolnaveasca nici pacientul de la el !!!
- politistul cand imi ia alcoolemia imi da un mustiuc sigilat, care dupa ce am suflat in el imi ramane mie (pentru a nu exista suspiciunea ca le spala si le utilizeaza mai apoi ca fiind noi). Si nu, nu merge pe principiul ca daca l-a oprit pe unul cu o masina scumpa... asta sigur nu are TBC, ca doar nu-i cersetor. Regula este pentru toti aceeasi.
- Profesorul respecta la randul lui in meseria pe care o practica impartialitatea privitor la credinta, politica si alte cele... El urmeaza o programa educationala pe care o urmeaza si nu are voie sa supuna copiii pe care ii are in grija/ educatie la ritualuri si alte activitati (de ex sa ii duca la impartasit) fara acordul fiecarui parinte in parte.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Sunteti comic/a :))))

Preotii care administreaza Sfintele Taine trebuie sa consume ce ramane dupa fiecare-pt ca sunteti constient/a ca asa ceva nu se arunca?!
Ghici ce? Nimeni nu s-a imbolnavit in ani de ani de zile de la o asemenea practica.
Preotul nu stiu ce are trecut in fisa postului ca ar trebui sa faca, bazandu-se mai mult sau mai putin pe credinta... si preotul isi face asigurare la masina, casa, biserica si mai ales de viata... oare de ce? Are indoieli ca i se poate intampla ceva?

Ca sa nu mai zic de faptul ca biserica insasi vinde asigurari. Da, Patriarhia Romana este intermediar in asigurari, si emite polite de asigurare (poti verifica pe site-ul lor)
Probabil s-au gandit ca daca nu ai destula credinta totusi, pentru un ban in plus... macar esti asigurat :)
Mai spunea un utilizator mai sus ca "fiecare are parte de ce crede".

Poti tu ca preot sa imi spui ca daca am credinta nu am cum sa ma imbolnavesc... iar tu pe usa cealalta vinzi polite de asigurare pe bani? ca sa fim siguri...

Acu pe bune, ... chiar asa?

Last edited by Addy11; 22.07.2017 at 00:45:04.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 22.07.2017, 14:56:01
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Addy11 Vezi mesajul
Daca vii si spui ca regulile de igiena, recunoscute mai de toata lumea, nu se aplica in biserica, faci o afirmatie iesita din comun, bazata pe o exceptie. Mai mult decat atat, o exceptie bazata strict pe credinta.
Stai ca nu pricep,tu vrei ca credinciosii sa ia decizii in viata bazate pe credintele tale sau pe credintele lor crestine?

A zis Mantuitorul ucenicilor Sai: "Iată, v-am dat putere să călcați peste șerpi și peste scorpii, și peste toată puterea vrăjmașului, și nimic nu vă va vătăma" (Luca 10, 19)

Citat:
Am vazut parinti care nu isi lasa copiii sa bea apa din aceeasi sticla ca fratii lui, dar nu au o problema sa ii duca la pupat icoane dupa babele care nu s-au mai spalat pe dinti de cand erau fecioare. Iti trebuie vreo inteligenta iesita din comun sa iti dai seama ca nu e igienic?
Poate ca stiu ei ceva ce tu nu stii si asta te roade ,nu?

Citat:
E grav grav ca in 2017 sunt inca oameni care cred ca in biserica nu sunt germeni si nu se iau boli. Te rog sa imi mentionezi studiul stiintific care dovedeste faptul ca in biserica transmiterea bolilor e o imposibilitate.
Mai intai prezinti tu studiul care dovedeste ca se transmit boli in biserica. Eu zic ca un spital e mult mai periculos.

Citat:
E ciudat cum oameni ca tine se incred in ce zice stiinta in viata de zi cu zi, si cand e vorba de religie apasati butonul si deveniti irationali, dispusi sa credeti orice va zice un tip cu sutana, care nu are alta pregatire decat teologia. Daca o are si pe aia...
E ciudat cum oameni ca tine se incred in ce zice stiinta ,dar sunt foarte nefericiti .Stiinta nu-ti daruieste decat ,maxim,un confort material .Fericirea sufleteasca o gasesti in alte locuri care n-au absolut nici o legatura cu stiinta.Ai terminat de sters clantele cu spirt?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #87  
Vechi 23.07.2017, 00:46:00
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
La noi e oarecum invers. Duhovnicul nu mai împărtășește copiii peste 2 ani dacă au mâncat -cel puțin așa zic enoriașii eu nu am.auzit ăsta chiar din gura lui, ar trebui cu prima ocazie sa pun problema când/daca ne mai vedem - pecand la parohie unde ne-am mutat părintele de aici împărtășește copiii și dacă au mâncat pana se fac suficient de mari sa înțeleagă. ....

Așadar la noi problema s-ar rezolva destul de simplu- venim și ne împărtășim aici și nu mai mergem acolo ( fii-mea ar fi tare dezamăgită sa mergem acolo și sa nu o impartaseasca), deși, cel puțin în plan teoretic, eu ar trebui sa fac Cum spune duhovnicul meu...

Voi pe de alta parte ați fi mai împăcați ca ați fi în ascultare dar ăsta ar presupune sa mergeți sa împărtășiți copilul doar la duhovnicul vostru ceea ce nu e tocmai la îndemână ( chiar dacă nu e tocmai la Agapia -gen) cel.puțin nu în fiecare duminica știu și eu ce înseamnă mai ales pe vreme rea prea frig prea cald fără mașină etc..

Cat despre flexibilitatea sau inflexibilitatea unor astfel de reguli -aceste aspecte ne lovesc atât în privinta vietii spirituale cât și a celei "materiale": tocmai m-a apostrofat o mama de pe un grup ca "e inadmisibil sa dai unui copil sa guste dintr-o banana înainte sa împlinească 6 luni!!!"
dezamagita? cat are? 2 ani ? :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 24.07.2017, 18:23:58
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
dezamagita? cat are? 2 ani ? :)
You have no idea.....sa te ferească dumnezeu sa vrea ana ceva și sa nu îi dai....câte știe tot cartierul....
Bine de când nu am mai fost acolo cred ca a cam uitat care e treaba și în alta parte nu s-a mai împărtășit secând e mai mare decât acolo sau aici la noi pe strada, și nici nu prea am curaj sa încerc în alta parte e posibil sa se sperie și sa nu vrea. Deja sunt puțin îngrijorată ca ieri nu am dus-o la biserica am preferat sa mergem în parc ca a fost foarte cald și deși sunt și acolo 2 biserici e drept cam departe de locul unde ne aflam.noi, am inttebat-o dacă vrea la doamne doamne și a zis ca nu...erau prea multe alte tentații acolo în parc. Nici nu ar trebui sa mai mergem în partea aceea a parcului zic eu ca mă lasă lefter în primul rand și apoi nu e tocmai edubine pentru educația ei ce se întâmplă. ..pe de alta parte nu îmi place nici sa plec cu ea urlând de acolo ca vrea bomboane înghețată trenuleț etc, deci trebuie sa găsim un colt de natura liniștit...
Reply With Quote
  #89  
Vechi 24.07.2017, 18:50:29
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.977
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Addy11 Vezi mesajul
OK. Exista reguli generale de igiena, pe care copiii le invata (sau ar trebui, anyway) cam de cand incep sa umble.

Daca vii si spui ca regulile de igiena, recunoscute mai de toata lumea, nu se aplica in biserica, faci o afirmatie iesita din comun, bazata pe o exceptie. Mai mult decat atat, o exceptie bazata strict pe credinta.

Am vazut parinti care nu isi lasa copiii sa bea apa din aceeasi sticla ca fratii lui, dar nu au o problema sa ii duca la pupat icoane dupa babele care nu s-au mai spalat pe dinti de cand erau fecioare. Iti trebuie vreo inteligenta iesita din comun sa iti dai seama ca nu e igienic?

E grav grav ca in 2017 sunt inca oameni care cred ca in biserica nu sunt germeni si nu se iau boli. Te rog sa imi mentionezi studiul stiintific care dovedeste faptul ca in biserica transmiterea bolilor e o imposibilitate.

E ciudat cum oameni ca tine se incred in ce zice stiinta in viata de zi cu zi, si cand e vorba de religie apasati butonul si deveniti irationali, dispusi sa credeti orice va zice un tip cu sutana, care nu are alta pregatire decat teologia. Daca o are si pe aia...

Microfob? Pe bune? Fobia de microbi se numeste Mysofobie. Dar, na’ ce sa-i faci...

Probabil ca de „microfobie” sufera toti medici care se dezinfecteaza 15 min inainte de orice interventie chirurgicala, toti stomatologii care te ating,... si toti politistii care iti dau un mustiuc sigilat cand te pun sa suflii in etilotest in fata bisericii. Ce-i drept esti in fata, nu inauntru :)
https://www.youtube.com/watch?v=4-FLxpOddp0

Vezi ce spune la minutul 11,50; dupa aceea, numai daca ai vreo emotie(!), poate urmaresti mai mult.

Daca te intereseaza mai multe, poate cauti si afli de ce lingurita impartasirii e din argint.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #90  
Vechi 25.07.2017, 16:25:53
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Orice loc aglomerat are o încărcătură microbiana mare și variata fie ca e vorba de o biserica autobuz mall școală spital. Practic cand intram acolo ne impartasim cu ce are toata lumea...Majoritatea microbilor sunt eliberati din căile respiratorii ale oamenilor atunci când aceștia expira, vorbesc strănut tusesc. De cele mai multe ori venind în contact cu ei ne imunizam dar câteodată dacă ne prinde pe picior greșit ne mai și îmbolnăvim. C'est la vie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor mici vam Impartasania (Taina Euharistiei) 353 10.03.2020 01:23:29
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 12.12.2010 00:27:05
Impartasirea copilului mic DariaFlor Generalitati 95 08.09.2010 21:12:34
Impartasirea Preotului un.simplu.gand Preotul 3 06.09.2010 20:06:57