Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 25.02.2013, 14:36:30
patrunjeluldigital patrunjeluldigital is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tocmai ce vorbeam de Sfanta Traditie, de unde stii ce au sfatuit Sfintii Apostoli?
Tocmai ce vorbeam despre botezul biblic la penticostali [și alți neoprotestanți] Putem vorbi și despre botezul tradițional (botezul pruncilor, botezul cailor, botezul de Bobotează și alte "botezuri" efectuate doar de preoți), dar ne depărtăm de subiect și de... Biblie.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca ar fi botezul protestant valid (ceea ce nu e cazul, e doar pentru a exemplifica)
Și la protestanți se efectuează botezul pruncilor. Doar neoprotestanții botează după exemplul biblic.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
de ce ei lasa deoparte unele invataturi si le iau doar pe altele? Iisus a spus ca cine nu se boteaza nu mosteneste imparatia? Deci daca i se intampla ceva copilului raman valabile cuvintele Mantuitorului.
Problema e că pruncii nu se botează. Ei sunt duși să fie botezați. Nu discutăm dacă sunt duși cu sila ori ba, important e că sunt duși, nu merg din proprie inițiativă. Povestea cu "să nu moară nebotezat" e doar pentru liniștirea conștiinței părinților, pentru prunc nu are nicio valoare; el fiind nevinovat, dacă e să moară, Hristos îl mântuiește nu apa.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In Sfanta Scrptura e descris botezul la inceput, cum sa fie botezati copiii cand nu erau botezati nici parintii.
În postul precedent am explicat că desfășurarea istoriei creștine reflectată de NT se întinde pe o perioadă de 60 de ani. Suficient pentru ca să apară cazuri de părinți și chiar bunici botezați. În schimb, nicio poruncă, ori măcar sfat pentru botezarea pruncilor.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Apoi in acele timpuri erau socotiti barbatii de obicei, asta nu inseamna ca femeile nu erau botezate. Se spune deseori cati barbati, afara de sufletele de femei si copii. Scrie undeva sa nu se boteze copiii sau ca asteptau sa fie botezati la maturitate?
Dacă ar fi existat practica botezării pruncilor, probabil că apostolii ar fi avertizat împotriva unei asemenea practici...

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Avem marturii timpurii, de exemplu in 253 Sfantul Ciprian reafirma ca botezul se face imediat dupa nastere.
Nu e nevoie să-mi spui... sunt de acord că practica botezului infantil e veche. E veche, dar nu și biblică, respectiv hristică ori apostolică.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 25.02.2013, 14:40:02
patrunjeluldigital patrunjeluldigital is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mani Vezi mesajul
Si mie mi se pare logic ce spui. Dar ce facem cu miile vostri de copii care CRED si carora nu li se permite botezul, deci nu li se permite a fi membri ai Trupului lui Hristos?
Eu n-am auzit despre așa ceva. Dacă un copil crede și vrea să fie botezat, i se administrează botezul. Mai ales în ultima vreme când copiii sunt atât de precoci, există cazuri de botez la 14, 13 și chiar 12 ani.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 25.02.2013, 14:41:14
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul
Nu ați auzit de binecuvântarea copiilor? Se practică în bisericile neoprotestante.
Nu te face ca nu intelegi ca risti sa pari superficial: unde este El sa-mi duc copiii la binecuvantare? Nu vreau sa-i duc la oameni, ci la El, intelegi? Vreau sa-mi duc copiii ca Mantuitorul Hristos sa-i binecuvinteze. Unde Il gasesc?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #104  
Vechi 25.02.2013, 14:42:00
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul
Eu n-am auzit despre așa ceva. Dacă un copil crede și vrea să fie botezat, i se administrează botezul. Mai ales în ultima vreme când copiii sunt atât de precoci, există cazuri de botez la 14, 13 și chiar 12 ani.
Tu ce crezi, un copil de 2 ani este capabil sa creada?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #105  
Vechi 25.02.2013, 14:43:58
patrunjeluldigital patrunjeluldigital is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Nu te face ca nu intelegi ca risti sa pari superficial: unde este El sa-mi duc copiii la binecuvantare? Nu vreau sa-i duc la oameni, ci la El, intelegi? Vreau sa-mi duc copiii ca Mantuitorul Hristos sa-i binecuvinteze. Unde Il gasesc?
Domnule Illuminat, era vorba de episodul binecuvântării copiilor, folosit ca pretext pentru botezul copiilor. Când sunt botezați, ei sunt duși la Hristos Personal ca să-i boteze? Nu-mi vorbiți mie de superficialitate, vă rog frumos!
Reply With Quote
  #106  
Vechi 25.02.2013, 14:45:56
patrunjeluldigital patrunjeluldigital is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Tu ce crezi, un copil de 2 ani este capabil sa creada?
Poate e capababil, însă nu e capabil să înțeleagă pe deplin importanța acelei "băițe", cu atât mai puțin să se exprime că vrea să fie "mântuit prin sfânta taină a botezului". Sunt destui ortodocși care nici la 20 de ani nu înțeleg acest lucru...
Reply With Quote
  #107  
Vechi 25.02.2013, 14:50:23
Mani Mani is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locație: Elvetia, Zürich
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul
Eu n-am auzit despre așa ceva. Dacă un copil crede și vrea să fie botezat, i se administrează botezul. Mai ales în ultima vreme când copiii sunt atât de precoci, există cazuri de botez la 14, 13 și chiar 12 ani.
Exista concordanta intre doctrina si practica?
Vorbesti doar de "cazuri" sau de practica curenta? Copiii vostri, sa zicem, de 5 ani, care canta si spun poezii in adunare, acestia CRED in Domnul. Eu n-am auzit de nici un caz de botez la varsta aceasta.
Deci care este situatia acelor copii care CRED si nu sunt botezati? E clar, membrii ai Bisericii nu sunt. Si nici la impartasirea cu Trupul si Sangele Lui nu sunt acceptati.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 25.02.2013, 14:52:16
patrunjeluldigital patrunjeluldigital is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mani Vezi mesajul
Exista concordanta intre doctrina si practica?
Vorbesti doar de "cazuri" sau de practica curenta? Copiii vostri, sa zicem, de 5 ani, care canta si spun poezii in adunare, acestia CRED in Domnul. Eu n-am auzit de nici un caz de botez la varsta aceasta.
Deci care este situatia acelor copii care CRED si nu sunt botezati? E clar, membrii ai Bisericii nu sunt. Si nici la impartasirea cu Trupul si Sangele Lui nu sunt acceptati.
Eu am amintit cazurile pe care le cunosc personal. Poate vor fi și altele la vârste mai fragede, nu știu, nu am cunoștință de ele. Dar oricât ați forța nota, nu mă veți obliga să accept că un prunc de câteva zile (nu ani ori luni!) poate crede și poate solicita botezul.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 25.02.2013, 14:55:14
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul
Osutăfărăunu a murit de mult, nu-l mai pomeniți.
Pomenirea mortilor este o practica importanta in ortodoxie, chiar daca nebiblica.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 25.02.2013, 14:57:07
patrunjeluldigital patrunjeluldigital is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Pomenirea mortilor este o practica importanta in ortodoxie, chiar daca nebiblica.
Atunci să-l pomenească! Poate se va milostivi domnul [admin] și-l va învia.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
penticostalii sunt sectari? ingerul_pazitor Generalitati 51 16.05.2018 18:43:56
penticostalii redandrei90 Intrebari utilizatori 162 08.01.2013 13:08:26
Cum sa vorbim cu penticostalii ? IonutS Secte si culte 282 28.03.2012 21:48:00
Botezul in BOR orthodoxia.i.thanatos Botezul 594 26.01.2010 02:33:12