Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 04.02.2011, 11:36:13
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
In acele citate aveti clar exprimata esenta Sfintei Treimi.Categoric ca nu vi s-a facut un desen explicativ.Biblia depaseste acest nivel.Va citez:,,Nu zice sa boteze in numele unei Sfinte Treimi, ci in numele unui Tata, al unui Fiu si al unui Duh Sfant.".Faceti o adunare matematica(1+1+1),verficati sfintetia Tatalui,Fiului si a Sfantului Duh si poate veti reusi sa faceti un mare pas intelectual catre o notiune de baza:Sfanta Treime.

Logica dvs ,,matematica",raportata la Biblie,este inutila.Orice teolog va poate confirma asta(nu neaparat protestant).Aveti o eroare de rationament.Va las sa o identificati(indiciu:aplicarea unei metode gresite de analiza pe un subiect cu o esenta ce depaseste posibilitatile metodei).Despre Sola Scriptura si FA in discutia viitoare dupa ce va clarificati notiuni de baza existente in The Holy Bible.Sau in afara ei(de ex:confesiune nu inseamna ce meserie are omul>vedeti discutia dvs cu domnul Iosif).Va salut cu entuziasm.

Despre verificat sfintenia cuiva: nu stiu cine se poate erija in aghiometru (masurator de sfintenie). Eu ma abtin aici.


Cat despre clarificarea notiunilor de baza existente in the Holy Bible, v-as fi recunoscator daca ati prezenta ce notiuni sunt clare pt. dvs., si eu am sa va spun ce notiuni sunt clare pentru mine.

Si daca tot v-ati legat de notiuni, ajungem iar intr-un cerc vicios:

Notiunea este, prin definitie, forma logica fundamentala a gandirii omenesti care reflecta caracterele generale, esentiale si necesare unei clase de obiecte; se mai numeste si concept. Mai inseamna: cunostinta generala despre valoarea, sensul, insemnatatea unui lucru; idee, conceptie despre ceva. La plural, notiuni = cunostinte, principii generale de baza, elemente generale intr-un anumit domeniu.

Eu vad in Biblie notiunile de Tata, Fiu, Duh Sfant... vad si notiunea de Hristos, de Mesia, de sambata, de duminica, de Pentekosta, de apostol, episcop, etc.
Toata lumea le vede.

Acum eu, ca simpla persoana care socializeaza cu dvs., empatizez cu dvs. in privinta problemei Sfintei Treimi , pentru ca fiecare persoana are libertatea de a adera la un sistem de valori , de notiuni, sau chiar de a dezvolta un asemenea sistem (asa cum au dezvoltat mari sau micii filosofi).

Acum, sa vedem cum priveste lucrurile tehnocratul, rationalistul, logicianul din mine.

In lumea stiintifica s-a intamplat de multe ori ca persoane diferite sa ajunga singure, in demersul lor investigativ, la rezultate identice. Cum a fost cazul insulinei, pentru care meritul ii revine medicului roman Nicolae Paulescu (sunt dovezi materiale concludente pentru aceasta), sau in fizica, celebrul caz al magnetonului Bohr-Procopiu.
Ulterior, comunitatea stiintifica, apoi cea civila (ca sa nu zic: profana) a acceptat aceste rezultate, aceste notiuni.

Presupun ca e un common sense afirmatia ca Dvs. nu ati ajuns singur la notiunea de Sfanta Treime, de Holy Trinity, ca urmare a demersului investigativ in terenul Bibliei.

Mai departe: notiunile de baza din domeniul stiintific se numesc fie axiome, fie ecuatii de baza, fie constante fundamentale, fie atomi, protoni, electroni, neutroni, bozoni, hadroni, leptoni, barioni, etc., fie elemente chimice. Existenta lor e verificabila, sesizabila, incontestabila.
Concluziile la care se ajunge studiind aceste notiuni sunt denumite efecte, fenomene, reactii, teoreme, leme, ecuatii de stare.
Intre notiuni si concluzii, dupa cum se vede, exista o diferenta neta, incontestabila.


Acuma, sa vedem in domeniul religios care este diferenta dintre notiune si concluzie.
Notiunile unei religii se gasesc in cartile ei sapientiale, in scripturile ei.
Crestinii au Biblia, musulmanii au Coranul, altii au altele.
Cat despre concluziile cerectarii acestor notiuni, eu am remarcat faptul ca ele se numesc doctrine sau dogme.
Lumea fuge de cuvantul acesta, dogma.
Dar sa tinem cont de radacina lui, "to dogma - ta dogmata" in greaca, adica hotarare, decret, (sau opinie, dar nu in sensul de datul cu parerea). Adica, sintetic, concluzia la care se ajunge analizand notiunile si relatia dintre ele in cadrul unei credinte religioase se numeste dogma.

Daca nu sunteti de acord cu aceste definitii, ma opresc aici.

Daca sunteti e acord ca anumite conceptii crestine au statut de dogma si ca formatiunea dvs. religioasa promoveaza aceste dogme = doctrine, invataturi de baza, mergem mai departe.

Notiunile de Tata, Fiul si Duhul Sfant , dupa modul in care sunt prezentate si imbinate (puse in relatie unele cu altele) in discursul Bibliei, va conduc la concluzia Sfanta Treime.

Deci, dvs. nu ati gasit (si nimeni nu gaseste) NOTIUNEA de Sfanta Treime in Biblie, ci obtineti aceasta noua categorie notionala prin ajungerea la o concluzie.

Numai ca... nu dvs. ati ajuns la aceasta concluzie in mod personal si independent de orice autoritate exterioara dvs., nici nu ati dat concluziei numele de Sfanta Treime, ci au facut-o altii, de mult, iar dvs. v-ati insusit opinia (dogma !) enuntata de ei, fiindca este compatibila cu convingerile (credintele) dvs. personale.

Aveti, in mod incontestabil, libertatea si dreptul de a va insusi aceste opinii (dogme) si de a milita pentru promovarea lor ca fiind realitati imuabile, realitati pe care unii pot sa le conteste (de exemplu, "martorii lui Iehova" contesta aprig Sfanta Treime, si o fac cu Biblia in mana, cu citate din Biblie, asa cum facea Arie la inceputul secolului 4 si apoi Macedonios, in acelasi secol 4).
Nu discutam acum despre cine are dreptate, dvs. sau "martorii"
.
E vreo eroare de rationament aici ???
  #392  
Vechi 04.02.2011, 11:53:30
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu tot respectul, Geony ... nu stiu ce ai vazut pe stadioane, si nici nu ma intereaza ... Nu am fost acolo si nu trag concluzii "din auzite" si fara sa-mi folosesc propria minte. Asa fac si in ceea ce priveste calea pe care spui tu ca o reprezinti. Nu trag concluzia ca reprezinti ortodoxia si ca toti ortocsii sunt ca tine ... Cu siguranta, ortodoxia trebuie sa fie mult mai mult decat pot vedea in tine.

In plus, stiu exact cui ma rog ... Si stiu exact cui ma inchin. Aberatiunile pe care le insiri cu vadita rautate sunt doar aberatiuni si atat ...

Si, in ultimul rand, pentru ca acesta este ultima oara cand te bag in seama ... Mandria inseamna sa te dai mai intelept decat Dumnezeu. Tocmai studiez cartea proverbelor (ceea ce cu iubire in Cristos iti recomand si tie) si acolo spune foarte clar si frumos si pe mintea oricui vrea sa priceapa ce anume este mandria: sa te socotesti ca stii mai bine decat ceea ce stie si vrea Domnul. Eu nu ma dau mai desteapta decat El, de aceea nu emit judecati de valoare la adresa nimanui ... Pentru ca stiu ca in tot si toate, El stie cel mai bine care anume este adevarul ...

Domnul sa te binecuvanteze ! Si sa-ti dea pacea si odihna Sa!
  #393  
Vechi 04.02.2011, 12:03:23
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Oameni buni !

iar v-ati luat la scarmanat ?

Eu zic sa vina fiecare cu marturia lui personala in mod nepolemic, neagresiv.

Daca cineva zice ca Dumnezeu face minuni cu el, sa dea un exemplu concret, iar cei care citesc sa nu-l ironizeze, ci sa vada si ei daca au avut parte in viata de o asemenea experienta si s-o posteze. Dar nu ca sa faca in ciuda altcuiva, ci pur si simplu ca expunere.

Ce, Hristos se lua de viata cuiva in mod personal ?
A zis "vai voua, aia sau ailalti!", dar nu a zis "vai tie, mai Zaheu"... ci dimpotriva.

Poate nu reusim sa citim experienta altora cu bucuria cu care l-a primit Zaheu in casa lui pe Hristos, dar macar sa avem un pic de rabdare si decentza.

Ma iertati, dar "Fratii musulmani" (e o organizatie, nu o expresie peiorativa!) parca se poarta mai frateste si mai crestineste decat fratii crestini...

iar ne dam in cap reciproc ba cu Biblia, ba cu traditia fiecarei confesiuni ???

Last edited by AdrianAamz; 04.02.2011 at 12:08:18.
  #394  
Vechi 04.02.2011, 12:16:22
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Eu am citit ca exista inca o multime de grupari adventiste diferite intre ele prin ceva sau altceva. Daca toti ar fi ziua a 7-a, n-ar mai trebui specificat in mod expres "de ziua a 7-a", nu ?
La fel cum daca toti crestinii din lume ar fi catolici, nu s-ar mai chema Biserica (Romano)Catolica, ci doar Biserica si atat. Nu ?
Eu știu doar de câteva grupări, nu de "o mulțime", și acelea nesemnificative în raport cu Biserica AZȘ. Și toate au ca zi de odihnă sâmbăta, nu duminica.

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Cat despre ars... in afara de musulmani si de ateii revolutiei franceze, cine a mai ars-o ??
E o întreagă tevatură, puteți să citiți și să vă minunați pe:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=11929
  #395  
Vechi 04.02.2011, 12:33:20
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
V-ați cam grăbit să mă contraziceți, căci chiar depinde ce înțeleg prin "faptă rea". Eu înțeleg acea faptă pe care n-o regret, nu-mi cer iertare și o repet până la moarte. Deci încă o dată: mă poate exclude din Cer o asemenea "faptă rea"? Întrebare retorică desigur...
Pai tocmai aici apare esenta, anume credinta. Daca ai credinta adevarata, te caiesti pentru pacat si nu-l mai repeti, cel putin depui eforturi. In momentul in care nu ai iubire pentru Dumnezeu ramai in nestiinta si faci acel pacat pana la moarte, deci... necredinta atrage fapte rele pentru care nu te caiesti. Intelegi ca una fara alta nu se poate?
Ceea ce conteaza intr-un cuvant sunt FAPTELE DE CREDINTA. Spune Apostolul Iacob ( 2:19) "ca si demonii cred si se cutremura". Dar la ce le foloseste diavolilor credinta, daca ei nu fac voia lui Dumnezeu?

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Am pomenit de pm-uri, căci primesc în ultima vreme asemenea mesaje de aprobare din partea ortodocșilor de pe forum.
Sa-mi fie cu iertare, dar nu pot sa fac pe plac nimanui si sa va atac pe dvs pe motiv ca avem confesiuni diferite. Eu nu va judec, ce interes sa am, dar asta nu inseamna ca sunt de acord cu dvs. Expunem niste idei si asa incerc sa gasesc logica in ceea ce-mi spuneti. Ar fi tragic daca il loc sa uram greseala, uram omul, desi tind sa cred ca acest lucru e la nivel de teorie, intrucat (pe bazele spuselor alcuiva de pe forum) nu cred ca nimeni in impas, de exemplu in caz de operatie, intreaba pe doctorul chirurg ce confesiune are ca sa stie daca se mai opereaza sau nu. Luam cazul IPS Bartolomeu, care s-ar fi operat in Austria si sigur acolo nu erau doctori ortodocsi.

As dori, va rog, si un raspuns la cele legate de inchinarea la Maica Domnului!
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!

Last edited by dianagroza; 04.02.2011 at 12:40:00.
  #396  
Vechi 04.02.2011, 13:41:06
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Cu tot respectul, Geony ... nu stiu ce ai vazut pe stadioane, si nici nu ma intereaza ... Nu am fost acolo si nu trag concluzii "din auzite" si fara sa-mi folosesc propria minte. !
Nu vorbesc din povesti, ci vorbesc ceea ce am auzit de la NP....minuni pe care le-au vazut pe stadionul X...


Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Asa fac si in ceea ce priveste calea pe care spui tu ca o reprezinti. !
Eu nu reprezit nici o cale...ci incerc sa ma tin de calea pe care o propovaduieste Biserica lui Hristos.

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Nu trag concluzia ca reprezinti ortodoxia si ca toti ortocsii sunt ca tine ... !
Nu sta ortodoxia in mine. Are ea oamenii ei, oameni pe care incerc sa-i imit.
Sa te fereasca D-zeu sa sustii ca Orto. e ca mine , sau ca eu sunt ca Ortodoxia.

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Cu siguranta, ortodoxia trebuie sa fie mult mai mult decat pot vedea in tine.!
Nu stiu ce vezi in mine!!!
Dar daca stau eu si ma gandesc , vad in tine o persoana careia ii place sa faca ce zice pastorul, sa traiasca dupa minciunile lui....iar maine, daca pastorul va crede alceva, vei crede si tu ca el....vezi cazul nou aparut la baptisti, cu Iosif Ton....

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
In plus, stiu exact cui ma rog ... Si stiu exact cui ma inchin. Aberatiunile pe care le insiri cu vadita rautate sunt doar aberatiuni si atat ... !

Dar sunt sigur ca nu esti convins ca te inchini bine cui te inchini...
D-zeu sectelor e diferit de la una la alta, d-zul lor e tatal minciunii si a inselaciunii: vezi cauza aparitiei sectei tale!

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Domnul sa te binecuvanteze ! Si sa-ti dea pacea si odihna Sa!
Multumesc! dar nu am nevoie de binecuvantarile sectarilor...binecuvantarea o vreau de la D-zeu!
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #397  
Vechi 04.02.2011, 16:42:47
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
In acele citate aveti clar exprimata esenta Sfintei Treimi.Categoric ca nu vi s-a facut un desen explicativ.Biblia depaseste acest nivel.Va citez:,,Nu zice sa boteze in numele unei Sfinte Treimi, ci in numele unui Tata, al unui Fiu si al unui Duh Sfant.".Faceti o adunare matematica(1+1+1),verficati sfintetia Tatalui,Fiului si a Sfantului Duh si poate veti reusi sa faceti un mare pas intelectual catre o notiune de baza:Sfanta Treime.

Logica dvs ,,matematica",raportata la Biblie,este inutila.Orice teolog va poate confirma asta(nu neaparat protestant).Aveti o eroare de rationament.Va las sa o identificati(indiciu:aplicarea unei metode gresite de analiza pe un subiect cu o esenta ce depaseste posibilitatile metodei).Despre Sola Scriptura si FA in discutia viitoare dupa ce va clarificati notiuni de baza existente in The Holy Bible.Sau in afara ei(de ex:confesiune nu inseamna ce meserie are omul>vedeti discutia dvs cu domnul Iosif).Va salut cu entuziasm.
Mai observ ceva: in paragraful 1 faceti recurs la logica matematica, in paragraful 2 o dezavuati.
Eu ce sa cred despre consecventza dvs. ?

Vorba lui Iisus la judecata: Daca am gresit, dovediti ca am gresit; iar daca zic bine, de ce ma sanctionati ?
  #398  
Vechi 04.02.2011, 16:48:21
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Nu vorbesc din povesti, ci vorbesc ceea ce am auzit de la NP....minuni pe care le-au vazut pe stadionul X...

Eu nu reprezit nici o cale...ci incerc sa ma tin de calea pe care o propovaduieste Biserica lui Hristos.


Nu sta ortodoxia in mine. Are ea oamenii ei, oameni pe care incerc sa-i imit.
Sa te fereasca D-zeu sa sustii ca Orto. e ca mine , sau ca eu sunt ca Ortodoxia.

Nu stiu ce vezi in mine!!!
Dar daca stau eu si ma gandesc , vad in tine o persoana careia ii place sa faca ce zice pastorul, sa traiasca dupa minciunile lui....iar maine, daca pastorul va crede alceva, vei crede si tu ca el....vezi cazul nou aparut la baptisti, cu Iosif Ton....

Dar sunt sigur ca nu esti convins ca te inchini bine cui te inchini...
D-zeu sectelor e diferit de la una la alta, d-zul lor e tatal minciunii si a inselaciunii: vezi cauza aparitiei sectei tale!

Multumesc! dar nu am nevoie de binecuvantarile sectarilor...binecuvantarea o vreau de la D-zeu!
D-le Geony,

de ce va infierbantati astfel ? Nu realizati ca ii dati un prilej de satisfactie persoanei care va provoaca ? Ca ii dati ocazia sa concluzioneze: "ia uite cum sunt ortodcsii aia, nici macar vorba buna nu o mai apreciaza!" ?

Cand a certat / mustrat pe cineva, Hristos a facut-o la rece si, mai mult, a mai facut-o si cu dragoste.
Nu zic ca oamenii pot fi in stare de dragostea aceea, dar macar pot sa incerce s-o imite...
  #399  
Vechi 04.02.2011, 17:36:04
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Mai observ ceva: in paragraful 1 faceti recurs la logica matematica, in paragraful 2 o dezavuati.
Eu ce sa cred despre consecventza dvs. ?

Vorba lui Iisus la judecata: Daca am gresit, dovediti ca am gresit; iar daca zic bine, de ce ma sanctionati ?

Primul paragraf nu face apel la logica matematica.Face apel la spiritul de observatie primar.In paragraful doi exista niste ghilimele.Sunt o trimitere directa la lipsa logicii.Citatul dvs din Mantuitor este interesant.Pacat ca nu a existat si in realitate.Banuiesc ca este o parafrazare la Ioan 18:23. Pentru un inginer cu pasiuni matematice sunteti extrem de poet in precizia reproducerii unui pasaj biblic dar sa nu ne impiedecam in detalii :).In alta ordine de idei:se presupune ca sunteti de acord cu sfintenia persoanelor Treimii.In caz contrar o puteti verifica pe baza celor spuse in Biblie.Sau mergeti la prima biserica ortodoxa pe care o vedeti si discutati cu preotul.V-am dat doua surse: una bazata pe logica dvs si una externa,bazata pe explicatiile unui om cu pregatire.

Interesanta notiunea de ,,aghiometru" dar singurul sens apropiat este de ,,angiometru".Brevetati instrumente.Felicitari,interesat, dar fara sens.Referitor la postul dvs precedent:l-am citit pana la capat.Fie si pentru asta ar trebui sa ma premiati.Logica dvs eludeaza cateva aspecte:autoritatea divina a acelei scrieri,modul cum poate fi inteleasa,modul cum te raportezi la ea(metoda).Modul meu de abordare a Credintei si al Sfintei Scripturi il gasiti in Westminster Confession of Faith.Lectura placuta.

Despre modul de intelegere al Treimii:sa zicem ca cineva iti da sa citesti o carte.In ea ar fi vorba despre trei persoane care actioneaza intr-un anumit mod dar care au la baza o legatura indisolubila intre ele.In plus aceea carte iti mai spune cam cat de sfinte sunt acele persoane.Acum nu cred ca trebuie sa fii(nu ma refer la dvs in cele ce urmeza) un geniul cu premiu Nobel ca sa realizezi ceva ce este elementar pentru orice individ care nu isi poarta mintea pe post de caciula.

Va asigur ca in domeniu de Sfanta Scriptura nu ,,socializez" cu nimeni.Asta ar inseamna aruncarea ei in derizoriu.Cuvantul lui Dumnezeu,din punct de vedere al esentei sale, este mai presus de empatia noastra de pe un forum.In alta ordine de idei:nu abordati Sfanta Scriptura cu o metoda ,,investigativa" pe stil Sherlock Holmes.Autorul nu este un raufacator iar la final va trebui sa-i explicati chiar Lui micul dvs demers de detectiv biblic amator.Sper ca sa aiba simtul umorului.Exista studii biblice,materiale de specialitate.Nu ezitati sa le folositi.Va vor ajuta mai mult decat cautarea unor raspunsuri pe un forum unde multi cauta raspunsuri la randul lor.Orb pe orb il duce-n groapa,chiar si cu ample explicatii.

Eu in locul dvs,daca tot suntem la capitolul empatie,as face cam asa(daca sunteti ortodox>momentan la confesiunea dva am inteles ca figureaza incadrarea ,,inginer"):as citi Biblia,mi-as nota ce nu inteleg/nu sunt de acord/am o alta opinie/inteleg diferit si m-as duce glont la prima fata bisericeasca pe care as vedea-o.I-as spune si de micile mele metode de verificare si mi-as nota raspunsul.In cazul in care sunteti ortodox:as dori sa va precizez ca sunt efectiv uimt,de ceva vreme,de varietatea de abordari/interpretari ortodoxe care apar pe acest forum.Parintii Bisericii nu prea apar in discutie dar pe cine mai intereseaza de ei cand ,,tehnocratul, rationalistul, logicianul"si-au dat loc de intalnire intr-o singura persoana? Sunteti foarte simpatic.Good luck mate,vaya con Dios.

Last edited by Scotsman; 04.02.2011 at 17:59:28.
  #400  
Vechi 04.02.2011, 19:02:49
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
D-le Geony,

de ce va infierbantati astfel ? Nu realizati ca ii dati un prilej de satisfactie persoanei care va provoaca ? Ca ii dati ocazia sa concluzioneze: "ia uite cum sunt ortodcsii aia, nici macar vorba buna nu o mai apreciaza!" ?
Eu sunt foarte pasiv la toate reactiile lor. Daca spun ceva, sunt convins ca ei stiu de ce vorbesc si unde vreau sa bat.
Nu ma simt provocat cu nimic...nu fac decat sa le dau raspunsul de care au nevoie si dupa care cauta.
Eu, ortodox fiind (asa cum sunt, cu bunele si cu relele mele) nu suport sa mangai omul si apoi sa-i dau in cap (cred ca ai inteles ce am vrut sa spun) ....asa fac NP, se arata buni, iar daca ii superi is mai rau ca dracul...iti spun din experienta mea, si stiu ce spun!
NP nu au ce face in lumea asta ca ei sunt "mantuiti", asa ca se ocupa de ortodocsi, cauta defectele lor...
....ai vazut tu NP sa ne laude???


Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Cand a certat / mustrat pe cineva, Hristos a facut-o la rece si, mai mult, a mai facut-o si cu dragoste.
Nu zic ca oamenii pot fi in stare de dragostea aceea, dar macar pot sa incerce s-o imite..
Eu nu sunt Hristos dragul meu!
...nu fac altceva decat datoria, sa le spun NP cat sunt de inselati si amagiti de satana si ca inca mai au timp de intoarcere la Biserica lui Hristos.
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38