Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #421  
Vechi 05.02.2011, 16:01:22
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu se "închinau" la oameni, ci se "înclinau". Închinarea, uneori până la pământ făcea parte din regulile de politețe ale antichității orientale. În Evul Mediu oameni-și scoteau pălăria și "măturau pământul" cu ea în semn de respect, mai târziu își scoteau doar pălăria. Acum nu-și mai scot nici mâinile din buzunare când salută pe cineva... daca-l mai salută...
la fel e si inchinarea ortodoxa la sfinti si la icoane...
  #422  
Vechi 05.02.2011, 16:12:02
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
la fel e si inchinarea ortodoxa la sfinti si la icoane...
Nu tocmai.
1. Sfinții (moaștele lor) și icoanele sunt lucruri neînsuflețite. Cum să saluți un obiect?
2. Formele actuale de salut și de respect nu includ prosternări, tămâieri, aprindere de candele, etc.
  #423  
Vechi 05.02.2011, 16:47:09
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
[b]1
5).Referitor la calvinisti,verificari si alte aspecte o sa va spun o poveste.Ea s-ar completa cu acei bravi barbati care au fost puritanii,cu Westminster Confession of Faith,cu John Knox,Bunyan sau Spurgeon cu cine au fost cei de pe Mayflower sau pentru ce s-au luptat Calvin,Bullinger sau Bucer.O sa ma rezum la prima parte ca sa clarific anumite aspecte.Restul povestii nu il voi spune pentru ca nu este ceva interesant pentru specificul acestui forum.

In 1610,la un an dupa moartea lui James Arminius,profesor de seminar din Olanda,urmasii sau au elaborat cinci articole de credinta,pe baza invataturii sale.Arminienii au prezentat aceste cinci teze statului olandez sub forma unui ,,protest"(cu sens de ,,intimpinare"dpdv juridic).Gruparea a insistat ca Marturisirea Belgiana de Credinta si Catehismul Heidelberg(expresia oficiala a pozitiei doctrinare din Olanda)sa fie modificate pentru a se conforma doctrinei lor.Arminienii obiectau impotriva acelor invataturi din Marturisire si Catehism cu privire la suveranitatea divina,neputinta omeneasca,alegere neconditionata,rascumparare,har irezistibil si perseverenta sfintilor.Acestea au fost aspectele in legatura cu care au dorit sa revizuiasca standardele oficiale ale Bisericii olandeze.

In 1618 a fost convocat la Dort un Sinod cu scopul de a examina conceptiile lui Arminius in lumina Scripturii.Sindodul a fost convocat la data de 13 noiembrie 1618.Au fost de fata 84 de membrii,18 delegati laici si 27 de delegati din Germania,Palatinatul de pe Rin,Elvetia si Anglia(Walter Balcanquhall a fost scotianul din delegatie).Timp de 7 luni au avut loc 154 de sesiuni ale Sinodului pentru a se analiza aceste teze.Ultima a avut loc pe data de 9 mai 1619.
Multumesc pentru poveste... speram sa fie una care incepea cu anul 33, dar nu ma mai plang, chiar daca nu m-ati lamurit din asta daca protestantii au introdus in teologie Sfanta Treime si nici ce este cu cei 3 dumnezei care rezulta in urma adunarii Tatalui cu Fiul si cu Duhul Sfant.
Pentru ca, la urma urmei (sau la inceputul schimbului acesta de replici _ care nu seamana neaparat a dialog), nu eu l-am interpelat primul pe dl. Scotsman , ci domnia sa a intervenit in legatura cu ceva ce scrisesem eu legat de Sfanta Treime.

In urma apelului la logica si la Sfintii Parinti (caci cei care au girat crezul niceea erau sfinti parinti, nu ? si nu am cercetat sa vad daca acest crez a fost contestat de protestanti...) am adunat cele trei entitati mentionate in Biblie si am obtinut trei dumnezei... chestie pe care nu am regasit-o in confesiunea de la Westminster.

Strict pentru mine remarc (dar notez aici ca sa am unde sa caut daca uit) faptul ca un forum de discutii presupune disponibilitate spre dialog, spre comunicare pe acelasi etaj (sufletesc)... nu aruncatul dintr-un turn cu piesele inlocuite ale lui Big Ben... doar doar cineva va afla cat e ceasul daca ii cad acele piese in cap.

Last edited by AdrianAamz; 05.02.2011 at 17:10:15.
  #424  
Vechi 05.02.2011, 20:39:53
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

tricesimusquintus citeste asta :Caci isi zicea ea: "Numai sa ma pot atinge de haina Lui, si ma voi tamadui." (Mat.9:21)
Primii crestini erau invinuiti ca practica fetisismul. cam asa faci si tu. Apoi voi va inchinati aerului? Si de ce ar face plecaciune cineva unui om si la altul nu?
De ce spune dupa lege femeile au stat ?Oricum tu esti un om pus pe caterinca si nu vrei sa vezi adevarul.
  #425  
Vechi 05.02.2011, 21:41:50
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
tricesimusquintus citeste asta :Caci isi zicea ea: "Numai sa ma pot atinge de haina Lui, si ma voi tamadui." (Mat.9:21)
Primii crestini erau invinuiti ca practica fetisismul. cam asa faci si tu.
Adică ce fac, că n-am înțeles. Practic fetișismul? Doamne ferește! Ori învinuiesc pe primii creștini de fetișism? Nici pe atât! Nici pe ortodocși nu i-am învinuit de fetișism, deși unii mai puțin informați (ori prea informați) ar putea afirma asta, văzând cum pupă de zor anumite obiecte.

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Apoi voi va inchinati aerului?
Nu dragule, ne închinăm doar lui Dumnezeu!

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Si de ce ar face plecaciune cineva unui om si la altul nu?
N-ai înțeles. Nu era vorba de o anume discriminare, era vorba de epoci diferite în care existau modele diferite de respect, neinterpretate (nici de ei, nici de mine) ca idolatrie.

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
De ce spune dupa lege femeile au stat ?Oricum tu esti un om pus pe caterinca si nu vrei sa vezi adevarul.
Judecând după prima frază, nu știu cine e pus pe caterincă. Ori poate eu sunt prea obosit... O să încerc să înțeleg mâine. Noapte bună!
  #426  
Vechi 05.02.2011, 22:50:59
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu e părerea mea, ci a lui Dumnezeu, Cel ce a inspirat cuvintele versetului:
http://www.scripture4all.org/OnlineI...NTpdf/luk1.pdf

Dacă ideea anterioară era stranie, aceasta e de-a dreptul blasfemiatoare. M-am și săturat să mai discut aspectul acesta...

Idem.

Tu nu crezi ca Sfanta Maria e ...sfanta? Daca o femeie care numai s-a atins de haina lui Iisus s-a curatit instantaneu cum ar trebui sa fie aceea care l-a purtat in pantece timp de 9 luni??!! Scuze da' ce anume este de-a dreptul blasfemiator in a da cinstirea cuvenita femeii careia Dumnezeu i-a dat harul si onoarea suprema de a-L naste pe Hristos? Pai daca negi sfintenia Mariei, negi insasi dumnezeirea lui Iisus!!! De-aia pentru noi, ortodocsii, Sfanta Maria e mai marita decat heruvimii si mai slavita decat serafimii, pentru ca e Maica Lui Dumnezeu!
Am citit versetele alea si sunt in engleza de-aia nu am vazut asa CLAR de unde reiese ca alea sunt parerile lui Dumnezeu si nu ale tale...
  #427  
Vechi 05.02.2011, 23:08:27
anatolie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

tot tie sectarule ti-am mai zis odata de moaste , si ai gasit niste scuze banale, si in legatura cu tamaierea , candele etc. avem temeiuri biblice. o sa le postez , le am intr-o carte , dar degeaba o sa le pun pentru ca tu iarasi o sa zici pe moment ca nu stiu ce si o tii pe a ta.
  #428  
Vechi 05.02.2011, 23:10:05
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul

N-ai înțeles. Nu era vorba de o anume discriminare, era vorba de epoci diferite în care existau modele diferite de respect...
Pai daca erau diferite nu inseamna ca unul merita mai mult si unul mai putin?!?
  #429  
Vechi 05.02.2011, 23:19:53
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Tu nu crezi ca Sfanta Maria e ...sfanta? Daca o femeie care numai s-a atins de haina lui Iisus s-a curatit instantaneu cum ar trebui sa fie aceea care l-a purtat in pantece timp de 9 luni??!! Scuze da' ce anume este de-a dreptul blasfemiator in a da cinstirea cuvenita femeii careia Dumnezeu i-a dat harul si onoarea suprema de a-L naste pe Hristos? Pai daca negi sfintenia Mariei, negi insasi dumnezeirea lui Iisus!!! De-aia pentru noi, ortodocsii, Sfanta Maria e mai marita decat heruvimii si mai slavita decat serafimii, pentru ca e Maica Lui Dumnezeu!
Am citit versetele alea si sunt in engleza de-aia nu am vazut asa CLAR de unde reiese ca alea sunt parerile lui Dumnezeu si nu ale tale...
Va spun eu la ce se refera.Este vorba de Luca 1:29.In varianta sinodala apara asa: ,,Iar ea, văzându-l, s-a tulburat de cuvântul lui și cugeta în sine: Ce fel de închinăciune poate să fie aceasta?".In versiunea Anania apare asa: ,,Iar ea, văzându-l, s'a tulburat de cuvântul lui și cugeta: „Ce fel de închinare poate fi aceasta?...“."

Pentru termenul de ,,inchinare" IPS Anania(RIP)a dat explicatia: ,,Salutare ceremonioasă însoțită de gest curtenitor".In linkul postat de catre domnul Tricesimusquintus este versiunea KJV(King James Version)alaturi de versiunea greceasca.Cuvantul folosit in cazul Luca 1:29 este ,,Salutation".Echivalentul din textul grecesc este ,,Aspasmos"(ἀσπασμός)care deriva din ,,ἀσπάζομαι">transliterat
:Aspazomai.Este un substantiv masculin cu sensul este de ,,salutare,urare la modul scris sau verbal".

Cred ca dansul incearca sa va spuna ca textul grecesc nu foloseste termenul cu sensul de inchinare/salutare ceremonioasa ci doar cu sensul de salutare.

Cuvantul mai apare (in Noul Testament) 1 data in Matei (23:7), 1 data in Marcu (12:38), , 1 data in I Corinteni (16:21),1 data in Coloseni (4:18), 1 data in II Tesalonicieni (3:17) si de 5 ori se regaseste in cadrul Evangheliei dupa Luca(1:29;1:41;1:44;11:43;20:46).O posibila solutie ar fi sa se verifice cu ce sens era folosit in celelalte situatii prin comparatie.Pentru acesta va trebuie textul grecesc,intrucat traducerile in romana/engleza nu sunt de folos si trebuie vazut cum era folosit termenul in greaca,in ce context si cu ce sens.Daca aveti versiunea in greceste puteti verifica mai exact.

Domnul Tricesimus foloseste,cred,un program de analiza comparativa care ii permite sa vada sensul cuvantului in mai multe versete.Si eu folosesc asa ceva si de aceea am incercat sa va explic.In mod paradoxal nu m-am gandit sa fac pana acum verificarea sensului acestui cuvant in versetele enumerate.

Last edited by Scotsman; 05.02.2011 at 23:46:00.
  #430  
Vechi 05.02.2011, 23:56:56
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Va spun eu la ce se refera.Este vorba de Luca 1:29.In varianta sinodala apara asa: ,,Iar ea, văzându-l, s-a tulburat de cuvântul lui și cugeta în sine: Ce fel de închinăciune poate să fie aceasta?".In versiunea Anania apare asa: ,,Iar ea, văzându-l, s'a tulburat de cuvântul lui și cugeta: „Ce fel de închinare poate fi aceasta?...“."

Pentru termenul de ,,inchinare" IPS Anania(RIP)a dat explicatia: ,,Salutare ceremonioasă însoțită de gest curtenitor".In linkul postat de catre domnul Tricesimusquintus este versiunea KJV(King James Version)alaturi de versiunea greceasca.Cuvantul folosit in cazul Luca 1:29 este ,,Salutation".Echivalentul din textul grecesc este ,,Aspasmos"(ἀσπασμός)care deriva din ,,ἀσπάζομαι">transliterat
:Aspazomai.Este un substantiv masculin cu sensul este de ,,salutare,urare la modul scris sau verbal".

Cred ca dansul incearca sa va spuna ca textul grecesc nu foloseste termenul cu sensul de inchinare/salutare ceremonioasa ci doar cu sensul de salutare.

Cuvantul mai apare (in Noul Testament) 1 data in Matei (23:7), 1 data in Marcu (12:38), , 1 data in I Corinteni (16:21),1 data in Coloseni (4:18), 1 data in II Tesalonicieni (3:17) si de 5 ori se regaseste in cadrul Evangheliei dupa Luca(1:29;1:41;1:44;11:43;20:46).O posibila solutie ar fi sa se verifice cu ce sens era folosit in celelalte situatii prin comparatie.Pentru acesta va trebuie textul grecesc,intrucat traducerile in romana/engleza nu sunt de folos si trebuie vazut cum era folosit termenul in greaca,in ce context si cu ce sens.Daca aveti versiunea in greceste puteti verifica mai exact.

Domnul Tricesimus foloseste,cred,un program de analiza comparativa care ii permite sa vada sensul cuvantului in mai multe versete.Si eu folosesc asa ceva si de aceea am incercat sa va explic.In mod paradoxal,nu m-am gandit sa fac pana acum verificarea sensului acestui cuvant in versetele enumerate.
Te rog lamureste-ma ce inseamna pentru voi "salutation"; adica, in ce sens influenteaza asta credinta noastra si respectul cuvenit Sfintei Fecioare?
Din versetele alea, eu inteleg ca Maria s-a tulburat 1.din cauza ca a vazut un inger care 2.nu numai ca i se arata dar i se mai si inchina pe deasupra, ei, unei femei simple(pentru ca ea era in constiinta ei o femeie simpla). Tu nu intelegi tot asa?
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38