Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.01.2011, 22:33:50
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Implicit Cum sa ne impartasim?

In biserica am vazut adeseori oameni care se Impartasesc doar pentru ca le-a zis duhovnicul ca Impartasania deasa e buna(si oarecum ii anima atentia acordata de parinte, si de cei care ii privesc). Insa desi la biserica se poarta cuvios, dupa ce se intorc pe la casele lor duc o viata destul de rece, cu brafa, cu invidie, si alte lucruri triste.
Dealungul anilor am vazut ca situatia nu s-a imbunatatit in cazul lor desi se spovedeau/impartaseau des, ba din contra au adunat si mai multa deznadejde in suflet.

Si atunci ma intreb cum e mai bine: sa ne impartasim desi nu suntem vrednici, sau sa ii spunem duhovnicului starea care o avem, sa nu ne impartasim dat sa ramanem realisti si sinceri cu noi insine?
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.01.2011, 22:46:37
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Sa ne impartasim des..
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.01.2011, 23:32:43
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona Vezi mesajul
In biserica am vazut adeseori oameni care se Impartasesc doar pentru ca le-a zis duhovnicul ca Impartasania deasa e buna(si oarecum ii anima atentia acordata de parinte, si de cei care ii privesc). Insa desi la biserica se poarta cuvios, dupa ce se intorc pe la casele lor duc o viata destul de rece, cu brafa, cu invidie, si alte lucruri triste.
Dealungul anilor am vazut ca situatia nu s-a imbunatatit in cazul lor desi se spovedeau/impartaseau des, ba din contra au adunat si mai multa deznadejde in suflet.

Si atunci ma intreb cum e mai bine: sa ne impartasim desi nu suntem vrednici, sau sa ii spunem duhovnicului starea care o avem, sa nu ne impartasim dat sa ramanem realisti si sinceri cu noi insine?

Motivul pentru care situația oamenilor respectivi nu s-a îmbunătățit nu este legat de deasa împărtășanie. Este de presupus că situația lor ar fi fost la fel sau mai rea și cu împărtășanie rară sau absentă.
La Cina cea de Taină s-au împărtășit 12 ucenici ai Preotului Isus. Dar unul dintre ei L-a trădat... Ceea ce ține în viață sufletul nostru este Cristos Însuși. Dacă, în loc de a ne goli de noi spre a ne umple de El, acoperim prezența Lui preasfântă cu jegul nostru, nici chiar primirea Lui în formă substanțială prin Sfânta Comuniune nu ne ajută.

În mod natural, după Cădere nimeni nu este vrednic de a primi preasfântul Său trup și sânge. Dar ne putem curăți prin mijlocul supranatural al Spovezii. Deci, Împărtășania nu trebuie să fie nici deasă, nici rară, ci trebuie să fie pregătită.

Eu personal, împreună cu cei mici ai mei, ne împărtășim, de regulă, săptămânal. Înainte de aceasta, ne facem cercetarea cugetului (examenul de conștiință). Dacă, de la ultima spovadă, am păcătuit grav, înseamnă că este necesară o nouă spovadă. Dacă am păcătuit cu păcate ușoare, ne căim. Concret, aceasta înseamnă că:
-îngenunchem în fața icoanei Mântuitorului
-spunem o rugăciune prin care Îi transmitem că ne pare rău de păcatele noastre, că ne pare rău că L-am jignit pe El, care este preabun și că suntem hotărâți să nu mai păcătuim și să fugim de orice prilej de a păcătui.

La coadă pentru primirea Sfintei Împărtășanii mai facem un examen de conștiință pentru a vedea dacă nu cumva a scăpat ceva de ultimă oră neobservat. După ce Îl primim pe Cristos în cadrul Sfintei Liturghii, mergem la icoana/statuia Lui sau la locul nostru din biserică și Îi mulțumim pentru darul Său.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.01.2011, 18:25:59
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona Vezi mesajul
Si atunci ma intreb cum e mai bine: sa ne impartasim desi nu suntem vrednici, sau sa ii spunem duhovnicului starea care o avem, sa nu ne impartasim dat sa ramanem realisti si sinceri cu noi insine?
Adriana, fiecare este responsabil doar pentru el. Nu conteaza cum si pentru ce o face altul. Important este cum si de ce o faci tu. Nu-ti framanta mintea cu aceste probleme. Nu-ti va folosi nimic. Poate vei gasi niste raspunsuri. Ele vor ramane doar simple presupuneri pentru ca cele de taina ale inimii numai omul in intimiteatea sa le stie si duhovnicul. Nu mai da importanta in jur. Cauta sa fii prezenta tu insuti la Liturghie. Lasa-i pe ceilalati sa faca ce vor. Cat despre cum e bine sau nu...fa ceea ce iti spune duhovnicul tau! Indiferent ce voi spune eu aici ramane egal cu zero pentru ca puterea de decizie in administarea SFintelor Taine tot duhovnicul o are.
Spor si folos duhovnicesc!

Last edited by eduardd; 16.01.2011 at 18:28:13.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.01.2011, 15:51:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona Vezi mesajul
In biserica am vazut adeseori oameni care se Impartasesc doar pentru ca le-a zis duhovnicul ca Impartasania deasa e buna(si oarecum ii anima atentia acordata de parinte, si de cei care ii privesc). Insa desi la biserica se poarta cuvios, dupa ce se intorc pe la casele lor duc o viata destul de rece, cu brafa, cu invidie, si alte lucruri triste.
Dealungul anilor am vazut ca situatia nu s-a imbunatatit in cazul lor desi se spovedeau/impartaseau des, ba din contra au adunat si mai multa deznadejde in suflet.

Si atunci ma intreb cum e mai bine: sa ne impartasim desi nu suntem vrednici, sau sa ii spunem duhovnicului starea care o avem, sa nu ne impartasim dat sa ramanem realisti si sinceri cu noi insine?
Pentru cei care se impartasesc des, ispitele sunt si mai mari. Cel rau vine si vede casa maturata si cheama alte sapte duhuri pentru a-l incerca si mai tare. Am trait-o si eu personal, impartasindu-ma des, dar asta nu e motiv sa dau inapoi. Daca duhovnicul celor pe care i-ai observat tu le-a dat voie sa se impartaseasca, de ce te opui tu? Te sminteste ca inca mai au probleme dupa aceea? Doar nu se termina cu lupta dupa momentul curatirii de pacate.

Nimeni nu e vrednic sa se impartaseasca, nici macar preotul care ne ofera Sfanta Impartasanie. Si totusi o face, invitandu-ne sa fim impreuna Trupul Lui Hristos. Da, trebuie sa constientizam starea de pacat din care trebuie sa iesim, insa fara ajutorul Lui Hristos prezent in Sfintele Taine, nu vom reusi. Fara Spovedanie si Impartasanie facute cat de des posibil nu avem sansa de mantuire de cel rau, e limpede.

Spune-mi, in care moment al vietii tale vei indrazni, fara sa te mustre constiinta, sa te apropii de Sangele Lui Hristos? La batranete? Atunci nu vei mai fi pacatoasa, cum te consideri acum? Sau daca te impartasesti de patru ori pe an, de ce indraznesti atunci sa o faci, se schimba ceva anume ca se te invredniceasca?

Mai mult, pentru care motiv ceri Lui Dumnezeu sa te ierte prin Spovedanie, care este o alta Taina extrem de importanta lasata noua, daca dupa aceea vei comite iarasi oarece pacate? Pentru Taina Spovedaniei suntem oare vrednici, iar pentru Sfanta Euharistie nu - sau cum sa inteleg?


Sfantul Ioan Gura de Aur ne zice asa: "cel ce nu este vrednic să se împărtășească în fiecare zi nu este vrednic nici măcar o dată pe an, pentru că vrednicia nu ține de timpuri (perioade sau soroace)."
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.01.2011, 20:30:20
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Subscriu si eu la cele spuse de fratele Florin-Ionut .Bucuria si dragostea de Dumnezeu nu o poti simti nici un moment al vietii decit prin Sfinta Impartasanie.Asa ca aveti curaj si apropiati-va de Sfintele Taine,ele sunt sensul vietii a fiecaruia crestin in parte.Si cu cit ne vom apropia mai des de Impartasanie cu atit ne vom indrepta si vom vedea viata si moartea asa cum ne-o descrie bunul Dumnezeu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.01.2011, 21:57:15
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona Vezi mesajul
Si atunci ma intreb cum e mai bine: sa ne impartasim desi nu suntem vrednici, sau sa ii spunem duhovnicului starea care o avem, sa nu ne impartasim dat sa ramanem realisti si sinceri cu noi insine?
Adriana, omul pe masura ce se apropie mai mult de Dumnezeu isi da seama mai bine de nevrednicia sa. Asa ca nu stand departe de El ne vedem cu adevarat nevrednici, ci paradoxal, pe masura ce ne unim cu El.

Eu sunt pentru o impartasire cat mai deasa. Iar oamenii trebuie sa inteleaga ca nu se impartasesc pentru ca sunt vrednici, caci daca ar trebui sa ne imparatasim dupa acest criteriu - nu s-ar mai impartasi nimeni.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.01.2011, 22:07:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ne putem impartasi la fiecare Sfanta Liturghie ?

Despre Sfanta Impartasanie. . . , despre deasa Impartasanie :http://www.crestinortodox.ro/dogmati...hie-88064.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.01.2011, 13:20:14
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Despre Sfanta Impartasanie. . . , despre deasa Impartasanie :http://www.crestinortodox.ro/dogmati...hie-88064.html
Am citit articolul parintelui Rafail Noica, am impresia ca e o transcriere a unui interviu care exista pe net si in format audio.

El da un raspuns lung, evaziv si impaciuitor. Dar se vede ca inclina spre impartasania cat mai des posibil, totodata neblamandu-i pe cei care se impartasesc rar si dupa sfatul duhovnicilor lor.

Discutia ramane deschisa si fiecare e asteptat cu argumente.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.01.2011, 14:21:31
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona Vezi mesajul
Dealungul anilor am vazut ca situatia nu s-a imbunatatit in cazul lor desi se spovedeau/impartaseau des, ba din contra au adunat si mai multa deznadejde in suflet.
.
Si atunci ma intreb cum e mai bine: sa ne impartasim, desi nu suntem vrednici, sau sa ii spunem duhovnicului starea care o avem, sa nu ne impartasim dar sa ramanem realisti si sinceri cu noi insine?
Oare, daca ne'am impartasi o singura data in an, dupa post aspru si indelungat... am face'o cu vrednicie ?!

Problema care se pune in Euharistie nu este de vrednicie sau nevrednicie, ci de pocainta.
Cine se apropie de Taine suparat pe faptele sale si cu inima pocaita... acela le primeste ca medicament.

Cine se apropie de Taine ca de un premiu sau ca de ceva care i se cuvine, in urma a cine stie ce osteneli, ... acela ia osanda.

Euharistia, desi este cea mai puternica sursa de putere duhovniceasca, nu are nici o putere cand se afla singura in viata unui om.
Cand omul nu se roaga zilnic, nu are evlavie fata de Cuvantul lui Dumnezeu, nu tine post si nu ravneste spre despatimire (Matei 5, 48), atunci... ce rost are Euharistia ?!

Este vina preotilor pentru situatia in care crestinii nu se mai apropie de Euharistie.
Este vina preotilor pentru lipsa de evlavie a crestinilor de rand si pentru reaua lor raportare la Euharistie.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 18.01.2011 at 14:23:41.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
impartasanie

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne impartasim des sau rar? Va_iubesc Impartasania (Taina Euharistiei) 978 17.05.2017 03:29:00
Sa ne impartasim saptamanal Daniel777 Impartasania (Taina Euharistiei) 433 23.05.2015 03:12:04