Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.06.2011, 23:01:32
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit Intoarcerea lui Saul

... "Și a mers Anania și a intrat în casă și, punându-și mâinile pe el, a zis:
Frate Saul, Domnul Iisus, Cel ce ți S-a arătat pe calea pe care tu veneai, m-a trimis ca să vezi iarăși și să te umpli de Duh Sfânt.
18. Și îndată au căzut de pe ochii lui ca niște solzi; și a văzut iarăși și, sculându-se, a fost botezat." (Faptele Apostolilor)

Din prigonitor, devine propovăduitor al credinței în Iisus Hristos.
Prin puterea Duhului Sfânt, Saul devine Sfântul Apostol Pavel, marele Apostol al neamurilor.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.06.2011, 23:44:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Așa am fost și eu. Ba chiar mai rău. Spre deosebire de Saul, eu nu păzeam hainele celor care îi lapidau pe urmașii lui Cristos, ci eram chiar printre cei care dădeau cu pietre în Însuși Domnul nostru. Nu eram pregătit să fiu rabin la școala lui Gamaliel, ci eram pregătit în materialism dialectic și istoric. Adâncit, în anii tinereții, într-o viață în care păcătuiam cu nonșalanță, pierzând chiar și noțiunea de păcat, nu auzeam strigătul de durere al lui Cristos, Căruia fiecare zi de viață a mea îi aducea noi batjocuri. Azi o beție. Mâine o curvie. Venea la rând o hoție și ciclul se repeta, încât mă întreb dacă există vreun păcat de care să fi fost străin.

Așa orbisem și eu, ca Saul. Nu mai vedeam nimic, decât iluziile mele că merg înainte, când de fapt eram pe marginea prăpastiei. Cel prin care Dumnezeu mi-a redat vederea, dându-mi jos solzii de pe ochi, în cazul meu nu s-a numit Anania, ci...Vasile. Părintele Vasile, un adevărat pescari de oameni, cu sfinții să-L odihnească Dumnezeu !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.06.2011, 19:50:29
skicolour skicolour is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Smile

Domnul sa se milostiveasca de noi toti si sa ne intinda mana pentru a ne ridica din moartea pacatelor.Amin!
Attached Images
File Type: jpg Invierea Domnului.jpg (53,3 KB, 1 views)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.06.2011, 23:01:47
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Mulți iudei au luptat împotriva lui Pavel, încă din timpul vieții sale, după convertirea lui la creștinism.
În Faptele Apostolilor, Capitolul 22 și Capitolul 23, este expusă clar această divergență.

Last edited by Carmen FUNIERU; 24.06.2011 at 23:42:07.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intoarcerea raului Iordan - numai pe stil vechi ignatiu Generalitati 14 19.05.2015 17:56:56
"Intoarcerea" cununiilor katnia Nunta 1 29.09.2009 11:49:17