Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.07.2011, 14:49:39
cristina mioara
Guest
 
Mesaje: n/a
Unhappy lene

de la un timp nu mai ma pot ruga asa cum trebuie....nu mai ma trage sufletul sa ma rog cu credinta nu mai am rabdare nu ma pot concentra..ce sa fac sa ma rog ca un bun credincios domnului?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.07.2011, 14:57:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Perseverenta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.07.2011, 14:58:56
cristina mioara
Guest
 
Mesaje: n/a
Question

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Perseverenta.
adica?dezvolta
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.07.2011, 15:01:09
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina mioara Vezi mesajul
de la un timp nu mai ma pot ruga asa cum trebuie....nu mai ma trage sufletul sa ma rog cu credinta nu mai am rabdare nu ma pot concentra..ce sa fac sa ma rog ca un bun credincios domnului?
chiar daca nu te mai rogi cu credinta nu reduce din rugaciunie si nu deznadajduii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.07.2011, 15:02:39
cristina mioara
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
chiar daca nu te mai rogi cu credinta nu reduce din rugaciunie si nu deznadajduii.
multumesc cred ca ai mare dreptate
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.07.2011, 15:03:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Adica atat timp cat stii ca ceea ce faci este bun si necesar, nu trebuie sa te opresti, indiferent daca iti vine mai usor sau mai greu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.07.2011, 15:10:15
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina mioara Vezi mesajul
de la un timp nu mai ma pot ruga asa cum trebuie....nu mai ma trage sufletul sa ma rog cu credinta nu mai am rabdare nu ma pot concentra..ce sa fac sa ma rog ca un bun credincios domnului?
Să nu-ți fie frică de obligația de a te îndrepta sărind ca arsă cu mânie când auzi sau vezi mustrarea Domnului.

Știe El toate și știe că ți-e frică pentru că tre să faci puțină pocăință și să lucrezi la îmblânzirea rinocerului, iar sufletul trage numai la pat, să se alinte dar ceea ce trebuie să faci este: Să răspunzi cu dragoste când Domnul te iubește și nu să te alinți sau să te îngâmfi sau să crezi că ți se cuvine sau că poți să-ți permiți ci atunci să răspunzi cu dragoste cât de multă așa cum se cuvine.

Trebuie să răspundem la Dragostea curată cu dragoste curată, fără frică de greutatea și drumul îndreeptării... că lenea ar vrea să capeți laude de la omaeni căci ei nu-i place decât calea cea mai scurtă la roade, și atunci fură, își fură căciula, crede că are roade din merite proprii și se alintă. Iar dacă te alinți tu mai întâi când îl alinți pe Domnul înseamnă că ești viclean și defapt te slăvești singur de parcă tu ai fi biruit, de parcă tu câștigi, când colo defapt ai ieșit din calea cea strâmtă cu urcuș.

Dar pentru ca să vezi toate astea trebuie să privești cu seninătate și să cauți să te smerești și nu să te mândrești căci mândria și lenea caută prilejuri de lăudăroșenie și apoi de mâncăruri pervese și nepăsare... căci nu-i mai pasă, căci începe să creadă în superstiții și fatalism, adică amestecă superstiția cu... cu... nu mai știu că am uitat. Așa, se laudă cu banul superstițios, că de aia a zis Iisus Hristos că slujesc unii lui Mamona și nu a zis doar bani. Deci e vorba să nu mai avem superstiția banilor așteptând de la ei mântuirea, căci cum o să te mântuiască niște metale goale sau niște hârti cu care nu-ți asiguri hrana nici măcar o zi, sau un cont în bancă? Te apără de înfomentare rapidă dar mai mult de atât nu pot banii, deci iată că ei „te ajută” să nu mai postești.

Deci calea să ieși din lene ar fi să faci un pic de milostenie din dragoste și atunci frica de foame te îndeamnă să te rogi mai serios.

Last edited by vsovivi; 28.07.2011 at 15:12:39.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.07.2011, 15:24:05
Veronica 18 Veronica 18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Smile

Citat:
În prealabil postat de cristina mioara Vezi mesajul
de la un timp nu mai ma pot ruga asa cum trebuie....nu mai ma trage sufletul sa ma rog cu credinta nu mai am rabdare nu ma pot concentra..ce sa fac sa ma rog ca un bun credincios domnului?
Nu te descuraja. Si eu am avut astfel de momente. Daca nu ai rabdare sa te rogi mult, spune cate o rugaciune scurta macar (ex Tatal Nostru), sau rugaciunea "Doamne Iisuse Hristoase milueste-ma pe mine, pacatoasa" pe care poti sa o spui in orice moment, pe strada, cand muncesti, cand gatesti etc...
__________________
"Fa pace in sufletul tau si multi isi vor gasi linistea langa tine." Sf Serafim
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.07.2011, 15:56:20
cristina mioara
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Veronica 18 Vezi mesajul
Nu te descuraja. Si eu am avut astfel de momente. Daca nu ai rabdare sa te rogi mult, spune cate o rugaciune scurta macar (ex Tatal Nostru), sau rugaciunea "Doamne Iisuse Hristoase milueste-ma pe mine, pacatoasa" pe care poti sa o spui in orice moment, pe strada, cand muncesti, cand gatesti etc...
da ziua spun f des tatal nostru si doamne iisuse hristoase fiul lui dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatoasa
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.07.2011, 16:12:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Foarte importante sunt rugaciunile de dimineata si seara, asa cum le gasiti in cartea de rugaciuni, daca aveti timp, sa nu gasiti motive sa le sariti..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Confuzie, frica, deznadejde, lene etc. AGabriela Generalitati 8 21.12.2011 23:10:09
Plictiseala deriva din lene? florinbrasov0 Generalitati 36 20.10.2010 05:40:59
Cum scapam de lene? alexdu Generalitati 17 07.09.2010 13:10:47