Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.06.2018, 20:21:39
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Tu stii care e diferenta intre mitologie/mitologii si crestinism?

O persoana reala,demonstrabila istoric numita Iisus Hristos a existat pe pamant si...a afirmat clar ca e parte din Sf. Treime. Ce poti sa ne spui de celelalte "trinitati"?
Niciuna....O persoana reală si demonstrabila istoric...Serios?...A afirmat el asta?...Pai eu personal nimic,de asta v-am oferit o sursă mai credibilă.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.06.2018, 21:03:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
E un articol scris de cineva care a vazut peste tot trinitati. Uita-te la mitologia lusitana, sunt mai multi zei, pot rezulta mai multe trinitati daca ii combinam cate trei. https://ro.wikipedia.org/wiki/Mitologia_lusitan%C4%83 La fel in mitologia nordica, nici vorba de vreo trinitate: https://ro.wikipedia.org/wiki/Mitologia_nordic%C4%83
Putem si in fotbal sa luam trei fotbalisti, de exemplu Romario, Ronaldo si Ronaldinio. Desi sunt o multime de fotbalisti.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.06.2018, 21:09:39
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E un articol scris de cineva care a vazut peste tot trinitati. Uita-te la mitologia lusitana, sunt mai multi zei, pot rezulta mai multe trinitati daca ii combinam cate trei. https://ro.wikipedia.org/wiki/Mitologia_lusitan%C4%83 La fel in mitologia nordica, nici vorba de vreo trinitate: https://ro.wikipedia.org/wiki/Mitologia_nordic%C4%83
Putem si in fotbal sa luam trei fotbalisti, de exemplu Romario, Ronaldo si Ronaldinio. Desi sunt o multime de fotbalisti.
Cred ca vor deveni si microbistii monoteisti daca castiga Portugalia mondialul.:)
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.06.2018, 21:37:09
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Iisus Hristos ...a afirmat clar ca e parte din Sf. Treime.
de unde le scoate? astia cred ca daca vin cu astfel de inventii castiga crestinismul...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.

Last edited by Ali Baba; 16.06.2018 at 21:39:26.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.06.2018, 22:28:57
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
de unde le scoate? astia cred ca daca vin cu astfel de inventii castiga crestinismul...
Noi stim ca pentru tine ceea ce nu cunosti ,nu exista.Pentru tine ignoranta ta e "sursa adevarului" si cand afli o informatie noua ,te duci cu informatia la sfanta ta ignoranta si o intrebi daca e adevarata informatia si desigur ,ignoranta ta iti spune ca nu e adevarata aceasta informatie si tu vii pe forum si ne anunti care e ...adevarul.Acum imi explic de ce esti atat de sigur pe tine,desi nu stii nimic.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.06.2018, 22:52:57
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
de unde le scoate? astia cred ca daca vin cu astfel de inventii castiga crestinismul...
Lasă-i mai ali,că ei se folosesc de gaura din covrig pentru a ne face sa credem in existența covrigului,iar daca vine cineva si le spune ca singura certitudine e de fapt doar gaura,ei si sar pe tine crezând ca vrei sa le furi covrigul....Cand tu nici măcar nu ai vazut vreun covrig...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.06.2018, 23:33:01
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Lasă-i mai ali,că ei se folosesc de gaura din covrig pentru a ne face sa credem in existența covrigului,iar daca vine cineva si le spune ca singura certitudine e de fapt doar gaura,ei si sar pe tine crezând ca vrei sa le furi covrigul....Cand tu nici măcar nu ai vazut vreun covrig...
de fapt respectivul e unic...:)
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.06.2018, 23:35:27
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Noi stim ca pentru tine ceea ce nu cunosti ,nu exista.Pentru tine ignoranta ta e "sursa adevarului" si cand afli o informatie noua ,te duci cu informatia la sfanta ta ignoranta si o intrebi daca e adevarata informatia si desigur ,ignoranta ta iti spune ca nu e adevarata aceasta informatie si tu vii pe forum si ne anunti care e ...adevarul.Acum imi explic de ce esti atat de sigur pe tine,desi nu stii nimic.
lasa vrajelile, iar ai comis-o.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.06.2018, 23:47:11
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
lasa vrajelile, iar ai comis-o.
Sunt de acord cu Flying .Esti cam subtire mai Ali Baba, de fapt te-am mai prins cand faci afirmati fara acoperire, si pari ca esti stapan pe tine, dar de fapt esti "varza",nepregatit.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.06.2018, 00:22:46
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Sunt de acord cu Flying .Esti cam subtire mai Ali Baba, de fapt te-am mai prins cand faci afirmati fara acoperire, si pari ca esti stapan pe tine, dar de fapt esti "varza",nepregatit.
vorbe, jonny, sau cum zicea coana leana, dovada!

in orice caz, omu' a facut mai sus o afirmatie, esti de acord si cu ea sau numai despre mine e vorba? pai asta o stiam... :))
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
manuscrisele de la marea moarta pavel92 Generalitati 3 14.06.2018 16:17:08
Christofobie în Marea Britanie laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 107 26.04.2012 18:27:30
Marea provocare OmuBun Teologie si Stiinta 2 19.02.2011 00:03:22
Marea schisma paradosis Biserica Romano-Catolica 25 14.01.2011 10:39:43
Marea Judecata Capy Generalitati 6 22.01.2008 00:57:54