Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 04.06.2013, 18:49:34
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mani Vezi mesajul
Nici vorba.
Au mai preluat numele de Jehova, ei se considera a fi martorii Lui, insusindu-si textul in care Dumnezeu se adreseaza evreilor.
Apoi, au interpretari si rastalmaciri la profetiile lui Daniel, dupa care au facut tot felul de calcule cu privirea la venirea Domnului, care au dat, evident, gres.
în acest fel, nici nu mi-ar fi greu să inventez vreo zece confesiuni noi.
singura problema ar fi, că sigur s-a gândit altul înainte la varianta mea.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 05.06.2013, 07:05:37
adrian7 adrian7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 82
Implicit

Eu am citit in trecut o carte de-a lor si nu mi-a facut bine.
Mi-a tulburat modul de gandire.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 05.06.2013, 10:48:20
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian7 Vezi mesajul
Eu am citit in trecut o carte de-a lor si nu mi-a facut bine.
Mi-a tulburat modul de gandire.
pai e normal ca cineva (vorbesc la modul general) care nu prea stapaneste invataturile Bibliei sa fie tulburat cu invataturile lor. La prima vedere invataturile lor par a fi argumentate biblic, dar cand "sapi" mai adanc, descoperi numai aberatii in afirmatiile lor
Reply With Quote
  #164  
Vechi 05.06.2013, 17:39:19
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pai e normal ca cineva (vorbesc la modul general) care nu prea stapaneste invataturile Bibliei sa fie tulburat cu invataturile lor. La prima vedere invataturile lor par a fi argumentate biblic, dar cand "sapi" mai adanc, descoperi numai aberatii in afirmatiile lor
dacă le descoperi e bine.
problema e dacă nu vezi nici o greseala.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 06.06.2013, 23:25:55
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

O traducere "iehovista" mai noua a versetului Matei 28,20 ("Și iată, Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârșitul veacului. Amin“) suna hilar de tot: "Și iată, Eu cu voi sunt în toate zilele, până la "incheierea sistemului"!!!!!!

La ce fel de sistem s-or fi gandit?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #166  
Vechi 03.09.2013, 23:33:23
andreea188 andreea188 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2013
Mesaje: 2
Implicit

nu te supara dar ultimul paragraf l-a luat din Biblie?
Reply With Quote
  #167  
Vechi 04.09.2013, 00:10:06
andreea188 andreea188 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2013
Mesaje: 2
Implicit

nu stiu ce aveti impotriva acestor oameni?ati cunoscut personal vreun membru al acestei organizatii?e usor a arunca cu noroi fara a avea nici un argument!daca vreti sa-i cunoasteti intr-adevar intrati pe site-ul lor oficial sau mergeti la programele lor!cati martori ai lui Iehova ati auzit vorbind in mod nerespectuos la adresa vreunui cult sau religie?daca ati cunoscut vreunul in acest sens sa-mi faceti sa mi-l aratati si mie!eu ,de cand am contact cu ei nu am cunoscut nici o persoana in acest sens!in loc sa adresati cuvinte jignitoare la adresa lor mai bine ati incerca sa va apropiati de Dumnezeu asa cum vrea EL ,ca noi,oamenii, sa o facem(Iacov 4:8).in acest fel,deschizandu-va inima catre EL,rugandu-L in mod staruitor si sincer,ati avea ocazia sa cunoasteti adevarul(Ioan 17:17) si adevarul va va elibera(Ioan 8:32).si,dupa parerea voastra de unde-L putem cunoaste cel mai bine pe Dumnezeu?oare nu cumva din Biblie,care este Cuvantul Sau?si daca toata Scriptura este inspirata de Dumnezeu(2Timotei 3:16) nu credeti de cuviinta ca ar trebui sa Il lasam pe Dumnezeu sa lucreze in noi(Evrei 4:12).asa ca sfatul meu personal este sa incercati sa intelegeti mesajul Bibliei si atunci veti vedea ca Dumnezeu vrea ca orice fel de oameni sa fie salvati(1Timotei 2:4) si sa ajunga la cunostinta adevarului.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 04.09.2013, 08:30:49
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Draga Andreea,
Asa cum spui tu ca noi nu cunoastem cu adevarat pe martori... asa nici tu nu ne cunosti pe noi. Pentru ca daca ne-ai fi cunoscut si daca ai fi cunoscut macar cateva elemente din Ortodoxie poate ca nu mai lansai sfaturi cum ca ar trebui sa intelegem mesajul Bibliei, si altele.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 04.09.2013, 09:43:13
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
O traducere "iehovista" mai noua a versetului Matei 28,20 ("Și iată, Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârșitul veacului. Amin“) suna hilar de tot: "Și iată, Eu cu voi sunt în toate zilele, până la "incheierea sistemului"!!!!!!

La ce fel de sistem s-or fi gandit?
Pe bune?! Asta ar fi o traducere nu doar hilara, ci si prosteasca. Ca sa nu zic penibila.
Reply With Quote
  #170  
Vechi 08.09.2013, 12:21:26
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreea188 Vezi mesajul
nu stiu ce aveti impotriva acestor oameni?ati cunoscut personal vreun membru al acestei organizatii?e usor a arunca cu noroi fara a avea nici un argument!daca vreti sa-i cunoasteti intr-adevar intrati pe site-ul lor oficial sau mergeti la programele lor!cati martori ai lui Iehova ati auzit vorbind in mod nerespectuos la adresa vreunui cult sau religie?daca ati cunoscut vreunul in acest sens sa-mi faceti sa mi-l aratati si mie!eu ,de cand am contact cu ei nu am cunoscut nici o persoana in acest sens!in loc sa adresati cuvinte jignitoare la adresa lor mai bine ati incerca sa va apropiati de Dumnezeu asa cum vrea EL ,ca noi,oamenii, sa o facem(Iacov 4:8).in acest fel,deschizandu-va inima catre EL,rugandu-L in mod staruitor si sincer,ati avea ocazia sa cunoasteti adevarul(Ioan 17:17) si adevarul va va elibera(Ioan 8:32).si,dupa parerea voastra de unde-L putem cunoaste cel mai bine pe Dumnezeu?oare nu cumva din Biblie,care este Cuvantul Sau?si daca toata Scriptura este inspirata de Dumnezeu(2Timotei 3:16) nu credeti de cuviinta ca ar trebui sa Il lasam pe Dumnezeu sa lucreze in noi(Evrei 4:12).asa ca sfatul meu personal este sa incercati sa intelegeti mesajul Bibliei si atunci veti vedea ca Dumnezeu vrea ca orice fel de oameni sa fie salvati(1Timotei 2:4) si sa ajunga la cunostinta adevarului.

astfel de comportamente "civilizate" gasesti si la mormoni.

este exact ce scrie in Biblie:

In lacomia lor vor cauta ca prin cuvantari inselatoare sa aiba un castig de la voi. Dar osanda ii paste de multa vreme, si pierzarea lor nu dormiteaza. (2Pet.2:3)


ai grija sa nu fii inselata ! pentru ca sunt multi amagitori in ziua de azi !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DE CE martorii lui Iehova nu sarbatoresc invierea LUI HRISTOS? gavriil Alte Religii 20 05.03.2013 22:18:55
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 21:09:21
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 15:27:53
Ce parere aveti despre OZN-uri? alexdu Generalitati 52 04.02.2010 18:46:56