Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.01.2014, 14:05:01
Madame Madame is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2014
Mesaje: 3
Implicit Impartasania la bebelusi

Buna ziua si bine v-am gasit!
Avem un baietel de 3 luni jumatate, si il ducem in fiecare duminica la impartasanie. Astazi preotul ne-a intrebat daca a mancat inainte (este alaptat la san la cerere) si cand a auzit ca mancase cu o ora mai devreme, nu a vrut sa-l impartaseasca. Ne-a spus ca trebuie sa treaca cel putin 2 ore intre momentul cand bebelusul mananca si cand se impartaseste, ca sa nu se amestece laptele cu Sfanta Impartasanie.
As vrea sa aflu si parerea altor preoti - este obligatoriu ca la bebelusi Impartasania sa fie pe stomacul gol? Pentru noi ar fi restrictiva aceasta regula, pentru ca bebelusul e alaptat la cerere, nu are program de masa inca.
Multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.01.2014, 14:28:11
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Eu cred ca parintele a refuzat sa-l impartaseasca nu din cauza acelei rigori cum ca impartasanie trebuie sa fie pe stomacul gol si care se aplica la oamenii mari, ci din grija ca nu cumva bebelusul sa verse sfinta impartasanie, stiut fiind ca bebelusii regurgiteaza. Nu stiu cum e bebelusul tau, dar ma gandesc ca asta o fi motivul refuzului.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.01.2014, 14:34:09
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Corect, așa e.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.01.2014, 16:07:47
Madame Madame is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2014
Mesaje: 3
Implicit

Da, probabil ca asa e, multumesc de raspunsuri. Numai ca daca ii dau sa manance dupa Impartasanie, atunci e mai probabil sa regurgiteze Impartasania...si mai mult de 2-3 ore oricum copilul meu nu sta nemancat, ca e mic si cere des...
Nu stiu ce sa fac.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.01.2014, 16:14:47
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Madame Vezi mesajul
Nu stiu ce sa fac.
Fă ce zice duhovnicul.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.01.2014, 16:56:54
Madame Madame is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2014
Mesaje: 3
Implicit

...Pai nu duhovnicul il impartaseste...ca atunci ar fi simplu, ca duhovnicul mi-a zis ca nu e musai sa fie nemancat...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.01.2014, 17:23:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Madame Vezi mesajul
...Pai nu duhovnicul il impartaseste...ca atunci ar fi simplu, ca duhovnicul mi-a zis ca nu e musai sa fie nemancat...
Atunci fă așa cum îți zice el, nu oamenii necunoscuți de pe un forum fie el creștin și ortodox. Cum, să ții nealăptat bebelul cîteva ore, eventual să mergi cu el plîngînd de foame la biserică?!

Am avut și eu probleme la împărtășirea bebelușului. Am deschis un topic pe aici, am discutat. Concluzia a fost să rog preotul să-i dea cît mai puțin în linguriță și să am un șervețel în mînă în caz de ceva. Așa procedez și acum, pentru a evita accidentele nedorite, plus că stau acolo cu ștergarul roșu al preotului pînă sînt sigur că nu [mai] dă nimic pe afară.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.01.2014, 21:17:23
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Doamne, ce absurditati iudaizante mai exista in ortodoxia noastra moderna!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.01.2014, 23:53:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Doamne, ce absurditati iudaizante mai exista in ortodoxia noastra moderna!
Hai hai....
Mai usurel cu pianul pe scari.

Banuiesc ca in varianta ta moderna, daca scapa Sf. Impartasanie pe jos, nu-i mare bai sa vina cu mopul..

Preotul care administreaza Sf. Impartasanie are o constiinta.
Ca are mai mult sau mai putin discernamant in anumite situatii care nu sunt clar definite canonic, este partea a doua si cred ca e mai bine sa luam aminte la veghea sa decat sa-i judecam subiectivismul lui cu al nostru.


Oricum, atat timp cat locuiesti intr-un oras si nu esti prea comod, poti gasi o biserica care sa impartaseasca copii si fara sa existe prea multe obiectii mai mult sau mai putin formale.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 20.01.2014 at 00:48:12.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.01.2014, 01:14:13
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Hai hai....
Mai usurel cu pianul pe scari.

Banuiesc ca in varianta ta moderna, daca scapa Sf. Impartasanie pe jos, nu-i mare bai sa vina cu mopul..

Preotul care administreaza Sf. Impartasanie are o constiinta.
Ca are mai mult sau mai putin discernamant in anumite situatii care nu sunt clar definite canonic, este partea a doua si cred ca e mai bine sa luam aminte la veghea sa decat sa-i judecam subiectivismul lui cu al nostru.


Oricum, atat timp cat locuiesti intr-un oras si nu esti prea comod, poti gasi o biserica care sa impartaseasca copii si fara sa existe prea multe obiectii mai mult sau mai putin formale.
Sigur, nu ar trebui sa judec dintr-o postare si un exemplu. Sunt eu excedata de anumite lucruri in portodoxia din zilele noastre in momentul de fata si ma defulez aici. ;-)

Dar am mai auzit si citit de preoti care nu vor sa impartaseasca copiii nici cub 3ani daca au mancat - deci nu de frica sa nu scuipe, ci pt ca nu au postit - , ceea ce mi s-a parut si continua sa mi se pare culmea absurditatii.

Si nu, nici in 'varianta mea' nu mi se pare de loc bine sa cada sf. Impartasanie pe jos. Se poate insa da foarte putin, si tine servetelul, etc. Nu cred (cum spunea si mama de mai sus) ca este mai mare pericol sa regurgiteze daca a baut lapte inainte, decat dupa.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
bebelusi, biserica, copii, euharistie, impartasanie

Thread Tools
Moduri de afișare