Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.01.2014, 01:18:11
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu cred (cum spunea si mama de mai sus) ca este mai mare pericol sa regurgiteze daca a baut lapte inainte, decat dupa.
Șanse sunt și înainte și după, dar de regulile "amestecului" și de acest refuz nu am mai auzit.
Sarcina preotului este de a-i face pe părinți să conștietizeze de încărcătura Tainei și de fi cu băgare de seamă, dar nu a respinge copilul de la împărtășire, mai ales după o oră de când a fost alăptat. Laptele matern se digeră în aproximativ 45 de minute...dar probabil că părintele respectiv a avut un motiv întemeiat, altul decât cel prezentat de inițiatoarea topicului, motiv pe care noi nu avem cum să îl știm.

Last edited by ovidiu b.; 20.01.2014 at 02:00:55.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.01.2014, 01:25:54
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu, e tocmai invers. :)))
Exact.
Eu aveam grija sa nu le dau sa bea lapte sau sa manance ceva imediat inainte si imediat dupa, si nu au scuipat niciodata.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.01.2014, 12:19:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Eu sunt curios care e traditia postului inainte de Sf. Impartasanie si mai ales daca sunt canoane exprese in acest sens.

Asta cu "amestecatul" in stomac mi se pare o idee ridicola, ideea postului este aceea de a crea o atitudine mentala si sufleteasca potrivita cu acest moment, nu de a produce "amestecuri indizerabile" care se produc oricum, avand in vedere ca poti sa maninci orice, imediat dupa.

Un copil oricum nu constientizeaza ce inseamna, pana la o varsta mai marisoara, postul pentru el e mai mult un disconfort decat o stare pregatitoare, dar asta nu inseamna ca Taina nu e lucratoare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.01.2014, 13:44:46
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu sunt curios care e traditia postului inainte de Sf. Impartasanie si mai ales daca sunt canoane exprese in acest sens.

Asta cu "amestecatul" in stomac mi se pare o idee ridicola, ideea postului este aceea de a crea o atitudine mentala si sufleteasca potrivita cu acest moment, nu de a produce "amestecuri indizerabile" care se produc oricum, avand in vedere ca poti sa maninci orice, imediat dupa.

Un copil oricum nu constientizeaza ce inseamna, pana la o varsta mai marisoara, postul pentru el e mai mult un disconfort decat o stare pregatitoare, dar asta nu inseamna ca Taina nu e lucratoare.
Ai dreptate aici.
Nici nu este clar.
Pe de o parte explicatia postului este de pregatire spirituala, in ideea: renuntarii ("autobiciuire") la ceva placut, sau ca anumite alimente au un efect negativ asupra spiritului (continut si cantitate) etc.
Pe de alta parte se spune clar ca de la ora 12 noaptea sa nu mai iei nimic in gura, sa primesti Taina pe stomacul gol. Si dupa aceea totusi sa mananci ceva (de post sau de dulce dupa caz).

Si eu as vrea sa ma lamuresc. Mai ales ca unele persoane au de luat si medicamente si nu stiu cum trebuie considerate ele. Se pot lua sau nu.

P.S Eu nu am intalnit nici un caz sa fie refuzat un bebelus la impartasit, sau sa fie cerut sa fie cu stomacul gol.
Nu cred ca si-ar mai duce nimeni copiii la impartasit in aceste conditii. Pentru copii mai marisori este una, dar pentru bebelusi este greu si periculos sa-i opresti de la mancat.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 20.01.2014 at 13:46:47.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.01.2014, 15:42:24
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Oh da. E periculos. Macsim.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.01.2014, 16:41:17
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ai dreptate aici.
Nici nu este clar.
Pe de o parte explicatia postului este de pregatire spirituala, in ideea: renuntarii ("autobiciuire") la ceva placut, sau ca anumite alimente au un efect negativ asupra spiritului (continut si cantitate) etc.
Pe de alta parte se spune clar ca de la ora 12 noaptea sa nu mai iei nimic in gura, sa primesti Taina pe stomacul gol. Si dupa aceea totusi sa mananci ceva (de post sau de dulce dupa caz).

Si eu as vrea sa ma lamuresc. Mai ales ca unele persoane au de luat si medicamente si nu stiu cum trebuie considerate ele. Se pot lua sau nu.

P.S Eu nu am intalnit nici un caz sa fie refuzat un bebelus la impartasit, sau sa fie cerut sa fie cu stomacul gol.
Nu cred ca si-ar mai duce nimeni copiii la impartasit in aceste conditii. Pentru copii mai marisori este una, dar pentru bebelusi este greu si periculos sa-i opresti de la mancat.
Postul nu este autobiciure, ci este un exercitiu de detasare de lume, pentru a putea sa ne apropiem de Dumnezeu.
Nu pentru a ne face rau sau a suferi, ci pentru a nu fi dependenti de lucrurile care nu sunt Dumnezeu - si sa ne putem apropia apoi de ele cu recunostiinta fara de Cel care le-a creat.
La fel, inainte de imaprtasanie ni se cere sa tinem un post 'total' de cateva ore.
Se cere, acum, de la 12 noaptea, regula nu a fost aceeasi in toate timpurile. Dar este bine sa avem o regula dupa care sa ne ghidam, cu o logica a ei.
In cazul asta este si ideea ca impartasania sa fie, in principiu, primul lucru pe care il 'mancam' in ziua respectiva, ca sa aratam ca Ii dam lui Dumnezeu intaietate.
Nu pentru a avea 'burta goala' ca sa nu se amestece imartasania cu mancarea - asta ar fi chiar absurd. Pai de ce ne impartasim, nu ca impartasania sa se amestece cu fiecare celula a trupului nostru?
In cazul persoanelor care iau medicamente importante (de ex. pt diabet sau tiroida sau inima), eu stiu ca putem sa le luam, pentru ca Dumnezeu nu ne cere sa ne inbolnavim ca sa ne impartasim cu El.
De altfel si femeilor insarcinate si care alapteaza preotii (cei pe care ii cunosc eu) le spun sa nu stea chiar nemancate atatea ore. (Eu una stiu ca daca stateam cu stomacul gol si mai ales fara apa vedeam negru inaintea ochilor).

Deci, in ceea ce priveste bebelusii si copiii mici, nu are sens sa le impui o asceza inainte ca ei sa o poata face - atat fizic, cat si cu inima.
Cel mai bine este sa fie introdusi treptat in disciplina postului, si cred ca fiecare copil este diferit si trebuie discernamant din partea parintilor.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.01.2014, 18:46:06
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pe de o parte explicatia postului este de pregatire spirituala, in ideea: renuntarii ("autobiciuire") la ceva placut, sau ca anumite alimente au un efect negativ asupra spiritului (continut si cantitate) etc.
Te rog mult Sophia, raspunde la urmatoarele intrebari:

1) ti-a zis tie vreodata vreun preot ortodox ca explicatia postului este spre autobiciunire ???????????

2) Ti-a zis tie vreun preot ortodox ca anumite alimente (luate in cantitati cumpatate si cu multumire catre Dumnezeu) au efect negativ asupra spiritului???????????

3) In caz ca raspunsul la primele 2 intrebari este "NU", te-ai gandit cat rau poti face altora, facand in cunostiinta de cauza, asemenea afirmatii false ? Cum ai facut tu sa spui ca explicatia postului "este" iar apoi expunand opinia ta perosnala, si nu ce ne invata preotii ortodocsi ???

4) Tu ai duhovnic?
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 20.01.2014 at 18:58:05.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.01.2014, 19:25:57
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
dar pentru bebelusi este greu si periculos sa-i opresti de la mancat.
Greu da, periculos nu.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.01.2014, 19:31:06
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Fani - multumesc mult pentru explicatii. Cam asa gandesc si eu.
Primele doua fraze insa nu le-am inteles.

@Adam - iti raspund la intrebari

Incep cu finalul: am un preot la biserica noastra aici si am discutat cu el putin aceste aspecte. El este mai bland si nu pune accent pe anumite probleme asa ca unii de acest forum. Ex. postul, sau femeia in anumite zile ale lunii.

Nu am facut afirmatii false. Nu eu. Eu am preluat de pe acest forum si nu numai.
La primele doua intrebari nu am raspuns de nici un fel. Nu am discutat cu preotul semnificatia postului, ci alte aspecte.

De-a lungul timpului am citit pe axest forum o gramada de pareri referitoare la post si le-am cumulat in aceasta postare.
Deci:
Multi asa spun, ca postim pentru ca trebuie sa renuntam la ceva pentru Dumnezeu (asta eu numesc autobiciuire - o suferinta pe care ne-o facem pentru Dumnezeu). Si atunci fie renuntam la alimente de dulce, fie renuntam la anumite lucruri care ne plac (ex. ciocolata).
Altii spun ca produsele alimentare te ingreuiaza, ca nu te poti ruga (bine) daca mananci lapte, oua, sau carne. Cu asta nu sunt acord/lamurita.
Altii spun ca trebuie sa reducem cantitatile de alimente, chiar si la cele de post.

Inca o data - asa am gasit pe acest forum, nu este de la mine. Nu-mi da mereu mie vina. Daca ar scrie cineva (un preot, teolog de vreun fel) ceva clar, atunci am avea toti varianta corecta.

@Ovidiu si Dragos - preotul nostru a raspuns in mai multe randuri la intrebarea parintilor legata de postul copiilor.
A spus sa nu faca experimente cu copiii, sa nu-i puna la post pentru ca este periculos, pot fi dezechilibrati.

Voi ati putea sa va asumati riscul de a tine bebelusi fara mancare de tot, sau sa-i hraniti numai cu ceai?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 20.01.2014 at 19:35:28.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.01.2014, 19:58:21
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sophia, eu nu sunt pentru post la bebeluși, adică el poate fi alăptat la 10:45 și la 11:00 să-l împărășești. Eu nu am auzit de nici o regulă de post la bebeluși (e prima dată când aud aberația cu ”amestecul”), dar dacă poți ca să eviți o regurgitare, de ce să nu o faci, tu știind ora la care urmează a fi împărtășit. Și nu e periculos să ții, de exemplu, 2-3 ore pruncul nemâncat, însă e GREU să-l ții nemâncat când începe să plângă (cel mai probabil de foame), iar alăptatul îl liniștește cel mai bine.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
bebelusi, biserica, copii, euharistie, impartasanie

Thread Tools
Moduri de afișare