Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.08.2015, 22:29:53
bogdan.mx bogdan.mx is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.01.2015
Mesaje: 52
Implicit intrebare

De ce trebuie neaparat sa te spovedesti inainte de impartasanie? Sa fie asta doar un obicei local? Ca daca stam sa ne gandim lucrul asta nu este scris nici in biblie, cat de des sau rar se poate sa se impartaseasca cineva.

Stiu ca exista canonul Bisericii care spune ca pentru cutare pacat nu ai voie la impartasanie, insa atunci cred ca nimeni nu ar mai fi vrednic. Cine, nu a furat, cine nu a desfranat, cine nu a spus glume sau a ras nebuneste sau cine nu s-a imbatat si cate si mai cate?

Majoritatea pacatelor te opresc de la impartasanie. Asta nu inteleg eu, de ce este regula asta... avand in vedere ca impartasania este pentru iertarea pacatelor si intarire sufleteasca.

Poate interpretez eu gresit.. dar Mantuitorul spune: Beti dintru acesta TOTI. Sau luati, mancati, acesta este trupul Meu..
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.08.2015, 22:36:43
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Oh my..

Tinfoil hat: ON !
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.08.2015, 22:44:38
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

De ce trebuie neaparat sa te speli inainte de a te da cu deodorant sub brat?
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.08.2015, 22:45:33
bogdan.mx bogdan.mx is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.01.2015
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Oh my..

Tinfoil hat: ON !
ce te miri? tu esti vrednic de impartasanie?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.08.2015, 22:46:15
bogdan.mx bogdan.mx is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.01.2015
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
De ce e important sa te speli inainte de a te da cu deodorant sub brat?
ce comparatie faci... deodorant vs sfanta impartasanie :))
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.08.2015, 22:50:13
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan.mx Vezi mesajul
ce te miri? tu esti vrednic de impartasanie?
Poate ca is prea putini,totusi niste precautii si pregatiri trebuiesc luate in prealabil.

Dar de ce intrebi? Curiozitate personala?
Apropos de ce intrebi si despre relatiile intime in timpul gravidiei,experienta de viata sau pur si simplu te plictisesti si nu ai bani de vacanta?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.08.2015, 23:07:57
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan.mx Vezi mesajul
De ce trebuie neaparat sa te spovedesti inainte de impartasanie? Sa fie asta doar un obicei local? Ca daca stam sa ne gandim lucrul asta nu este scris nici in biblie, cat de des sau rar se poate sa se impartaseasca cineva.

Stiu ca exista canonul Bisericii care spune ca pentru cutare pacat nu ai voie la impartasanie, insa atunci cred ca nimeni nu ar mai fi vrednic. Cine, nu a furat, cine nu a desfranat, cine nu a spus glume sau a ras nebuneste sau cine nu s-a imbatat si cate si mai cate?

Majoritatea pacatelor te opresc de la impartasanie. Asta nu inteleg eu, de ce este regula asta... avand in vedere ca impartasania este pentru iertarea pacatelor si intarire sufleteasca.

Poate interpretez eu gresit.. dar Mantuitorul spune: Beti dintru acesta TOTI. Sau luati, mancati, acesta este trupul Meu..
Pentru ca procesul tehnologic duhovnicesc este mai eficient cupland spovedania de impartasire.

Mantuirea nu este altceva decat o purificare completa a fiintei prin unirea ei cu Dumnezeu.

Spovedania este o purificare de patimile vascoase, in timp ce impartasania este mult mai fina, patrunde pana la radacina duhului pe care il lumineaza si curata.


Teoretic/practic ne putem impartasi si fara o spovedanie preliminara (necanonic) insa efectul purificarii este de o mai mica amplitudine.

Este ca si cum ai vrea sa lipesti doua suprafete nedegresate (care prezinta particule de praf) cu clei.

----

In liturghia budista se pastreaza aceeasi succesiune:
purificare preliminara - impartasire.
__________________

Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.08.2015, 23:10:11
bogdan.mx bogdan.mx is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.01.2015
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Poate ca is prea putini,totusi niste precautii si pregatiri trebuiesc luate in prealabil.

Dar de ce intrebi? Curiozitate personala?
Apropos de ce intrebi si despre relatiile intime in timpul gravidiei,experienta de viata sau pur si simplu te plictisesti si nu ai bani de vacanta?
nu am dreptul sa nu am curiozitati? mi se pare normal sa intreb cand nu inteleg ceva..
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.08.2015, 23:22:05
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Curiozitatile vin pe parcursul exercitarii credintei.

De exemplu daca vine pe forum un pusti de 17 ani si are curiozitati despre viata intima a celor casatoriti pe timp de post sau in timpul sarcinii ,nu prea este OK.
Vorbim ca sa ne aflam in treaba ca la claca,sa treaca vremea si sa ne amuzam de parerile diverse.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.08.2015, 23:55:40
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Uite o pagina care te ajuta sa-ti raspunzi la intrebari. Citeste pana jos. http://www.sfintiiarhangheli.ro/cand...-ne-impartasim
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare