Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.03.2016, 16:02:05
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Subscriu la cele spuse de Dl.Mihnea...Pe copilul meu autist incerc sa-l impartasesc cat mai des.Parintele nostru duhovnic stie de situatia lui si-i da Sf Euharistie fara probleme, avand in vedere ca spovedania este imposibila.Limbajul lui contine cateva cuvinte..inca n-a trecut la nivelul mai complex al propozitiiilor si frazelor..Poate ne ajuta bunul Dumnezeu sa ajungem si acolo...
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.03.2016, 16:40:13
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ce se intampla cu oamenii bolnavi de dementa, care nu stiu de ei?
Pot primi ultima impartasanie?
Acu' nu'ș ce să zic, da' procedând la un proces logic, nu prea văd care-i diferența dintre un bolnav în starea de care zici tu, Sophia, și unul care e în comă, de ex. Că nici unul, nici altul nu mai știu de el. Și despre al doilea, SIGUR, nu se poate împărtăși, conform cu învățătura ortodoxă. *

* Nu mă interesează cea catolică, fără supărare domnu' doctor.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.03.2016, 17:21:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pozitia romano-catolica mi se pare corecta desi initial mi s-ar fi parut mai logica asocierea care o face Dragos.

Insa nu poti asocia pe cineva care este total inconstient cu o persoana care are o capacitate cognitiva redusa.

Atat timp cat impartasim bebelusi, cred ca putem impartasi si persoane cu dizabilitati mentale.

Ceea ce cred ca este important totusi de luat in considerare este starea duhovniceasca inainte de instalarea acestor dizabilitati.
Daca era cu adevarat un membru al bisericii.

Pentru ca nu poti "converti" un om cu forta, profitand de capacitatea lui redusa de intelegere.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.03.2016, 19:44:54
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Asta da, mai degrabă este un argument.
Dar, bineînțeles, cine e ăla care zice ce și cum? Că poate duhovnicul respectivei persoane nu-i prin zonă...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.03.2016, 12:55:25
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Va multumesc tuturor pentru raspuns.
Am inteles si sunt de acord cu problemele pe care le puneti.
Imi amintesc eu ca nu demult am citit intamplator undeva ca exista situatii in care o persoana nu poate fi impartasita si se facea referire la starea mintala a persoanei, daca este constienta si etc. Mai era si situatia daca este capabil omul sa primeasca si sa inghita. Pentru ca nu se poate face cu forta.

Acum nu mai gasesc nimic.

Sigur ca voi aveti dreptate legat de starea de credinta. Desi, ma intreb daca nu exista si acolo exceptie, precum s-a facut cu talharul de pe cruce, de langa Iisus.
Eu citisem, cum ziceam mai sus, ca trebuie ca persoana sa inteleaga actul, sa vrea si sa poata.

Eu vad diferit situatiile descrise de voi: copii, oameni aflati in coma, sau persoane cu diverse handicapuri mentale.

Nu poti compara totusi un copil cu un om dement, care nu mai judeca.
Copiii cam inteleg si au o vointa. Vad multi copii care nu vor sa primeasca Sf. Impartasanie. Si nu sunt fortati totusi.
Altii se duc cu placere.
Bebelusii la fel. Unii se opun vehement, altii nu au probleme.

Un om aflat in coma - depinde de felul comei.
In coma profunda omul nu poate primi Impartasanie.
Mai exista coma superficiala (Wachkoma in germana). Acel om percepe niste lucruri, chiar comunica.

La copiii si adultii cu handicapuri mentale nu pot sa ma pronunt.
Eu intelesesem de ex. ca un copil autist este normal, doar ca are niste tulburari de comportament. Chiar unii au o minte extraordinara.

In fine eu imi si va pun si intrebarea asupra rolului ultimei impartasanii.
Sunt oameni care sunt constienti si doresc si primesc cu drag si pleaca apoi impacati dincolo.
Dar cei care sunt in stare foarte rea, care nu mai stiu nimic - chiar daca poti sa le torni in gura- dar la ce le foloseste daca ei nu percep, nu inteleg?

Mai scria undeva ca de fapt trebuie facuta intai spovedania, dar se poate renunta la ea daca nu se poate.

In fine, este hotararea celor in cauza. Ei trebuie sa caute preotul si sa-l in trebe (sunt in tara ei).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.03.2016, 13:18:25
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Desi, ma intreb daca nu exista si acolo exceptie, precum s-a facut cu talharul de pe cruce, de langa Iisus.
Păi tâlharul era cât se poate de conștient când l-a primit pe Dumnezeu!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.03.2016, 13:41:18
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pozitia romano-catolica mi se pare corecta desi initial mi s-ar fi parut mai logica asocierea care o face Dragos.
Pentru ca nu poti "converti" un om cu forta, profitand de capacitatea lui redusa de intelegere.
si in cazul acestor persoane, ce se poate face? Eu cred ca ramane la latitudinea preotului (duhovnicului) care cunoste cazul, daca va impartasi sau nu astfel de persoane
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.03.2016, 14:36:24
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Păi tâlharul era cât se poate de conștient când l-a primit pe Dumnezeu!
Eu ma refeream la obiectia cu starea duhovniceasca de dinainte.
Se mai poate ca un om sa se schimbe in ultima clipa, deci nu poti sa judeci de fapt nici asa: n-a fost bun, nu-l impartasim.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.03.2016, 14:46:29
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.206
Implicit

Nu din cauză că n-ar fi fost bun. Însă dacă preotul știe că omul acela făcea parte în mod real din Biserică, atunci știe că ar dori să se împărtășească; iar dacă înainte de a deveni inconștient nu era credincios, preotul nu poate presupune că acum ar vrea să fie împărtășit.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 22.03.2016 at 15:42:20.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.03.2016, 15:22:37
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Intr-adevar, Sophia, cazurile despre care vorbim sunt complet diferite.Eu ma refeream strict la copilul meu si cum ii este permis sa primeasca Sf.Euharistie fara o spovedanie in avans, desi a implinit 7 ani.
Probabil diferenta o face faptul ca el intelege (inca nu 100% verbal), dar majoritatea cuvintelor le pricepe, le intuieste sensul..Problema la el e cu feedback-ul, raspunsul inapoi..si aici ne muncim cu terapie..si-n viitorul apropiat cu niste ore de logopedie..
Dar pana nu-si da drumul la vorbit asa cum trebuie, in propozitii, fraze, pana nu are continuitate in idei(de ex ca si cum ar povesti un basm), pana nu are notiuni de temporalitate(sa poata sa spuna preotului " Am mintit" sau "am suparat-o pe mama","nu voi mai face", etc) nu este posibila o spovedanie.
Copilul este tot timpul bucuros ca merge la biserica,face corect Sf.Cruce, saruta icoanele, deschide cu placere gurita la Sf.Impartasanie si asteapta nerabdator bomboana sau dulcele de dupa...:) Avem un parinte duhovnic f ok si f lipicios cu copii..trag copii la el ca mustele la miere..:) Singura chestie ar fi ca baietelul nu rezista toata Sf Liturghie(3-4 ore), in sensul ca se plictiseste si vrea acasa..
Ce sa zic...noi avem incredere in Dumnezeu si mergem inainte...:)
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare