Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.02.2016, 21:33:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Iar dezlegarea pentru împărtășire, ca să nu mai pomenesc de cele trei zile de post premărgătoare sunt invenții pioase rusești de prin secolul al XVII. Toate aceste obiceiuri devenite legi, au avut ca rezultat paradoxul bisericilor pline de catehumeni botezați și spectatori la Sfânta Liturghie. Dar asta-i altă poveste...!
Sunt mai degraba inventii ale unor teologi contemporani (Parintele Pruteanu ajungand pana la a nega existenta Sfintei Maria Egipteanca pentru ca nu s-a impartasit des), care au facut studii partizane, ignorand ceea ce contrazicea conceptia lor.
Legat de postul inainte de Impartasire (tocmai de aceea e recomandarea cu Impartasirea de minim patru ori pe an, in timpul marior posturi), iata de spune Sfantul Ioan Gura de Aur, cu mult inainte de crestinarea rusilor:
"Când aveți a vă apropia de masa aceasta înfricoșătoare și dumnezeiască și de Sfintele Taine, să faceți aceasta cu frică și cu cutremur, cu conștiința curată, cu post și cu rugăciune."
Si "Iar tu, mai înainte de a te împărtăși, postește, ca să te arăți vrednic de Împărtășire;"
Liturghierul spune ca se poate impartasi cineva si mai des decat in cele patru posturi, cu cnditia sa posteasca inainte: "Iar de vor vrea sa se apropie de Sfanta impartasanie si afara de cele patru posturi obisnuite, sa posteasca mai inainte... si sa se pregateasca dupa randuiala, prin marturisirea pacatelor..." (Liturghier, ed. 1987, p. 442).
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.02.2016, 21:34:30
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dar preoții țin post sâmbăta?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.02.2016, 21:38:51
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Stai că avem pe aici un frate (cu pretenții) care vorbea de minim cinci zile de post înainte de a te împărtăși. :)
Din cate imi amintesc Parintele Cleopa spunea de cinci zile de post, dar majoritatea preotilor recomanda doar trei zile.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.02.2016, 22:11:59
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sunt mai degraba inventii ale unor teologi contemporani (Parintele Pruteanu ajungand pana la a nega existenta Sfintei Maria Egipteanca pentru ca nu s-a impartasit des), care au facut studii partizane, ignorand ceea ce contrazicea conceptia lor.
Legat de postul inainte de Impartasire (tocmai de aceea e recomandarea cu Impartasirea de minim patru ori pe an, in timpul marior posturi), iata de spune Sfantul Ioan Gura de Aur, cu mult inainte de crestinarea rusilor:
"Când aveți a vă apropia de masa aceasta înfricoșătoare și dumnezeiască și de Sfintele Taine, să faceți aceasta cu frică și cu cutremur, cu conștiința curată, cu post și cu rugăciune."
Si "Iar tu, mai înainte de a te împărtăși, postește, ca să te arăți vrednic de Împărtășire;"
Liturghierul spune ca se poate impartasi cineva si mai des decat in cele patru posturi, cu cnditia sa posteasca inainte: "Iar de vor vrea sa se apropie de Sfanta impartasanie si afara de cele patru posturi obisnuite, sa posteasca mai inainte... si sa se pregateasca dupa randuiala, prin marturisirea pacatelor..." (Liturghier, ed. 1987, p. 442).
Până ajungi la pregătirea lui Pruteanu în materie de istorie liturgică, ai nevoie de încă cel puțin o viață și un creier mult mai dezvoltat în a pricepe lucruri ce țin de profunzimea teologiei creștine. Și eliberat de obsesii confesionaliste, evident.
Și ca să citezi din Sfântul Ioan Hrisostom, demonstrează-mi întâi că ai citit măcar o treime din opera lui, cu încadrarea acesteia în epocă și stăpânirea terminologiei hrisostomiene.

Pregătirea pentru împărtășirea cu Sfintele Taine nici nu mai trebuie evidențiată, creștinii responsabili cunosc faptul că nu se pot apropia de potir în chip nevrednic. Iar postul cuprinde multe lucruri, nu doar clișeele vehiculate astăzi mai peste tot.
Deci care-i problema ta, alta decât să te tot bagi aiurea în discuții?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.02.2016, 10:40:14
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Deci dacă mă împărtășesc de Izvorul Tămăduirii, trebuie să țin post toată Săptămâna Luminată, inclusiv Duminica Învierii?
nu se tine post in saptamana Luminata si niciodata Sfanta impartasanie nu este conditionata de post
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.02.2016, 21:26:48
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Până ajungi la pregătirea lui Pruteanu în materie de istorie liturgică, ai nevoie de încă cel puțin o viață și un creier mult mai dezvoltat în a pricepe lucruri ce țin de profunzimea teologiei creștine. Și eliberat de obsesii confesionaliste, evident.
Și ca să citezi din Sfântul Ioan Hrisostom, demonstrează-mi întâi că ai citit măcar o treime din opera lui, cu încadrarea acesteia în epocă și stăpânirea terminologiei hrisostomiene.
Daca Parintele Pruteanu contrazice ce spune Sfantul Ioan Gura de Aur (si ceilalti sfinti, ca nu doar sfantul tinea post) si ce spune Predania Bisericii nu inseamna ca trebuie sa faca cineva mai multe studii si sa-i creasca capul ca sa nu mai vada adevarul. Dar nu e vorba doar de Parintele Pruteanu, domnia sa a preluat ideile de la altii, doar ca cautat argumente sa le sustina. Uite raspunsul Parintelui Gheorghe Calciu tot la un astfel de articol al unui preot din SUA: http://www.crestinortodox.ro/credint...ciu-69884.html
Citatele le-am luat din lucrarea Parintelui Cleopa.
Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Pregătirea pentru împărtășirea cu Sfintele Taine nici nu mai trebuie evidențiată, creștinii responsabili cunosc faptul că nu se pot apropia de potir în chip nevrednic. Iar postul cuprinde multe lucruri, nu doar clișeele vehiculate astăzi mai peste tot.
Aici suntem amandoi de acord, dar teologii care propaga aceste idei sustin ca nu e nevoie nici macar de spovedanie inainte, ca oricum suntem toti pacatosi si Impartasania te curata de pacate, nu trebuie sa fii curatat inainte. Din nou, contrat a ceea ce spune Sfantul Ioan Gura de Aur (citat luat tot din lucrarea Parintelui Cleopa, ca sa nu mai discutam contextul): "Când auzi zicându-se «Sfintele Sfinților», să știi că aceasta înseamnă că dacă nu este cineva sfânt, să nu se apropie. Nu numai curat de păcate, zice, ci sfânt, că pe cel sfânt nu numai izbăvirea de păcate îl face astfel, ci venirea de față a Duhului Sfânt și bogăția faptelor bune."
Daca in primii ani nu era o regula la Impartasirea cu Sfintele Taine, pentru ca multi se imbolnaveau si unii mureau (cum spune Sfantul Apostol) s-a adoptat o pregatire prealabila, cateva zile de post si rugaciune. Apoi s-a trecut de la spovedania publica la spovedania inaintea preotului inainte de Impartasire. Aceasta este un minim necesar, pentru ca ca spovedania curata de pacate pe credincios. Biserica stie mai bine ce face, nu trebuie sa se reformeze, ajungandu-se iar la multi se imbolnaveau si unii mureau.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.02.2016, 22:03:33
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Părintele Pruteanu nu contrazice pe Ioan Gură de Aur și nici predania, ci doar prejudecățile google-liștilor infatuați care se bagă în discuții cu mult peste capacitatea lor de înțelegere.

Postul recomandat de Ioan Gură de Aur este cu totul altceva decât legiferările recente referitoare la Împărtășirea cu sfintele Taine. Sfântul n-ar fi acceptat niciodată împărțirea timpului vieții în trei zile în care mimezi viața curată și restul timpului cu dezlegare la destrăbălare. Logica celor trei zile este fariseică, contraproductivă creșterii duhovnicești, minimalistă și semn de slăbire gravă a credinței.

Un exemplu de vorbire a lui Ioan Gură de Aur despre post:

"Că nu numai vremea postului, ci și amintirea lui poate să ne aducă foarte mari foloase. Și după cum cei dragi ai noștri, nu numai dacă sunt de față, ci și dacă ne vin în minte, ne umplu de multă bucurie, așa și zilele postului, și slujbele, și petrecerea simplă, și toate celelalte bunătăți care ne-au rodit din el, ne veselesc din pomenirea lui. Dacă adunându-le în cuget pe toate acestea, ne aducem aminte de ele, mari roade vom dobândi și în vremea de acum. Acestea vi le spun nu ca să vă silesc să postiți, ci ca să vă înduplec să nu vă desfătați, nici să aveți o dispoziție lăuntrică ca a celor mai mulți dintre oameni, dacă mai trebuie numiți oameni cei care au o asemenea micime de suflet, încât, ca niște scăpați din lanțuri și de temniță grea, zic unii către alții: „Greu am mai străbătut marea postului”. Alții însă, mai slabi de cuget decât aceștia, se tem până și pentru următorul Post al Paștilor.
Și acesta vine din faptul că, în toată cealaltă vreme, se dau pe ei înșiși cu toată puterea la desfătări și neînfrânare și beție. Dacă ne-am îngrijit să petrecem celelalte zile [care nu sunt din vremea postului] în chip cuviincios și cu blândețe, dacă am dorit postul care a trecut, atunci și când va veni următorul, îl vom primi cu mare bucurie. Căci ce bunătate nu ne vine din post? Toate sunt pline de liniște și pace curată. Oare nu și casele sunt eliberate de tulburare și alergătură și de toată agitația? Dar mai înainte de case mintea celor ce postesc se bucură de această liniștire. Și tot orașul urmează [apoi] bunei rânduieli a minții și a caselor. Că nici seara nu se mai aud cântăreți, nici ziua agitatori și bețivi, nici cei ce strigă ori bătăioși, ci peste tot se poate vedea multă liniștire. Dar acum nu este așa, ci de cum se crapă de ziuă, țipete și tulburări și alergături ale bucătarilor și osteneală; fum cu duiumul și în casă și în cugete; în noi patimi care ne ard dinăuntru; flacăra din poftele nelalocul lor ne este aprinsă de desfătare."
(Omilii despre educația copiilor)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.02.2016, 22:42:06
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mihai, mulțumesc. :)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.02.2016, 23:06:51
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Mihai, mulțumesc. :)
Dacă te-ai folosit, mulțumirea e de partea mea!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.02.2016, 02:33:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Părintele Pruteanu nu contrazice pe Ioan Gură de Aur și nici predania, ci doar prejudecățile google-liștilor infatuați care se bagă în discuții cu mult peste capacitatea lor de înțelegere.
Postul recomandat de Ioan Gură de Aur este cu totul altceva decât legiferările recente referitoare la Împărtășirea cu sfintele Taine. Sfântul n-ar fi acceptat niciodată împărțirea timpului vieții în trei zile în care mimezi viața curată și restul timpului cu dezlegare la destrăbălare. Logica celor trei zile este fariseică, contraproductivă creșterii duhovnicești, minimalistă și semn de slăbire gravă a credinței.
Un nou citat care nu are nicio legatura cu ceea ce discutam. Inca de cand am vorbit prima data cu tine am observat ca dai citate pe care nu le intelegi ori din lipsa cunostintelor, ori nu intelegi ce scrie (sau ambele). Unde scrie sfantul ca postul nu e la fel ca postul din zilele noastre? Mai ales ca aminteste de postul Sfintelor Pasti. Sfantul spune exact ce afirma in prima fraza: "Că nu numai vremea postului, ci și amintirea lui poate să ne aducă foarte mari foloase." Vorbeste de posturile mari si de faptul ca binefacerile lor se intind si peste perioada de dupa post. Sfantul ii indeamna sa ramana cumpatati si dupa ce se termina postul. " Dacă ne-am îngrijit să petrecem celelalte zile [care nu sunt din vremea postului] în chip cuviincios și cu blândețe, dacă am dorit postul care a trecut, atunci și când va veni următorul, îl vom primi cu mare bucurie."
Nici nu am zis ca sfantul spune de trei zile, probabil erau mai multe zile in acele vremuri. Preotii de azi spun de trei zile, daca nu iti convine si vrei sa reformezi Biserica du-te si cere-le socoteala, editeaza alte carti de cult, nu-mi spune mie ca doar eu as sustine asa ceva.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare