Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.06.2016, 02:35:17
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit Împărtășania și cearta

Salutări tuturor. Am o întrebare, slavă Domnului miercuri m-am spovedit și mi-a spus părintele că mă pot împărtăși, însă, după aceea, m-am certat rău de tot cu o prietenă, nu au fost înjurături dar ne-am zis cuvinte urâte amândoi, și nu mai vorbește cu mine. Încă mă doare ce mi-a spus, în sensul că m-a nedreptățit și a făcut alte persoane să creadă lucruri greșite despre mine, folosind minciuni, însă, totuși, i-am cerut iertare, vrând să ne împăcăm, dar ea nu vrea să mai aibă de-a face cu mine. Vreau să vă întreb dacă mă pot împărtăși duminică, totuși, după aceasta. Părintele meu duhovnic a zis că, dacă mi-am cerut iertare și sunt împăcat cu ea, în sufletul meu, atunci mă pot împărtăși, dar vreau să aud și părerea voastră. Eu mă simt împăcat cu ea, încă mă dor cuvintele și minciunile care le-a zis despre mine, fiind recente, dar se vor duce cu timpul, însă am iertat-o.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.06.2016, 03:16:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Conditia pentru a va putea impartasi este sa nu aveti pacate care sa apese pe suflet. In cazul in care aveti pacate usoare (=veniale sau lesne iertatoare), va puteti impartasi dupa un act de pocainta. In cazul in care aveti un pacat de moarte (=capital sau grav), va puteti impartasi dupa o noua spovada.

Sudalma asupra cuiva egal in ierarhie este pacat usor sau de moarte dupa felul ei. Astfel, daca ea cuprinde batjocura la adresa lui Dumnezeu, a celor sfinte, a sfintilor Lui (de tip "grijania ma-tii!") este pacat de moarte, fiindca e incalcare a poruncii a doua. De asemenea, dupa anumite pareri larg impartasite, este pacat de moarte daca numeste pe celalalt dobitoc sau vreun animal (Domnul se refera la asta undeva in Evanghelie, dar nu-mi amintesc exact locul). In toate celelalte cazuri, este vorba de un pacat usor.

Prin urmare, aplicand la cazul adus in discutie si judecand numai dupa cele expuse, reiese ca e vorba de un pacat venial. Prin urmare, dupa cum a spus si duhovnicul dv, va puteti impartasi daca, realizand ca mania nu este placuta Domnului si ca dimpotriva, daca vrem sa ne asemanam Lui trebuie sa fim indelung rabdatori, va pare rau de cele facute, ati fi vrut sa nu aiba loc si ii promiteti lui Dumnezeu, cu ajutorul harului Lui, sa fiti mai ponderat si rabdator in situatii viitoare.

Laudetur Iesus Christus!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.06.2016, 10:05:32
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Părintele meu duhovnic a zis că, dacă mi-am cerut iertare și sunt împăcat cu ea, în sufletul meu, atunci mă pot împărtăși,
"Parintele meu duhovnic a zis ca" - dupa mine, aveti deja raspunsul, prin gura duhovnicului.

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
dar vreau să aud și părerea voastră.
Putem noi sa va dam dezlegare, sau interdictie pentru a va impartasi? Sau ati tine cont macar o secunda de asta?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.06.2016, 10:28:16
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
însă, după aceea, m-am certat rău de tot cu o prietenă, nu au fost înjurături dar ne-am zis cuvinte urâte amândoi, și nu mai vorbește cu mine. Încă mă doare ce mi-a spus, în sensul că m-a nedreptățit și a făcut alte persoane să creadă lucruri greșite despre mine, folosind minciuni, însă, totuși, i-am cerut iertare, vrând să ne împăcăm, dar ea nu vrea să mai aibă de-a face cu mine. Vreau să vă întreb dacă mă pot împărtăși duminică,
Intrebare : tu vrei sa te impaci cu persoana respectiva ca sa te impartasesti sau
vrei sa te impaci cu persoana respectiva doarece iti iubesti aproapele (din dragoste pt om ) ?
Apoi mai este o chestie : cine are pe lumea asta dreptate ca cineva sa-l nedreptateasca ?
Singurul care se cred nedreptatit este vrasmasul.
Eu personal daca as fi in locul tau si mi s-ar fi intamplat chestia asta si m-as fi simitit nedreptatit atunci m-as spovedi duhovnicului meu urmatoarele:
1.am mandrie, am slava desearta
2. imi dispretuiesc aproapele
3. conteaza mai mult sa ma impartasesc decat sa-mi iubesc aproapele.
4. nu-l iubesc pe Dumnezeu.

Cel putin asa vad eu situatia.S-ar putea insa sa ma insel.E doar o parere personala.Eu asa face.Dar tu nu esti eu.Prin urmare ia cele de mai sus
cu titlu informativ.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.06.2016, 13:56:39
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Salutări tuturor. Am o întrebare, slavă Domnului miercuri m-am spovedit și mi-a spus părintele că mă pot împărtăși, însă, după aceea, m-am certat rău de tot cu o prietenă, nu au fost înjurături dar ne-am zis cuvinte urâte amândoi, și nu mai vorbește cu mine. Încă mă doare ce mi-a spus, în sensul că m-a nedreptățit și a făcut alte persoane să creadă lucruri greșite despre mine, folosind minciuni, însă, totuși, i-am cerut iertare, vrând să ne împăcăm, dar ea nu vrea să mai aibă de-a face cu mine. Vreau să vă întreb dacă mă pot împărtăși duminică, totuși, după aceasta. Părintele meu duhovnic a zis că, dacă mi-am cerut iertare și sunt împăcat cu ea, în sufletul meu, atunci mă pot împărtăși, dar vreau să aud și părerea voastră. Eu mă simt împăcat cu ea, încă mă dor cuvintele și minciunile care le-a zis despre mine, fiind recente, dar se vor duce cu timpul, însă am iertat-o.
Daca asa ti-a spus duhovnicul, faci ce spune el. Faci ascultare de el, nu de cei de pe forum.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.06.2016, 15:30:07
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Duhovnicul mi-a spus că da, dacă eu sunt împăcat. Preotul la care m-am spovedit (sunt în altă țară și nu m-am putut spovedi la duhovnicul meu) a spus că nu până nu mă împac... Ce ar trebui să fac? Dacă condiționez împărtășania mea de iertarea acelei persoane... S-ar putea să nu mă mai împărtășesc în veac...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.06.2016, 15:45:59
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Duhovnicul mi-a spus că da, dacă eu sunt împăcat. Preotul la care m-am spovedit (sunt în altă țară și nu m-am putut spovedi la duhovnicul meu) a spus că nu până nu mă împac... Ce ar trebui să fac?
Pai situatia este un pic incurcata.Pt ca in astfel de cazuri eu personal n-as stii
daca sunt legat sau nu.
Fata de preotul din tara nu esti legat cu nimic.Fata de preotul din strainatate
esti legat si n-ai voie sa te impartasesti pana nu te dezleaga.

Citat:
S-ar putea să nu mă mai împărtășesc în veac...
Asta nu-i o ceritutidine ci sunt ispite. Sa fim seriosi, nu exista fundament nicaieri pt astfel de concluzii.

Insusi faptul ca dupa spovedanie te-ai certat si preotul acesta te-a oprit poate sa semnifice faptul ca ar trebui sa repeti spovedania , asta dupa ce in prealabil ai facut o cercetare mai amuntita a pacatelor.

Din propria experienta am observat ca atunci cand te certi cu cineva si te
simti nedreptatit insemna ca ai mandrie. Pe undeva exista o forma de mandrie ascunsa, manifestata sub alta forma.
Si zic asta , pt ca un om smerit nu prea sa cearta mai cu nimeni pt ca nu prea il ma interseaza daca are sau nu dreptate.Pentru acel om este mult
mai important sa nu-si piarda pacea interioara(adica prezenta Duhul Sfant) decat
obiectul oricarui conflict.
Daca esti intr-o stare de conflict(certat) cu cineva e foarte greu sa aduci inapoi aceea pace interioara, acea stare de calm si liniste pe care o da Duhul Sfant.
De obicei pt a aduce inapoi aceasta stare, trebuie sa te spovedesti iarasim si pocainta iarasi, adica intr-un cuvant
nu se merita sa te certi cu cineva sau sa intri in conflict ca sa-ti pierzi toata agoniseala Duhovniceasca.

De aceea Sfintii Parinti recomanda sa nu tulburam si sa nu ne tulburam ca sa ne pierdem aceea pace.
Si daca noi nu ne pierdem pacea, vine sarsaila cu ispita ca sa ne tulbure.Atunci trecem pe Psaltire, ca sa ne mentinem pacea.

Last edited by Copacel; 10.06.2016 at 15:57:09.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.06.2016, 16:51:13
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Vă mulțumesc pentru răspuns. Am să fac următoarele, am să încerc să mă împac cu persoana respectivă sub toate formele posibile, și, dacă chiar nu e posibil, atunci nu mai am ce face până acea persoană nu vrea. Mă voi spovedi din nou și cam atât.

Că sunt mândru este evident, acea persoană a afirmat un lucru neadevărat despre mine, atunci am făcut-o mincinoasă, apoi ea s-a supărat pentru că am numit-o așa și a „terminat-o cu mine”, de aceea m-am simțit nedreptățit, însă știu că este vina mea fiindcă nu trebuia să încep disputa în primul rând. Bunul Dumnezeu va rândui.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.06.2016, 17:46:07
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Salutări tuturor. Am o întrebare, slavă Domnului miercuri m-am spovedit și mi-a spus părintele că mă pot împărtăși, însă, după aceea, m-am certat rău de tot cu o prietenă, nu au fost înjurături dar ne-am zis cuvinte urâte amândoi, și nu mai vorbește cu mine. Încă mă doare ce mi-a spus, în sensul că m-a nedreptățit și a făcut alte persoane să creadă lucruri greșite despre mine, folosind minciuni, însă, totuși, i-am cerut iertare, vrând să ne împăcăm, dar ea nu vrea să mai aibă de-a face cu mine. Vreau să vă întreb dacă mă pot împărtăși duminică, totuși, după aceasta. Părintele meu duhovnic a zis că, dacă mi-am cerut iertare și sunt împăcat cu ea, în sufletul meu, atunci mă pot împărtăși, dar vreau să aud și părerea voastră. Eu mă simt împăcat cu ea, încă mă dor cuvintele și minciunile care le-a zis despre mine, fiind recente, dar se vor duce cu timpul, însă am iertat-o.
consulta-ti din nou duhovnicul
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.06.2016, 20:26:44
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Vă mulțumesc pentru răspuns. Am să fac următoarele, am să încerc să mă împac cu persoana respectivă sub toate formele posibile, și, dacă chiar nu e posibil, atunci nu mai am ce face până acea persoană nu vrea. Mă voi spovedi din nou și cam atât.

Că sunt mândru este evident, acea persoană a afirmat un lucru neadevărat despre mine, atunci am făcut-o mincinoasă, apoi ea s-a supărat pentru că am numit-o așa și a „terminat-o cu mine”, de aceea m-am simțit nedreptățit, însă știu că este vina mea fiindcă nu trebuia să încep disputa în primul rând. Bunul Dumnezeu va rândui.
Eu m-as duce la actualul duhovnic si l-as intreba ce sa fac daca persoana respectiva nu vrea sa ma ierte.
Apoi i-as spune ca mai am in tara duhovnic si nu mai stiu pe cine sa ascult.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare