Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.12.2007, 10:58:11
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Am inteles ca se impartasesc doar credinciosii spovediti in acea saptamana (in afara de cazul ca au oprire de la impartasanie, bineinteles). Deci trebuie sa te impartasesti la aceeasi biserica la care te-ai spovedit?
Exista cumva vreo regula in privinta bisericii in care te spovedesti/impartasesti? Trebuie sa te duci la preotul tau paroh, sau poti sa te duci oriunde vrei?
Cum se procedeaza? Exista obiceiul sa dai ceva parintelui?
Cum faci, te programezi inainte, sau pur si simplu te duci in programul de spovedanie (unde este afisat, ca am fost si in biserici in care nu am gasit asa ceva).
Din nou trebuie sa constat cu regret lipsa aproape totala de informatii concrete cu privire la cult, la ce trebuie sa faci - ca si cum cu totii am fi crescuti in familii dreptcredincioase si practicante - asta intr-o tara in care ateismul a fost politica de stat pana acum 18 ani.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.12.2007, 00:35:28
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Desi nu mi-a raspuns nimeni pana acum, am o alta intrebare si am s-o pun tot aici, ca sa nu deschid un topic nou.
Se poate impartasanie fara spovedanie?
Asa este de parere arhimadritul Roman Braga.
El considera ca spovedania ar trebuie sa se ceara numai celor ce au facut pacate de moarte.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.12.2007, 02:19:01
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

cod_gabriel: Da, se poate sa te spovedesti la o biserica si sa te impartasesti la alta (de exemplu vineri de spovedesti, dar duminica trebuie sa fii in alta localitate, sau trebuie sa fii la alsta biserica, sau iti place sa fii la Sfanta Liturghie la o alta biserica...). Nu, nu trebuie sa iti faci programare neaparat. In timpul postului este afisat program de spovedanie la fiecare biserica (daca nu intreaba pe cineva care lucreaza pe acolo, or sa stie), trebuie sa te incadrezi in el. Daca nu e in timpul postului poti sa vorbesti cu parintele inainte sa iti faci programare.
Poti sa te duci unde vrei sa te spovedesti, acolo unde te simti mai bine, nu neaparat la biserica de parohie.
Unii oameni pun niste bani langa scaunul preotului dupa spovedanie. Nu e obligatoriu.
Cat despre impartasirea fara spovedanie, nu stiu. Parintele care a scris articolul ala pare sa aiba ceva dreptate, dar eu nu am intalnit inca nici un preot care sa spuna ca e ok sa te impartasesti fara sa te spovedesti.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.12.2007, 03:28:50
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Exista preoti care nu accepta sa dea Sf Impartasanie decat dupa ce s-au spovedit la ei in biserica, din nou, ca sa nu o dea cuiva nevrednic. Nu pot sa generalizez, ca nu stiu, dar prietena mea asa a patit cand a plecat in alt oras.
E bine sa ai acelasi preot duhovnic la care sa te spovedesti, sa te cunoasca si sa te ghideze duovniceste. Il poti alege din alta biserica sau manastire. Unii au liste de asteptare si program pus la usa, altii au ordinea in care a venit omul si obiceiurile pe care le stie femeia de la lumanari. Totusi, e mai bine sa vorbesti cu preotul, sa-l intrebi cand sa vii. Inainte de spovedanie ii strange pe toti, le citeste molifta,apoi fiecare se duce la preot pe rand si se marturiseste. Cand pleci, intrebi daca ai voie sa te impartasesti,spui daca nu poti veni la aceeasi biserica sa te impartasesti, preotul te sfatuieste mai bine in acesta privinta. La sfarsit lasi ceva bani- nu multi.
Copiii sub 7 ani pot primi Sf Impatasanie fara sa se spovedeasca. Din cate am inteles eu, protestantii, care considera ca nu au nevoie de preot, nu se spovedesc. Ii spun lui Dumnezeu pacatele si El ii iarta. Un duhovnic te poate ajuta in lupta spre induhovnicire. Iar lupta celui rau e sa pastrezi pacatul, sa nu-l spui. Depaseste tendintele astea firesti si mergi sa parasti pacatul, ca sa scapi de el! Iti vei face canonul si cu ajutorul lui Dumnezeu te vei invrednici de Sf Impartasanie in pace sufleteasca.
Am auzit ca cei care nu marturisesc sau nu spun tot, iau Trupul si Sangele Domnului in nevrednicie, Il iau in batjocura si se pot imbolnavi, sau chiar pot muri! Se zice ca Sf Impartasanie arde si radacina pacatelor din noi, ne sfinteste. Dar tot ce ne este la nivelul constiintei ca pacat trebuie spus.
Pacate neinsemnate pot semnifica samanta unora mai mari, preotul va sti sa le vada.
Exista carticele de rugaciune cu rugaciuni inainte si dupa spovedanie. Mai exista un indreptar de spovedanie, dar eu m-am speriat cand m-am uitat acolo. Citeste poruncile, gandeste-te dinainte la pacate, greseli. Nu e bine sa aduci vorba despre pacatele altora la spovedanie.
Am citit mai demult intr-o carte ca cel mai mare pacat in care tot cadem e ca nu-L iubim destul pe Mantuitorul, caci daca L-am iubi, am trai crestineste, si ca nu iubim destul pe aproapele nostru si il invidiem, ii dorim raul, mancam in felul asta carne de om!
Multe din acestea le stiu de la bunica, Dumnezeu s-o ierte! Asa, sub comunism, mi-a spus despre Dumnezeu, m-a dus la biserica si mi-a deschis dorinta de a citi si de a Il cauta mai tarziu. O chema Maria, Dumnezeu s-o odihneasca!
Sa-ti ajute Dumnezeu sa gasesti duhovnicul potrivit! Mergi fara teama la spovedanie, tremura doar pacatul.


Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.12.2007, 10:35:10
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Va multumesc! Acum m-am mai lamurit.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.12.2007, 11:59:24
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

[quote=cod_gabriel]Desi nu mi-a raspuns nimeni pana acum, am o alta intrebare si am s-o pun tot aici, ca sa nu deschid un topic nou.
Se poate impartasanie fara spovedanie?
Asa este de parere arhimadritul Roman Braga.
El considera ca spovedania ar trebuie sa se ceara numai celor ce au facut pacate de moarte.


Cei care beau ,de ex.nu primesc ingaduinta de a se impartasi decat dupa ce au lasat acest obicei.
La prima spovedanie preotul nu da imediat ingaduinta de impartasanie,trebuie spovedanie de trei ori ,cel putin asa i-a cerut sotului meu.Cel putin acel preot asa obisnuia ,asa incat el s-a spovedit de mai multe ori in acel post iar in urm.post s-a si impartasit.
In general e bine ca prima spovedanie sa se faca atunci cand nu e aglomerat ,pt.ca preotul sa nu se grabeasca.
Eu am citit un studiu despre impartasanie ,scris de un ieromonah din Moldova ,Pruteanu ,mi s-a parut f.bun si nu are exagerari ,nu prea se refera la canoane.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.12.2007, 17:05:58
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Dar si cei care beau se pot duce la spovedanie, ba chiar cei care nu au postit se pot spovedi. Primesc ajutor, sfat, nu mai sunt singuri in lupta pe care o duc. Isi pot marturisi neputinta de a se opri de la consumul de alcool. Poate nu primesc direct Sf impartasanie, ci doar Aghiasma mare, deocamdata. Dar e un inceput. Nu e o regula ca dupa 3 spovedanii sa se dea Sf Impartasanie! Depinde de pacate, greseli si de preot. La manastire sunt mai severi. Am auzit ca nu dau Sf Impartasanie celor care fumeaza. Dar nu poti generaliza. Preotul hotaraste, el are harul de la Dumnezeu.
Si de ce sa astepti ca preotul sa fie liber? Te duci cand ai nevoie de el. Cand simti constiinta incarcata. Ca sa intampini Nasterea Domnului in pace, curat. Amanarea e tot gandul celui rau. Ca nu se stie ce se mai iveste pe urma si nu mai ajungi!
Am cunoscut un amic care s-a dus la spovedanie si a spus: parinte, eu nu cred ca sunt adevaruri cele spuse in Biblie! Se pare ca il mustra totusi constiinta. Dar macar s-a spovedit, a facut un pas spre Dumnezeu!
Pe mine m-a certat parintele ca n-am venit mai devreme odata, nu eram in post si nu postisem si am asteptat sa postesc si tot faceam greseli si scapam la dulce. Mi-a zis ca pot sa vin chiar fara sa postesc la spovedanie. Doar ca nu mi-a dat Sf Impartasanie fara post.
E bine sa nu astepti ultima saptamana inainte de sarbatoare, ca atunci sunt preotii mai ocupati. Vine multa lume, ajung sa stea pana la 1 noaptea sa spovedeasca uneori.
Preotul are har, parintele meu sta cu unii 5 min, cu altii 30 min, dupa cum au nevoie. Eu obisnuiesc sa ii spun ce am pe constiinta, apoi ma mai intreaba cate ceva, sau cere amanunte. Mi s-a intamplat sa nu dau importanta mare unor lucruri, le-am spus si am vrut sa trec repede peste ele, iar parintele m-a oprit si mi-a explicat cat de grave sunt si unde pot sa ma duca. Si avea dreptate!
Eu imi tot repet in gand, sa-mi fac curaj: am constiinta incarcata? Ce mai astept, consecinta logica e ca am nevoie de spovedanie. Alta scapare nu e.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.12.2007, 22:31:40
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Toti trebuie sa ne spovedim, de voim sa ne mantuim; toti: de la mic la mare, de la "vladica la opinca", pentru ca toti gresim; nu este nimeni fara de pacat, cum ne invata Sfantul Ioan Evanghelistul: "Daca zicem ca pacat nu avem, ne amagim pe noi insine si adevarul nu este intru noi. Daca marturisim pacatele noastre, El credincios este si drept sa ne ierte noua pacatele si sa ne curateasca pe noi de toata nedreptatea" (I Ioan 1, 8-9).
Spovedania nu este legata de anumite termene sau soroace din cursul anului, ci ori de cate ori simtim nevoia de a ne usura sufletul de povara pacatelor; cu cat ne spovedim mai des, cu atat mai bine.

Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.12.2007, 22:36:26
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

De obicei, spovedania este legata de posturi, inainte de Sfanta Impartasanie; dar este foarte bine ca toti sa se spovedeasca, chiar daca nu au voie intotdeauna si la Sfanta Impartasanie. Nu trebuie amanata aceasta datorie crestineasca - spovedania - pana in ultimele zile ale postului, cum se intampla de obicei, cand preotul este foarte aglomerat si cu sfinte slujbe deosebite, si apoi nu mai ramane nici timp suficient pentru implinirea canonului. Mai ales cei care nu s-au spovedit de multi ani (sau niciodata) trebuie sa vina cu mult timp inainte, chiar si intre posturi, ca sa faca o marturisire generala amanuntita si completa. Nu poti scapa in cateva minute de pacatele facute o viata intreaga. Daca ai spus la prima marturisire tot ce ai gresit din copilarie pana in prezent, ai fost adus la zi si dezlegat; nu trebuie sa le mai spui si la a doua spovedanie; ci la a doua spovedanie sa spui numai ce ai mai gresit de la spovedania dinainte, sau daca ai uitat ceva din urma, ceea ce este bine sa nu se intample niciodata; dar una este uitarea si alta evitarea din cauza rusinii, care ar fi o mare ispita/greseala, cu paguba sufleteasca
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.12.2007, 09:36:12
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

da si trebuie...suntem pacatosi.....si eu trebuie sa ajung la preot....pacatosul de mine....nu stiu daca merit sa ma impartasesc....dar voi vedea , daca voi avea consimtamantul preotului..:)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Drept la impartasanie! Lucian_craciunescu Impartasania (Taina Euharistiei) 10 11.05.2010 12:10:18
Sfanta Impartasanie iloveyoupuiu Intrebari utilizatori 2 08.03.2010 18:34:37
Impartasanie EDI Impartasania (Taina Euharistiei) 25 02.12.2008 00:38:11
Despre impartasanie EDI Impartasania (Taina Euharistiei) 3 01.12.2008 16:34:48
Impartasanie Timoteia Impartasania (Taina Euharistiei) 5 01.04.2008 20:24:57