Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.10.2009, 12:34:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ascunderea păcatelor la Sfânta Spovedanie

Mare păcat este ascunderea păcatelor sau spunerea lor cu scuze sau cu mai multe înțelesuri, lucru atât de nesuferit în fața DREPTULUI JUDECATOR , acestea numindu-se "furtișag de cele sfinte " sau păcat împotriva Duhului Sfânt ; la fel și primirea cu nevrednicie a Preacuratelor Taine. Arhimandritul Arsenie Papacioc , subliniează : << . . . Toate acestea trebuie spuse cu căldură și , prin mila lui Dumnezeu, Care îl iubește și pe el , poate fi salvat, dezlegat și deci iertat. Este o greșeală să-l dezlegi pe om, rămânând în confuzii de felul acesta. Astfel de dezlegări nu au nici o valoare, ba se va mai agrava starea sufletului celui ce vine la spovedanie >> .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.10.2009, 14:19:36
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis Vezi mesajul
Unii oameni pun niste bani langa scaunul preotului dupa spovedanie. Nu e obligatoriu.
Sa il invatam pe preot cu bani si dupa aia sa ajungi intr-o zi ca nu o sa vrea sa te spovedeasca doar daca nu cotizezi .
Banii pe care vrei sa ii dai totusi la preot ii poti pune pe un pomelnic si tot la el ajung banii si asa ti-ai castigat si tie un real folos .
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.10.2009, 14:25:29
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

[quote=anita;52943]
Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Se poate impartasanie fara spovedanie?
Asa este de parere arhimadritul Roman Braga.
El considera ca spovedania ar trebuie sa se ceara numai celor ce au facut pacate de moarte.

Nu se poate impartasanie fara spovedanie care e urmata de dezlegarea pacatelor . Daca preotul nu te dezleaga de pacate la spovedanie nu te poti impartasii .
Se pot impartasii copii sub 7 anisori si in cazuri de exceptie se pot impartasii bolnavii pe patul de moarte . Dar si aia daca pot vorbi trebuie spovediti si apoi impartasiti .
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.11.2009, 12:43:29
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Hm ! Cam radicala atitudine !
Tatal meu a fost impartasit pe patul de moarte, fara ca macar sa poata sa se spovedeasca, a putut doar sa de-a foarte putin din cap ca semn de ingaduinta si acceptare a Sfintelor . Aceasta in conditiile in care nu se Impartasise din tinerete...
Oricum, mi s-a parut intotdeauna cam brutala aceasta restrictie fata de Sf. Taine, pe perioade indelungate aproape nejustificate. Ce poate justifica intr-atat oprirea de la cunoastere si simtire a Trupului si Sangelui Mantuitorului...ne restrictioneaza Acesta intr-atat, atunci cand spune ; " Faceti acestea Intru Amintirea Mea ! " ?
Si ma intreb, cei care opresc de la Sf. Taine, se simt chiar atat de vrednici sa se Impartaseasca in fiecare saptamana, in timp ce semenul lui trebuie sa stea departe de Ele o viata intreaga ? !
Din pacate, Impartasania clericilor a devenit aproape o rutina, astfel se ajunge sa se savarseasca aproape indiferent de greselile acestora, doar pe considerentele Harului si a obligativitatii din cadrul Slujbei savarsite.
Nu trebuie sa fie canon atat de mare, incat sa departezi si nu sa apropii pe om de Trupul si Sangele Mantuitorului, caci, daca este sa calculam dupa vrednicie...nu stiu cine este acela care se poate bate cu pumnul in piept in priviinta acesteia.
Inainte te intreba daca, crezi in Dumnezeu sau nu, sau daca esti pagan ori ateu, acum te intreaba cate Paraclise ai facut, cat ai mancat si in ce zi te-ai culcat cu sotia....O MANDRIE MASCATA, dedusa din atata libertate si diversitate.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 05.11.2009 at 12:47:05.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.11.2009, 13:16:49
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Impartasirea clinicilor(a bolnavilor la pat) este reglemantata de Biserica in sensul ca acel bolnav care este inconstient nu poate fi impartasit. Daca intrebati pe un preot de spital , va va spune acelasi lucru. Daca bolnavul se poate face inteles ,chiar printr-un gest, printr-o strangere a mainii sau printr-un clipit din ochi, preotul nu-i poate refuza Sfanta Impartasanie. Am intalnit insa cazuri in care bolnavul , chiar printr-un gest a refuzat Impartasania . Unora ca acestora , cu toate insistentele apartinatorilor , nu putem sa le administram Sfintele Taine pentru ca nu vor sa le primeasca.
In ceea ce priveste oprirea de la Sfanta Impartasanie pentru o anumita perioada de timp, data ca epitimie la Spovedanie, in ziua de azi nu-si mai are efectul de altadata, pentru ca si asa credinciosii se impartasesc rar , doar in posturi , sau altii chiar deloc, si nu mai doresc Sfanta Impartasanie precum crestinii din primele veacuri. Duhovnicul in aceste cazuri trebuie sa cantaresca atent ceea ce este de folos penitentului si sa nu-l opresca (prea mult) de la Impartasanie ca risca sa-l alunge definitiv de langa el.
Nu sunt de acord nici cu impartasirea saptamanala a laicilor (preotii slujitori trebuie sa sa impartaseasca) dupa cum am observat ca se procedeaza pe alocuri ,pentru ca se minimalizeaza importanta Impartasaniei si se ajunge ca sa se ia Impartasania ca pe Anafura de nu se mai deosebesc una de alta. Doar in unele manastiri si poate la Sfantul Munte Athos se impartasesc fratii saptamanal si numai dupa spovedanie.
Am auzit insa , ca in Grecia , n-au nici o treaba Spovedania cu Impartasania , credinciosii se impartasesc cand vor ei , iar de spovedit se spovedesc doar cand au ceva deosebit pe suflet. Cred ca este urmarea secularizarii care a patruns si la ei , mai ales ca au biserici mari ,frumoase si impodobite dar goale.
Va recomand cartea parintelui Ilarion Felea "Pocainta" aparuta intre cele doua razboaie dar reeditata in 2000 la Editura Scara. Sunt si cateva intrebari adresate unor duhovnici dinainte de razboi referitor la cum fac ei spovedania, unde o fac, cum dau ei epitimiile , daca tin seama de intrebarile din Molitfelnic, cum spovedesc copii peste 7 ani etc.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.11.2009, 13:23:18
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Iar pentru duhovnici va recomand" Indrumarul Duhovnicului " editat la Galati sub indrumarea Par. Eugen Dragoi, o carte f. buna care lumineza multe din problemele actuale ale duhovniciei.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.11.2009, 19:17:20
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@GeorgeS - da, ai spus totul bine in mesajul tau, legat de mireni si preoti si impartasanie la fiecare Liturghie.
Te rog frumos, spune-mi, ca tu stii ca preot precis - pentru ce se dau dezelegarile si in ce consta? La noi exista persoane dezlegate sa se impartaseasca in fiecare duminica. Ne-a spus preotul, ca au fost intrebari "in culise". Dar mai mult n-a spus si nu a intrebat nimeni.
Vroiam sa stiu cum se face sa te impartasesti saptamanal, tii post, sau nu, sau in ce caz te dezleaga preotul.
Eu nu ma duc sa cer socoteala nimanui, stie preotul si Dumnezeu, numai sa stiu pentru mine, cum as face eu.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.11.2009, 20:40:49
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

In parohia mea nimeni nu se impartaseste saptamanal si nici nu am dat dezlegare la impartasanie saptamanala. Habar n-am ce argumente poate sa aduca cineva in favoarea acestei practici (evlavia in nici un caz) care sper sa nu se inradacineze in ortodoxia romaneasca.
Vezi sophia aici este un paradox care ne conduce spre smerenie: cel care vine spre Sfanta Impartasanie trebuie sa fie constient ca nu este vrednic de asa mare dar. Cine se apropie cu indrazneala zicand ca este vrednic,acela sigur are si mandrie si, dimpotriva ar trebui sa nu se impartasesca. Cum poate cineva sa se apropie de Sfantul Trup si Sange crezand ca este vrednic si mai apoi sa zica "Cred , Doamne si marturisesc ca Tu esti cu adevarat Hristos, Fiul lui Dumnezeu celui viu ,Care ai venit in lume sa mantuiesti pe cei pacatosi DINTRE CARE CEL DINTAI SUNT EU" ? Cine este asa vrednic sa traiasca in lumea aceasta plina de ispite si de pacate si sa se impartaseasca saptamanal?
Repet, impartasania saptamanala este obisnuita in manastirile cu viata de obste mai aspra si numai dupa spovedanie.(si nici acolo nu se da dezlegare la toti monahii/monahiile)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.11.2009, 18:24:36
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Si eu am auzit cazuri de credinciosi care se dedica aproape intru totul in pravila si randuiala bisericeasca, astfel incat considerand ca-si aloca atat de mult timp Bisericii si, probabil si fapte, considera de cuviinta sa-l simta pe Dumnezeu inlauntrul lor foarte des, prin Sf.Impartasanie. Insa, astfel de cazuri sunt destul de rare...ce s-ar intampla daca toti crestinii s-ar marturisi in fiecare sa[ptamana, sau chiar mai des cum aflu de la unii, n-ar mai sti ce-i cu ei saracii preoti. ? !
Cele 4 posturi de peste an sunt suficiente pentru curatia trupului si a sufletului si, intr-adevar, in realitate cine este chiar atat de vrednic sa se impartaseasca des, insa este nevoie la o anumita perioada care sa nu se prelungeasca pana la indiferenta sau deznadejde.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.11.2009, 19:19:46
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Pana la 25 de ani m-am impartasit aproape in fiecare post.....apoi am fost oprita nelimitat, nelimitat pana s-au facut 9 ani de zile si tot nu am dreptul de-a ma impartasi. Aceasta in viziunea duhovnicilor calugari pe care, de altfel i-am avut mereu.
Acum, insa, am fost la un preot de mir caruia i-am marturisit totul, inclusiv motivele pentru care sunt oprita . Acesta mi-a facut dezlegare, mi-a citit pentru dezlegare si mi-a spus sa ma impartasesc .
Fapt pe care nu l-am indeplinit, am reticiente care, simt ca deja nu mai tin de vrednicie sau nevrednicie, ci de o confuzie si de o obisnuinta ajunsa la rangul de delasare. Datorita delasarii si a constiintei ca nu voi mai primi Sf. Impartasanie mult si bine, uneori nici nu am mai tinut postul...stiu, nu este o scuza, dar nu am fost incurajata in vre-un fel sa primesc macar agiazma mare, bine-nteles, nu doar in cele 8 zile ale Bobotezei. Se poate instala, intr-un mod subtil, deznadejdea.
Cunosc randuiala Bisericii, cunosc Sf. Canoane...dar imi cunosc si lumea in care traiesc, astfel uneori multe legi ce tin de biserica mi se par controversate, duhovnici cu opinii controversate . M-am zapacit si astfel am incercat sa-mi formez propria lume spirituala in masura in care reusesc sa o adaptez si sa o echilibrez intr-un mod benefic.
Nu stiu ce sa fac, daca m-as intoarce la duhovnicul calugar, as fi oprita in continuare de la Sf. Impartasanie...., astfel se intelege ca m-am spovedit la preotul de mir fara blagoslovenia acestuia.
Trebuie sa plec departe si ma gandesc ca as dori sa ma Impartasesc, mai ales dupa atata timp. Ma asteapta un zbor foarte lung. Nu stiu....
Poate ca ma simt mult prea nevrednica, astfel incat am depasit aria aceasta de piosenie, fiindca uneori imi doresc sa ma Impartasesc si ma simt nedreptatita fata de o restrictie atat de severa. Un amalgam de sentimente.
Duc o viata absolut normala , o casnicie fireasca...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 11.11.2009 at 19:37:23.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Drept la impartasanie! Lucian_craciunescu Impartasania (Taina Euharistiei) 10 11.05.2010 12:10:18
Sfanta Impartasanie iloveyoupuiu Intrebari utilizatori 2 08.03.2010 18:34:37
Impartasanie EDI Impartasania (Taina Euharistiei) 25 02.12.2008 00:38:11
Despre impartasanie EDI Impartasania (Taina Euharistiei) 3 01.12.2008 16:34:48
Impartasanie Timoteia Impartasania (Taina Euharistiei) 5 01.04.2008 20:24:57