Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.02.2008, 17:28:01
vam vam is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 7
Implicit

Am un baietel de 3 ani pe care imi este f greu sa-l conving sa nu bea nimic dimineata pt a-l impartasi (pt ca de mancat nu se pune problema, el nefiind mancacios). Daca v-ati mai confruntat cu asa ceva, dati-mi un sfat, va rog!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.02.2008, 17:43:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sa fie sanatos. Sa va bucurati neincetat de el. Referitor la topic, va pot spune ca slujba de duminica incepe la multe biserici la ora 8.00, cand incepe Utrenia. Il puteti impartasi incepand cu acesta ora. In cazul in care nici asa nu se poate, il puteti chema pe preot acasa sa-l impartaseasca.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.02.2008, 22:39:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Sa fie sanatos. Sa va bucurati neincetat de el. Referitor la topic, va pot spune ca slujba de duminica incepe la multe biserici la ora 8.00, cand incepe Utrenia. Il puteti impartasi incepand cu acesta ora. In cazul in care nici asa nu se poate, il puteti chema pe preot acasa sa-l impartaseasca.
Nu. Pentru un ingeras de trei ani, impartasania sa se faca in SF.Biserica, nu acasa. La varsta de trei ani, cu rabdare si cu dragoste i se poate explica importanta impartasaniei si copilul trebuie chiar pregatit sufleteste pentru aceasta. Sa nu uitam ca din cei sapte ani de acasa, in situatia de fata, au trecut aproape jumatate. Indrumarea , educarea lui la aceasta varsta reprezinta temelia celor viitoare. Nu cred ca pentru aceasta varsta a nu bea un pahar cu apa la o anumita ora , este imposibil. Tact si multa rabdare .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.02.2008, 16:47:54
vam vam is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 7
Implicit

Multumesc tuturor pt sfaturi1
Am vorbit cu preotul nostru si mi-a spus ca il poate impartasi si dupa ce a baut pt ca este inca mic.
Eu am incercat sa-i explic, dar este in perioada negatiilor si, mai ales daca il trezesc mai devreme decat de obicei, imi este greu sa ma inteleg cu el.
Eu cred ca, pe masura ce se va obisnui cu mersul la biserica, va intelege cat de important este sa asculte si sa se impartaseasca asa cum o fac si ceilalti.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.04.2008, 12:14:29
ancalpop ancalpop is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2007
Mesaje: 118
Implicit

Si noi ne confruntam cu aceasta problema. Preotul din parohia noastra nu impartaseste copiii dupa doi ani decat dimineata pe la 8 si acestia sa nu fi mancat nimic. Mi se pare normal sa fie impartasiti in timpul slujbei. Un copil mic nu poate fi pus sa posteasca. Postul trebuie sa fie asumare. Si totusi ce pacate are un copil? Alti preoti nici nu intreaba daca au mancat sau baut si impartasesc copiii la fiecare liturghie. Din pacate nu putem merge totdeauna in alta parte pt ca sunt mici si nu se trezesc prea devreme. De foarte multe ori nu se impartaseste decat preotul (probabil el e mai vrednic decat un copil)si ar fi foarte multi oameni care vor sa-si duca copiii la impartasit. Nu odata au fost trimisi acasa pt motivul ca au baut apa sau au mancat. "Lasati copiii sa vina la mine!" asa spunea Hristos.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.04.2008, 14:31:09
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

si eu am un copil de 1 an si 4 luni si il impartasesc de cate ori pot.parintele a spus sa nu bea sau sa manance nimic cam 3 -4 ore inainte,si astfel pe la 7 ii dau un biberon cu lapte si cereale si pana la 11-12 sta cuminte si abia asteapta sa fie impartasit.de dus nu il duc chiar de la inceputul slujbei utreniei ci atunci cand incepe Sf. liturghie,oricum nu trebuie fortat ptr ca asa ii va fi teama si va plange.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.09.2008, 12:34:12
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eea
si eu am un copil de 1 an si 4 luni si il impartasesc de cate ori pot.parintele a spus sa nu bea sau sa manance nimic cam 3 -4 ore inainte,si astfel pe la 7 ii dau un biberon cu lapte si cereale si pana la 11-12 sta cuminte si abia asteapta sa fie impartasit.de dus nu il duc chiar de la inceputul slujbei utreniei ci atunci cand incepe Sf. liturghie,oricum nu trebuie fortat ptr ca asa ii va fi teama si va plange.
bravo
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.09.2008, 18:53:03
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Pe unde merg vad multi copii care se impartasesc, dar nu si pe parintii lor. Oare parintii n-ar trebui sa fie exemple pentru copilasii lor si sa mearga impreuna sa se impartaseasca?!

Elena
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.09.2008, 19:02:47
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Pe unde merg vad multi copii care se impartasesc, dar nu si pe parintii lor. Oare parintii n-ar trebui sa fie exemple pentru copilasii lor si sa mearga impreuna sa se impartaseasca?!

Elena
Si eu am constatat lucrul acesta. Si ma gandeam ca din pumct de vedere psiho-pedagogic, pentru copil primele lui modele sunt parintii. Bine, pana la o anumita varsta vor intelege, dar la varsta maturitatii exista riscul sa se piarda esenta Tainei si sa se ajunga la un ritualism.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.09.2008, 19:15:44
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Si eu am constatat lucrul acesta. Si ma gandeam ca din pumct de vedere psiho-pedagogic, pentru copil primele lui modele sunt parintii. Bine, pana la o anumita varsta vor intelege, dar la varsta maturitatii exista riscul sa se piarda esenta Tainei si sa se ajunga la un ritualism.
Cred ca parintii multor copii nu constientizeaza ce mare Dar, ce Hrana minunata pot sa primeasca la Sfanta Liturghie, impartasindu-se. Fiindca daca ar constientiza, cred ca ar trai pentru a fi cu Hristos vesnic si ar dori sa se apropie mereu de El. O intrebare in vine in gand: Cel care nu e aici cu Hristos, oare va fi mai tarziu?

Elena
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor liclic27 Preotul 94 26.12.2017 22:05:13
Poezii pentru cei mici Ekaterina Generalitati 14 20.03.2013 15:25:14
Importanta lucrurilor mici glykys Spiritualitatea ortodoxa 19 02.11.2012 19:40:48
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 12.12.2010 00:27:05