Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.09.2008, 19:30:49
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vam
Am un baietel de 3 ani pe care imi este f greu sa-l conving sa nu bea nimic dimineata pt a-l impartasi (pt ca de mancat nu se pune problema, el nefiind mancacios). Daca v-ati mai confruntat cu asa ceva, dati-mi un sfat, va rog!
fiind copil nu cred ca o sa se faca gaura-n cer ca o sa manance un pic inainte de impartasanie, iar cand va creste vei putea sa-i explici cum sta treaba cu Sf. Euharistie
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.09.2008, 17:40:34
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Eu am 3 veriosare pana in 7 ani.Trebue sa posteasca cateva zile inaite de a merge cu ele la impartasit?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.09.2008, 18:10:45
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
Eu am 3 veriosare pana in 7 ani.Trebue sa posteasca cateva zile inaite de a merge cu ele la impartasit?
nu trebuie sa posteasca , dar sa nu manance inainte daca se poate ...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.02.2009, 18:02:12
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

La o parohie din orasul meu unde mai merg din cand in cad, e atat de frumos sa vezi ca dupa ce iese preotul cu Sf Impartasanie si zice "Cu Frica de Dumnezeu.." memele tinandu-si copii de mana sau in brate , merg sa li se dea cuminecatura, preotul de acolo impartaseste pe toti copii pana la 7 ani inclusiv, fara spovedanie, asa cum s-a si spus aici, e bine sa fie impartasiti copii si prin aceasta se trezeste si in oameni dorinta unei mai dese comuniuni euharistice cu Hristos, scopul Sf Liturgii este de a ne impartasii cu Hristosul Euharistic iar o liturghie in care nu se impartaseste nimeni exceptand preotii, parca nu este completa
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.02.2009, 18:37:07
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu am un copil de 1an si 8 luni si il impartaseam in fiecare duminica la sfarsitul Sf. Liturghii. In vara de Adormirea Maicii Domnului am fost la o manastire si ca de obicei am mers sa-l impartasesc pe cel mic; inaintea mea era o doamna cu un copil de aproximativ aceeasi varsta cu al meu si a fost intrebata daca copilul a mancat;doamna a raspuns ca a mancat un biscuite -iar pentru asta copilul nu a fost impartasit-noi am avut noroc ca al nostru dormea si astfel a fost impartasit.
Mi-a dat de gandit treaba asta si cand m-am intors acasa mi-am intrebat duhovnicul ce e de facut pentru ca sincer incepusem sa ma tem de a mai impartasi copilul mancat; si atunci ma trezesc dimineata, mergem il impartasim inainte de a incepe Sf. Liturghie si apoi ii dau sa manance-asa ma simt impacata
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.02.2009, 19:18:44
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Exista o istorioara draguta.
Un preot refuza sa-l impartaseasca pe un credincios (gasise el un motiv "serios" ca si preotul de mai sus). Omul se ruga cu lacrimi de el dar el refuza cu hotarire. Atunci s-a auzit o voce care venea din icoana Mintuitorului: " Impartaseste-l ca doar nu o faci cu trupul si cu singele tau !"
Departe de mine gindul Impartasaniei oricum si oricind, dar pina un diabetic are voie desi a mincat, sau un bolnav care nu poate sa astepte cu medicamentele pina la ora 12 ma gindesc ca un copil mic cu atit mai mult. Un copil mic si nespovedit si mincat este cu siguranta mai indreptatit sa primeasca Sf. Euharistie decit noi cei in virsta spovediti , nemmincati si cu canonul facut!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.03.2009, 13:20:56
alxdany's Avatar
alxdany alxdany is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 8
Smile

eu stiu k nu se da mancare la copil inainte de impartasanie ca sa nu i se faca cumva rau si sa vomite impartasania, e pacat sa vomiti impartasania, pana la 1 an se poate da impartasania la copil daca a baut lapte pt k ei au nevoie de mancare
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.04.2009, 22:30:00
stanislau's Avatar
stanislau stanislau is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2005
Locație: Bunesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Trimite un mesaj prin MSN pentru stanislau Trimite un mesaj prin Yahoo pentru stanislau Send a message via Skype™ to stanislau
Implicit Impartasirea pruncilor

Pruncii cu varsta pana la 14 ani se pot impartasi fara spovedanie.
La copiii de varsta scolara,se obisnuieste sa se faca o spovedanie mai mult formala,doar pentru a-i deprinde de mici cu spovedania.
__________________
George Stanislau
teolog ortodox
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.04.2009, 01:57:56
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stiam ca pana la 7 ani nu e necesara spovedania inainte de Impartasanie.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.04.2009, 17:45:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Stiam ca pana la 7 ani nu e necesara spovedania inainte de Impartasanie.
Așa este Anca ! Până la 7 ani se împărtășește fără spovedanie. Parcă am mai scris eu de cele ce ne povestea Duhovnicul meu , Părintele Paul, care punea accent pe spoveditul copiilor de la 7 ani în sus, pentru că "nici nu știți câte poate să-mi audă urechea de la aceștia", spunea Părintele. Unele mame nu înțeleg aceasta, și chiar au fost discuții pe tema asta în Biserica noastră. Unele mame, încearcă chiar să trișeze , să păcălească, spunând că cel venit la Impărtășit nu are 7 ani . Nu prea le merge cu Părintele, pentru că le dă in vileag minciuna. Anul trecut , chiar o mamă, l-a apostrofat pe Părinte. Mulți nu înțeleg aceastâ Taină, o privesc ca pe ceva simbolic, o rutină sau mai știu eu cum. Oare cine are de pierdut ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor liclic27 Preotul 94 26.12.2017 22:05:13
Poezii pentru cei mici Ekaterina Generalitati 14 20.03.2013 15:25:14
Importanta lucrurilor mici glykys Spiritualitatea ortodoxa 19 02.11.2012 19:40:48
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 12.12.2010 00:27:05