Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 09.03.2020, 23:46:03
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jhoanna Vezi mesajul
Cu dilema asta vin pe forum- cat de des se impartaseste un bebelus?
Este ok sa vina la biserica?
N-am auzit să fie niște indicații precise ca niște obligații despre cât să fie frecvența de împărtășanii, în principiu dacă-l împărtășești o dată pe lună sau măcar în posturile mari ar trebui să fie ok.

Și oamenii mari cam tot odată pe lună s-ar spovedi și împărtăși dacă nu primesc alte indicații de la preot.

Citat:
Este dificil cu el in biserica- nu am unde sa stau jos macar... cu carutul nu am acces facil deloc- cea mai apropiata biserica are trepte inalte si nici o rampa. Nu vreau sa ma ajute sa il urc treptele cersetorii, pt ca sunt nespalati, nu vreau sa ii atinga carutul...
plus.... nu e loc de infasat, grup sanitar...
Ar trebui să mergi la toate Bisericile apropiate de zona ta, într-o rază de 1-2 km, ca să vezi care are rampă, sau măcar mai puține trepte și în care există grup sanitar.

Întrebi pe omul sau femeia care vinde la lumânări, poate există un spațiu administrativ unde te lasă să mergi să-l schimbi sau un grup sanitar, sau direct pe preotul paroh, spui că știi că la unele biserici există și de aceea întrebi, că ești nouă.

Citat:
Si cand se canta mai tare se trezeste, incepe sa planga si mai ies afara sa dau cateva ture cu el... odata trezit sta numai in brate, si are vreo 8 kg deja, imi rupe mainile atata timp in picioare, leganandu-l, cu stres ca plange iar... numai la slujba nu imi sta mie gandul, si il chinui si pe el. Cateodata face si colici de stres, numai eu stiu cum il impac... Ma duc tarziu... pe la vreo 10- 10 30, mai devreme sa vin pur si simplu ar insemna sa il infometez si sa il tin neschimbat...
Nu ai un ham stil marsupiu în care să-l ții sau e prea mărșior deja ?

În principiu am auzit la un preot că până la vârsta de 6 ani copilul se poate împărtăși fără spovedanie și chiar mâncat, după e deja păcat să vină cu burta plină pt că se obișnuiește să banalizeze împărtășania.

Deci de pe la 7 ani trebuie și spovedit și dacă se poate, împărtăși nemâncat, altfel se obișnuiește să ia fără ajunare, ca pe un gest formal mecanic.

Preotul pe care-l știu se supăra că unii părinți bagă copilul la înaintare să arate cât de evlavioși sunt, dar ei nu se împărtășesc.

Ce folos că împărtășești un copil până pe la 14 ani chiar cu burta plină și după ce dă pubertatea în el dispare din Biserică cu zecile de ani vine doar la Paști și Crăciun?

Spuneau mulți că dacă avem copii în Biserică avem viitor, eu îi contrazic sincer am văzut mulți care erau împinși săptămânal spre împărtășanie fără să vină de la ei inițiativa și după niște ani nu-i mai găseai.

Citat:
Acum mai e si nebunia asta cu Coronavirusul, stau ca pe maracini cu el in biserica...
atat de important e sa il impartasesc saptamanal? si imi mai pun o problema -vinul... nu mi se pare ok dat asa des unui sugar...

idei, pareri...
Nu trebuie să stai ca pe mărăcini, depinde și ce ți-a zis preotul duhovnic cât să-l împărtășești, eu nu am citit nicăieri că ar fi vreo obligație pt un copil să se împărtășească săptămânal.

Părintele Constantin Necula spunea că se întâmplă ca unii copii să deranjeze în Biserică pt că nu există niște femei din parohie sau cineva care să mai stea cu copilul acasă și să-i permită și mamei să vină o săptămână fără copil, să-și ia și ea timpul ei de slujbă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 10.03.2020 at 00:28:42.
Reply With Quote
  #352  
Vechi 10.03.2020, 00:48:35
Jhoanna Jhoanna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2020
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
N-am auzit să fie niște indicații precise ca niște obligații despre cât să fie frecvența de împărtășanii, în principiu dacă-l împărtășești o dată pe lună sau măcar în posturile mari ar trebui să fie ok.

Și oamenii mari cam tot odată pe lună s-ar spovedi și împărtăși dacă nu primesc alte indicații de la preot.



Ar trebui să mergi la toate Bisericile apropiate de zona ta, într-o rază de 1-2 km, ca să vezi care are rampă, sau măcar mai puține trepte și în care există grup sanitar.

Întrebi pe omul sau femeia care vinde la lumânări, poate există un spațiu administrativ unde te lasă să mergi să-l schimbi sau un grup sanitar, sau direct pe preotul paroh, spui că știi că la unele biserici există și de aceea întrebi, că ești nouă.


Nu ai un ham stil marsupiu în care să-l ții sau e prea mărșior deja ?

În principiu am auzit la un preot că până la vârsta de 6 ani copilul se poate împărtăși fără spovedanie și chiar mâncat, după e deja păcat să vină cu burta plină pt că se obișnuiește să banalizeze împărtășania.

Deci de pe la 7 ani trebuie și spovedit și dacă se poate, împărtăși nemâncat, altfel se obișnuiește să ia fără ajunare, ca pe un gest formal mecanic.

Preotul pe care-l știu se supăra că unii părinți bagă copilul la înaintare să arate cât de evlavioși sunt, dar ei nu se împărtășesc.

Ce folos că împărtășești un copil până pe la 14 ani chiar cu burta plină și după ce dă pubertatea în el dispare din Biserică cu zecile de ani vine doar la Paști și Crăciun?

Spuneau mulți că dacă avem copii în Biserică avem viitor, eu îi contrazic sincer am văzut mulți care erau împinși săptămânal spre împărtășanie fără să vină de la ei inițiativa și după nu-i mai găseai.



Nu trebuie să stai ca pe mărăcini, depinde și ce ți-a zis preotul duhovnic cât să-l împărtășești, eu nu am citit nicăieri că ar fi vreo obligație pt un copil să se împărtășească săptămânal.

Părintele Constantin Necula spunea că se întâmplă ca unii copii să deranjeze în Biserică pt că nu există niște femei din parohie sau cineva care să mai stea cu copilul acasă și să-i permită și mamei să vină o săptămână fără copil, să-și ia și ea timpul ei de slujbă.
Imi este dificil sa merg cu el la distanta mai mare. Drum lung nu ar fi, dar e zona centrala, e zgomot mare in intersectii si se trezeste. Ma mai gandesc ca si respira toate gazele de esapament... daca vine o ploaie iar e nasol... Plus, nu am cu cine sa il las suficient timp incat sa fac excursia asta in scop investigativ pe la biserici. Va rog sa ma credeti, cand am timp sa fac un dus, mi se pare o mare bucurie, atat de maruntit am timpul cu bebe si treburile casnice.

Oricum, si unde am vazut grup sanitar la o biserica... as fi preferat sa fac pe mine decat sa intru acolo, de infect ce era locul. Si nici apa, hartie, sapun... Sa schimb copilul acolo nici nu s-ar pune problema.

In ziua de azi si mallurile au bai curate si locuri de infasat. Numai b.o.r. a ramas in evul mediu la capitolul asta...

In marsupiu sta, il mai pun prin casa ca sa gatesc sau sa intind rufe. Dar afara mi-e teama sa ies cu el asa, pt ca nu vad pe unde merg.

Sotul meu mai vine cu mine la biserica uneori, dar, prin natura servicului, in multe weekenduri lucreaza. Nu am ce sa fac decat sa ma duc singura cu bebe.

Nu am vazut pe nimeni cu copil asa mic in biserica, de-asta intreb aici... poate sunt eu deplasata sa ma duc cu el... Atat de ne-binevenita ca acum nu m-am simtit niciodata in biserica... toata lumea parca se incurca de mine, parca le-as lua aerul ca ma foiesc cu bebe in brate. Cand incepe sa planga ies rapid, se uita la mine ca la ciuma, de parca as fi dusa cu capul ca vin cu un copil asa mic in biserica. Cand ies afara, si cersetorii sunt ofensati de plansul bebelusului, trebuie sa ies, sa ma duc prin spatele bisericii, ma plimb pe-acolo pana se mai linisteste, revin in biserica, mai stau cateva minute, iar ies si tot asa... va marturisesc ca de multe ori m-am gandit chiar sa nu mai vin, in conditiile astea... parca are lumea dusmanie pe bebelusi. Fac un efort pt el... dar nu stiu cat bine ii fac, de fapt...
Reply With Quote
  #353  
Vechi 10.03.2020, 01:05:54
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jhoanna Vezi mesajul
Cu dilema asta vin pe forum- cat de des se impartaseste un bebelus?

... numai la slujba nu imi sta mie gandul, si il chinui si pe el.


idei, pareri...
Ai scris un mesaj fooaarte lung fara sa spui nimic despre parintii copilului si despre cununia lor.


Am rezumat(si boldat) dupa cum se vede.
Diferenta dintre rezumat si mesajul tau este insiruirea de lucruri care nu-ti convin tie, nu copilului pentru ca el are numai de castigat chiar daca el nu stie inca; oare tu stii?

Cuvintele pe care le scrii sugereaza ca tie nu-ti convine sa mergi la biserica(si il mai chinui si pe el!) indiferent ce am spune noi aici, chiar daca subliniez ca la impartasire nu se serveste vin, ci Sangele Mantuitorului, adica Viata Vesnica. De aceea e important sa se impartaseasca copilul si parintii copilului(!) macar in fiecare duminica si sarbatoare imparateasca, scrise in Calendarul Ortodox cu culoare rosie.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 10.03.2020 at 01:10:40.
Reply With Quote
  #354  
Vechi 10.03.2020, 01:23:29
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jhoanna Vezi mesajul
Imi este dificil sa merg cu el la distanta mai mare. Drum lung nu ar fi, dar e zona centrala, e zgomot mare in intersectii si se trezeste. Ma mai gandesc ca si respira toate gazele de esapament... daca vine o ploaie iar e nasol... Plus, nu am cu cine sa il las suficient timp incat sa fac excursia asta in scop investigativ pe la biserici. Va rog sa ma credeti, cand am timp sa fac un dus, mi se pare o mare bucurie, atat de maruntit am timpul cu bebe si treburile casnice.
Poți să mergi și-n timpul săptămânii singură, te închini și întrebi, eu te-nțeleg că nu e timp sau să vb cu rude să se intereseze.

Citat:
Oricum, si unde am vazut grup sanitar la o biserica... as fi preferat sa fac pe mine decat sa intru acolo, de infect ce era locul. Si nici apa, hartie, sapun... Sa schimb copilul acolo nici nu s-ar pune problema.
Eu știu ce spui tu, am văzut și biserici care au băi turcești în curte și pute de trăznește, nu la acelea m-am referit.
În unele biserici există pe interior un grup sanitar folosit de preoți și preotese, cântăreți, vânzătorul de la lumânări, nu e pt public neapărat, dar e canalizată treaba și întreținută.

Și mai rar există biserici ortodoxe unde copiii au un spațiu de recreere, cu măsuțe, o cameră la subsolul Bisericii sau undeva prin cotloanele ei și slujba se aude la difuzor, nu știu cât e de kusher treaba, unii n-ar fi de acord cu spații separate în timpul slujbei pt că acolo se vorbesc vrute și nevrute și nu e atenție la slujbe.

Citat:
In ziua de azi si mallurile au bai curate si locuri de infasat. Numai b.o.r. a ramas in evul mediu la capitolul asta...
La malluri n-au încotro, multe biserici sunt făcute prin anii 90-2005 sau mai înainte când nu erau norme care să oblige.

În plus există și o veche discuție dacă nu cumva s-ar spurca spațiul bisericesc dacă ar fi wc-uri în Biserică și unii și-ar face nevoile în timpul slujbei, exceptând copii care nu se pot abține la restul chiar mi se pare și mie smintitoare treaba..


Citat:
Nu am vazut pe nimeni cu copil asa mic in biserica, de-asta intreb aici... poate sunt eu deplasata sa ma duc cu el... Atat de ne-binevenita ca acum nu m-am simtit niciodata in biserica... toata lumea parca se incurca de mine, parca le-as lua aerul ca ma foiesc cu bebe in brate. Cand incepe sa planga ies rapid, se uita la mine ca la ciuma, de parca as fi dusa cu capul ca vin cu un copil asa mic in biserica. Cand ies afara, si cersetorii sunt ofensati de plansul bebelusului, trebuie sa ies, sa ma duc prin spatele bisericii, ma plimb pe-acolo pana se mai linisteste, revin in biserica, mai stau cateva minute, iar ies si tot asa... va marturisesc ca de multe ori m-am gandit chiar sa nu mai vin, in conditiile astea... parca are lumea dusmanie pe bebelusi. Fac un efort pt el... dar nu stiu cat bine ii fac, de fapt...

Deplasată nu ești, vin-o cu el când poți, ți-am spus una dintre soluțiile propuse de pr Constantin să stea cineva cu copilul și de asta ar fi ok ca parohia să fie una funcțională în care să ai oameni de maximă încredere și să mai vii și tu din când în când fără copil.

Bine îi faci copilului dacă după 6 ani îl înveți și cu spovedania și ajunarea, ca să fie pregătit pe mai departe.

Ori mergi într-o parohie de cartier, ori stai într-un oraș cu natalitate foarte scăzută și atunci e de înțeles dc oamenii nu sunt obișnuiți.

Am o părere foarte proastă de majoritatea cerșetorilor, sunt cărați acolo de către unii care le iau banii, acum n-or fi și ei niște altețe regale să nu suporte oamenii care vin să se închine nu să facă dezordine în curtea Bisericii cum fac ei, când se ceartă, vb spurcat, lasă gunoaie în urma lor.

Marea problemă e că parohia nu mai funcționează ca un mic sat, părintele Mihai Aldea asta spunea că fiecare parohie ar fi fost în trecut un mic sat unde oamenii se înțelegeau, se ajutau.

Părintele Visarion Alexa de la biserica din cartierul Militari București spunea că el doar în parohie ar avea încredere în diferiți oameni cu care să-și lase fetele sau care să-i gătească.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 10.03.2020 at 01:26:40.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor liclic27 Preotul 94 26.12.2017 22:05:13
Poezii pentru cei mici Ekaterina Generalitati 14 20.03.2013 15:25:14
Importanta lucrurilor mici glykys Spiritualitatea ortodoxa 19 02.11.2012 19:40:48
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 12.12.2010 00:27:05