Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.09.2006, 04:49:10
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Dragii mei frati in Hristos, ma bucur mult ca existati. Cum prenumele meu fusese deja luat de altcineva, m-am gandit sa imi pun un nume care sa exprime ce simt. Si iata, vedeti...Va iubesc!

Traiesc intr-o alta tara, unde exista preoti de doua "proveniente". Unii din Ardeal, care dau binecuvantare la o impartasanie deasa, chiar si de 2-3 ori pe saptamana, daca participi la Sf. Liturghie si ai dezlegare. Iar altii, care "merg" pe o impartasanie rara, in posturi sau maxim la 40 de zile. Eu, personal, urmez sfatul duhovnicului meu, deci merg pe calea ascultarii. Totusi, as dori sa stiu, daca ati citit ceva legat de asa ceva.

Eu am vazut ca in primele veacuri crestinii se impartaseau foarte des. Chiar Sf. Vasile cel Mare dadea binecuvantare sa se impartaseasca credinciosii de 4 ori pe saptamana. In prezent, in Grecia se merge pe acest sistem, in Ardeal din ce in ce mai mult, in Occident la fel. Poate stiti care au fost cauzele care au condus la o restrictionare a impartasirii dese. Rusii si majoritatea romanilor au ramas traditionali unei impartasiri mai rare. De ce aceste diferente?

Ma gandesc ca e important ca participarea la aceasta Taina sa fie facuta cu multa trezvie, cu pregatire, cu dorinta vie de a ne apropia de Trupul si Sangele Mantuitorului, cu spovedanie si intoarcere de la toate cele ale intunericului pt a putea primi Lumina. Asa ca pentru mine nu conteaza numarul de impartasiri, ci schimbarea noastra launtrica, incercarea noastra de imbunatatire, inainte de a ajunge in fata Sfantului Potir.

Haideti ca m-am tot intins la vorba. Acum va las si pe voi sa vorbiti.

Domnul sa va dea cuvant!
Elena
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.09.2006, 11:21:52
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

poi si parerea mea de crestin ortodox laic este ca e destul de aiurea sa-ti numeri impartasirile, desi poate e bine sa o faci macar sa nu uitzi sa te mai si impartasesti...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.09.2006, 17:49:57
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa ne impartasim de cate ori simtim si ni se da acordul duhovnicului in urma pregatirii in prealabil pt a lua Sf.Impartasanie...ca e rar sau ca e des de noi depinde si de ascultarea pe care stim sa o facem de duhovnic.
Eu cred ca pt Hristos este mai importanta vointa si nevointa noastra in vederea impartasirii cu El decat impartasirea in sine care este importanta numai pt noi ca oameni.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.09.2006, 17:58:00
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Dragii mei frati in Hristos, ma bucur mult ca existati. Cum prenumele meu fusese deja luat de altcineva, m-am gandit sa imi pun un nume care sa exprime ce simt. Si iata, vedeti...Va iubesc!

Traiesc intr-o alta tara, unde exista preoti de doua "proveniente". Unii din Ardeal, care dau binecuvantare la o impartasanie deasa, chiar si de 2-3 ori pe saptamana, daca participi la Sf. Liturghie si ai dezlegare. Iar altii, care "merg" pe o impartasanie rara, in posturi sau maxim la 40 de zile. Eu, personal, urmez sfatul duhovnicului meu, deci merg pe calea ascultarii. Totusi, as dori sa stiu, daca ati citit ceva legat de asa ceva.

Eu am vazut ca in primele veacuri crestinii se impartaseau foarte des. Chiar Sf. Vasile cel Mare dadea binecuvantare sa se impartaseasca credinciosii de 4 ori pe saptamana. In prezent, in Grecia se merge pe acest sistem, in Ardeal din ce in ce mai mult, in Occident la fel. Poate stiti care au fost cauzele care au condus la o restrictionare a impartasirii dese. Rusii si majoritatea romanilor au ramas traditionali unei impartasiri mai rare. De ce aceste diferente?

Ma gandesc ca e important ca participarea la aceasta Taina sa fie facuta cu multa trezvie, cu pregatire, cu dorinta vie de a ne apropia de Trupul si Sangele Mantuitorului, cu spovedanie si intoarcere de la toate cele ale intunericului pt a putea primi Lumina. Asa ca pentru mine nu conteaza numarul de impartasiri, ci schimbarea noastra launtrica, incercarea noastra de imbunatatire, inainte de a ajunge in fata Sfantului Potir.

Haideti ca m-am tot intins la vorba. Acum va las si pe voi sa vorbiti.

Domnul sa va dea cuvant!
Elena
Asculta de duhovnicul tau. Parintele Rafail Noica ( un adept al impartasaniei dese ) si parintele Cleopa ( un adept la impartasaniei rare ) spuneau ca noi trebuie sa ne impartasim dupa sfatul duhovnicului. In primele veacuri erau impartasiri dese deoarece oamenii erau vrednici de aceasta ( nu ca ar putea sa fie cineva vrednic de Impartasanie ) dar dupa ce a devenit crestinismul religia oficiala a imperiului roman au aparut necazurile. Aceasta deoarece unii pagani nu treceau la crestinism din dragoste de Hristos; atunci se facea crestinarea la toti locuitorii imperiului. Asa ca Biserica vazand ca unii crestini nu realizeaza importanta Sf. Impartasaniei s-a recurs la anumite obiectii fata de cat de des ne impartasim. Sau primii crestini ca si romanii din Ardeal se impartaseau des deoarece erau deseori in pericol de moarte ( crestinii in privinta paganilor iar romanii in privinta catolicilor ) pe cand cei din Moldova n-aveau astfel de probleme fiind intr-o tara ortodoxa. Dar cel care mananca se nu judece pe cel care nu mananca si invers.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.09.2006, 22:12:59
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Multumesc tuturor celor care s-au oprit putin sa reflecteze la problema mea. E extraordinar cand esti printre straini, departe de toti cei dragi, sa vezi ca se mai gandeste cineva la tine si la probleme tale.

Intr-adevar e foarte importanta ascultarea de duhovnic. Problema e ca si duhovnicul, in aceasta societate in care cei mai multi se impartasesc f des, are tendinta sa dea dezlegare in functie de tine. Adica daca tu ai vrea des, el te lasa, iar daca tu vrei rar, el nu-ti impune. E putin ciudata situatia, ca tu te trezesti ca trebuie sa decizi. E simplu cand duhovnicul ia decizia si el raspunde. Devine complicat cand decizia e luata cu tine sau de tine si tu esti responsabil. De aceea, as dori sa cunosc mai multe aspecte legate de un istoric. Saurian mi-a dat cateva notiuni. Aici sunt f multi veniti din Romania si din Rusia, care isi pun aceasta problema, socati putin de sistemul de impartasire pe banda rulanta, si care, intr-un fel sunt torturati de ceilalti ca nu aplica aceleasi reguli. Daca aveti detalii fundamentate patristic sau de alt gen, va rog sa-mi dati de lucru. Voi fi silitoare.
Elena
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.10.2006, 03:05:00
andaluzia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am si eu o nelamurire legat de Sfanta Impartasanie.De cand ma stiu mi s-a spus (si sunt convinsa ca e correct) ca inainte de a ti se administra Sfanta Impartasanie e necesara o pregatire sufleteasca precum si o curatire trupeasca-post si rugaciune-si bineinteles de marturisirea pacatelor.Ei bine de doi ani incoace de can am ajuns in Sua,am vazut(atat in cadrul BOR cat si in a celor grecesti)cum preotii impartasesc credinciosii fara a se fi spovedit sau postit inaine.Sunt putin confuza si as dori sa aflu mai mute lucruri referitor la subiect
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.10.2006, 12:35:07
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Andaluzia,raspunsul ar fi putin cam vag,pentru ca nu poate fi unul concret.Cel putin,din punctul meu de vedere treaba nu e clara,adica nu scrie nicaieri ca nu trebuie sa te mai spovedesti sau sa postesti inainte de sf.impartasanie,ceea ce ai vazut,daca e real,nu-s decat abateri de la adevarata randuiala,dar aceasta nu inseamna ca trebuie sa le iei in consideratie.E pacat ca s-a ajuns la o asemenea lejeritate in ceea ce priveste criteriile indeplinirii unor indatoriri religioase,si aceasta se datoreaza modernismului si indiferentei,as putea spune.Fara nevointa nu cred ca-si mai indeplineste menirea sf.impartasanie,nu spun sa ne osandim ca-n timpurile vechi,dar nici chiar asa,atata comoditate.Sf.impartasanie,daca vrei sa o simti cu duhul ca pe-o curatire,trebuie sa fie precedata in prealabil de post(minim 8 zile),spovedanie si rugaciune,exista o succesiune de rugaciuni speciale pt.sf.impartasanie(vezi in ceaslov),trebuie sa ai o viata curata(in timpul postului) si intr-adevar sa te simti vrednica de acest lucru,asfel se spune ca ea "arde".Dar inainte de toate,trebuie sa se faca cu blagoslovenia duhovnicului,iar daca acesta se intampla sa fie indiferent la criteriile serioase acordarii ei,pentru multumirea ta,schimba-ti duhovnicul.In mod normal,sf.impartasanie se da numai daca esti crestin apropiat bisericii,si daca se indeplineste o anumita oridine a calitatii vietii de crestin,dar in timp biserica a devenit mai toleranta la viata zbuciumata la care schimbarile sociale supune crestinii,si astfel preotii sunt mai indulgenti cu pacatele de diferite tipuri ale credinciosilor(nu cele capitale), acordandu-le sf.impartasanie pentru a-i tine aproape de biserica,pentru ca unii crestini vazand prea multa exigenta,se deznadajduiesc si renunta la reletia cu biserica.Cred ca am scris cam multe pentru ceea ce vrei tu sa stii,dar sper sa-ti foloseasca,asa ca pentru linistea ta,ignora stfel de cazuri mai putin semnificative si fa ceea ce trebuie facut pentru a lua cu vrednicie sf.impartasanie,dupa putintele tale,dar nu cu indiferenta._
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.10.2006, 12:47:09
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Andaluzia... Inca ceva,sa stii ca sf.impartasanie,painea si vinul,reprezinta Trupul si Sangele Mantuitorului,painea care s-a frant pentru noi intru iertarea pacatelor,iar sangele care s-a scurs pentru noi...,"sa faceti acestea intru amintirea Mea",spune Mantuitorul. Sa te spovedesti asa cum trebuie,fara sa ascunzi nimic,iar preotul(ca slujitorul Domnului)te va dezlega de pacate,iti va da canonul cuvenit,si daca el considera ca e cazul,si binecuvantarea pentru sf.impartasanie. PA!PA!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.10.2006, 18:25:57
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andaluzia
Am si eu o nelamurire legat de Sfanta Impartasanie.De cand ma stiu mi s-a spus (si sunt convinsa ca e correct) ca inainte de a ti se administra Sfanta Impartasanie e necesara o pregatire sufleteasca precum si o curatire trupeasca-post si rugaciune-si bineinteles de marturisirea pacatelor.Ei bine de doi ani incoace de can am ajuns in Sua,am vazut(atat in cadrul BOR cat si in a celor grecesti)cum preotii impartasesc credinciosii fara a se fi spovedit sau postit inaine.Sunt putin confuza si as dori sa aflu mai mute lucruri referitor la subiect
Andaluzia,

Ory ti-a expus aspectele importante legate de Sf. Impartasanie. Eu una sunt cam in aceeasi situatie ca tine, dar n-am trecut oceanul, sunt tot in Europa. Ca sa nu mai ma stresez cu judecarea cum e mai bine, ma "predau" in mainile duhovnicului. Adevarul e ca mi-am gasit aici un duhovnic dintr-o manastire, care chiar imi corespunde aspiratiilor mele. Depinde de fiecare. Stii cum se spune...unul vrea mai multa asprime, altul mai multa iubire, sau cum spunea Pr. Rafail Noica "unii se mantuiesc la scoala Pr. Cleopa, altii la scoala Pr. Ioan de la Racea" (adica imapratasanie rara si multa asceza versus impartasanie deasa si putina asceza). Depinde ce-ti corespunde. Avem exemple de Sfinti care s-au mantuit impartasindu-se de cateva ori in viata, dar avand o imartasanie cu Hristos continua, prin viata lor de rugaciune, de nevointa, de iubire si daruire pt ceilalti; avem si Sfinti care se impartaseau mai des.

Ce e important e sa fie acea trezvie continua. Mie Pr. Arsenie Papacioc imi place f mult. Zice: "orice clipa poate sa fie un timp si orice suspinare o rugaciune". Adica o impartasire cu Hristos in orice clipa prin rugaciune, prin comuniune cu El. Si astfel, Hristos o sa-i spuna duhovnicului tau cum si de cate ori sa te impartasesti. Spovedania deasa si ascultarea mi se par f importante.

Domnul sa ne calauzeasca pasii spre mantuire!
Elena
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.10.2006, 06:28:13
andaluzia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va multumesc pentru sfaturile date si pentru ajutor.Imi sunt de mare folos.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne impartasim saptamanal Daniel777 Impartasania (Taina Euharistiei) 433 23.05.2015 03:12:04
Cum sa ne impartasim? Adriana-Simona Impartasania (Taina Euharistiei) 21 09.01.2014 15:17:16