Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.10.2006, 16:09:18
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andaluzia
Va multumesc pentru sfaturile date si pentru ajutor. Imi sunt de mare folos.
Folosul tau e si folosul nostru. :)
Elena
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.10.2006, 21:59:07
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit

Doamne ajuta!

Ascultarea este foarte importanta, intr-adevar...spovedania, la randul ei si impartasania la fel; am primit un sfat, de la parintele care ma sfatuieste din cand in cand, nu este duhovnicul meu,ce mi-a spus? sa nu uit in fiecare seara sa meditez la cele ce am facut in ziua respectiva si daca am gresit sa Il rog pe Dumnezeu sa ma ierte...cred ca tuturor vi s-a intamplat sa va intrebati dupa spovedanie:"Oare nu am uitat ceva?" Este foarte bine sa IL rugam pe Bunul Dumnezeu in fiecare seara sa ne ierte greselile, pacatele...intotdeauna mi-a fost teama sa nu fi uitat ceva...cred ca daca vom recapitula in fiecare seara cele petrecute in ziua respectiva va fi un pic mai usor la Sfanta Spovedanie...ce credeti?

Doamne ajuta!

Va iubesc pe toti!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.10.2006, 14:06:03
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Referitor la subiectul sf.Impartasanii,stiu ce reprezinta,am postat mai sus,dar as dori o lamurire in ceea ce priveste unele cazuri,banuiesc izolate,in care biserica restrictioneaza sf.impartasanie pe tot restul vietii.Am auzit ca unor oameni,datorita pacatelor lor,capitale sau nu,nu li se acorda sf.impartasanie "pana pe patul de moarte",vreau sa stiu si eu de ce?,practic pe acesti oameni ai indeparteaza total de luminarea cu sf.Duh.Si-as mai vrea sa stiu unde este scris in cartile sfinte despre aceste restricionari? Va multumesc anticipat!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.10.2006, 14:37:43
ierom_petru ierom_petru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.09.2006
Mesaje: 19
Implicit

In prezent nu se prea intampla de astea. Doar prin carti. Este vorba de cei care au facut pacate deosebit de grave spre sfarsitul vietii (omor, adulter [?], etc) si pe care nu poti sa-l opresti pe 10 ani, de exemplu. In acest caz ii spui ca te vei impartasi pe patul de moarte. Repet, cazurile astea sunt foarte rare.
Trebuie insa sa retinem ca in virtutea recomandarilor pt o impartasire deasa, sunt nevoit sa spun ca avem "ortodocsi" care nu-i poti imparatasi nici pe patul de moarte!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.01.2007, 19:36:44
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Iar in ce priveste deasa sau rara impartasire cu SFINTELE TAINE, sa ascultam pe marele dascal al lumii, dumnezeiescul parinte SF IOAN GURA DE AUR care in aceasta privinta ne vorbeste asa: ,,Multi cu Tainele acestea odata in an se impartasesc, altii de doua ori, iar altii de mai multe ori. Deci catre toti ne este noua cuvantul, nu numai catre cei de aici, ci si catre cei ce sed in pustie ( pustnicii). ca aceia o data in an se impartasesc iar de multe ori dupa doi ani. Apoi zic: ,, Nici cei ce odata in an sau de mai multe ori, nici de putine ori, ci cei ce au stiinta gandului curata, cei ce au inima curata, cei ce au viata neprihanita. Cei ce sunt intru acest fel, totdeauna sa se apropie, iar cei ce nu sunt in acest fel nici macar odata!. Pentru ca isi iau judecata, osanda, munca si pedeapsa. Nu sarbatoarea Nasterii Domnului, nici cele 40 de zile ( postul mare) fac vrednici pe crestini a se apropia de impartasirea cu PREACURATELE SI DE VIATA FACATOARELE TAINE , ci lamurirea si curatenia sufletului, cu aceasta totdeauna apropie-te fara acestea niciodata!!! ( din cartea pr Cleopa Ilie CALAUZA IN CREDINTA ORTODOXA)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.01.2007, 18:26:48
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Este adevarat ca duhovnicul este in masura sa ne dea un raspuns. Dar acesta ia decizia in urma celor marturisite de noi. De aceea, cred ca este necesar sa precizam ca daca nu am facut o marturisire deplina, si primim sa ne impartasim cu Trupul si Sangele lui Hristos, nu am primit nici un castig, dimpotriva ne-am luat osanda, dupa cum marturiseste Scriptura.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.02.2007, 21:58:51
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Care mai e situatia prin Romania? Oamenii su inceput sa se impartaseasca ceva mai des sau numai in posturi? Voi cum faceti?

Elena
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.03.2007, 00:03:30
andrei.ierom andrei.ierom is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.02.2007
Mesaje: 42
Implicit

Ma bucur cand cei ce scriu pot evita anonimatul. Cred ca a ne descoperi numele de BOTEZ este o atitudine marturisitoare.
Ma bucur iarasi ca Elena a pomenit TREZVIA ca si criteriu al vredniciei. Pentru ca este foarte limpede ca nu ne putem apropia de Sfintele Taine decat cu vrednicie. Dar care sunt criteriile vredniciei? N-as crede ca postul este suficient, nici macar unul de 8 zile, sau de 40 de zile etc.
Asadar, care credeti ca ar fi criteriile vredniciei in vederea impartasirii? Pe ce baza poate da duhovnicul dezlegarea?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.03.2007, 20:23:37
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei.ierom
Asadar, care credeti ca ar fi criteriile vredniciei in vederea impartasirii? Pe ce baza poate da duhovnicul dezlegarea?
La intrebarea ta imi vine sa zic "Slava Tie, Doamne, ca sunt femeie si nu voi putea sa fiu duhovnic niciodata!" E cam egoista reactia, dar cam asta gandesc. A fi duhovnic este o mare responsabilitate, care trebuie sa te faca sa doresti si sa incerci sa fii permanent in legatura cu Dumnezeu. Criteriile vredniciei cred ca nu se dau rational, ci prin simtire. De aceea, duhovnicul in spovedanie trebuie sa fie in rugaciune, ca Hristos, prezent acolo si care stie absolut tot despre cel care se spovedeste, sa-i spuna duhovnicului ce este de folos pentru mantuirea credinciosului si daca sa ii dea dezlegare sau nu.

Vrednicie in vederea impartasirii? Greu cuvant, fiindca vrednicia noastra este numai ca L-am cunoscut pe Hristos, iar aceasta cunoastere tot de la El vine, deci noi nu putem sa avem vrednicie niciodata. In orice lucru bun pe care il facem, Dumnezeu este Cel Care implineste si care ne da si gandul bun. Deci toate vin de la El. In contextul acesta spun ca noi nu avem vrednicie in noi, ci in El.

Totusi, sa-mi dau si eu cu parerea. Cred ca inainte de Sf. Impartasanie e important ca omul sa se impartaseasca de dialogul cu Dumnezeu prin rugaciune, sa se impartaseasca de auzirea cuvintelor despre Dumnezeu in participarea la slujbele bisericii, sa se impartaseasca de citirea cuvantului despre Cuvant (adica citirea Sfintei Scripturi si a Sf. Parinti), sa se impartaseasca de o farâma din postirea, din umilinta si din iubirea Mantuitorului, sa se impartaseasca de prezenta Lui in casa si in inima sa, etc...multe alte impartasiri inainte de Impartasirea cu Trupul si Sangele Sau.

Sa ne ajuta Domnul sa gustam aceste impartasiri ca sa nu fie foc Sf. Impartasanie cand o primim!

Elena
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.03.2007, 21:13:12
andrei.ierom andrei.ierom is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.02.2007
Mesaje: 42
Implicit

Nu sunt cam multe criterii, Elena?! Oare nu sunt prea dificile? Crezi ca le mai putem atinge noi, postmodernii? Cum anume trebuie procedat? Fii macar ajutor de duhovnic, te rog!
De ce e nevoie sa ne impartasim chiar cu Trupul si Sangele Domnului? Stim ca de la bun inceput "greu a fost cuvantul acesta! Cine poate sa-l asculte" (Ioan 6.60). Dumnezeu, in atotputerea Sa, nu putea sa ne mantuiasca si fara apropierea si unirea cu Trupul si Sangele Domnului?
A aparut o carte, nu de mult, cu titlul: "Despre impartasirea continua...". Asadar problema se pune acum astfel: Impartasire rara, deasa sau continua?
Ce de complicatii!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne impartasim saptamanal Daniel777 Impartasania (Taina Euharistiei) 433 23.05.2015 03:12:04
Cum sa ne impartasim? Adriana-Simona Impartasania (Taina Euharistiei) 21 09.01.2014 15:17:16