Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.04.2010, 11:04:50
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit Sapte suflete

SAPTE SUFLETE, este un film pe care l-am vazut de curand si pe care vi-l recomand din tot sufletul. Este regizat de Gabriele Muccino iar actorul din rolul principal este Will Smith.Ceea ce v-as propune eu este sa incercam si noi sa facem fapte bune, adica concret sa ajutam pe cei din jurul nostru., cat mai multi dupa care sa intram pe forum si sa scriem...eu am ajutat un batran , eu am fost alaturi de cineva singur, eu am facut fapte de milostenie...mi-ar place "sa ne batem" si sa facem intrecere in fapte cu adevarat bune , folositoare si ziditoare.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.04.2010, 14:21:14
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Si am putea "sa ne batem" doar ca o competitie pentru ca nu trebuie sa ne laudam cu faptele noastre asta in cazul in care vrem rasplata lui Hristos si nu lauda oamenilor...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.04.2010, 14:26:17
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Nu tb sa stie stanga ce face dreapta!


Citat:
În prealabil postat de aureliapopescu Vezi mesajul
SAPTE SUFLETE, este un film pe care l-am vazut de curand si pe care vi-l recomand din tot sufletul. Este regizat de Gabriele Muccino iar actorul din rolul principal este Will Smith.Ceea ce v-as propune eu este sa incercam si noi sa facem fapte bune, adica concret sa ajutam pe cei din jurul nostru., cat mai multi dupa care sa intram pe forum si sa scriem...eu am ajutat un batran , eu am fost alaturi de cineva singur, eu am facut fapte de milostenie...mi-ar place "sa ne batem" si sa facem intrecere in fapte cu adevarat bune , folositoare si ziditoare.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.04.2010, 15:23:42
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Si am putea "sa ne batem" doar ca o competitie pentru ca nu trebuie sa ne laudam cu faptele noastre asta in cazul in care vrem rasplata lui Hristos si nu lauda oamenilor...
Si e chiar asa de rau sa facem competitie de fapte bune? Da...e mai simplu sa spunem sa nu stie stanga ce face dreapta! Offf!!! asta-i viata!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.04.2010, 16:17:44
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aureliapopescu Vezi mesajul
Si e chiar asa de rau sa facem competitie de fapte bune? Da...e mai simplu sa spunem sa nu stie stanga ce face dreapta! Offf!!! asta-i viata!

Imi pare rau daca te-am suparat... asta e parerea mea; si sincer mie nu imi face placere sa-mi insir faptele...

Stie tot omul ce are de facut dar implineste mai putin sau mai mult...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.04.2010, 12:31:29
fleur_de_neige's Avatar
fleur_de_neige fleur_de_neige is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit

este un film destul de impresionant (datorita remuscarilor personajului principal), e bine regizat, jocul actorilor - ireprosabil DAR pe mine m-a cam dezamagit finalul ...pacat! nu transmite un mesaj folositor, in cele din urma, este evident de ce.
__________________
A descrie frumusetea omului înseamna a cânta cel mai frumos imn gloriei lui Dumnezeu. În om este cuprinsa minunea : în gândire, atâta inteligenta; în inima, atâta iubire; în viata, atâta vointa. ( Pr. Agatanghel Gutu)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.04.2010, 12:41:43
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fleur_de_neige Vezi mesajul
este un film destul de impresionant (datorita remuscarilor personajului principal), e bine regizat, jocul actorilor - ireprosabil DAR pe mine m-a cam dezamagit finalul ...pacat! nu transmite un mesaj folositor, in cele din urma, este evident de ce.
Ideea este ca poti sa faci BINE celor din jur chiar gresind foarte mult. I-a dat viata ei si celorlalti chiar cu pretul vietii lui. Bineinteles ca nu sunt de acord cu sinuciderea ca mod de salvare a celor din jur...gandeste-te ca sunt atatia care fac asa de mult rau si asa putini cei care fac bine. Sincer pe mine m-a impresionat si m-a pus serios pe ganduri de aceea am si spus ca hai sa facem bine celor din jur fara ca sa ajungem Fereas-ca Dumnezeu la altele. Sa facem fapte bune cat putem si suntem in putere; ca raspunsurile au venit cum au venit asta-i alta poveste!
In tot cazul sa fim sanatosi sa ne de-a Dumnezeu putere si Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sapte mandrii florin.oltean75 Generalitati 1 25.03.2011 14:39:20
Iadul si raiul. Se arata cum Liturghiile si milostenia scot suflete din iad spre_rasarit Generalitati 9 15.03.2011 23:11:25
Apel catre suflete! cat_ioan5 Stiri, actualitati, anunturi 0 08.02.2011 09:59:22
PARINTELE ARSENIE BOCA MARE INDRUMATOR DE SUFLETE Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 19 12.01.2009 01:18:43
Suflete dorit Colors Rugaciuni 176 25.02.2008 00:07:34