Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 22.03.2011, 20:16:13
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Vad ca si parintele meu isi indeamna fiii duhovnicesti ca acum, in Postul Pastilor, sa se impartaseasca saptamanal, insa cu conditia de a tine tot postul si de a se spovedi in prealabil, tot saptamanal.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #282  
Vechi 22.03.2011, 20:36:55
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

E foarte bine sa ne impartasim saptamanal. Dar nu fara a simti nevoia de a ne impartasi. Sa nu-L primim pe Hristos intr-o inima rece, sa nu fim ursuzi cu El.

Bine ar fi sa ne impartasim pentru a ne potoli setea si foamea de Dumnezeu, sa spunem cu sinceritate: in ce chip doreste cerbul izvoarele apelor, așa Te doreste sufletul meu pe Tine, Dumnezeule. Insetat-a sufletul meu de Dumnezeul cel viu.
Reply With Quote
  #283  
Vechi 22.03.2011, 22:13:29
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Eu in lista de pacate care sunt oprite de la Sfanta Impartasanie vad oameni bolnavi ,care au nevoie de doctor,dar sunt indepartati.
Nu inteleg de ce daca dansezi esti scos din biserica,dar daca desfranezi sau ucizi nu te impartasesti,dar ramai in biserica.Pare o clasificare a pacatelor in mici si mari
Reply With Quote
  #284  
Vechi 22.03.2011, 22:31:40
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Eu in lista de pacate care sunt oprite de la Sfanta Impartasanie vad oameni bolnavi ,care au nevoie de doctor,dar sunt indepartati.
Nu inteleg de ce daca dansezi esti scos din biserica,dar daca desfranezi sau ucizi nu te impartasesti,dar ramai in biserica.Pare o clasificare a pacatelor in mici si mari
Cine scoate din biserica pe cine? Unde ai citit asa ceva?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #285  
Vechi 22.03.2011, 23:41:15
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
" Beți dintru acesta toți, acesta este Sângele Meu, al Legii celei noi, Care pentru voi și pentru mulți se varsă, spre iertarea păcatelor".

Avand drept lumina cuvintele de mai sus,in care Mantuitorul ne indeamna pe TOTI sa ne impartasim ,fara exceptie,as dori sa incep o campanie de durata in care toti cei care se impartasesc des sau isi doresc acest lucru pentru viitor ,sa se alature,adica sa scrie in acest loc ,ca sunt de acord cu aceasta practica.
Scopul este de a normaliza un lucru care acum este o exceptie,impartasirea si atunci cand nu este post.
Prin acest fapt putem sa ne imbunatatim viata duhovniceasca si sa urcam pe scara desavarsirii crestine.
Numai pacatele de moarte sa ne desparta temporar de aceasta impartasire,insa cu pocainta si spovedanie ,oricine a gresit se poate intoarce si sa fie iertat.
Asteptam mai ales pe cei care mai au indoieli si sper ca eu sau colegii mei,inspirati de Sfantul Duh sa le spulberam orice urma de indoiala.
Aceasta lupta nu este usoara insa odata castigata,cate beneficii va aduce!
Subscriu,si subliniez ca Mintuitorul a mai adaugat:"aceasta sa faceti,VESNIC(mereu,as zice eu) intru amintirea MEA!"
Si as merge chiar mai departe decit numai a scrie si a subscrie aici,as scrie pe LUMINA aia a lu'preafericitul daniel,pentru ca astfel sa citeasca si preotii cei "zgirciti" in a da Sfinta Cuminecatura.Din fericire pt mine-Multumesc lui Dumnezeu!-merg la o Biserica unde preotul este "elastic" si ofera cu generozitate Sf Impartasanie,si duminica 20 martie ,chiar am avut bucuria sa tina un CUVINT la fianlul Sf Liturghii si sa indemne lumea care participa la Slujba sa vina si la CINA.
Ucenicii lui Hristos,primii crestini se stringeau la un loc si staruiau in rugaciune si in fringerea piinii si se Impartaseau.
Apoi,eu ,cind sint la Sf Liturghie,si cind vad ca iese preotul cu Sf Potir si zice:"cu FRICA de DUMNEZEU,cu CREDINTA si cu DRAGOSTE,sa va apropiati!",nu stau prea mult pe ginduri si nu astept ca preotul sa ma mai invite a doua oara,ci imi grabesc pasii spre Sf Altar ,ca nu cumva sa pierd ocazia CUMINECARII,chiar daca nu am CREDINTA f mare dar am FRICA de Dumnezeu ,mare,si am dragoste ,la masurile unui om care mai are destule de invatat.
Peronal cunosc citiva preoti care sint pentru Impartasanie deasa si f deasa,dar cunosc si preoti f rigizi,care opresc de la Cuminecare ,chiar pentru chestiuni minore.
Mi-as dori ca preotii sa fie atit de iubitori de semeni si sa nu mai ridice piatra ci sa ierte pe principiul :"mult ierti ,mult ti se va ierta",si sa ierte si sa dezlege pacatele tuturor,caci Domnul Hristos a spus clar:"oricite veti dezlega,dezlegate vor fi!Daca Domnul Hristos ,a dat Ucenicilor LUI,(prin urmare si preotilor)aceasta sansa(libertate) ,de a dezlega,ei (preotii) de ce se cramponeaza mai mult de a tine legat,in loc de a dezlega?...Multumesc lui Dumnezeu !,ca am avut bucuria de a ma bucura de preoti care au dragoste pentru semeni.Si impart Potirul cu credinciosii,nefiind egoisti ca sa-l pastreze doar pt sujitorii Altarului.Sint deja din ce in ce mai multi,de la o vreme.Si ma bucura sa descopar aceasta.
Sf Impartasanie este APOGEUL Sfintei LITURGHII.Impartasiti-va ,oameni buni,cit mai des.Va va fi de mare folos.Cereti duhovnicilor vostri acest lucru! Cereti in rugaciune,lui Dumnezeu sa va binecuvinteze in Impartasirea cu EL,si prin Sf Cuminecatura!Si Dumnezeu va va indruma pasii catre duhovnici generosi.Si pacatele ,bolile si necazurile noastre se vor imputina.Amin.
Reply With Quote
  #286  
Vechi 23.03.2011, 09:20:13
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Cine scoate din biserica pe cine? Unde ai citit asa ceva?
Uita.te la prima postare din topic.Unde sunt scrise canoanele.
Reply With Quote
  #287  
Vechi 31.03.2011, 01:52:53
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit mesaj

Bravo frate ,vin si eu alaturi de tine si incurajez fratii nostrii sa se apropie mai des de Sfintele Taine.Noi cei care am ajuns sa ne impartasim saptaminal ,am descoperit ce inseamna cu adevarat Sf.IMPARTASANIE.Da si daca este luata asa cum trebuie ,devine medicamentul universal.Te scapa de toate viciile pamintesti,omoara patimile ,devii intra-devar omul desavirsit ,acel om pe care Hristos il cauta.Te ajuta sa vezi viata altfel,te ajuta sa te impaci cu moarte sa nu iti mai pese ,daca mori sau traiesti.Ispitile nu mai au aceeasi forta,postul este tinut fara probleme,rugaciunile le faci fara sa mai ai probleme,cind si unde sa le faci,totul se schimba.Dar pentru toate astea in primul rind trebuie sa tii toate rinduielile bisericesti ,post ,rugaciune ,spovedanie,milostenie ,infrinare de la toate cele lumesti.La inceput Sf.Impartasanie arde ,abia dupa ce trece un timp si curata corpul de toate cele rele se transforma in bucuria vietii.Asa am patit noi l-a inceput ,pentru ca ne impartaseam doar la Paste ,ca asa am invatat in tara .Dar de cind am ajuns in diaspora si de cind avem biserica si am inceput sa ne ducem duminica de duminica la slujba ,am fost sfatuiti altfel de preotul nostru si chiar de episcop .La inceput a fost mai greu ,acum totul vine din suflet.Bucurie mare am in suflet cind duminica il primesc pe Hristos.Ma uit si la fetele celor care se impartasesc si vad aceeasi ,bucurie ,pace si multumire.Si e mare lucru acesta.Dar vad si fetele celor care nu se apropie de Sf.Taine ,ca sunt schimonosite de pacate ,pentru ca nu au curajul sa vina la spovedanie si nu vor sa urmeze sfaturile preotului.Ma rog pentru toti cei care au astfel de probleme ,ca poate intr-o zi prin grija bunului Dumnezeu sa se apropie si cei care nu o fac ,de Sf.Taine.Luati fratilor acest drum ,incepeti de tineti toate posturile,miercurile si vinerile,spovediti-va cit mai des si curaj apropiati-va de SF.Taine ca numai asa o sa ajunge-ti vrednici si mare bucurie o sa aveti in suflete.Pace va doresc la toti.Doamne Ajuta.Post binecuvintat incontinuare.Si iertati-ma
Reply With Quote
  #288  
Vechi 31.03.2011, 11:07:50
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoradoi Vezi mesajul
...dar cunosc si preoti f rigizi,care opresc de la Cuminecare ,chiar pentru chestiuni minore.
Sînt curios dacă acei preoți sunt la fel de exigenți și cu ei înșiși. Și dacă duc o viață atît de curată încît se împărtășesc la fiecare Liturghie fără a se spovedi înainte de fiecare împărtășanie.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #289  
Vechi 31.03.2011, 12:38:44
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
E foarte bine sa ne impartasim saptamanal. Dar nu fara a simti nevoia de a ne impartasi. Sa nu-L primim pe Hristos intr-o inima rece, sa nu fim ursuzi cu El.

Bine ar fi sa ne impartasim pentru a ne potoli setea si foamea de Dumnezeu, sa spunem cu sinceritate: in ce chip doreste cerbul izvoarele apelor, așa Te doreste sufletul meu pe Tine, Dumnezeule. Insetat-a sufletul meu de Dumnezeul cel viu.
Bine punctat. Ca si rugaciunea care in anumite momente este mecanica, de rutina sau pentru anumite persoane conteaza sa fie dar nu si cum sa fie.
Reply With Quote
  #290  
Vechi 02.04.2011, 21:31:43
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

In trapeza Manastirii de la Sitaru, pe un perete este pictata Cina cea de taina. Din orice colt al trapezei te-ai afla, privind pictura respectiva, covorul de la picioarele Mantuitorului parca se deplaseaza spre tine, parca invitandu-te sa iei parte la Cina.
Attached Images
File Type: jpg 1.jpg (36,3 KB, 9 views)
File Type: jpg 2.jpg (34,7 KB, 9 views)
File Type: jpg 3.jpg (32,9 KB, 10 views)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne impartasim des sau rar? Va_iubesc Impartasania (Taina Euharistiei) 978 17.05.2017 03:29:00
Cum sa ne impartasim? Adriana-Simona Impartasania (Taina Euharistiei) 21 09.01.2014 15:17:16