Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.07.2010, 13:56:22
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

o parere a lui Paul Ersilian

Problema rarei sau desei impartasanii poate fi ,,reglementata" canonic pana la un anumit punct, dincolo, tine de fiecare credincios in parte. De la impartasirea de patru ori pe an, sau din pacate uneori chiar mai rar (la botez si eventual cununie- ,,momente de reala constrangere") si pana la impartasania de fiecare zi, se gasesc numeroase faze pe care credinciosul le strabate. Nu voi insista asupra lor, toti cred ca le cunoastem. Constiinta este cea care ne indeamna sa mergem la spovedanie, nevoia noastra de Hristos ne determina sa vrem sa ne impartasim. In fond la acest lucru se reduce toata aceasta problema. Deasa impartasanie duce la o unire deasa cu Hristos, tot timpul vom simti prezenta lui si ne vom simti intariti. Este cea mai indicata, consider eu, atata timp cat nu se ajunge la ,,dependenta", o dependenta care se rezuma la actul propriuzis, la un reflex care-si pierde pentru cel care o primeste esenta, o forma fara fond. Acest lucru este de evitat, acest aspect creaza practic toata discutia noastra. Sunt persoane care se impartasesc des, foarte des, si din pacate o fac fie pentru a fi vazuti, fie din obisnuinta, ajungand sa nu mai perceapa unirea cu Hristos, devenind simpli ritualisti.
Sustin impartasania deasa, dar izvorata din constiinta si din dorinta sincera, nu ca efect al unui gest reflex, lipsit de emotie. Poate gresesc, dar, dupa cum spuneam, este opinia mea si cred in ea.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.07.2010, 14:15:55
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Sfantul Filotei Zervakos

În ce priveste Sfânta Împartasanie stabilim urmatoarele:

1. Câti au dragoste din tot sufletul si din toata inima fata de Dumnezeu si câti îl iubesc pe aproapele lor ca pe ei însisi, au smerenie, ascultare, taierea voii, blândete, nemâniere, înfrânare, rabdare, tacere, acestia pot sa se împartaseasca o data pe saptamâna si de doua ori când se întâmpla o sarbatoare în mijlocul acestei saptamâni.

2. Când nu au virtutile de mai sus si se mâhnesc din cauza aceasta si se silesc sa le dobândeasca si se roaga si doresc sincer si cer Sfânta Împartasanie, ca pe un medicament ajutator, si evita pe cât le sta în putinta orice pacat, li se permite si lor sa se împartaseasca o data pe saptamâna.

3. Câti au asa-zise pacate care se iarta, adica putina mândrie, se înfurie pentru moment când le spune cineva ceva, spun vreo minciuna, glumesc, râd, bârfesc, manânca mai mult decât e de trebuinta, fac ascultare, dar fara tragere de inima, si au si alte mici pacate de moarte, pe care se silesc sa le taie si sa le tempereze, dar nu cu osteneala si râvna cum se cuvine, dar totusi le cunosc, se caiesc si le marturisesc, acestora li se permite sa se împartaseasca la 15 zile.

4. Acei care sunt mândri, nesupusi, mâniosi, certareti, mincinosi, daca se marturisesc si arata o pocainta si schimbare adevarata si iau hotarâre ca vor înceta sa pacatuiasca, sa se împartaseasca la doua luni.

5. Daca dupa un an înceteaza sau se înfrâneaza, împutinând pacatele, sa se împartaseasca la 40 de zile, si când se îndreapta complet, sa se împartaseasca ca si cei de mai sus, la 15 zile si o data pe saptamâna.

O astfel de dispozitie catre monahii de la noi a dat-o Cuviosul Arsenie, care s-a nevoit acum 100 de ani aici, un sfânt duhovnic care a primit har de la Dumnezeu sa savârseasca minuni în timpul vietii lui si dupa moarte. Un astfel de discernamânt al acestor vrednici de pomenire Parinti trebuie sa-l urmeze si Parintii duhovnici actuali, ca sa-i canoniseasca pe cei care se marturisesc la ei.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.07.2010, 14:24:49
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Sfinta Impartasanie cu Trupul si Singele Domnului formeaza centrul vietii noastre duhovnicesti. Fara de aceasta nu putem avea viata in Hristos, nu ne putem mintui. Caci asa ne spune Mintuitorul: "De nu veti minca Trupul Fiului Omului si de nu veti bea Singele lui, nu veti avea viata intru voi"(Ioan 6, 51-53). Sfintul Botez, Spovedania si Sfinta Impartasanie sunt tainele de baza ale Bisericii Ortodoxe care asigura mintuirea credinciosilor nostri. Si daca Botezul este "usa Tainelor", iar Spovedania este numita "al doilea Botez", Sfinta Impartasanie este cununa Tainelor, caci ea desavirseste uneste direct pe om cu Dumnezeu prin Trupul si Singele Domnului.

Sfinta Impartasanie se sfinteste intotdeauna numai in cadrul Sfintei Liturghii, prin prefacerea piinii si vinului in Trupul si Singele lui Hristos. De fapt aceasta este si scopul Sfintei Liturghii, sa sfinteasca darurile prin Duhul Sfint si sa le prefaca in Trupul si Singele Domnului. Sfinta Impartasanie se mai numeste si Euharistie, adica multumire, sau recunostinta, pentru ca ni se daruieste din iubire ca un dar de multumire si de recunostinta fata de Domnul nostru Iisus Hristos.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.07.2010, 14:31:07
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
o parere a lui Paul Ersilian

Este cea mai indicata, consider eu, atata timp cat nu se ajunge la ,,dependenta", o dependenta care se rezuma la actul propriuzis, la un reflex care-si pierde pentru cel care o primeste esenta, o forma fara fond. Acest lucru este de evitat, acest aspect creaza practic toata discutia noastra. Sunt persoane care se impartasesc des, foarte des, si din pacate o fac fie pentru a fi vazuti, fie din obisnuinta, ajungand sa nu mai perceapa unirea cu Hristos, devenind simpli ritualisti.
Nu toti au trezie ,la asta ma refeream.
Sa fim responsabili de ceea ce facem.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.07.2010, 14:33:01
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Crezi ca trezvia o ai mai accentuata daca te imaprtasesti mai rar? Dimpotriva,daca te straduiesti sa te impartasesti des,asta iti poate creste trezvia.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.07.2010, 14:36:15
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Crezi ca trezvia o ai mai accentuata daca te imaprtasesti mai rar? Dimpotriva,daca te straduiesti sa te impartasesti des,asta iti poate creste trezvia.
Nu e vorba de asta ,am spus ca daca nu ai trezie poti sa te impartasesti degeaba si sa o faci cu nevrednicie.
Am subliniat cu citatul dat de tine ideea care sustinea asta.
Eu cred ca nu e bine sa devina o obisnuinta ,nu in fiecare zi mergem la ospat ,sa fie o sarbatoare .
Pentru cei vrednici ,nu am nimic impotriva.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.07.2010, 14:38:23
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Nu te impartasesti pentru ca esti vrednic,ci pentru ca esti spovedit si ai dezlegare de la duhovnic.De tine depinde cat de mult vrei sa alergi la duhovnic .Si impartasania este pentru tamaduirea ranilor sufletului si a trupului,deci nu pentru cei "vrednici".
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.07.2010, 14:43:35
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Si inca un lucru important:
Nu suntem in situatia concreta ca in Biserici sa se impartaseasca des,si sa se banalizeze acest act.Dimpotriva suntem in situatia unor Liturghii in care NIMENI nu se impartaseste.deci pana a ajunge la banalizarea actului,avem de-a face cu indepartarea de Impartasanie.
Deci ce rost are sa militezi pentru impartasania rara,ca asta este o realitate?!Crezi ca acum este normalul? Eu asta incerc sa fac,ca normalul sa fie impartasania deasa...Asta ar putea duce la o reinoire a vietii duhovnicesti.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.07.2010, 14:47:49
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

De la început trebuie să afirmăm că Sfinții Părinți nu au vă*zut împărtășirea cu Trupul și Sângele lui Hristos doar ca pe o încu*nunare a unui efort ascetic sau ca pe o „răsplată” pentru cel ce merge bine pe calea ce duce spre mântuire, ci și ca pe un „medi*cament” oferit celor slabi, căci nu cei sănătoși au nevoie de doc*tor, ci cei bolnavi (Matei 9:12). Altfel spus, în plan ecle*sio*lo*gic și eshatologic, împărtășirea cu Sfintele Taine este într‑adevăr un scop, adică ceea ce încununează viața noastră în Hristos și ne unește „pe noi înșine și unii pe alții”[3], dar în plan personal, îm*părtășirea este totuși un mijloc și o „hrană de drum”, fără de care călătoria noastră în această lume este sor*tită eșecului.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.07.2010, 14:57:13
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Si inca un lucru important:
Nu suntem in situatia concreta ca in Biserici sa se impartaseasca des,si sa se banalizeze acest act.Dimpotriva suntem in situatia unor Liturghii in care NIMENI nu se impartaseste.deci pana a ajunge la banalizarea actului,avem de-a face cu indepartarea de Impartasanie.
Deci ce rost are sa militezi pentru impartasania rara,ca asta este o realitate?!Crezi ca acum este normalul? Eu asta incerc sa fac,ca normalul sa fie impartasania deasa...Asta ar putea duce la o reinoire a vietii duhovnicesti.
Ai dreptate ,din pacate sunt biserici unde sf.Impartasanie se da numai in post.
Dar sa nu generalizam.
La biserica unde merg eu si impartasesc persoane in fiecare simbata si duminica.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne impartasim des sau rar? Va_iubesc Impartasania (Taina Euharistiei) 978 17.05.2017 03:29:00
Cum sa ne impartasim? Adriana-Simona Impartasania (Taina Euharistiei) 21 09.01.2014 15:17:16