Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.01.2009, 08:50:44
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit spray-ul si parfumul - sunt pacat?

totdeauna m-am intrebat asta..
oare ma puteti lamuri?
unii zic ca nu este, dar poate fi interpretat si altfel : ne dam cu parfum sa ne facem altfel decat ne-a facut Domnul,dar Domnul nu ne-o facut rau mirositori..cu toate ca in facere zice la Adam sa si munceasca painea cu sudorile sale, dar nu stiu ce sa zic..
__________________
Dumnezule milostiveste-te spre noi si ne binecuvinteaza;lumineaza fata Ta spre noi si ne miluieste
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.01.2009, 09:09:16
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Cred ca glumesti...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.01.2009, 09:30:49
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Adica,gandeste-te putin ca Dumnezeu nu ne-a creeat cu haine pe noi,mamele noastre nu ne nasc imbracati si pe acest principiu poate ar trebui sa incepem sa mergem si dezbracati pe strada,ca pana la urma nu este o rusine sa expui creeatia lui Dumnezeu,nu crezi?
Eu zic sa pastram totusi un echilibru in toate ca e mai sanatos.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.01.2009, 12:13:09
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Stiti ce nu inteleg eu? De ce oamenii isi fac asemenea griji, daca e pacat sa te dai cu parfum sau nu sau alte prostii de-astea fara nicio importanta. Ar trebui sa ne preocupe ceea ce se intampla in spatele societatii noastre, ceea ce societatea ne baga fortat in cap, cum noi o luam pe calea cea rea tocmai din cauza celor care ne conduc. Asta ar trebui sa ne ingrijoreze.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.09.2010, 15:25:11
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
ar trebui sa incepem sa mergem si dezbracati pe strada,ca pana la urma nu este o rusine sa expui creeatia lui Dumnezeu,nu crezi?
Nu este mult și până acolo. Talia joasă a pantalonilor nu ne dezvăluie, câteodată, "taina" unei persoane, de altfel, și singura calitate a ei și aia îndoielnică?

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Eu zic sa pastram totusi un echilibru in toate ca e mai sanatos.
Așa, da...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.09.2010, 15:44:32
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Nu pot să nu mă gândesc la trupul ăsta acoperit de spray-uri și parfurmuri, nu tocmai ieftine, ce-i înăuntrul lui? Ia, gândiți-vă, puțin la conținutul mațelor noastre, la mizeria din noi, ca să vedeți ce împodobesc unii (unele). Gândiți-vă la starea de (semi)obezitate a majorității dintre noi.

Întreaga noastră existență, astăzi, este circumscrisă valorilor privind "umplerea mațelor", vopsirea, parfumarea, fardarea, modei etc. E de bun simț să vezi ce trup aranjezi. Una este să te îmbraci cuviincios și adecvat, alta este să te îmbraci doar ca să te îmbraci (scop în sine). Colegele mele de serviciu se plâng veșnic de bani, dar Avon-ul face parte integrantă din viața lor. Și nu ies tocmai ieftin.
Piercing, tatuaje, bijuterii, zgărzi la mâini, picioare, buric etc. Mie mi se pare doar sadomasochism, nimic altceva.

Nu e de mirare că, pe aiurea, porcii au devenit animale de companie. Omul de astăzi începe să se apropie, din ce în ce mai mult, de condiția respectivului dobitoc. Unde nexam creier, capul e pe post de umbrelă. Și atunci îl fardăm, vopsim, frezăm (am trăit să o văd și pe asta, la mine în oraș, un tuns "la zero" face 20 lei, cred că mă fac frizer) că oricum nu avem la ce să-l folosim.

P.S. Să nu se înțeleagă că nu folosesc câte un spray, dar, cu echilibru, cum spunea miss heaven. Și zece lei la 4 - 5 luni nu mi se pare o povară uriașă.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.09.2010, 15:51:12
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Nu pot să nu mă gândesc la trupul ăsta acoperit de spray-uri și parfurmuri, nu tocmai ieftine, ce-i înăuntrul lui? Ia, gândiți-vă, puțin la conținutul mațelor noastre, la mizeria din noi, ca să vedeți ce împodobesc unii (unele). Gândiți-vă la starea de (semi)obezitate a majorității dintre noi.

Întreaga noastră existență, astăzi, este circumscrisă valorilor privind "umplerea mațelor", vopsirea, parfumarea, fardarea, modei etc. E de bun simț să vezi ce trup aranjezi. Una este să te îmbraci cuviincios și adecvat, alta este să te îmbraci doar ca să te îmbraci (scop în sine). Colegele mele de serviciu se plâng veșnic de bani, dar Avon-ul face parte integrantă din viața lor. Și nu ies tocmai ieftin.
Piercing, tatuaje, bijuterii, zgărzi la mâini, picioare, buric etc. Mie mi se pare doar sadomasochism, nimic altceva.

Nu e de mirare că, pe aiurea, porcii au devenit animale de companie. Omul de astăzi începe să se apropie, din ce în ce mai mult, de condiția respectivului dobitoc. Unde nexam creier, capul e pe post de umbrelă. Și atunci îl fardăm, vopsim, frezăm (am trăit să o văd și pe asta, la mine în oraș, un tuns "la zero" face 20 lei, cred că mă fac frizer) că oricum nu avem la ce să-l folosim.

P.S. Să nu se înțeleagă că nu folosesc câte un spray, dar, cu echilibru, cum spunea miss heaven. Și zece lei la 4 - 5 luni nu mi se pare o povară uriașă.
Avon nu este o firma nici scumpa nici de fite.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.09.2010, 15:52:22
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean Vezi mesajul
totdeauna m-am intrebat asta. oare ma puteti lamuri? unii zic ca nu este, dar poate fi interpretat si altfel : ne dam cu parfum sa ne facem altfel decat ne-a facut Domnul,dar Domnul nu ne-o facut rau mirositori... cu toate ca in facere zice la Adam sa si munceasca painea cu sudorile sale, dar nu stiu ce sa zic.
Sunt de parere ca mirosul urat este un rod al pacatului. Spun asta gandind la acei parinti (nu stiu cati sunt) care nu se spala si, chiar si asa, miros mai bine decat noi, cei spalati. Insa este doar un gand, nu stiu.

Personal, nu sunt de acord cu parfumul. "Prea mult risc, pentru prea putin bine."
Chimicale intrate in organism, miros puternic pentru cei din jur, mandrie, etc. Multe minusuri.
Cu toate acestea, avem nevoie de ele, caci alta cale nu prea vad.

Eu folosesc un deodorant fara parfum. Imi pare rau ca nu se gaseste si la noi in tara, sau nu stiu eu.
L'am primit din Franta. Este tare precum o piatra si te dai cu el imediat dupa spalat, pe pielea uda.
Este ceva 100%ecologic. Daca stie cineva despre ce vorbesc, poate gasim si la noi in tara.

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Stiti ce nu inteleg eu? De ce oamenii isi fac asemenea griji, daca e pacat sa te dai cu parfum sau nu sau alte prostii de-astea fara nicio importanta. Ar trebui sa ne preocupe ceea ce se intampla in spatele societatii noastre, ceea ce societatea ne baga fortat in cap, cum noi o luam pe calea cea rea tocmai din cauza celor care ne conduc. Asta ar trebui sa ne ingrijoreze.
Acestea nu sunt "prostii fara importanta", Andrei. Acela care lasa lumea si cauta sa se cunoasca pe el, va intampina tot felul de dileme si dificultati. Insa acela care nu se poate indeparta de lume, o va analiza neincetat, in uraciunea ei.

Vedem si noi lucrurile, intrigile, ateismul, lucrarea diavolului in lume, insa... ne vedem de ale noastre, spre a nu inmulti rautatea cu pacatele noastre, ne curatim pe noi, pe cat putem, spre a lumina coltul in care vietuim.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.01.2009, 13:46:27
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean Vezi mesajul
totdeauna m-am intrebat asta..
oare ma puteti lamuri?
unii zic ca nu este, dar poate fi interpretat si altfel : ne dam cu parfum sa ne facem altfel decat ne-a facut Domnul,dar Domnul nu ne-o facut rau mirositori..cu toate ca in facere zice la Adam sa si munceasca painea cu sudorile sale, dar nu stiu ce sa zic..
Pai depine pt ce le folosesti..si la ce te gandesti .adika una e sa fi curat, sa mirosi bine ,ca sa zic asa (si aici nu vad pacat ),si alta e sa gandesti ca parfumandu-te ai mai mult succes la femei ..sau la barbati -deci gandindu-te la ,,sminteala,, sexului opus! NU ?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.01.2009, 15:02:22
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

vai asa aberatie nu am mai auzit.....parfumul e ceva fain...Dumnezeu ne vrea curati, parfumati si nepacatosi.....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunica zice ca este pacat. Sunt foarte derutata si am nevoie de un raspuns Dorina8 Generalitati 13 18.08.2011 20:40:32
e pacat cristina mioara Generalitati 37 13.08.2011 19:11:49
pacat? omosapiensi Teologie si Stiinta 3 25.01.2010 13:30:20
pacat sau nu? pisi Generalitati 34 18.06.2008 23:11:07