Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 05.11.2009, 13:20:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Pentru Sofia și noi toți !

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Chiar pe site-ul Crestinortodox.ro se poate asculta ,,Despre Rugul Aprins"'. Intri direct pe site, apoi in dreapta sus intri pe,,Audio'', iar dupa aceea cauti ,,Predici audio mp3. Gasesti acolo o comori duhovnicesti adevarate. Cauti apoi ,,Sofian Boghiu'' si apoi ,,Despre Rugul Aprins''. Doamne ajuta. Nu ma pricep sa preiau de acolo fisierele audio si sa le postez aici. Totusi incerc.

Parintele Sofian Boghiu
Tot pe site pe prima pagină :"Ce sunt și de unde vin dogmele" . Foarte interesant și mai ales folositor.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #42  
Vechi 05.11.2009, 14:27:20
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Istorioara relatata de OmuBun o stiu si eu. Era vorba despre trei pustnici care locuiau pe o insula si, nestiind sa se roage, spuneau asa: ,,Noi trei, Voi Trei, miluiti-ne pe noi." Spunand astfel, ei se rugau , de fapt, Preasfintei Treimi, deci respectau dogma in felul lor. Un episcop viziteaza insula cu scopul de a propovadui crestinismul acolo. Ii invata ,,Tatal nostru", convins ca face o fapta foarte buna, dar ei, nestiind sa scrie, uita rugaciunea.

Atunci, unul dintre pustnici alearga pe mare sa-l ajunga pe episcopul care se indeparta cu barca spre corabie din largul marii, ca sa-i ceara sa-i repete rugaciunea. Cata smerenie! Ajunsese la masuri inalte si alerga pe mare pentru a afla inca o rugaciune. In ceasta istorioara, se evidentiaza puterea rugaciunii inimii. Episcopul, cand l-a vazut ca alearga pe mare ca Iisus, i-a spus sa se roage in continuare cum s-a rugat si pana acum, ca ii este de ajuns. Deci rugaciunea inimii este rugaciune intre rugaciuni.

De curand am ascultat o marturie audio a parintelui Sofian si asa am inteles mai bine mesajul Acatistului Rugul Aprins, care este dedicat si acestei rugaciuni.
Stiam si eu povestea (eu stiam de doi pe o insula.. in fine), dar cred ca poate fi inteleasa gresit: pe ei SMERENIA i-a ridicat, nu o rugaciune originala!
De fapt cred ca povestea apare intr-o carte cu povestiri despre smerenie, adunate de parintele Savatie Bastovoi.
In nici un caz nu se sustine ca putem sa ne rugam cum credem noi ignorand invatatura bisericii.

(aici nu te critic pe tine.. vorbesc la modul general :) )

Last edited by anna21; 05.11.2009 at 14:34:01.
  #43  
Vechi 05.11.2009, 14:56:34
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Stiam si eu povestea (eu stiam de doi pe o insula.. in fine), dar cred ca poate fi inteleasa gresit: pe ei SMERENIA i-a ridicat, nu o rugaciune originala!
De fapt cred ca povestea apare intr-o carte cu povestiri despre smerenie, adunate de parintele Savatie Bastovoi.
In nici un caz nu se sustine ca putem sa ne rugam cum credem noi ignorand invatatura bisericii.
SMERENIA. Citind inca o data si inca o data, nu se poate sa nu te infioare si sa nu-ti scape o lacrima printre gene. Acelasi sentiment il traiesc aproape in fiecare duminica la Sfanta Liturghie, cand parintele spune: "Ale Tale, dintru ale Tale, Tie-Ti aducem de toate si pentru toate!' iar noi incepem sa cantam "Pe Tine Te laudam!..." Cred ca in aceasta smerenie se inmagazineaza toata frumusetea credintei noastre ortodoxe, toata bucuria si pacea care se asterne peste sufletul fiecaruia care primeste Sfantul mir, iar mai apoi Sfanta anafura!
Ma simt neputincios si trist fiindca, desi ne numim cu totii ortodocsi, nu stiu cati accepta sa vina duminicile la biserica si astfel sa poata simti aceasta stare care aproape nu poate fi descrisa in cuvinte!...
  #44  
Vechi 05.11.2009, 15:00:21
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
SMERENIA. Citind inca o data si inca o data, nu se poate sa nu te infioare si sa nu-ti scape o lacrima printre gene. Acelasi sentiment il traiesc aproape in fiecare duminica la Sfanta Liturghie, cand parintele spune: "Ale Tale, dintru ale Tale, Tie-Ti aducem de toate si pentru toate!' iar noi incepem sa cantam "Pe Tine Te laudam!..." Cred ca in aceasta smerenie se inmagazineaza toata frumusetea credintei noastre ortodoxe, toata bucuria si pacea care se asterne peste sufletul fiecaruia care primeste Sfantul mir, iar mai apoi Sfanta anafura!
Ma simt neputincios si trist fiindca, desi ne numim cu totii ortodocsi, nu stiu cati accepta sa vina duminicile la biserica si astfel sa poata simti aceasta stare care aproape nu poate fi descrisa in cuvinte!...
Cand o sa simt smerenie, o sa anunt cu veselie.. :)
Deocamdata nu simt nimic.

Si la Liturghie eu sunt cu copiii mici si stau in spate ca am copii neastamparati.. abia aud ceva din slujba, dar'mite sa mai am trairi. Daca pot sta toata slujba inseamna ca am facut mare isprava.
  #45  
Vechi 05.11.2009, 15:32:29
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Sunt mahnita si coplesita de ceea ce se intampla pe acest forum..si voi incerca sa ma fac inteleasa..
Printre noi sunt multi oameni, frati si surori pe acest forum f.bine instruiti - informati in ceea ce priveste credinta noastra ortodoxa - cinste lor..dar sunt si multi frati si surori abia incepatori..abia daca l-au descoperit pe Hristos..multi il cauta...asa cum pot unii mai repede altii mai incet...pt. acestia descoperirea dogmelor nu se poate face dintr-o data...dar pe mine ma doare altceva ..de ce nu putem ajunge la inima omului...de ce spanand adevarul trebuie sa-i intristam si mai mult pe cei in suferinta, blonavi, oprimati de tot felul de probl.sociale..familiale..etc..pe acestia eu cred nu trebuie sa-i intristam si mai tare...nu trebuie sa-i dojenim altfel decat cu duhul blandetii...pt. ca asa ne invata Sf.Ap.Pavel....."cearta-l pe apropaele tau dar cu duhul blandetii"...acestia nu trebuie sa se simte si mai raniti sufleteste ca pana acum au ratacit drumul..si au unele pacate.oare nu nopi toti avem diferite pacate..altele decat ale lor dar pacate..de acestia nu trebuie sa ne plictisim..cu acestia trebuie sa avem rabdare si dragoste...pe acestia trebuie sa-i cautam cu dinadinsul si sa le spunem ..uite aici nu este asa...este asa...nu stiai..nu ai aflat pana acum...dar uite ne invata Mantuitorul, aflam din Biblie, din Psaltire indeosebi, din invataturile sfintilor parinti..dar cuvantul nostru trebuie sa invete si sa aline in acelasi timp si nu sa doara..pe omul bolnav nu-l certi si nu-i tragi palme ca s-a imbolnavit..ci cauti sa-l vindeci ..sa-l insanatosesti..sa-l alini si suflteste ca este speriat saracul de ce i se intampla...D-zeu este Dreptate si Iubire dar mai mult decat orice este iubire..altminteri ...nu s-ar cumineca si mantui nimeni...pt.ca nu pt.dreptatea noastra sau pt.vrednicia noastra se dezleaga pacatele la taina marturisirii ci pt.mila si dragostea lui Hristos.Vreau sa stiu si eu daca este o singura persoana care poate afirma ca se impartaseste cu trupul si sangele Mantuitorului pt.ca este vrednic...si drept.
Deci daca cuvantul nostru nu linisteste si nu convinge inseamna ca nu este spun intr-un mod potrivit..numai dragostea poate convinge mai mult decat dreptatea!si nu eu spun acestea ci sf.Apostol Pavel.
Si atunci pt. ce sa ne suparam pe cei care nu inteleg...inca..de ce sa nu ni apropiem si mai mult pana vor intelege si pana ii vom putea convinge de adevarul si credinta noastra mantuitoare.
Fratilor si surorilor acesti oameni necajiti pe care v-ati suparat ca nu inteleg la fel de repede ca voi trebuiesc iubiti si nu certati ..in acest stadiu!
De aș grăi în limbile oamenilor și ale îngerilor, iar dragoste nu am, făcutu-m-am aramă sunătoare și chimval răsunător. Și de aș avea darul proorociei și tainele toate le-aș cunoaște și orice știință, și de aș avea atâta credință încât să mut și munții, iar dragoste nu am, nimic nu sunt. Și de aș împărți toată avuția mea și de aș da trupul meu ca să fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi folosește. Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiește, nu se laudă, nu se trufește. Dragostea nu se poartă cu necuviință, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândește răul. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduiește, toate le rabdă. Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși; Pentru că în parte cunoaștem și în parte proorocim. Dar când va veni ceea ce e desăvârșit, atunci ceea ce este în parte se va desființa. Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului. Căci vedem acum ca prin oglindă, în ghicitură, iar atunci, față către față; acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaște pe deplin, precum am fost cunoscut și eu. Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea.

Sfântul Pavel în Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel, 13:1-13, traducere ortodoxă

N.B.D-voastra toti cei care stiti mai mult...cand mergeti la taina spovedaniei ce spuneti acum..eu stiu tot ce trebuie ..si nu mai fac pacate..si sunt vrednic/ vrednica de a ma impartasi cu trupul si sangele Mantuitorului..asa se intampla..eu cred ca inca nu au atins masura sfinteniei nici unul dintre forumisti..pt ca spun sfintii parinti..pana catre sfarsitul zilelor noastre ingaduie Domnul sa facem anumite pacate pt. a nu cadea in mandrie ..pt. a invata adevarat smerenie...putem spune despre noi..oricine am fi ca suntem cu adevarat smeriti...?!!!sau desavarsiti?!!...
Dna Sophia va rog sa-mi scrieti pe MP doresc sa va ajut cu ce pot...si va sunt alaturi sufleteste pt. ca pe acest forum ati avut stari sufletesti grele...toti gresim..dar uitam sa ne iubim...nu putem sa invatam si sa iubim in egala masura?! Oare pe cati dintre voi v-a iertat Domnul pt. ca ati fost buni si drepti. eu cred ca pe toti ne-a iertat pt.ca ne iubeste si nu doreste sa renunte la noi in ruptul capului.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
  #46  
Vechi 05.11.2009, 15:47:53
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cand o sa simt smerenie, o sa anunt cu veselie.. :)
Deocamdata nu simt nimic.

Si la Liturghie eu sunt cu copiii mici si stau in spate ca am copii neastamparati.. abia aud ceva din slujba, dar'mite sa mai am trairi. Daca pot sta toata slujba inseamna ca am facut mare isprava.
Ce faci tu este mai mult decât mult! Ai copii și mergi cu ei la biserică!!!
Ce lucruri mai plăcute lui Dumnezeu și mai împortante ca acestea poți face?
Ești asemenea lucrătorului cel bun.Într-o zi vei culege roade bogate!
  #47  
Vechi 05.11.2009, 15:55:04
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Ce faci tu este mai mult decât mult! Ai copii și mergi cu ei la biserică!!!
Ce lucruri mai plăcute lui Dumnezeu și mai împortante ca acestea poți face?
Ești asemenea lucrătorului cel bun.Într-o zi vei culege roade bogate!
Aceasta remarca ma face sa-mi amintesc cu placere de un fost elev care era spaima tuturor colegilor mei. Intotdeauna deranja orele, era hiperchinetic. Nu era impertinent, nici obraznic, dar nu putea sta mai mult de cateva secunde intr-un loc. La mine la ora avea voie sa faca ce doreste. Le spuneam celorlalti sa nu-i dea atentie, sa fie doar atenti la mine si la ce lucram impreuna. Dragos toata ora era pe sub banci, in cosul de gunoi, in dulapurile din sala. La final, cand sa verific ce au inteles din ceea ce am predat in timpul orei, am scris pe tabla cateva idei de sprijin si am inceput sa discutam in jurul lor. Cele mai clare raspunsuri, la subiect si coerente le-a dat, cine credeti? Dragos!
  #48  
Vechi 05.11.2009, 16:25:58
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Aceasta remarca ma face sa-mi amintesc cu placere de un fost elev care era spaima tuturor colegilor mei. Intotdeauna deranja orele, era hiperchinetic. Nu era impertinent, nici obraznic, dar nu putea sta mai mult de cateva secunde intr-un loc. La mine la ora avea voie sa faca ce doreste. Le spuneam celorlalti sa nu-i dea atentie, sa fie doar atenti la mine si la ce lucram impreuna. Dragos toata ora era pe sub banci, in cosul de gunoi, in dulapurile din sala. La final, cand sa verific ce au inteles din ceea ce am predat in timpul orei, am scris pe tabla cateva idei de sprijin si am inceput sa discutam in jurul lor. Cele mai clare raspunsuri, la subiect si coerente le-a dat, cine credeti? Dragos!
Postarea asta mi te face si mai draga.
Fiul meu mare este hiperactiv.. nu poate sta nici macar la masa sa manance (se ridica, pleaca, vine, ne zapaceste pe toti). Ne este greu sa-i acceptam felul de a fi cu calm.
Sunt placut surprinsa de intelegerea ta.
  #49  
Vechi 05.11.2009, 18:54:18
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Fiul meu mare este hiperactiv.. nu poate sta nici macar la masa sa manance (se ridica, pleaca, vine, ne zapaceste pe toti). Ne este greu sa-i acceptam felul de a fi cu calm.
Un astfel de copil isi revine pe parcurs daca este valorizat pozitiv. Sa i se scoata in evidenta calitatile, ceea ce face cu bun simt si daruire. De exemplu, in treacat, fara ca el sa fie centrul atentiei unei discutii, poti spune "cum dragut a facut astazi (numele)...". Incet, incet vei vedea schimbari. Insa daca toata ziua toti sunteti cu gura pe el atentionandu-l, riscati sa i se accentueze starea.
Iti tin pumnii, Domnul sa va dea calm, rabdare si mult umor!
  #50  
Vechi 05.11.2009, 19:18:31
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Stiam si eu povestea (eu stiam de doi pe o insula.. in fine), dar cred ca poate fi inteleasa gresit: pe ei SMERENIA i-a ridicat, nu o rugaciune originala!
De fapt cred ca povestea apare intr-o carte cu povestiri despre smerenie, adunate de parintele Savatie Bastovoi.
In nici un caz nu se sustine ca putem sa ne rugam cum credem noi ignorand invatatura bisericii.

(aici nu te critic pe tine.. vorbesc la modul general :) )
Am citit aceasta istorioara intr-o carte pentru copii intitulata ,,Istorioare duhovnicesti''. Pustnicii aceia nu au vrut sa fie originali. Ei ajunsesera pe trepte inalte in practicarea rugaciunii inimii. Erau in primul rand smeriti, dar aveau o traire aparte in rugaciune. Sfintii Parinti au stabilit noua trepte ale Rugaciunii lui Iisus. Iar pustnicii respectivi , conform acestor Scrieri, ajunsesera pe ultima treapta, la care ajung foarte putini. Ei si-au dedicat viata rostirii acestei rugaciuni.

Aceasta rugaciune nu are o forma fixa. Acest lucru am vrut sa-l evidentiez. Intr-o forma simpla, ei se rugau Preasfntei Treimi in loc sa pomeneasca numele lui Iisus: ,,Doamne Iisuse Hristoase, miluieste-ma pe mine, pacatosul."
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A arunca vina unii pe altii! cristiboss56 Din Vechiul Testament 43 07.06.2011 19:40:27
Forumul nostru - forum de educatie crestina??? geo.nektarios Generalitati 89 30.12.2009 13:00:19
Forumul nostru omulet Biserica Ortodoxa si Massmedia 479 04.11.2009 15:39:44
Unii pentru altii sa ne rugam! LapetiteMoc Umanitare 13 08.08.2009 16:34:44