Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 14.03.2010, 21:55:38
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Va mai recomand un film. "The secret garden" se numeste.
E un film despre curaj, iubire si credinta. Mie mi-a placut foarte tare.
Citat:
"Gradina secreta e mereu deschisa acum. Deschisa... si treaza si vie.
Daca stii sa privesti, vei vedea ca intreaga lume e o gradina."
Reply With Quote
  #122  
Vechi 19.03.2010, 20:22:32
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
E frumos filmul acesta, dar mai mult mi-a placut BIN JIP, regizat tot de Kim Ki-duk.
@andrei_im, acum am vazut filmul. Mi-a placut foarte tare, desi sincera sa fiu, finalul m-a lasat un pic perplexa.
Mai ales fraza asta: "It's hard to tell that the world we live in is either a reality or a dream."
Despre ce era vorba pana la urma? Multam fain!
Reply With Quote
  #123  
Vechi 20.03.2010, 21:48:51
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile n-am vazut filmul respectiv, dar

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Mai ales fraza asta: "It's hard to tell that the world we live in is either a reality or a dream."
pe ideea asta oarecum am deschis si eu un subiect cu ceva timp in urma.

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=3399

insa n-au prea fost amatori de discutie
Reply With Quote
  #124  
Vechi 20.03.2010, 23:45:29
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"conversatii cu DUMNEZEU" este un film extraordinar din 1996 daca il doriti vi-l dau.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 21.03.2010, 01:23:58
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit ideea vietii ca vis nu este asa de noua, e tocmai de pe vremea lu'... Eminescu

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
pe ideea asta oarecum am deschis si eu un subiect cu ceva timp in urma.

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=3399

insa n-au prea fost amatori de discutie
ideea asta e cam 'fumata' deja - lol - apare si la Mihai Eminescu, in operele sale (viata ca vis), iar Eminescu, la randul lui, s-a inspirat din lucrarea unui autor spaniol, Pedro Calderon de la Barca (parca sau cre' ca), 'La vida es sueno', (asadar tema a mai fost abordata, in trecut) si intre timp au mai aparut si altii, posibil 'fascinati' de aceasta idee de indata ce au descoperit-o, si care probabil vazandu-o ne-exploatata suficient pana-acuma, s-au gandit ca ar putea parea destul de originala si de ce sa n-o mai exploateze si ei putin, cum pot (in filme etc); iar referitor la ea, in afara de pierdere de timp si 'batut campii cu gratzie', nu prea ar fi cine-stie-ce de spus, depinde... now pls forgive me if I might be wrong (although I don't really think I might)

Last edited by cherub; 21.03.2010 at 03:41:50.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 21.03.2010, 13:51:06
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
pe ideea asta oarecum am deschis si eu un subiect cu ceva timp in urma.

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=3399

insa n-au prea fost amatori de discutie
Cautam demult un topic pe tema asta :)
Parerea mea e ca noi oamenii obisnuiti, chiar suntem ca niste nebuni.
Ma gandesc la Sfinti si alte persoane inzestrate care inving legile gravitatiei, trec prin pereti, nu mai simt durerea (de ex. cei trei tineri din cuptorul cu foc) - bineinteles iti trebuie o credinta 'nebuna' ca sa crezi in aceste minuni cu toata fiinta ta. Dar oare asta nu inseamna ca noi avem iluzia a ceva ce pare real, dar care, de fapt, nu este? Oare nu intra si in atributiile omului calitatea de a fi zburator, de a transcende materia, a face lucruri imposibile? Eu cred ca toti oamenii avem aceste inzestrari, - si tu, si eu, si cherub, si annajanette, doar ca nu vrem sa apasam pe 'buton', ne e jena sa iesim din insusirile si "standardele" lumii acesteia.
Voi cand cititi de Sfinti care se ridicau de la pamant, ce sentimente va incearca? Credeti cu adevarat ca sunt posibile aceste lucruri? Nu va insulta putin ratiunea, faptul ca un om ar putea sa se ridice de la pamant, fara "aripi de ceara", fara sfori trase de undeva de sus, fara vreo iluzie optica? Sau sa treaca prin ziduri? Exista vreo explicatie LOGICA, 'palpabila' pentru astfel de lucruri?
Toate astea -zic eu- ar trebui sa ne puna serios pe ganduri cu privire la ce este "materia".
Reply With Quote
  #127  
Vechi 21.03.2010, 18:27:05
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
@andrei_im, acum am vazut filmul. Mi-a placut foarte tare, desi sincera sa fiu, finalul m-a lasat un pic perplexa.
Mai ales fraza asta: "It's hard to tell that the world we live in is either a reality or a dream."
Despre ce era vorba pana la urma? Multam fain!
sincer sa fiu, nici eu nu am prins prea bine finalul, ba chiar m-a dezamagit. ma refer la mesaj, caci scena de final e superba... cred ca e o "supradoza de poezie" care nu se poate exprima in cuvinte. :))
Reply With Quote
  #128  
Vechi 24.03.2010, 15:56:56
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit Propunere film

Imi place ceea ce ati scris TOTI si imi place ca e longeviv thead-ul.Si eu vreau sa va spun ca am vazut filmul" WHAT DREAMS MAY COME" E un FILM...deosebit!
Chiar cine l-a vazut?
E GROZAV!!!
Reply With Quote
  #129  
Vechi 25.03.2010, 14:23:54
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aureliapopescu Vezi mesajul
Imi place ceea ce ati scris TOTI si imi place ca e longeviv thead-ul.Si eu vreau sa va spun ca am vazut filmul" WHAT DREAMS MAY COME" E un FILM...deosebit!
Chiar cine l-a vazut?
E GROZAV!!!
L-am vazut eu, dar mai demult. Stiu doar ca mi-a placut, in rest nu mai stiu despre ce era vorba
Reply With Quote
  #130  
Vechi 25.03.2010, 14:51:08
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit

Draga Zori de zi este un film deosebit...este vorba despre o frumoasa familie incercata de Dumnezeu. Copii si sotul isi pierd viata in accident iar ea de durere isi ia viata. Randuiala e randuiala. Ea ajunge in iad El in RAI. In Rai El afla de Ea si hotaraste sa mearga acolo pentru a o ajuta!!!
E coplesitor filmul!!!
Pe mine m-a impresionat fantastic!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Filme criogenicul Generalitati 57 11.10.2017 22:29:45
Filme ortodoxe Adriana Cluj Resurse ortodoxe on-line 216 27.04.2017 19:30:50
filme? scutariusilviu Generalitati 18 23.08.2015 14:46:10
Filme crestine rafella Generalitati 12 19.05.2011 21:20:04