Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Despre Utrenie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.11.2005, 16:16:02
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Face parte dintre cele Sapte Laude, alaturi de Vecernie.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.01.2006, 13:19:22
jezisovi_pivo_nelej jezisovi_pivo_nelej is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.01.2006
Mesaje: 5
Implicit

si ce inseamna, de fapt?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.02.2006, 12:55:05
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jezisovi_pivo_nelej
si ce inseamna, de fapt?
Implinirea menirii pentru care a fost creat omul: Slava Lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.02.2006, 03:44:58
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Daca am participa mai inti la Utrenie ar fi minunat si cred ca am intelege mai bine fara sa ne explice altii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.02.2006, 12:04:28
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
Daca am participa mai inti la Utrenie ar fi minunat si cred ca am intelege mai bine fara sa ne explice altii.
Aceasta este parerea ta personala!

Este bine ca intreaba pentru ca sa stie de ce l-a creat Dumnezeu! Si unde sa caute sensul adevarat al vietii!
Cat despre dusul la utrenie, multi sunt acolo, dar nu stiu de ce! Sau tu propui sa rationam fara creier ori sa credem fara ratiune? Asta nu mai este credinta ci instinct!
Poti sa-ti duci si animalul la utrenie in felul acesta!

Noroc ca nu te lasa cu el in Biserica, daca-i la vedere! Dar ceilalti bipezi intra fara jena, si nu-i opreste nimeni si nimic! Mai la dos, mai prin unghere, pot pune si bombe, sau manca seminte, sau si altele...................Dumnezeu, nu deranjeaza, liturghia Lui curge! Si inca-i mai suporta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.02.2006, 01:54:49
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

:((((((((( Imi pare rau ca m-am exprimat grsit??? ??? ???.Alexandru nu am vrut in nici un caz sa reprosez ceva cuiva.Am vrut sa zic ,ca ar fi bine sa incerce cineva sa inteleaga participind si apoi sa se informeze din ce n-a inteles ca se intimpla acolo (atunci cind a participat) .Am vrut sa zic ca ar fi bine ca sa incerce cineva prin propria-i osteneala sa priciapa .Asa cred ca ar intelege mult mai bine.Mai ales ca Utrenia de duminica are niste cintari extraordinar de frumoase si fiindca nu realizezi din prima lucru asta tre sa participi in mai multe duminici.Am vrut sa zic "Participa si vei vedea(cit e de minunata Utrenia)!!!!!!!!!

P.S:Cred ca inca nu stiu sa ma exprim bine!(Imi pare rau pentru situatia creata??? ??? ??? ???)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.04.2006, 18:48:05
camelia camelia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2006
Mesaje: 11
Implicit

Utrenia este o slujba minunata, chiar daca se face in miez de noapte cand somnul e mai dulce.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.06.2006, 22:21:13
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

in unele biserici din ARDEAL utrenia se face dimineata inainte de Sf Liturghie, asa incat f multi credinciosi pot participa la aceasta minunata slujba, Domnul sa ne ajute!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.08.2006, 18:04:11
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jezisovi_pivo_nelej
si ce inseamna, de fapt?
De fapt Utrenia este una din cele 7 Laude si este "slujba de dimineata" in traducere din lb.slava...asa cum Vecernia este "slujba de seara".
In bisericile de mir ,de obicei aceasta slujba se face duminica si in zilele de sarbatori cu cruce rosie in calendar ,dimineata inainte de Sf.Liturghie.
In manastiri ,pentru ca se savarsesc toate cele 7 Laude incununate zilnic de Sf.Liturghie, aceasta slujba a Utreniei se face in jurul orei 20 sau 24 dupa Miezonoptica (tot o sf.Lauda)in fiecare zi ,asta in functie de randuiala acelei manastiri.

Pentru cei interesati despre randuiala si semnificatia celor 7 Laude cautati in "Liturgica" scrisa de pr.Ene Braniste.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.06.2007, 02:43:09
Steli Steli is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jezisovi_pivo_nelej
si ce inseamna, de fapt?
Slujba Utreniei face parte din ciclul celor sapte laude.Fiecare slujba de acest gen ne aminteste de anumite momente foarte importante pentru noi,crestinii.Utrenia este slujba de dimineata care ne aminteste de Invierea Domnului Nostru Iisus Hristos care a avut loc "foarte de dimineata",cum spune Sf.Scriptura.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Utrenia EDI Despre Utrenie 10 04.07.2008 17:00:14