Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 02.06.2021, 09:59:43
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Pam pam, ghici ce spun duhovnicii mei la Sf. Liturghie Duminica, cand se roaga pentru pacea si linistea popoarelor, de foc , de sabie etc.... ei mentioneaza si "sa ne daruiasca Domnul Dumnezeu, pace pe TOT GLOBUL PAMANTESC" repet....GLOBUL pamantesc...!

Fiind navigator, in urma experientelor pe mare (traversarea oceanului pacific de-a intregul, oceanului atlantic, indian) am constatat ca nu exista Pamant Plat :)), avem si radare prin sateliti la vapor, putem sa dam zoom out, ne arata o harta mare asa a oceanului ca daca ar fi marginea Pamantului noi am cam sti :))
Exceptional de frumos formulat.

Poate cel mai frumos spus din n-shpe threaduri si sute de posturi.

Biserica se roaga si a prins in fiinta ei "globul pamantesc", a asimilat informatia asta ca o certitudine.

Biserica aduce si confirma in rugaciunea ei informatia asta...

Acum sa il vedem pe Moroco cum zice ca Biserica greseste, ca s-a pripit ca nu stie ce zice... hai Moroco incepe sa dai impotriva Bisericii. Sau o sa ocolesti? Sau o sa sari cu mare dexteritate peste subiect...


Fiind mai noi pe forum, Adr. poate ne impartasesti putin din experientele tale. Nu neaparat polemic, ci in spiritul de "sharing", cum este sa navighezi si sa te confrunti zilnic, sa vezi zilnic cum pamantul este rotund, cum pana la urma te confrunti cu deplasarea continua pe suprafete mari in care se vede in mare cum este pamantul.

Noi ne-am polemizat aici la maxim pe subiectul asta.

Last edited by gpalama; 02.06.2021 at 10:02:43.
  #402  
Vechi 02.06.2021, 14:50:40
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ia fii tu atent la "efectul gandirii corecte". Ti-ar folosi putin.
Bine ca ai pus ghilimele.

Citat:
Daca te-ai uitat jumatate de ora pe imaginea aia, atunci te-ai prinde ca sunt suficiente informatii care "nu pusca" pe prostiile tale.
Nu-s prostii, si nici ale mele, sunt adevaruri generale, bunurile omenirii.

Citat:
1. Se vede pamantul
2. Se vede o portiune de pamant clara
3. Se poate identifica portiunea de pamant.
Bun. Deci se vede clar o portiune de pamant ce se poate identifica.

Citat:
4. Rapoartul intre portiunea aia de pamant si "capatul" pamantului iti arata ca
5. Bucata de pamant este identificabila
6. Ca restul este "dupa margine".
Ce???? La tine din pamantul ce-l identifici sub tine si ceea ce nu identifici din departare si din ceea ce nu vezi din pricina departarii extreme spui ca e dupa marginea pamantului? I-ati o luneta, i-ati un telescop si o sa vezi si dupa ”marginea” pamantului daca-ti permite refractia prin mediul transparent.

Citat:
DECI PAMANTUL ESTE SFERA, pentru ca daca ar fi plat, ... s-ar rupe pamantul.
Asta-i buna de tot! E o perla de cartea recordurilor: ”PAMANTUL ESTE SFERA, pentru ca daca ar fi plat, ... s-ar rupe pamantul.

Pamantul insule continente e inconjurat de ape perfect plate! Nu pamantul e plat ci apele sunt plate!

Citat:
Hai curaj, foloseste ratiunea si gandeste ce se intampla la ... marginea pamanatului.

Mai ai putin si te luminezi si tu.

Curaj ca poate iti revii.
Nu exista marginea pamantului dupa cum intelegi tu marginea vizibila a globului ci marginea pamantului continente-insule e tarmul marii si apoi sub ape e tot pasmant fundul marilor si daca sapi in adancime dai de pamant.

Ti-am dat 3 filme si te-am rugat sa privesti nu tot felul de aiureli ci efectul concav si efectul convex si sa-ti dai seama din asta ca avionul, racheta, balonul se afla deasupra unui cerc luminos perfect plat (apele marilor). Vezi din cercul respectiv in functie de inaltimea la care te afli. Daca te apropii de Soare vei putea sa vezi dedesubt exact atat cat bate Soarele. Dincolo nu e sfera ci e noapte . Daca exista un glob atunci vedeai pe filme ceva asa cum vezi pe filmecand lentilele baga efectul convez si exact asa ar trebui sa vezi cand te ridici de pe o sfera! In realitate nu se vede ca atunci cand lentilele baga efectul convex si nici cand baga efectul concav ci vezi exact intre efecte si atunci vezi foarte clar un cerc luminos plat!

Demonstratia ta e clar efectul gandirii ”corecte”.

1. Vezi sub tine si in jurul tau cam 10km identificabil.
2. Vezi la distanta mai mare ceva neidentificabil si marginea cercului vizibil o socotesti marginea pamantului.
3. Zici ca dupa marginea cercului e restul pamantului foarte mare pe care nu-l vezi si

Tragi concluzia ca pamantul e glob.

Cat crezi tu ca ar putea vedea un om cu ochiul liber sau cu un binoclu de jur imprejur de pe un varf de munte? Dar cu o luneta sau un telescop?

Ti-am zis sa faci un calcul:

Daca esti la 5km inaltime ridicat deasupra unei sfere cu raza de 6500km, atunci cat este distanta maxima de vizibilitate data de tangenta la sfera-glob de pamant? 255km

Deci daca vezi mai mult de 255km atunci nu te afli pe o sfera!

Daca vezi mai mult folosind, binoclul, luneta sau telescopul atunci cum explici? Dar daca poti lovi cu o raza laser tinte de pe pamant sau mari la o distanta mai mare decat tangenta la sfera =225km???

Daca te ridici la 1000m inaltime si poti sa vezi sau sa tintesti cu laserul tinte aflate la mai mult decat 115km pe mare sau uscat inseamna ca nu esti pe o sfera deoarece depasesti lungimea tangentei la sfera, de lungime 114-115km.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 02.06.2021 at 15:27:54.
  #403  
Vechi 02.06.2021, 15:32:13
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Se vede 5-10-15, 100-200 de kilometri maxim care sunt identificabili.

Deci: daca vezi punctul perpendicular de sub tine si il identifici atunci la dreapat si la stanga stii clar ca sunt identificabile pe raza de 100-200 kilometri, cat vezi. Deci sunt identificabile pe aceasta raza.

Iar apoi incepe "disparitia" dupa orizont unde "se rupe" pamantul.


Deci, daca pamantul ar fi plat nu ar trebui sa existe conceptul de orizont. Ar trebui sa existe conceptul de margine a pamantului si vizibilitate pana tunci.

Tocmai tu ai spus ca la marginea pamantului... dispari si te translatezi.



Citat:
Cat crezi tu ca ar putea vedea un om cu ochiul liber sau cu un binoclu de jur imprejur de pe un varf de munte? Dar cu o luneta sau un telescop?

Ti-am zis sa faci un calcul:

Daca esti la 5km inaltime ridicat deasupra unei sfere cu raza de 6500km, atunci cat este distanta maxima de vizibilitate data de tangenta la sfera-glob de pamant? 255km

Deci daca vezi mai mult de 255km atunci nu te afli pe o sfera!

Nu stiu exact cat este dar este limitata. Ar trebui sa calculez, poate 100-200 km.

Daca vezi mai mult folosind, binoclul, luneta sau telescopul atunci cum explici? Dar daca poti lovi cu o raza laser tinte de pe pamant sau mari la o distanta mai mare decat tangenta la sfera =225km???

Pai si calculul asta il faci pe mare unde se poate aplica, unde nu sunt munti dealuri si ridicare de la nivelul marii.

La nivelul marii "Vezi " mai mult de 255 km? Pentru ca atunci cand mergi cu avionul la 5-10km, si este cer senin se extrem extrem de clar: 1. orizontul, 2. pamantul, 3. o raza limitata de pamant.



Sunt vreo 2 daca-uri acolo. Tocmai pe asta se bazeaza observabilitatea, ca "NAVIGATORII" folosesc curbura asta in toate calculele lor.

Iar asta cu laserul, cu siguranta ca este confirmata de toate rachetele si tehnologiile de tipul asta care folosesc tehnologii laser la distanta pe multi km pt ghidare si marcare si la fel pozitionare si identificare de tinte.

Iar daca vrei poti sa faci un experiment pe mare, dar e cam greu cu stabilizarea acolo a platformei.

Cum vezi mai mult? In ce sens, vezi muntii ridicati?

Iar asta cu lovitul, pai traiectoria este orbitala, arunci in aer si apoi cade dupa zona aia datorita graitatieii.

Last edited by gpalama; 02.06.2021 at 15:39:18.
  #404  
Vechi 02.06.2021, 15:43:28
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Pam pam, ghici ce spun duhovnicii mei la Sf. Liturghie Duminica, cand se roaga pentru pacea si linistea popoarelor, de foc , de sabie etc.... ei mentioneaza si "sa ne daruiasca Domnul Dumnezeu, pace pe TOT GLOBUL PAMANTESC" repet....GLOBUL pamantesc...!

Fiind navigator, in urma experientelor pe mare (traversarea oceanului pacific de-a intregul, oceanului atlantic, indian) am constatat ca nu exista Pamant Plat :)), avem si radare prin sateliti la vapor, putem sa dam zoom out, ne arata o harta mare asa a oceanului ca daca ar fi marginea Pamantului noi am cam sti :))
Exceptional de frumos formulat.

Poate cel mai frumos spus din n-shpe threaduri si sute de posturi.

Biserica se roaga si a prins in fiinta ei "globul pamantesc", a asimilat informatia asta ca o certitudine.

Biserica aduce si confirma in rugaciunea ei informatia asta...

Acum sa il vedem pe Moroco cum zice ca Biserica greseste, ca s-a pripit ca nu stie ce zice... hai Moroco incepe sa dai impotriva Bisericii. Sau o sa ocolesti? Sau o sa sari cu mare dexteritate peste subiect...


Fiind mai noi pe forum, Adr. poate ne impartasesti putin din experientele tale. Nu neaparat polemic, ci in spiritul de "sharing", cum este sa navighezi si sa te confrunti zilnic, sa vezi zilnic cum pamantul este rotund, cum pana la urma te confrunti cu deplasarea continua pe suprafete mari in care se vede in mare cum este pamantul.

Noi ne-am polemizat aici la maxim pe subiectul asta.
Ce e de zis.... minciuna intra peste tot... nu e prima oara cand apar eretici in Biserica.

Nu zic eu ca sa incepi iar sa ma faci in toate felurile, o zic tot mai multi pe zi ce trece.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
  #405  
Vechi 02.06.2021, 15:59:24
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Ce e de zis.... minciuna intra peste tot... nu e prima oara cand apar eretici in Biserica.

Nu zic eu ca sa incepi iar sa ma faci in toate felurile, o zic tot mai multi pe zi ce trece.
Asa e, nu e prima data cand apar eretici in Biserica, cei de la NIP au fost descoperiti la timp si condamnati de Biserica.

Biserica isi continua viata ei inafara ereticilor din NIP, bine ca ai mentionat de ei!!!

Si ereticii din NIP aduc aici pe forum teorii si iluzii din astea pripite cu "pamant plat" si alte vise legate de erezii in BOR.

Sa ne pazim Moroco, tare tare mult de ereticii care intra in Biserica si strica gandurile si tulbura Biserica.

Tare tare bine ca ai ridicat asta cu ereticii in BOR, pe care BOR ii gaseste repede.

Cum este cel mai simplu din punct de vedere al argumentarii sa combati un argument? Decredibilizezi cumva pe cei care il produc... cam asta zici aici.

Last edited by gpalama; 02.06.2021 at 16:01:46.
  #406  
Vechi 02.06.2021, 17:08:33
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Se vede 5-10-15, 100-200 de kilometri maxim care sunt identificabili.

Deci: daca vezi punctul perpendicular de sub tine si il identifici atunci la dreapat si la stanga stii clar ca sunt identificabile pe raza de 100-200 kilometri, cat vezi. Deci sunt identificabile pe aceasta raza.

Iar apoi incepe "disparitia" dupa orizont unde "se rupe" pamantul.


Deci, daca pamantul ar fi plat nu ar trebui sa existe conceptul de orizont. Ar trebui sa existe conceptul de margine a pamantului si vizibilitate pana tunci.

Tocmai tu ai spus ca la marginea pamantului... dispari si te translatezi.





Pai si calculul asta il faci pe mare unde se poate aplica, unde nu sunt munti dealuri si ridicare de la nivelul marii.

La nivelul marii "Vezi " mai mult de 255 km? Pentru ca atunci cand mergi cu avionul la 5-10km, si este cer senin se extrem extrem de clar: 1. orizontul, 2. pamantul, 3. o raza limitata de pamant.



Sunt vreo 2 daca-uri acolo. Tocmai pe asta se bazeaza observabilitatea, ca "NAVIGATORII" folosesc curbura asta in toate calculele lor.

Iar asta cu laserul, cu siguranta ca este confirmata de toate rachetele si tehnologiile de tipul asta care folosesc tehnologii laser la distanta pe multi km pt ghidare si marcare si la fel pozitionare si identificare de tinte.

Iar daca vrei poti sa faci un experiment pe mare, dar e cam greu cu stabilizarea acolo a platformei.

Cum vezi mai mult? In ce sens, vezi muntii ridicati?

Iar asta cu lovitul, pai traiectoria este orbitala, arunci in aer si apoi cade dupa zona aia datorita graitatieii.
Uite aici experimente din care rezulta apa plata si inexistenta curburii.

Nu-s deacord cu teoria lor a pamantului plat, convex earth, inconjrat de zid de ghiata si nici cu teoria pamantului glob-planeta ci cu teoria PacMan3D-nD!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 02.06.2021 at 17:19:13.
  #407  
Vechi 02.06.2021, 17:12:41
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Asa e, nu e prima data cand apar eretici in Biserica, cei de la NIP au fost descoperiti la timp si condamnati de Biserica.

Biserica isi continua viata ei inafara ereticilor din NIP, bine ca ai mentionat de ei!!!
De ce schimbi subiectul si deviezi de la discutie?
Trambitele nu sunt secte, nu-s eretici!!

Citat:
Si ereticii din NIP aduc aici pe forum teorii si iluzii din astea pripite cu "pamant plat" si alte vise legate de erezii in BOR.
Esti bolnav (mitoman)! Nu pricepi ca teoria PacMan3d-nD n-o gasesti la nimeni? Ai mai vazut-o la cineva? (Cei din NIP cred in Cuvantul lui Dumnezeu pus pe site-ul www.noulierusalim.ro .) Daca vrei sa reprosezi cuiva Teoria PacMan3D-nD ca ar fi gresita sau falsa sau mincinoasa, asta mi-o poti reprosa doar mie!!!

Citat:
Sa ne pazim Moroco, tare tare mult de ereticii care intra in Biserica si strica gandurile si tulbura Biserica.
Sa ne pazim de tine! Confunzi neoprotestantii cu trambitele si pe mine, mirean din poBOR cu Ewald Frank-enstain!
Cand am zis de eretici care aduc idei gresite-minciuni m-am referit la globalai si la platisti-farfuristi!

Citat:
Tare tare bine ca ai ridicat asta cu ereticii in BOR, pe care BOR ii gaseste repede.
Cele 7 Tr.Ap. nu sunt eretici si nici sectanti. De ce repeti minciuni, pripeli si confuzii? De ce tot deviezi de la subiect?

Citat:
Cum este cel mai simplu din punct de vedere al argumentarii sa combati un argument? Decredibilizezi cumva pe cei care il produc... cam asta zici aici.
Tu nu vezi ca asta faci tu? Ma decredibilizezi mereu sustinand ca daca cred si in Cuvantul lui Dumnezeu suflat prin Cele 7 Tr.Ap atunci as fi sectant sau eretic sau nebun sau indracit.

Sunt mirean din poBOR si cred si in cele 7 Tr.Ap.

Credinta mea ma face mai credibil si nicidecum mai putin credibil!

Teoria PacMan3D-nD e doar o teorie care nu vine din lume!... si de aceea cred si in ea caci nu vine din lume si explica realitatea in care ne aflam si e conform scripturii. E cea mai simpla si mai corecta teorie dupa parerea mea, revelatie de la Dumnezeu!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 02.06.2021 at 17:45:54.
  #408  
Vechi 02.06.2021, 18:11:50
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Pam pam, ghici ce spun duhovnicii mei la Sf. Liturghie Duminica, cand se roaga pentru pacea si linistea popoarelor, de foc , de sabie etc.... ei mentioneaza si "sa ne daruiasca Domnul Dumnezeu, pace pe TOT GLOBUL PAMANTESC" repet....GLOBUL pamantesc...!

Fiind navigator, in urma experientelor pe mare (traversarea oceanului pacific de-a intregul, oceanului atlantic, indian) am constatat ca nu exista Pamant Plat :)), avem si radare prin sateliti la vapor, putem sa dam zoom out, ne arata o harta mare asa a oceanului ca daca ar fi marginea Pamantului noi am cam sti :))
Duhovnicii tai sunt intelepti dar n-ai priceput tu mesajul lor.

Pace la tot globul pamantesc este echivalent cu pace la toata lumea stiind ca Domnul a zis sa lepadati lumea si sa o biruiti... deci daca ai fi priceput corect mesajul lor atunci era vorba de a lepada si a birui lumea adica teoria globalailor si platistilor caci e minciuna.

Daca esti navigator atunci cred ca stii ca te-ai plimbat pe ape perfect plate si ca apa nu poate forma damburi de apa din pricina ca apa e incompresibila si din pricina presiunilor diferite care apar in apa din pricina greutatii dambului de apa, la suprafata dambului, la baza si la varful dambului de apa.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
  #409  
Vechi 02.06.2021, 19:24:52
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 396
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Exceptional de frumos formulat.

Poate cel mai frumos spus din n-shpe threaduri si sute de posturi.

Biserica se roaga si a prins in fiinta ei "globul pamantesc", a asimilat informatia asta ca o certitudine.

Biserica aduce si confirma in rugaciunea ei informatia asta...

Acum sa il vedem pe Moroco cum zice ca Biserica greseste, ca s-a pripit ca nu stie ce zice... hai Moroco incepe sa dai impotriva Bisericii. Sau o sa ocolesti? Sau o sa sari cu mare dexteritate peste subiect...


Fiind mai noi pe forum, Adr. poate ne impartasesti putin din experientele tale. Nu neaparat polemic, ci in spiritul de "sharing", cum este sa navighezi si sa te confrunti zilnic, sa vezi zilnic cum pamantul este rotund, cum pana la urma te confrunti cu deplasarea continua pe suprafete mari in care se vede in mare cum este pamantul.

Noi ne-am polemizat aici la maxim pe subiectul asta.
Multumesc, poti sa imi spui Adrian, de aici vine Adr. Incantat. Of pai de unde sa incep ca am vazut si ultimele reply-uri....hmmm da :)))) Eu la ce am scris pan acum pe forum nu am mintit, deloc. Nu ma cunoasteti, dar eu aici doar vorbesc adevarul (nu ma laud).

Of experientele de pe mare, sunt multe de zis :)).

Strict la subiect: eu nu sunt astronaut ca v-as fi dat dovezi clare dar uitativa la imaginile DIRECT din statia spatiala de la NASA https://youtu.be/8V8Pe7ub0XQ?t=836 (cautati dupa aia singuri pe Felix care a sarit din spatiu pe Pamant, se vede sfera frumoasa a Pamantului). dar ca marinar va pot spune cate ceva.


Multa lume din secta Flat Earth Society credeau ca, capatul lumii se afla dincolo de oceanul Pacific, sau dupa Antarctica sau prin Oceanul Arctic.....No way!! Sau cum au pus ei poza ca pamantul plat este inconjurat de Antarctica si la mijloc sunt toate continentele !!!! what??! Nu are logica avand in vedere cum se vede din spatiu planeta. Asa, noi suntem ca furnicile pe planeta asta, suntem chestii microscopice pe toata planeta si in tot Universul, un om (furnica) care admira orizontul, pamantul tarmurile, totul PARE ca e plat, pentru ca suntem prea mici sa ne dam seama. Daca zburam cu racheta dincolo de Pamant, departe in spatiu, cu cat ne indepartam de Orizont, cu atat Pamantul arata ca o sfera. De pe Luna, Pamantul e SFERA! Pentru ca asta este adevarul! E SFERA!

Si cand te uiti cu telescopul in spatiu, vezi cu ochiul libera dovada ca planeta Jupiter (sfera), Venus (sfera), Saturn (sfera), asa si Pamantul nostru e o SFERA! Oriunde in Univers toate lucrurile sunt rotunde asa, sferice, ca si Sorii, gaurile negre, anumite galaxii bine diferite forme! Mai ales pozele de la NASA, Hubble, ce poze fac din departare ani lumina, cu planete ca a noastra.

Ca marinar, revenind la "Oceanul Pacific". Cand am facut traseu din Estul Americii (New York), catre Hong Kong, o luasem prin Panama, de-a lungul marii paralel cu tarmul Americii, Canadei, Alaskei, ne duceam spre Nordul Pacificului aproape de Marea Bering si in final vestul Pacificului aproape de Rusia, Japonia si China in final. Nu exista marginea lumii acolo, traseul vaporului a fost facut asa ca sa se ajunga repede, ca daca taiam oceanul Pacific din Panama direct catre China ne-ar fi luat MAI MULT TIMP! Fiind sfera planeta, oceanul Pacific e mai mare in realitate decat arata pe harta lumii, distanta dintre Mexic si China na! Din Panama catre Hong Kong (traseul luat pe sus) distanta cu vaporul o parcurgi intr-o luna.

Apa pare plata, dar nu e asa. Cu cat te indepartezi in spatiu cu atat iti dai seama ca planeta e sfera si apa e asezata conform constructiei Pamantului!
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
  #410  
Vechi 02.06.2021, 19:28:21
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 396
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Duhovnicii tai sunt intelepti dar n-ai priceput tu mesajul lor.

Pace la tot globul pamantesc este echivalent cu pace la toata lumea stiind ca Domnul a zis sa lepadati lumea si sa o biruiti... deci daca ai fi priceput corect mesajul lor atunci era vorba de a lepada si a birui lumea adica teoria globalailor si platistilor caci e minciuna.

Daca esti navigator atunci cred ca stii ca te-ai plimbat pe ape perfect plate si ca apa nu poate forma damburi de apa din pricina ca apa e incompresibila si din pricina presiunilor diferite care apar in apa din pricina greutatii dambului de apa, la suprafata dambului, la baza si la varful dambului de apa.
Am crezut ca pe ei i-ai facut eretici, ca doar ce scriam un mesaj lung cu dovezi, cum lucreaza ei ca preoti (dar am sters mesajul), ca sa iti arat ca nu sunt eretici! Sa nu judeci degeaba!
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare