Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.10.2012, 11:32:21
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit Regulile polemicii civilizate / Rules of Civilised Polemics

Regulile polemicii civilizate / Rules of Civilised Polemics

RO:

regulile polemicii civilizate:
(stabilite de Universitatea din Oxford, 1890)

1. In orice polemică științifică, socială sau politică, discuția trebuie să se rezume la schimbul de idei și numai la acele idei care au contingență cu problema respectivă.

2. Părțile aflate în polemică folosesc drept argument fie teorii științifice, fie fapte concrete din realitate care sînt relevante în ceea ce privește problema discutată.

3. Părțile nu au dreptul să aducă în discuție caracterul, temperamentul sau trecutul adversarului, deoarece acestea nici nu infirmă, nici nu confirmă validitatea ideilor pe care le susține.

4. Părtile nu au dreptul să pună în discuție motivele care determină atitudinea ideatică a adversarului, deoarece aceasta abate discuția de la problema în sine.

5. Etichetarea adversarului, prin menționarea școlii de gîndire, clasei sociale, organizației profesionale sau partidului politic din care acesta face parte, constituie o încălcare a regulilor polemicii și dezvăluie slăbiciunea lipsei de argumente. Intr-o polemică civilizată contează numai argumentele invocate de adversar ca individ și nu ca membru al unei școli sau organizații. Nu ai dreptate pentru că ești gînditor materialist, patron sau laburist, ci dacă argumentele tale sînt convingătoare sau nu.

P.S. Îmi place să cred că măcar o infimă parte din preceptele de mai sus va fi reținută de fiecare dintre noi.


EN:

Established at the Oxford University, in 1890

In any scientific, social and politic polemics, the discussion should confine to the change of ideas and only at those ideas which have affinity with that issue.

The parties in polemics use as argument either scientific theories, or concrete facts, relevant in respect of the problem discussed.

The parties do not have the right to bring into discussion the opponent’s character, temperament or past, as those neither confirm, nor invalidate the validity of the ideas they assert.

The parties do not have the right to discuss the reasons which determine the opponent’s ideatic attitude, as he diverts the discussion from the issue itself.

Labeling the opponent by mentioning the thinking school, professional organization or political party he belongs to constitutes a violation of the polemics rules and proves the lack of arguments weakness.

In a civilized polemics it matters only the arguments brought by the opponent as a person and not as member of a school or organization. You are not right because you are a materialist thinker, an owner or a worker, but only if your arguments are convincing or not.


http://romaniadeieri.blogspot.ro/200...ivilizate.html

http://www.erepublik.com/en/article/...cs-730836/1/20

P.S. Consider ca toti userii forum-ului trebuie sa respecte aceste regului.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.10.2012, 11:35:21
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Am impresia că punctul 3 nu prea-ți place.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.10.2012, 11:41:07
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Am impresia că punctul 3 nu prea-ți place.
Fault !!!

Prin postarea de mai sus ați încălcat regula prevăzută la punctul 4.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.10.2012, 11:53:04
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu subscriu aserțiunii tale.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.10.2012, 13:09:52
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu subscriu aserțiunii tale.
Henț ! - Ai încălcat regula de la pct. 1 și 2 - faptul că subscrii sau nu aserțiunilor mele este irelevant pentru problema discutată.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.10.2012, 13:11:22
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ghinion de neșansă.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.10.2012, 14:14:05
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ghinion de neșansă.
Naspa, frate. Probabilitati scazute de succesuri. Subscriu tututor asertiunilor pertinente. Ale tale, ale lui Mihai aka "the ghola of sabin gherman", etc.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.10.2012, 14:18:33
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamne ajuta!
Poate urmand aceste reguli, nu se vor mai simti atatia useri jigniti de citatele din Sfintii Parinti.
Mi-e teama, insa, ca regulile acestea vor fi uitate de indata ce trecem la alt topic.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.10.2012, 14:28:58
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Regulile polemicii civilizate / Rules of Civilised Polemics

A fost iarasi un tzunami pe forum si l-am pierdut? Nu pot sa ma uit in reluare, nu pot sa rascolesc tot forumul, n-are farmec, deci va rog, certati-va doar ca sunt si eu de fata. Cum intru rar, va trebui sa va abtineti mai des

Last edited by ioanna; 23.10.2012 at 14:31:58.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.10.2012, 15:57:31
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
va rog, certati-va doar ca sunt si eu de fata. Cum intru rar, va trebui sa va abtineti mai des
sau daca nu se poate urma indemnul Ioannei, macar respectati: Regulile polemicii civilizate / Rules of Civilised Polemics... si cu siguranta nu se va mai ajunge de la polemici la cearta, dispute personale...
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare